SMO & DALIBOR KARVAY

Košická hudobná jar 10.05.2019 Dom umenia, Moyzesova 66, Košice 19:00

Slovenský mládežnícky orchester
Igor Karško SR
 umelecký vedúci, husle
Dalibor Karvay SR husle

Henryk Mikołaj Górecki (1933 - 2010): Tri tance v starom slohu pre sláčikový orchester (1963)
Johann Sebastian Bach (1685 - 1750): Koncert pre husle, sláčikové nástroje a basso continuo a mol BWV 1041
Leó Weiner (1885 - 1960): Divertimento I. - Staré uhorské tance pre sláčikový orchester op. 20 (1933/4)
Johann Sebastian Bach: Koncert pre dvoje huslí, sláčikové nástroje a basso continuo d mol BWV 1043
Eugen Suchoň (1908-1993): Serenáda pre sláčikový orchester op. 5 ESD 50b

 


Vstupné: 12 € / 10 €

SLOVENSKÝ MLÁDEŽNÍCKY ORCHESTER

Husle I
Štefan Galík, Fakulta múzických umení AU, Banská Bystrica
Karolína Krigovská, Konzervatórium v Bratislave
Jana Macíková, Hudobná a tanečná fakulta VŠMU, Bratislava
Anabela Patkoló, Konzervatórium v Bratislave
Petra Pálková, Hudobná a tanečná fakulta VŠMU, Bratislava
Terézia Popaďáková, Konzervatórium Košice

Husle II
Andrea Astrabová, Konzervatórium Košice
Alžbeta Godovičová, Konzervatórium v Bratislave
Ivana Ivanić, Hudobná a tanečná fakulta VŠMU, Bratislava
Tatiana Onderíková, Konzervatórium v Bratislave
Pavla Pisárová, Konzervatórium v Bratislave
Viktória Strelcová, Hudobná a tanečná fakulta VŠMU, Bratislava

Viola
Ondrej Briš, Hudobná a tanečná fakulta VŠMU, Bratislava
Peter Čižmár, Fakulta múzických umení AU, Banská Bystrica
Gretchen Labrada Izquierdo, Kubánsky národný mládežnícky orchester
Mária Ščerbáková, Hudobná a tanečná fakulta VŠMU, Bratislava

Violončelo
Juraj Glasnák, Konzervatórium Žilina
Katarína Vanáková, Konzervatórium v Bratislave
Patrik Zastko, Konzervatórium Košice

Kontrabas
Vanessa Šarközi, Konzervatórium v Bratislave

Čembalo
Michaela Nováková, Janáčkova akadémia múzických umení, Brno

 

Slovenský mládežnícky orchester vznikol v roku 2016 z iniciatívy Hudobného centra v nadväznosti na niekdajšiu Hudobnú mládež Slovenska. Cieľom orchestra je podporiť prípravu mladej generácie hudobníkov na pôsobenie v profesionálnej praxi, ako aj prispieť k pozdvihnutiu úrovne slovenského mládežníckeho interpretačného umenia. Redaktor časopisu Hudobný život R. Kolář opísal orchester v reportáži z letného sústredenia nasledovne: „Projekt unikátnym spôsobom spojil študentov konzervatórií a hudobných akadémií z viacerých regiónov Slovenska, ktorí by inak pravdepodobne nemali príležitosť, spoznať sa a pracovať na spoločnom diele.“ Orchester združuje najperspektívnejších mladých orchestrálnych hudobníkov z celého Slovenska a poskytuje im možnosť, prostredníctvom štýlovo rôznorodej dramaturgie nadobudnúť cenné skúsenosti v oblasti orchestrálnej a komornej hry, práce s dirigentom, či sólovými hráčmi. V súčasnosti tvorí orchester viac než 80 hudobníkov vo veku 16 až 28 rokov, vybraných na základe konkurzov na pôde štátnych konzervatórií v Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach a Bratislave. Koncertným vystúpeniam telesa predchádzajú intenzívne pracovné sústredenia, na ktorých členovia Slovenského mládežníckeho orchestra pracujú pod vedením členov renomovaných hudobných telies, medzinárodne aktívnych dirigentov a po boku uznávaných sólistov. Orchester je od mája 2017 členom
Európskej federácie národných mládežníckych orchestrov (EFNYO), vďaka čomu dostali viacerí mladí hudobníci príležitosť zúčastniť sa na významných domácich i medzinárodných podujatiach: Medzinárodná akadémia Ensemble Modern, Wiener Jeunesse Orchester, festival Konvergencie, koncerty Slovenskej filharmónie.

