ZÁVEREČNÝ KONCERT 63. Košickej hudobnej jari
Get Adobe Flash player

Najbližšie udalosti

192

crz

 

 kosicewelcomecard front

gov portal

 

ZÁVEREČNÝ KONCERT 63. Košickej hudobnej jari

17. máj 2018 o 19:00 hod., Dom umenia

Český akademický sborZM

 

Štátna filharmónia Košice
Zbyněk Müller, dirigent
Eva Hornyáková, soprán
Michaela Zajmi, mezzosprán
Michal Lehotský, tenor
Jevhen Šokalo, bas

Český akademický sbor
Michal Vajda, zbormajster

F. von Suppé: Requiem

vstupné: 12/ 11/ 10 €
zľavnené: 9/ 8/ 7 €
VIP lóža: 15 €

predaj vstupeniek: pokladnica ŠfK
ONLINE PREDAJ: https://www.navstevnik.sk/vyber-vstupeniek?eventId=1028378 

 

Muller 2018 2Zbyněk Müller (1972) – dirigent Opery ND Praha a už desiaty rok šéfdirigent Štátnej filharmónie Košice. Hru na hoboji a dirigovanie študoval na Pražskom konzervatóriu a na AMU, kde bol žiakom J. Bělohlávka. Počas štúdií dosiahol, ako hobojista, mnohé úspechy – okrem piatich prvých cien v národných súťažiach, získal 1. cenu na prestížnej medzinárodnej súťaži Concertino Praga 1989 a úspešne sa prezentoval na interpretačnej súťaži festivalu Pražská jar 1996 (2. cena a 4 ďalšie ocenenia). Pôsobil ako prvý hobojista v Národnom divadle Praha, v rokoch 1995–2005 zastával post sólo-hobojistu Pražskej komornej filharmónie (PKF), kde začal pracovať aj ako dirigent. Počas desaťročného pôsobenia v PKF dirigoval množstvo koncertov na domácich i zahraničných pódiách a niekoľkokrát účinkoval ako sólista a dirigent v jednej osobe. Spolupráca s Operou ND Praha začala v roku 2000, od roku 2004 je v trvalom angažmán. Na scéne ND dirigoval množstvo operných prestavení a spolu s ND účinkoval aj na medzinárodných operných festivaloch v Nemecku, Taliansku, Južnej Kórei, na Cypre, v Japonsku. Ako dirigent spolupracoval so Symfonickým orchestrom hl. m. Prahy FOK, Baltskou filharmóniou Gdaňsk, Filharmóniou Marchigiana (Taliansko), s Českou filharmóniou (kde v rokoch 2001–2002 pôsobil ako asistent šéfdirigenta V. Ashkenazyho), s PKF absolvoval v septembri 2017 turné v Číne. Rokom 2005 začala spolupráca so Štátnou filharmóniou Košice, od sezóny 2008/2009 sa stal šéfdirigentom ŠfK. So „svojím" orchestrom uviedol množstvo významných diel svetového symfonického reper­toáru a dirigoval ŠfK na koncertoch v Maďarsku, Poľsku, na turné v Nemecku (2013 a 2016) a v Číne (2014 a 2016).

HornyakovaZMEva Hornyáková (1980) rodáčka z Levoče, vyštudovala spev na ko­šickom Konzervatóriu a na VŠMU v Bratislave. Po absolutoriu VŠMU sa účastnila Majstrovských speváckych kurzov Petra Dvorského. V ro­ku 2006 debutovala na scéne Opery SND ako Mimi v Pucciniho Bohéme. V tom istom roku sa prebojovala do semifinále súťaže Competizione dell' Opera v Drážďanoch a o tri roky neskôr sa stala semifinalistkou súťaže Maria Callas Grand Prix v Aténach. K jej dalším úspechom patrí účasť vo finále na medzinárodnej speváckej súťaži v Bayreuthe a na Medzinárodnej speváckej súťaži Hansa Gabora Belvedere vo Viedni, či na Medzinárodnej súťaži Plácida Dominga Operalia 2010 v milánskej La Scale. K jej profilovým úlohám patrí Mimi (Puccini, Bohéma) - s ňou sa predstavila napríklad aj v španielskom meste La Coruña, v nemeckom Staatstheater Braunschweig a takisto s Operou SND na opernom festivale Pafos Aphrodite na Cypre (2010), na jeseň 2010 v medzinárodnej produkcii na turné v Japonsku, v Španielsku (2011) a Francúzsku (2012). Odbornú i laickú varejnosť zaujala ako Mařenka v Smetanovej Predanej neveste na scéne SND, ako aj na open air festivale v rakúskom Gars am Kamp, kde vystúpila aj ako Micaela v Bizetovej Carmen. Na scéne SND spievala po boku slavného basistu Paatu Burchuladzeho v Gounodovom Faustovi, za úlohu Markétky dostala Cenu kritiky časopisu Hudobný život za Najlepší ženský spevácky výkon v roku 2012. V Národnom divadle Praha excelovala ako Desdemona s legendárnym Otellom José Curom. Ako Violetta (Traviata, Verdi) a Magda (La Rondine, Puccini) debutovala v Prahe v roku 2014 pod taktovkou Martina Leginusa.

