Šéfdirigent Robert JINDRA
Robert Jindra (1977) absolvoval Pražské konzervatórium v odbore klasický spev a dirigovanie. V rokoch 2000 – 2008 vyučoval na Pražskom konzervatóriu, kde s orchestrom konzervatória naštudoval a uviedol aj mnohé operné predstavenia. V roku 2001 začala jeho dodnes pretrvávajúca spolupráca s Národným divadlom v Prahe, najskôr vo funkcii asistenta dirigenta, od sezóny 2005/2006 ako dirigent. Podieľal sa na príprave opier Nagano (M. Smolka), Vanda (A. Dvořák), Montezuma (L. Ferrero), Aida (G. Verdi), Don Pasquale (G. Donizetti), Don Giovanni (W. A. Mozart), Tajomstvo (B. Smetana), Dievča zo Zlatého západu (G. Puccini), Falstaff (G. Verdi), Eugen Onegin (P. I. Čajkovskij), Parsifal (R. Wagner). Spolupracoval tiež na projekte kompletného uvedenia tetralógie R. Wagnera Prsteň Nibelungov s orchestrom ND a s poprednými sólistami ND nahral CD „Opera nás baví“. V roku 2006 začal spolupracovať s Deutsche Oper am Rhein (Düsseldorf/Duisburg), kde sa ako asistent šéfdirigenta J. Fioreho podieľal na príprave operných predstavení, v nasledujúcich sezónach bol prizvaný k širšej spolupráci (Rusalka, Káťa Kabanová, Věc Makropulos, Příhody líšky Bystroušky, Z mŕtveho domu...).

V roku 2010 debutoval v Nórskej kráľovskej opere v Oslo, v rokoch 2010 – 2015 zastával post hudobného riaditeľa Národného divadla moravsko-sliezskeho v Ostrave, súčasne bol v sezóne 2013/2014 aj hudobným riaditeľom Opery ND v Prahe. Od sezóny 2011/2012 začala jeho spolupráca so Štátnym divadlom Košice a so Slovenským národným divadlom. Okrem operných scén spolupracuje s orchestrom Praga Sinfonietta, komorným orchestrom Virtuosi Pragenses, Pražskou komornou filharmóniou, Českým národným symfonickým orchestrom, Plzeňskou filharmóniou, Symfonickým orchestrom hl. mesta Prahy FOK, Symfonickým orchestrom Českého rozhlasu ako aj so Štátnou filharmóniou Košice. V sezóne 2020/21 debutoval v Bavorskej Štátnej opere s Dvořákovou Rusalkou a nahral CD francúzskych piesní s Kateřinou Kněžíkovou a Janáčkovou filharmóniou Ostrava pre vydavateľstvo Supraphon. Od októbra 2021 bude zastávať pozíciu šéfdirigenta Štátnej filharmónie Košice.
Príhovor šéfdirigenta k 55. koncertnej sezóne
Pevně věřím, že si v této bohaté hudební nabídce najdete mnoho koncertů, při kterých budeme moci všichni společně vnímat tu nenapodobitelnou energii živých vystoupení.
Robert Jindra
šéfdirigent
Vážení a milí diváci,
jsem nesmírně potěšen, že Vás mohu opět co nejsrdečněji pozdravit a přivítat do nové sezóny našeho orchestru. I když po náročné předchozí sezóně si jistě každý člen našeho orchestru rád zaslouženě odpočine, pohled do plného sálu a potlesk spokojených diváků jako by chyběl. Tento pevný vztah je totiž pro nás něco zcela výjimečného, je nejen naší radostí, ale i hnacím motorem.
Program naší nové sezóny jsme opět ruku v ruce připravovali a koncipovali s paní ředitelkou Potokárovou tak, aby zahrnoval pestrou paletu hudebních stylů, široký rozptyl repertoáru od děl, která na půdě naší filharmonie nezazněla dlouho či vůbec až po symfonické „hitovky“, které se stále těší divácké oblibě. Podařilo se také opět zajistit vynikající interprety, dirigenty, kteří jsou pro náš orchestr zásadní inspirací. Pevně věřím, že si v této bohaté hudební nabídce najdete mnoho koncertů, při kterých budeme moci všichni společně vnímat tu nenapodobitelnou energii živých vystoupení. Často dostávám otázku: „Na jaký z koncertů se těšíte nejvíc?“ Těším se na každý koncert a na přípravu na něj. Kontakt s kolegy, celým úžasným týmem, který zajišťuje chod naší instituce a s vámi, diváky, dává mému životu radost a smysl.
Žijeme sice ve složité a nelehké době, kdy v Evropě nedaleko od nás probíhá válka, kdy rozdělená společnost přestává být k sobě vzájemně tolerantní, zapomíná a nedokáže se poučit ze svých chyb z minulosti. Věřím však, že kultura a hudba přináší nejen povznesení a vzdělání, ale také naději, že na světě jsou trvalé hodnoty, které věrně provází lidstvo již po staletích.
Přeji Vám všechno dobré a věřím, že se budeme společně vídat a slýchat co nejčastěji.
