Kruh priateľov hudby
Get Adobe Flash player

modul3

Kruh priateľov hudby

 

 

friends
Kruh priateľov hudby (KPH) je dobrovoľné združenie (spolok) milovníkov vážnej hudby, ktorí pravidelne navštevujú koncerty Štátnej filharmónie Košice.Jeho zameranie je rozširovať hudobný obzor poslucháčov, vymieňať si skúsenosti a zážitky z koncertov, udržiavať kontakty s vedením ŠfK, ktoré výrazne vychádza v ústrety členom KPH, poskytuje rôzne bonusy, pomáha pri organizovaní tradičných kultúrno-poznávacích zájazdov. 
KPH vznikol z iniciatívy niekdajšej dramaturgičky ŠfK – Angely Januškovej krátko po vzniku Štátnej filharmónie Košice (1968). V súčasnosti má okolo 100 členov a jeho činnosť riadi výbor KPH. Spravidla dvakrát ročne sa konajú členské schôdze, a to pred otvorením novej sezóny ŠfK a pred medzinárodným festivalom Košická hudobná jar.

V prípade záujmu o členstvo v KPH sa informujte vo vstupenkovej pokladni ŠfK telefonicky 055/2453 123, e-mailom: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.  alebo osobne.

 

 

"12. mája 2018 sa uskutočnil ďalší zájazd KPH pri ŠfK. Na návrh našich členov sme po stretnutí s pánom Gabrielom Biesom, ktorý bol na prednáške p. K. Petrócziho na jeseň 2017 v KPH, navštívili HRANOVNICU, kde má dielňu na výrobu a opravu organov. Vedie ju spolu s bratom Jánom, synovcom Stanislavom Rusnákom a pracuje tam osem ďalších zamestnancov. Firma existuje zhruba od Nežnej revolúcie a doposiaľ v nej vzniklo asi 21 organov. Môžeme ich počuť napr. v Poprade – Veľkej, Gánovciach, Vlkovej , Stropkove, Sabinove atď. Najznámejší je 26 – registrový organ v Košiciach, sídlisko Nad jazerom, ktorý bol hotový za rok a prvýkrát sa rozozvučal v auguste 2007.
Pán Bies nás povodil po svojom kráľovstve a podal nám fundovaný výklad o ich činnosti. Pre svoju prácu je zapálený a robí ju s veľkou láskou.

Našou druhou zastávkou bol gotický rímsko-katolický farský Kostol sv. Egídia v Poprade (Národná kultúrna pamiatka), kde nám podal krásny výklad o kostole, organe i o Poprade opäť pán G. Bies. Tu sme mali možnosť poznať aj znak organa z r. 1688, ktorý reštaurovala firma p. Biesa. Na organe hral pán Tomáš Socha zo ŠFK.


Treťou zastávkou bola obec SLATVINA pod Spišským hradom, kde je tiež vzácny gotický kostol Ku cti Nanebovzatia Panny Márie (NKP) s rustikálnymi gotickými freskami, krstiteľnicou zo 14. storočia a historickým obrazom Panny Márie. Výklad nám podal tunajší pán farár. Škoda, že taká vzácna pamiatka nie je propagovaná ani na Slovensku ani v zahraničí. 
V obci sme sa občerstvili aj výbornou vodou z minerálneho prameňa.
Čerešničkou na torte bolo prekvapenie keď sme vo večerných správach v televízii opäť videli a počuli p. Biesa, ako hovoril o organe v obci SVINIA, na ktorom práve pracujú.

Na zájazde, ktorí sa vydaril a obohatil nás o nové vedomosti a zážitky, sa zúčastnila aj Mgr. Lucia Potokárová, námestníčka umeleckej prevádzky ŠfK.

Ďakujeme za spoluprácu našej filharmónii najmä pani M. Dávidovej, vedúcej ekonomického oddelenia."