Zajmi 3ZMMezzosopranistka Michaela Zajmi (1983) sólistka Národného divad­la v Prahe, je absolventkou Pražského konzervatória (tr. Y. Škvárovej). Už počas štúdia i po jeho ukončení sa zúčastnila speváckych sú­ťaží – najväčších úspechov dosiahla v roku 2009 na 44. Medzinárodnej speváckej súťaži Antonína Dvořáka v Karlových Varoch, v kategórii opera – ženy získala 3. cenu a v kategórii pieseň tiež 3. cenu. Ďalej zís­ka­­la Cenu Spoločnosti Antonína Dvořáka za najlepšiu interpretáciu Dvo­řákovej piesne „Dejte klec jestřábu" a Zvláštnu cenu Divadla J. K. Tyla v Plzni. Stala sa laureátkou medzinárodnej súťaže o Cenu Leoša Janáčka (EMCY), získala 1. cenu na Súťažnej prehliadke kon­zervatórií Českej republiky v Pardubiciach a 1. cenu na Medzinárodnej súťaži „Pražský pěvec". V priebehu štúdií sa zúčastnila Majstrov­ských speváckych kurzov Petra Dvorského. M. Zajmi bola v roku 2010 nominovaná na cenu Thálie za mimoriadny javiskový výkon: Angelina v opere Popoluška G. Rossiniho (ND Brno). Na operných doskách debutovala ako Rosina v Barbierovi zo Sevilly v Divadle J. K. Tyla v Plzni. Neskôr nasledovali ďalšie úlohy v Národnom divadle Brno, v Juhočeskom divadle České Budějovice, v NDM v Ostrave a v Národnom divadle v Prahe. Absolvovala koncertné vystúpenia s Pražskou komornou filharmóniou, Plzeňskou filharmóniou, Komornou filharmóniou České Budějovice a tiež s Talichovým komorným orches­trom. S operou ND pravidelne hosťuje v Japonsku, s operným do­mom Glyndebourne absolvovala turné s operou Rusalka v Anglicku. Účinkovala s Budapest festival orchestra na koncertoch po Európe, v roku 2016 bola pozvaná do Teatro Regio di Torino do produkcie Janáčkovej opery Líška Bystrouška (Lišiak) a v roku 2018 do produkcie opery Salome (Herodias) Richarda Straussa.

M.Lehotsky.fotoMichal Lehotský (1973) spev študoval súkromne u Stanislava Mjartana. V roku 1995 absolvoval Mozartovu akadémiu v Krakove u K. Meyerovej a E. Blahovej. Zúčastnil sa speváckych kurzov pod vedením P. Mikuláša, A. Nonatha a B. Weikla. Je laureátom medzi­národných speváckych súťaží – M. Schneidera-Trnavského v Trnave, Emy Destinnovej v Českých Budejoviciach a je dvojnásobným semifinalistom prestížnej súťaže Hansa Gabora Belvedere vo Viedni. Od roku 1996 pôsobil ako sólista Opery Štátneho divadla v Košiciach a od roku 2003 bol členom súboru Opery SND, ktorého je v súčasnosti stálym hosťom. Pravidelne účinkuje na popredných českých operných scénach (Národné divadlo v Prahe, Národné divadlo Brno, Národné divadlo moravskosliezske v Ostrave) a vo významných západoeurópskych divadlách: Deutsche Oper Berlin, viedenská Staatsoper, bu­dapeštianska Štátna opera, Národné divadlo v Bukurešti. Jeho reper­toár zahŕňa vyše štyroch desiatok veľkých tenorových postáv. Ako Don José v Carmen absolvoval turné po Japonsku, Holandsku a Belgicku, v Španielsku vystúpil ako Vojvoda v opere Rigoletto, Cavaradossi v Toske, Turiddu v Sedliackej cti, spieval aj v inscenácii ope­ry La vida breve od M. de Fallu. Michal Lehotský sa tiež intenzívne venuje koncertnej činnosti, spolupracoval s významnými orchestrami ako Česká filharmónia, Mníchovská filharmónia, Orchester WDR Köln, či Kráľovská filharmónia Liverpool. Z množstva nahrávok pre domáce a zahraničné vydavateľstvá uvádzame napr. Dvořákove diela Jakobín, Král a uhlíř s dirigentom Gerdom Albrechtom a s orchestrom WDR Köln, Šostakovičovu operu Hráč a Fleischmannovo dielo Rotschildove husle s Kráľovskou filharmóniou Liverpool pod taktov­kou Vasilija Petrenka. V posledných piatich rokoch opakovane účin­kuje predovšetkým v dvoch veľkých operách G. Verdiho: Otello (Cyprus, Švédsko, Nemecko, Rakúsko, Slovinsko, Taiwan) a Sicílske nešpory (Taliansko, Francúzsko, Chorvátsko).