Robert Jindra
Šéfdirigent Štátnej filharmónie Košice

Hlavný hosťujúci dirigent Zbyněk Müller
Zbyněk Müller je dirigentom Opery Národního divadla Praha. V júni 2021 ukončil po trinástich sezónach svoje úspešné pôsobenie na poste šéfdirigenta Štátnej filharmónie Košice (ŠfK). Hru na hoboji a dirigovanie študoval na Pražskom konzervatóriu a na Akadémii múzických umení (J. Bělohlávek). Počas štúdií dosiahol mnohé úspechy – okrem piatich prvých cien v národných súťažiach, získal 1. cenu na prestížnej medzinárodnej súťaži Concertino Praga 1989 a úspešne sa prezentoval na interpretačnej súťaži festivalu Pražská jar 1996 (2. cena a 4 ďalšie ocenenia). Pôsobil ako prvý hobojista v Národnom divadle Praha, v rokoch 1995–2005 zastával post sólo hobojistu Pražskej komornej filharmónie (PKF), kde začal pôsobiť aj ako dirigent. Počas dekády v PKF dirigoval množstvo koncertov na domácich i zahraničných pódiách a niekoľkokrát účinkoval ako sólista a dirigent v jednej osobe. Spolupráca s Operou ND Praha začala v roku 2000, od roku 2004 je v trvalom angažmáne. Na scéne ND dirigoval množstvo operných predstavení a spolu s ND účinkoval aj na medzinárodných operných festivaloch v Nemecku, Taliansku, Južnej Kórei, na Cypre, v Japonsku. Ako dirigent spolupracoval so Symfonickým orchestrom hl. m. Prahy FOK, Baltskou filharmóniou Gdaňsk, Filharmóniou Marchigiana (Taliansko), Českou filharmóniou (v r. 2001–2002 ako asistent šéfdirigenta V. Ashkenazyho), s PKF absolvoval v septembri 2017 turné v Číne. Rokom 2005 sa začala jeho spolupráca so Štátnou filharmóniou Košice, od sezóny 2008/2009 sa stal jej šéfdirigentom. So ŠfK uviedol množstvo významných diel svetového symfonického repertoáru a dirigoval ŠfK na koncertoch v Maďarsku, Poľsku, na turné v Nemecku (2013 a 2016) a v Číne (2014 a 2016). Od roku 2019 pôsobí ako pedagóg na pražskej AMU.
Členovia orchestra Štátnej filharmónie Košice
54. koncertná sezóna 2022/2023
Orchester
Šéfdirigent Robert Jindra
Hlavný hosťujúci dirigent Zbyněk Müller
I. husle
Potokár Maroš, koncertný majster
Mézes Mátyás, koncertný majster
Lenártová Barbora, zástupkyňa koncertného majstra
Bikár Jozef
Bodnárová Lenka
Boroš Peter
Dujavová Kamila
Ďurišová Helena
Hajduková Viera (MD)
Komišák Ján
Oráčová Zuzana
Orgovánová Vrlíková Dana
Ružovičová Pavla
Ščigulinská Vladimíra
(N)
(N)
II. husle
Lenárt Róbert, vedúci skupiny
Romdhani Bacem Anas, zástupca vedúceho skupiny
Demeter Norbert
Fülöpová Henrieta
Géciová Andrea
Illéš Július
Kanuščák Patrik
Orgován Ladislav
Orgován Roman
Šofranková Terézia
Varhoľáková Karolína
(N)
(N)
Violy
(N), vedúci/vedúca skupiny
Olejár Peter, zástupca vedúceho skupiny
Aleskerov Teimur
Boroš Nataliya (MD)
Csomósová Tatiana
Gállová Emília
Holenda Michal
Janák Jozef Aurel
Paľko Annamária
Violončelá
Čisáriková Taťána, koncertná majsterka skupiny violončiel
Ďurčeková Zuzana, zástupkyňa koncertnej majsterky
Ácsné Korolenko Ilona
Kováč Róbert
Olšanský Miroslav
Šutorová Viera
Zajacová Lucia
Zetyáková Eva
Kontrabasy
Rozum Pavol, vedúci skupiny
N, zástupca vedúceho skupiny
Čekan Vladimír
Pasterák Boris
Plachetka Adolf
Trn Tibor, poverený zastupovaním zástupcu vedúceho skupiny
Flauty
Burášová Júlia, vedúca skupiny
Jámborová Janka
Česlová Daniela
Kristmannová Miriam
Hoboje
Kurimská Greková Zuzana, vedúca skupiny
Buka-Csécsi Andrea
Flisek Weronika
Lizák Peter
Klarinety
Mosorjak Martin, vedúci skupiny
Švec Martin
Golec Adrian
Hric Ján
Fagoty
Bicák Stanislav, vedúci skupiny
Berčík Samuel
Maksymilian Mirowski
Žuk Marián
Lesné rohy
Buka Szilárd Imre, vedúci skupiny
Bagoly Dávid
Kluchová Gabriela
Marcin Ondrej
Máté Vitéz
Slávik Jakub
Trúbky
Štofira Karol, vedúci skupiny
Badiar Rastislav
Göllner Matej
Ľaš Jaroslav
Pozauny
Kacvinský Marek, vedúci skupiny
Hrubovčák Ján
Fábián Zoltán
Savčák Peter
Tuba
Bombala Juraj
Bicie nástroje
Kapalko Jozef, vedúci skupiny
Greman Miroslav
Ács Máte
Rusnák Tibor
Harfa
Boggerová Ivana
Klavír
Katinová Šingerová Janette
Inšpektor orchestra
Olejár Peter
Manipulanti
Bombala Juraj
Vatral Radoslav
* MD materská dovolenka