Mgr. Marta Dulovičová
Predsedníčka KPH

 

 

KPH v skanzene v Bardejovských Kúpeľov

 

"Kruh priateľov hudby pri Štátnej filharmónii Košice (KPH – ŠfK) tradične uskutočňuje raz až dvakrát do roka zájazdy za poznávaním histórie a kultúry východoslovenského kraja. Nedávno sme zamierili do okresu Bardejov.
Pravidelne navštevujeme drevené kostolíky, vzácnej objekty sakrálnej architektúry. Tentokrát boli našimi prvými zastávkami Tročany a Hervatov. Zaujímavú prehliadku doplnil odborný výklad. Boli sme hrdí, keď sme sa dozvedeli, že hoci sú do zoznamu UNESCO okrem slovenských, zapísané aj ďalšie drevené chrámy z Nórska, Fínska, Poľska, Rumunska, Ruska a Ukrajiny, naše patria k najlepším príkladom európskej drevenej religióznej architektúry od neskorého stredoveku do konca 18. storočia.
Našou ďalšou zastávkou boli Bardejovské Kúpele. Zamerali sme sa najmä na ich skanzen a na hudobnú históriu kúpeľov. V skanzene sme boli nadšení výkladom, obytnými, hospodárskymi, technickými, ale najmä sakrálnymi pamiatkami – stavbami z 19. a 20. storočia, ktoré dokladujú ľudovú kultúru a staviteľov slovenského a rusínskeho obyvateľstva Horného Šariša a Severného Zemplína. Preto, že sme milovníci hudby, veľmi pozorne sme počúvali výklad pani Mgr. Silvie Fecskovej o hudobnom skladateľovi Jozefovi Grešákovi, rodákovi z Bardejova, ktorý tiež žil a tvoril v Bardejovských Kúpeľoch. Dozvedeli sme sa veľa nového a pochodili sme miesta , ktoré mu boli také drahé a blízke. Videli sme aj klavír, pri ktorom komponoval, vilky Zuzanka a Eva a iné.

Po Bardejovských Kúpeľoch nasledovalo mesto Bardejov, kde nám pani Silvia opäť fundovane priblížila jeho hudobné tradície, školstvo, kultúru a hovorila o významných osobnostiach hudobného života, ktoré tam pôsobili. A tu nás zarazila skutočnosť, že taký významný skladateľ, akým bol Jozef Grešák, ktorý tak miloval tento kút Slovenska a venoval mu toľko skladieb, nemá v Bardejove ani v Bardejovských Kúpeľoch ani pamätnú dosku – plaketu. Preto ako hudobní nadšenci podporujeme myšlienku, aby tento nedostatok bol čím skôr odstránený, lebo J. Grešák si to právom zaslúži.
Ako členovia KPH pri ŠfK chceme doplniť, že práve vznik našej filharmónie podnietil Grešáka k napísaniu nových skladieb a ŠfK sa stala ich výborným interpretom. Prvým nadšencom a realizátorom jeho skladieb bol prvý šéfdirigent našej filharmónie – Bystrík Režucha.
Svoju exkurziu sme zakončili v gotickej bazilike minor sv. Egídia, kde sme si opäť vypočuli pútavé rozprávanie o tomto skvoste Bardejova z úst pani Mgr. Fecskovej.
Sme radi, že zájazd nás obohatil po všetkých stránkach. Ďakujeme všetkým sprievodcom a zvlášť pani Mgr. Silvii Fecskovej, naslovovzatej odborníčke na hudobné dejiny tohto regiónu, ktorá sa nás veľmi ochotne ujala. Želáme krásnemu mestu Bardejov a Bardejovským Kúpeľom bohatý kultúrny život, najmä hudobný, veľa spokojných návštevníkov a veríme, že viac ako doteraz spropaguje svojich skladateľov a hudobníkov, najmä Jozefa Grešáka, po ktorom je pomenovaná aj ulica v Košiciach, kde sa nachádza Dom umenia, sídlo našej filharmónie."KPH pred Bazilikou sv. Egídia

Mgr. Marta Dulovičová
predsedníčka KPH pri ŠfK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Záujemcovia, ktorí by sa chceli stať členmi KHP sa môžu prihlásť v Pokladnici ŠfK.

Členské na rok pre pracujúcich je 4,-€, pre dôchodcov 2,-€.

Partneri

 

 

 

               WGSKE logo polkruhy

 

      

Logo-Collegium-VP    

 RKE LOGO SHADOW 2017-page-001 


RTVS bok PAN206     
                 
opera slovakia positive red          logo TASR        

 

KOSICEDNES-LOGO KOSICEDNES mediahouse invert

 

   zajtrajsie noviny

 

       logo Hudobny zivot

 

227   

  theCity logo

 

       logo Kosicko-page-001     

   

 

      lemur logo 2 ziara        

             

Kam do mesta-logo        

  

 Logo MojeKosice  KDHZ Logo orez kedykam LOGO   
sfk