Štátna filharmónia Košice bude hostiť letné podujatia zamerané na profesionálny rozvoj mladých hudobníkov

Štátna filharmónia Košice (ŠFK) sa v lete zapojí do príprav a realizácie vzdelávacích podujatí určených najmä mladým hudobníkom a študentom hudby. Viac približuje generálna riaditeľka ŠFK Lucia Potokárová: „Od začiatku pôsobenia Adriana Rajtera v Hudobnom centre, kde sa veľmi aktívne angažuje v oblasti výchovno-vzdelávacích aktivít prostredníctvom projektu Slovenského mládežníckeho orchestra (SMO), vnímam významný vplyv tejto inštitúcie na rozvoj mladého interpretačného umenia. Členovia SMO dostávajú príležitosť konfrontácie s európskym interpretačným umením. Je to veľká pomoc pre stredné a vysoké umelecké školy a pre nás je to nádej, že ich absolventi budú raz našimi kolegami. Štátna filharmónia Košice je veľmi rada partnerom tohto projektu, tentokrát aj aktívnou účasťou kľúčových členov orchestra ŠFK v pozícii lektorov.“

Orchestrálne kurzy Slovenského mládežníckeho orchestra

Od 1. do 8. júla 2022 sa na pôde ŠFK a Konzervatória na Timonovej ulici uskutoční sústredenie Slovenského mládežníckeho orchestra. Teleso zložené z 55 mladých hudobníkov naštuduje symfonický repertoár a následne ho uvedie na dvojici koncertov v Prešove (7. júla) a v Košiciach (8. júla). V premiére zaznie skladba slovenského skladateľa Vladislava Šarišského „Spring Jar“, ktorú skomponoval na objednávku Hudobného centra pre SMO. Sólistami v Koncertantnej symfónii pre hoboj, klarinet, fagot, lesný roh a orchester Es dur Wolfganga Amadea Mozarta budú členovia SMO, v súčasnosti pôsobiaci v Symfonickom orchestri Slovenského rozhlasu – Alžbeta Struňáková (hoboj), Matej Veselka (klarinet), Danylo Honcharov (fagot) a Šimon Pajtinka (lesný roh). Na záver koncertného programu zaznie Symfónia č. 7 A dur Ludwiga van Beethovena.

Slovenský mládežnícky orchester vznikol v roku 2016 z iniciatívy Hudobného centra s cieľom podporiť prípravu mladej generácie hudobníkov na pôsobenie v profesionálnych orchestroch. Jeho členmi sú perspektívni mladí orchestrálni hudobníci z celého Slovenska, študenti konzervatórií a vysokých hudobných škôl vo veku 16 až 28 rokov, ktorí prešli výberovými konaniami. Koncertným vystúpeniam predchádza intenzívna príprava pod vedením popredných hráčov renomovaných hudobných telies a skúsených, medzinárodne aktívnych dirigentov a umeleckých vedúcich (Benjamin Bayl, Martin Majkút, Jozef Horváth, Igor Karško), ako aj po boku uznávaných sólistov (Midori, Dalibor Karvay, Jakub Čižmarovič, Stanislav Masaryk, Martin Adámek, Miki Skuta a ď.).

V rámci pripravovaných košických kurzov hudobníci absolvujú delené skúšky pod vedením skúsených orchestrálnych hráčov, tentoraz prevažne zo Štátnej filharmónie Košice. Huslistom sa budú venovať koncertní majstri ŠFK Maroš Potokár, Mátyás Mézes, violistom Martin Jeriga, violončelistom Zuzana Ďurčeková, kontrabasistom Juraj Valenčík a tympanistovi Máté Ács zo ŠFK. Hráči na dychových nástrojoch budú pracovať pod vedením Ronalda Šebestu (Symfonický orchester Slovenského rozhlasu) a Carlie Brooke Bigelow (lesný roh, Slovenská filharmónia). Koncerty bude dirigovať Maroš Potokár, ktorý aktuálne pôsobí v Janáčkovej filharmónii Ostrava a zároveň je koncertným majstrom Štátnej filharmónie Košice. Zastúpi tak pôvodne avizovaného austrálskeho dirigenta Benjamina Bayla.

Medzinárodné majstrovské kurzy Konvergencie

So zámerom podporovať profesionálny rozvoj mladých hudobníkov sa k Slovenskému mládežníckemu orchestru pridá po ročnej pauze aj festival komornej hudby Konvergencie. Medzinárodné kurzy komornej hudby a interpretačné kurzy organizujú Konvergencie pravidelne od roku 2014 so zámerom pozdvihnúť hudobné vzdelávanie na Slovensku. Za osem rokov pripravili viac ako 43 majstrovských tried v spolupráci s VŠMU, konzervatóriami v Bratislave aj v Košiciach a tiež realizovali viacdňové intenzívne interpretačné kurzy pod vedením renomovaných domácich aj zahraničných lektorov.