SHOKALOUkrajinský basista Jevhen Šokalo (1960) – vyštudoval Konzervató­rium v Ľvove v odbore zbormajster. Neskôr študoval na Kyjevskej hudobnej akadémii odbor operný a komorný spev (M. Kondratjuk). Už počas štúdia sa stal laureátom Súťaže mladých operných spevákov Ukrajiny. Po ukončení štúdia začal spievať v kyjevskom Národnom opernom divadle. Od roku 1994 bol v angažmán v Juhočeskom di­vadle v Českých Budejoviciach, jeho debutom bola rola Collina (Pucci­ni, Bohéma). Dodnes v Juhočeskom divadle hosťuje: Leporello (Don Giovanni, Mozart), Sarastro (Čarovná flauta, Mozart), Sparafucille (Rigoletto, Verdi). Od roku 1998 J. Šokalo pôsobí aj ako sólista v Divadle J. K. Tyla v Plzni Vodník (Dvořák, Rusalka), Raimond (Donizetti, Lucia di Lammermoor), Dikoj (Janáček, Káťa Kabanová), Mefistofeles (Boito, Mefistofeles), Leporello (Mozart, Don Giovanni) a iné. Spolupracuje so Štátnou operou Praha, s Janáčkovou operou Národného divadla v Brne, kde doplnil svoj basový repertoár o postavy Boris Godunov (Musorgskij, Boris Godunov, Timur (Puccini, Turandot), Kráľ (Wagner, Lohengrin), Laugraf (Wagner, Tannhäuser), Dulcamara (Donizetti, Nápoj lásky). V roku 2000 debutoval v pražskom Národnom divadle ako Boris (Šostakovič, Katerina Izmajlova) V roku 2009 debutoval v úlohe Vodníka (Dvořák, Rusalka) v Národnom divadle v Aténach. Vystupuje aj koncertne. Od roku 2013 vyučuje spev na Konzervatóriu v Plzni.

česky akademicky sborČeský akademický sbor (Brno, CZ) uskutočnil rad koncertov v ČR i v zahraničí a zúčastnil sa množstva domácich aj zahraničných festivalov, na ktorých získal najvyššie ocenenia. Zbor má asi šesťdesiat členov z radov študentov brnenských univerzít. V ostatnej dobe sa prezentuje ako teleso skôr kantátového, či oratoriálneho typu. Spolu­pracuje s rôznymi profesionálnymi orchestrami a inštitúciami (Filharmónia Brno, Národné divadlo Brno, Filharmónia Bohuslava Mar­tinů Zlín, Komorná filharmónia Pardubice, Moravská filharmó­nia Olomouc, SOČR, Štátna filharmónia Košice, Der Leipziger Uni­ver­­­sitätsorchester a iné); naštudoval napríklad Brahmsovo Nemec­ké requiem, Rossiniho Stabat Mater, Brucknerovo, Dvořákovo, Polo­láníkovo a Ebenovo Te Deum, kantáty Kytice a Otvírání stu­dánek Bohuslava Martinů, Vivaldiho a Poulencovu Gloriu, Rybovu Českou mši vánoční, Korunovačnú omšu W. A. Mozarta, Rutterov a Slimáčkov Magnificat. V súčasnosti sa podieľa na operných predstaveniach Národného divadla Brno (B. Martinů, Hry o Marii a K. Saa­riaho, L'amour de loin). Zbor je tiež využívaný na nahrávanie scénickej a filmovej hudby. Dirigentom a zbormajstrom telesa je od jeho založenia v roku 2004 Michal Vajda.

 

Partneri

 

 

 

               WGSKE logo polkruhy

 

      

Logo-Collegium-VP    

 RKE LOGO SHADOW 2017-page-001 


RTVS bok PAN206     
                 
opera slovakia positive red          logo TASR        

 

KOSICEDNES-LOGO KOSICEDNES mediahouse invert

 

   zajtrajsie noviny

 

       logo Hudobny zivot

 

227   

  theCity logo

 

       logo Kosicko-page-001     

   

 

      lemur logo 2 ziara        

             

Kam do mesta-logo        

  

 Logo MojeKosice  KDHZ Logo orez kedykam LOGO   
sfk