Koncert s bratmi Zwiebelovcami – naživo aj online

Štátna filharmónia Košice pozýva na živý koncert MENDELSSOHN – BRUCH – LISZT. Už vo štvrtok 3. decembra o 19:00 priaznivci a abonenti vstúpia do Domu umenia, kde sa pod taktovkou šéfdirigenta Zbyňka Müllera rozozvučia husle a viola bratov Zwiebelovcov v sprievode symfonického orchestra ŠfK. Následne sa bude koncert streamovať aj online so sprievodným slovom Petra Katinu, a to 10. decembra na facebookových stránkach Štátnej filharmónie Košice, K13 – Košické kultúrne centrá, TelKE, Mesta Košice a Mojej kultúry, ako aj na ďalších kanáloch TelKE – televíznej stanici a Youtube.

Súperi i hudobní partneri

Bratia Zwiebelovci pochádzajú z Košíc. Založili Zwiebelovo kvarteto a hrali o.i. aj v Quasars Ensemble. Aktuálne Marek pôsobí ako huslista v prestížnom Pavel Haas Quartet, Peter je violistom Slovenského komorného orchestra.

Aký bude dvojkoncert pre husle, violu a orchester od Maxa Brucha? 

Marek: Dúfajme, že v našom podaní krásny. :) Je to kus romantickej hudby napísaný v čase (1911), keď smerovanie európskej hudby naberalo mnoho nových moderných trendov. Toto v dejinách hudby bezprecedentné trieštenie na veľa nových hudobných smerov veľmi príznačne zrkadlí neistotu a zložitosť doby. Max Bruch ako jeden z posledných mohykánov romantickej hudby sa nenechal vtiahnuť do nových objavných vôd a naďalej zostal verný tradícii uplynulého storočia.

Peter: Koncert Maxa Brucha je veľmi lyrický, s akýmsi sentimentálnym pátosom v prvej časti. Strieda ju tanečná druhá časť, v ktorej sa roztancujú charaktery oboch osôb - huslí a violy. Tretia časť koncertu je briskná, virtuózna pre oba nástroje a ich dialógy. Celý koncert vo mne evokuje širokú spevnosť nástrojov, ako aj ich zvukových charakterov komentovaných orchestrálnymi medzihrami, akoby zbormi komentujúcimi dej príbehu. Teším sa na tento Bruchov príbeh prerozprávaný s bratom Marekom a ŠfK.

Priblížite nám vaše spoločné hudobné detstvo a dospievanie?

Marek: K hudbe nás oboch priviedol náš otec. V začiatkoch s nami dennodenne poctivo cvičil a spoločné hranie bolo prirodzené a samozrejmé. V adventom čase už vrcholili prípravy na naše každoročné vianočné turné po rodinách a známych. Vzájomne sme si boli s bratom radcami a veľakrát určite aj súpermi, ale radosť z hudby a nových podnetov, objavov bola zväčša vždy na prvom mieste. Myšlienka založiť Zwiebelovo kvarteto prišla veľmi prirodzene. Už na konzervatóriu sme objavili, že existuje komorná hudba a že to môže byť celkom zaujímavá muzikantská cesta. 

Peter: Mňa bavili aj športy a čas strávený s kamarátmi na futbalovom ihrisku, či atletické tréningy s otcom v lese, ktorý sa pripravoval na svoj ďalší maratón. V čase rozhodovania kam ďalej študovať a kam nasmerovať svoje kroky do budúcna, som bol prijatý na košické konzervatórium. Po prvom roku štúdia huslí som sa rozhodol pre violu. Zvukové možnosti tohto nástroja ma natoľko zaujali, že som nič iné počuť v ďalších rokoch ani nechcel. Bolo aj súperenie s bratom. Cvičili sme dennodenne, konzultovali si tóny, pasáže koncertov. Odchádzal som častokrát so sklonenou hlavou do okukanej izby vylepšiť zanedbané, rytmicky či intonačne nepresné pasáže danej samodrezúry. Viete, nastavil mi vždy zrkadlo, v ktorom som sa videl úplne nahý. Ale aj keď to bolo nepríjemné, vždy to bolo asi to, čo som chcel počuť. Vážim si ho preto. Dodnes.

