Get Adobe Flash player

Najbližšie udalosti

192

crz

 

 kosicewelcomecard front

gov portal

 

Pôvabná viola

18. február 2016 o 19:00 hod, Dom umenia, A cyklus
18:00 o 18:00 hod., Stretnutie s hudbou "Harold s Leošom"

jitka hosprova

svarovsky

 

 

 

 

 

 

 

 Štátna filharmónia Košice
Leoš SVÁROVSKÝ, dirigent
Jitka HOSPROVÁ, viola

P. I. Čajkovskij: Symfónia č. 1 g mol "Zimné sny"
H. Berlioz: Harold v Taliansku

Večer pod taktovkou Leoša Svárovského s pôvabnou violistkou Jitkou Hosprovou ponúkne dve veľké romantické symfónie. Čajkovského prvá zo šiestich symfónií nesie podtitul Zimné sny (1866), ktorý odráža skladateľove dojmy z prechádzky po zamrznutom Ladožskom jazere. Impresie z krásnej zimnej prírody počujeme najmä v prvej a druhej časti symfónie – Sny pri zimnej prechádzke (Allegro tranquillo) a Pochmúrna krajina (Adagio). V tretej a štvrtej časti sa Čajkovskij opiera viac o tanečnosť hudby, prináša teda melancholické Scherzo a ruské tanečné melódie vo Finále. Okrem programovosti a príznačnému využívaniu prvkov ruského folklóru Čajkovského prvej symfónii nechýba aj tá známa vrúcna lyrika a invencia krásnych melódii.
V súvislosti s programovou hudbou nemožno obísť Hectora Berlioza, priekopníka programovej symfónie. Harolda v Taliansku, alebo symfóniu pre orchester a sólovú violu skomponoval na podnet slávneho „démonického" virtuóza Niccola Paganiniho. Kvôli názorovým nezhodám sa umelci rozišli už pri náčrtku prvej časti a Paganini dielo nepremiéroval, i napriek tomu symfónia priniesla Berliozovi veľký úspech. Inšpirovaný Byronovým melancholickým sujetom „Childe Haroldova púť" vytvára Berlioz jednotlivé časti symfónie ako epizódy z Haroldovho cestovania po Taliansku, kde postavu rozbolestneného pútnika sprostredkúva predovšetkým tmavší, sonórny zvuk netradičného koncertného nástroja, violy. V prezentovaní violy ako koncertného nástroja je Jitka Hosprová ďalším z priekopníkov. Prvá česká sólistka na violu je vďaka svojmu umeniu svetovo uznávanou interpretkou.

 O 18:00 hod. sa koná v Malej sále Domu umenia Stretnutie s hudbou "Harold s Leošom". Hosťom Karola Petrócziho bude dirigent Leoš Svárovský.stretnutie s hudbou 18.2.-page-001

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vstupné: 8- 7- 6- €

Partneri

 

 

 

               WGSKE logo polkruhy

 

      

Logo-Collegium-VP    

 RKE LOGO SHADOW 2017-page-001 


RTVS bok PAN206     
                 
opera slovakia positive red          logo TASR        

 

KOSICEDNES-LOGO KOSICEDNES mediahouse invert

 

   zajtrajsie noviny

 

       logo Hudobny zivot

 

227   

  theCity logo

 

       logo Kosicko-page-001     

   

 

      lemur logo 2 ziara        

             

Kam do mesta-logo        

  

 Logo MojeKosice  KDHZ Logo orez kedykam LOGO   
sfk