Prešovský rodák Igor Karško je absolventom pražskej AMU a Menuhinovej akadémie vo švajčiarskom Gstaade. Bol členom Camerata Lysy a Gustav Mahler Jugendsinfonieorchester pod vedením Claudia Abbada, pôsobil aj ako koncertný majster Štátnej filharmónie Košice. Od roku 1991 je členom The Serenade Strings Trio, ktoré o. i. získalo prvé ceny na medzinárodných súťažiach komornej hudby v Caltanissette (1991) a Trapani. V rokoch 1993 až 2012 bol Igor Karško prvým koncertným majstrom Luzernského symfonického orchestra. Ako koncertný majster barokového orchestra La Scintilla absolvoval v roku 2005 americké turné s Ceciliou Bartoli, s ktorou nahral CD Maria Malibran. Je hosťujúcim koncertným majstrom Zürcher Kammerorchester, stál pri zrode zoskupení La Banda Antix a La Gioconda, s ktorými absolvoval viaceré úspešné operné produkcie. Tiež je členom Les Musiciens du Louvre Marca Minkowského s ktorým nahral Haydnove a Schubertove symfónie pre label naïve. Igor Karško je pravidelným hosťom festivalu Konvergencie, od roku 2010 vedie s Thomasom Demengom súbor Camerata Zürich, pôsobí ako profesor na Musikhochschule v Luzerne a intenzívne sa zaoberá hrou na barokových husliach a historickou interpretačnou praxou. Hrá na nástroji Il Viotti z dielne Lorenza Storioniho (Cremona 1768) a na barokových husliach od Nicolu Gagliana.

Dalibor Karvay preukazoval pozoruhodný hudobný talent od detstva a na husliach začal hrať vo veku troch rokov pod vedením svojho otca. Už počas štúdia na Základnej umeleckej škole vo Vrútkach realizoval niekoľko nahrávok pre Slovenský rozhlas v Bratislave. Po absolvovaní mimoriadneho štúdia na Konzervatóriu v Žiline u Bohumila Urbana pokračoval od roku 1999 na Viedenskom konzervatóriu pod vedením svetoznámeho Borisa Kuschnira. Zúčastnil sa taktiež viacerých majstrovských kurzov u uznávaných pedagógov ako Eduard Grač, Minčo Minčev, Herman Krebbers. Medzi jeho najvýznamnejšie úspechy patrí víťazstvo na stretnutí mladých hudobníkov v Córdobe (1996), cena Eurovízie – Grand Prix Mladý hudobník roka (2002), 1. miesto na súťaži Tibora Vargu (2003), cena Medzinárodnej tribúny mladých interpretov New Talent (2005), víťazstvo na súťaži Davida Oistracha v Moskve (2008). Pozoruhodný bol aj koncert pre princa Charlesa z Walesu v roku 2003 vo Windsor Castle za spoluúčasti Mstislava Rostropoviča. Opakovane prijal pozvanie na Seiji Ozawa International Academy vo Švajčiarsku. V roku 2009 získal Cenu ministra kultúry Slovenskej republiky za vynikajúce umelecké výsledky a úspešnú medzinárodnú reprezentáciu slovenského interpretačného umenia. Nadácia Tatra banky mu v roku 2011 udelila cenu „Mladý tvorca” v kategórii hudba. V roku 2016 sa stal Dalibor Karvay laureátom Ceny Ľudovíta Rajtera, ktorej súčasťou bolo nahrávanie profilového CD v produkcii Hudobného centra. Ako sólista spolupracoval s renomovanými dirigentmi ako Leif Segerstam, Ion Marin, Hiroyuki Iwaki, Jaap van Zweden, Marek Janowski, Alexander Rahbari, Roman Kofman, Benjamin Wallfisch, Ondrej Lenárd, Oliver Dohnányi, Leoš Svárovský a ďalší. Sólovo účinkoval s poprednými orchestrami ako Rundfunk-Sinfonie Orchester Berlin, English Chamber Orchestra, Camerata Salzburg, Orchestra Ensemble Kanazawa, Česká filharmónia, Nationaltheater-Orchester Mannheim, Radio-Symphonie Orchester Wien, Wiener Kammerorchester, Het Gelders Orkest, Solistes Européens Luxembourg, Slovenská filharmónia, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina a mnohé ďalšie. Intenzívne sa venuje aj komornej hre, pričom spolupracuje so špičkovými umelcami, ako Radek Baborák, Julian Rachlin, Wenzel Fuchs, Boris Kuschnir, Daniel Buranovský a iní. Od roku 2014 pôsobí pedagogicky na Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien, kde je od roku 2017 univerzitným profesorom. Dalibor Karvay hrá na husliach vyrobených viedenskou husliarkou Juliou Mariou Pasch.
 

 

 

 

S podporou

Hlavný reklmamný partner

Partner

 

KALENDÁR Koncertná sezóna 2018/2019


Najbližšie podujatia


Koncerty A cyklu / Koncerty B cyklu / Mimoriadne koncerty / Medzinárodný organový festival Ivana Sokola / Ars nova /  Košická hudobná jar / Koncert pre mládež / Verejné generálky / Literárno-hudobné večery / Stretnutia s hudbou / Koncerty v zahraničí

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladnica

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 55 2453 123
(len počas pokladničných hodín)
vstupenky@sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT: 14:00 - 17:00
PI, SO, NE: Zatvorené

Večerná pokladnica ŠfK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk@sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 2, 4, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 

Privátna zóna:

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.