Hráme u vás s Jurajom Bartošom

V poradí štvrtý streamovaný koncert ponúkne verejnosti Štátna filharmónia Košice (ŠfK) vo štvrtok 26. novembra o 19:00. Tentoraz sa pod taktovkou hlavného hosťujúceho dirigenta Leoša Svárovského stretnú poslucháči s tromi rozmanitými kompozíciami od Brahmsa, Nerudu a Kodálya. V úlohe sólistu sa predstaví popredný trubkár Juraj Bartoš, známy aj z projektov Bratislava Hot Serenaders, Hot House či Gustav Brom Big Band. “Vstup” na vysielanie je voľný a prebehne na facebookových stránkach Štátnej filharmónie Košice, K13 – Košické kultúrne centrá, TelKE, Mesta Košice a Mojej kultúry, ako aj na ďalších kanáloch TelKE – televíznej stanici a Youtube. Pridanou hodnotou bude sprievodné slovo Petra Katinu, lektora dramaturgie ŠfK.

Dirigoval Bathory aj Perinbabu 2, v Košiciach opäť povedie filharmonikov:

Leoš Svárovský

 

Pán dirigent, aký bude podľa vás koncert BRAHMS – NERUDA – KODÁLY?

Program je nádherný a veľmi pestrý. Serenádou sme urobili radosť hráčom na violu, violončelo a kontrabas, nakoľko majú veľký priestor na prezentáciu. Skladba je vrcholom Brahmsovej tvorby. Nádherné dielo s typickou brahmsovskou ornamentikou. Potom nasleduje brilantný koncert pre trúbku a orchester Jana Nerudu, ktorý hrá jeden z najlepších trubkárov na Slovensku, špičkový hráč v celej Európe, Juraj Bartoš. Môj dlhoročný kamarát dokáže vo svojej osobe predstaviteľa Hot Serenaders spojiť populárny žáner s klasickou hudbou. Na jeho výkon sa veľmi teším. Záver patrí kratučkej 15-minútovej skladbe Tance z Galanty od Zoltána Kodálya. Kodály všetku svoju brilantnosť zosobnil práve v tejto krátkej kompozícii, ktorá je zároveň jedna z najnáročnejších skladieb symfonického repertoáru.

Čomu ste sa venovali ostatné nielen pre umelcov neľahké mesiace?

Na jar bolo pre mňa “pracovnou motiváciou” dohliadanie na rekonštrukciu môjho pražského domu. Po prvej vlne som sa venoval najmä vyučovaniu na AMU v Prahe. Vďaka Slovensku, kde je hodne streamovaných koncertov, som odohral päť podujatí. Naposledy v Žiline v Štátnom komornom orchestri, kde sme robili záverečný koncert festivalu Nová slovenská hudba. Aktuálne pripravujeme spomínaný stream v Košiciach.

Máte však blízko aj k filmovej hudbe...

Dirigoval som hudbu k viacerých filmom môjho blízkeho priateľa Juraja Jakubiska, napríklad aj k titulu Bathory. Najnovšie som natočil hudbu k filmu Perinbaba a dva svety. Rozprávka je už hotová a čaká na premiéru v kinách, ak všetko dobre dopadne, tak začiatkom decembra. Viem, že na Slovensku pozerávate Perinbabu na Vianoce, podobne ako my v Čechách Tri oriešky pre Popolušku. Nechcem nič prezrádzať, ale myslím si, že Perinbaba dvojka bude ešte krajšia. Čo sa týka hudby, natáčali sme v Prahe na Kavčích horách s najlepšími hudobníkmi z pražských orchestrov. Hudba je vo filme veľmi rozmanitá v obsadení veľkého symfonického orchestra. Vinie sa celým filmom, a tak sa diváci môžu tešiť na veľkú hudbu, ako sme na to zvyknutí vo veľkofilmoch.

Ako sa vám po nútenej pauze hrá opäť v Košiciach?

Naposledy som viedol v Košiciach koncert SIBELIUS – BOCCHERINI – ČAJKOVSKIJ so skvelým violončelistom Jánom Bogdanom. Následne som kvôli lockdownu prišiel u vás o dva plánované koncerty, a tak som sa vrátil až po trištvrte roku. Návrat ku košickému dirigentskému pultu ma aj trošičku dojal. Vidím tu niekoľko nových tvárí, vynikajúcich hudobníkov, čím vzniká tak trochu iný orchester. A to k tomu patrí, to je život.

Ostaňte naladení

Do Štátnej filharmónie Košice budete môcť nahliadnuť online 26. novembra 2020 o 19:00 na Facebooku a kanáloch TelKE. Vysielanie sa uskutoční v spolupráci s K13 – Košické kultúrne centrá, vďaka podpore Mesta Košice a Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

 

Kontakt pre médiá:

Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK

+ 421 918 802 101, lucia.radzova@sfk.sk

Čarovné Vianoce vo filharmónii

O Vianoce vo filharmónii je aj tento rok veľký záujem. Štátna filharmónia Košice (ŠFK) pre svojich návštevníkov pripravila tri Vianočné koncerty. Sólistom večera bude slovenský husľový virtuóz Dalibor Karvay. K sviatočnej atmosfére prispejú Košický spevácky zbor učiteľov a Zbor sv. Cecílie. Pod taktovkou Adama Sedlického sa spolu s orchestrom ŠFK predstavia sopranistka Michaela Kušteková, mezzosopranistka Terézia Kružliaková, tenorista Michal Lehotský a basista Gustáv Beláček.

Čitať viac »

Robert Jindra

Operný večer so šéfdirigentom Robertom Jindrom

Tematický koncert dostal názov Z rozprávky do rozprávky. Je však určený pre dospelého diváka. Popri orchestri Štátnej filharmónie Košice (ŠFK) sa zaskvejú krištáľové hlasy sopranistky Jany Sibery a mezzosopranistky Václavy Krejčí Houskovej. Všetko pod vedením charizmatického šéfdirigenta ŠFK Roberta Jindru. Koncert z abonentného cyklu A sa uskutoční vo štvrtok 7. decembra 2023 o 19:00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Sasha Yankevych

Chopin & Sibelius v Dome umenia

Novembrový program zakončia v Štátnej filharmónii Košice symfonickým koncertom s názvom CHOPIN & SIBELIUS. O podujatie je veľký záujem a isto za tým stojí obľúbený Chopinov druhý klavírny koncert v podaní vyhľadávaného amerického klaviristu Andrewa von Oeyena. Druhá časť večera bude patriť severskej hudbe Jeana Sibelia. Orchester ŠFK povedie Sasha Yankevych ukrajinský dirigent pôsobiaci vo Švédsku. Koncert z abonentného cyklu A sa uskutoční vo štvrtok 23. novembra 2023 o 19:00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Zbyněk Müller a Orchester ŠFK

Hudobné pohladenie na koncerte sakrálnej hudby

Milovníci vokálno-inštrumentálnej hudby a zborového spevu ocenia Večer sakrálnej hudby, na ktorý pozýva Štátna filharmónia Košice. Koncert v podaní orchestra ŠFK, štyroch sólistov a Českého akademického zboru Brno povedie hlavný hosťujúci dirigent Zbyněk Müller.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT:  10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE:  Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...