Medzinárodné majstrovské kurzy Konvergencie sa tentokrát uskutočnia v Košiciach v priestoroch Konzervatória na Timonovej ulici a v Štátnej filharmónii Košice od 2. do 7. júla. Vyše dvadsať študentov hry na sláčikových nástrojoch bude rozvíjať svoje interpretačné umenie pod vedením skúsených lektorov – interpretov a zároveň pedagógov. Individuálne hodiny povedú huslista Igor Karško (Musikhochschule Luzern, Camerata Zürich), violončelista a umelecký vedúci festivalu Konvergencie Jozef Lupták pôsobiaci aj na Konzervatóriu Bratislava a Akadémii umení v Banskej Bystrici a violista Martin Ruman (Slovenská filharmónia, Konzervatórium Bratislava).V programe sú aj skupinové lekcie s fyzioterapeutom Zoltánom Sýkorom, hornistkou Carlie Brooke Bigelow a muzikológom Andrejom Šubom.

Mimoriadnou a menej tradičnou súčasťou kurzov bude hlasový workshop „Každý vie spievať“ určený širokej verejnosti vedený svetoznámou speváčkou, zbormajsterkou a hudobníčkou Idou Kelarovou. Ida Kelarová sa workshopom s podobným zameraním venuje vyše tridsať rokov a úspešne ich vedie po celom svete. Ich cieľom nie je dosiahnutie technickej dokonalosti. Sú určené pre každého, kto má chuť prekonať silu predsudkov, zlozvykov a strachu, ktorá mu bráni spievať. Spoločne s Idou Kelarovou workshop povedie aj jej dlhoročný spoluhráč, spevák, gitarista a skladateľ Desiderius Dužda. Hlasový workshop sa bude konať od 2. do 4. júla 2022 v priestoroch Štátnej filharmónie Košice. Prihlasovanie je možné do 15. júna 2022 cez webovú stránku https://www.konvergencie.sk/ida-kelarova-workshop/

Medzinárodné majstrovské kurzy 2022 / Košice
FB: https://fb.me/e/1FftputYR

web: https://www.konvergencie.sk/majstrovske-kurzy-jul-2022-kosice/

Ida Kelarová / Workshop / Košice
FB: https://fb.me/e/1Hxaks6Rq

web: https://www.konvergencie.sk/ida-kelarova-workshop/


 

Kontakty pre médiá

Štátna filharmónia Košice:
Lucia Radzová, PR manažérka – lucia.radzova@sfk.sk, +421 918 802 101

Hudobné centrum – Slovenský mládežnícky orchester:
Adrian Rajter, manažér – adrian.rajter@hc.sk, +421 905 609 170

Eva Planková, manažérka – eva.plankova@hc.sk, +421 911 753 798

Konvergencie:
Lea Majerčáková, projektová manažérka – lea@konvergencie.sk, +421 903 776 055

Čarovné Vianoce vo filharmónii

O Vianoce vo filharmónii je aj tento rok veľký záujem. Štátna filharmónia Košice (ŠFK) pre svojich návštevníkov pripravila tri Vianočné koncerty. Sólistom večera bude slovenský husľový virtuóz Dalibor Karvay. K sviatočnej atmosfére prispejú Košický spevácky zbor učiteľov a Zbor sv. Cecílie. Pod taktovkou Adama Sedlického sa spolu s orchestrom ŠFK predstavia sopranistka Michaela Kušteková, mezzosopranistka Terézia Kružliaková, tenorista Michal Lehotský a basista Gustáv Beláček.

Čitať viac »

Robert Jindra

Operný večer so šéfdirigentom Robertom Jindrom

Tematický koncert dostal názov Z rozprávky do rozprávky. Je však určený pre dospelého diváka. Popri orchestri Štátnej filharmónie Košice (ŠFK) sa zaskvejú krištáľové hlasy sopranistky Jany Sibery a mezzosopranistky Václavy Krejčí Houskovej. Všetko pod vedením charizmatického šéfdirigenta ŠFK Roberta Jindru. Koncert z abonentného cyklu A sa uskutoční vo štvrtok 7. decembra 2023 o 19:00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Sasha Yankevych

Chopin & Sibelius v Dome umenia

Novembrový program zakončia v Štátnej filharmónii Košice symfonickým koncertom s názvom CHOPIN & SIBELIUS. O podujatie je veľký záujem a isto za tým stojí obľúbený Chopinov druhý klavírny koncert v podaní vyhľadávaného amerického klaviristu Andrewa von Oeyena. Druhá časť večera bude patriť severskej hudbe Jeana Sibelia. Orchester ŠFK povedie Sasha Yankevych ukrajinský dirigent pôsobiaci vo Švédsku. Koncert z abonentného cyklu A sa uskutoční vo štvrtok 23. novembra 2023 o 19:00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Zbyněk Müller a Orchester ŠFK

Hudobné pohladenie na koncerte sakrálnej hudby

Milovníci vokálno-inštrumentálnej hudby a zborového spevu ocenia Večer sakrálnej hudby, na ktorý pozýva Štátna filharmónia Košice. Koncert v podaní orchestra ŠFK, štyroch sólistov a Českého akademického zboru Brno povedie hlavný hosťujúci dirigent Zbyněk Müller.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT:  10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE:  Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...