------------------------------------------------

Koncert MENDELSSOHN – BRUCH – LISZT si môžete vychutnať naživo 3. 12. v Dome umenia alebo online 10. 12. na facebookových stránkach a TV TelKE. Vysielanie sa uskutoční v spolupráci s K13 – Košické kultúrne centrá, vďaka podpore Mesta Košice a Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

#Bezpečne

Štátna filharmónia Košice uisťuje, že robí hygienické opatrenia nad rámec svojich povinností, aby sa návštevníci cítili bezpečne. Sedenie je sprístupnené v každom druhom rade. Koncerty trvajú hodinu a sú bez prestávky. Priestory Domu umenia sa dezinfikujú každú hodinu. Špecialitou je využívanie certifikovaného difuzéra s dezinfekčným aróma olejom čistiacim vzduch i povrchy. Samozrejmosťou je dezinfekcia rúk pri vstupe, nosenie rúšok i dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti pri čakaní na podujatia.

Foto: Peter a Marek Zwiebelovci

Kontakt pre médiá:

Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK

+ 421 918 802 101, lucia.radzova@sfk.sk

 

<<< KÚPIŤ VSTUPENKY >>>

Čarovné Vianoce vo filharmónii

O Vianoce vo filharmónii je aj tento rok veľký záujem. Štátna filharmónia Košice (ŠFK) pre svojich návštevníkov pripravila tri Vianočné koncerty. Sólistom večera bude slovenský husľový virtuóz Dalibor Karvay. K sviatočnej atmosfére prispejú Košický spevácky zbor učiteľov a Zbor sv. Cecílie. Pod taktovkou Adama Sedlického sa spolu s orchestrom ŠFK predstavia sopranistka Michaela Kušteková, mezzosopranistka Terézia Kružliaková, tenorista Michal Lehotský a basista Gustáv Beláček.

Čitať viac »

Robert Jindra

Operný večer so šéfdirigentom Robertom Jindrom

Tematický koncert dostal názov Z rozprávky do rozprávky. Je však určený pre dospelého diváka. Popri orchestri Štátnej filharmónie Košice (ŠFK) sa zaskvejú krištáľové hlasy sopranistky Jany Sibery a mezzosopranistky Václavy Krejčí Houskovej. Všetko pod vedením charizmatického šéfdirigenta ŠFK Roberta Jindru. Koncert z abonentného cyklu A sa uskutoční vo štvrtok 7. decembra 2023 o 19:00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Sasha Yankevych

Chopin & Sibelius v Dome umenia

Novembrový program zakončia v Štátnej filharmónii Košice symfonickým koncertom s názvom CHOPIN & SIBELIUS. O podujatie je veľký záujem a isto za tým stojí obľúbený Chopinov druhý klavírny koncert v podaní vyhľadávaného amerického klaviristu Andrewa von Oeyena. Druhá časť večera bude patriť severskej hudbe Jeana Sibelia. Orchester ŠFK povedie Sasha Yankevych ukrajinský dirigent pôsobiaci vo Švédsku. Koncert z abonentného cyklu A sa uskutoční vo štvrtok 23. novembra 2023 o 19:00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Zbyněk Müller a Orchester ŠFK

Hudobné pohladenie na koncerte sakrálnej hudby

Milovníci vokálno-inštrumentálnej hudby a zborového spevu ocenia Večer sakrálnej hudby, na ktorý pozýva Štátna filharmónia Košice. Koncert v podaní orchestra ŠFK, štyroch sólistov a Českého akademického zboru Brno povedie hlavný hosťujúci dirigent Zbyněk Müller.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT:  10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE:  Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...