Štátna filharmónia Košice vyráža na turné

Orchester Štátnej filharmónie Košice (ŠfK) v najbližších dňoch vymení svoje domáce pódium v košickom Dome umenia za scény nemeckých koncertných sál. Vo štvrtok 25. 2. vycestujú filharmonici na takmer dvojtýždňové koncertné turné do Nemecka, kde odohrajú spolu 9 koncertov pod taktovkou Zbyňka Müllera a Maroša Potokára.

 

 

 

Orchester Štátnej filharmónie Košice nekoncertuje v Nemecku po prvý krát. Vždy je to však pre nás veľká výzva hrať v tejto hudobne a kultúrne bohatej krajine, preto k týmto programovo náročným koncertom pristupujeme v príprave s maximálnou zodpovednosťou.", hovorí riaditeľ ŠfK Július Klein. Deväť koncertov s rôznym programom bude pozostávať prevažne z diel koncertného repertoáru hudby 19. storočia. Filharmonici navštívia mestá Bad Pyrmont, Lüdenscheid, Delmenhorst, Stade, Itzehoe, Emden, Uelzen, Helmstedt a Bad Münder na severozápade Nemecka.
Jadro programu tvoria tri veľké romantické symfónie a to, Schumannova tretia tzv. „Rýnska", melodicky a výrazovo rozmanitá Dvořáková šiesta symfónia a slávna „Osudová" symfónia č. 5 Ludwiga van Beethovena. Na koncertoch s orchestrom budú účinkovať až traja sólisti, mladý klavirista Chi Ho Han (1992), ktorý koncertuje od svojich 11-tich rokov. V jeho podaní na turné zaznie Griegov klavírny koncert a mol, op. 16. S klarinetistom Sergejom Eletským (1989), víťazom viacerých medzinárodných súťaží (3. Medzinárodná klarinetová súťaž v Belgickom Gente 2015, Medzinárodná súťaž Carla Nielsena v Dánsku 2013, Medzinárodná hudobná súťaž ARD v nemeckom Mníchove 2012) a súčasným prvým klarinetistom Ruského národného orchestra, košickí filharmonici naštudovali Koncert pre klarinet a orchester č. 2 Es dur, op. 74 C. M. Webera. „Tento koncert patrí k vrcholom ranoromantickej koncertantnej literatúry a medzi klarinetistami sa teší mimoriadnej popularite. V rýchlych častiach autor brilantne využíva pasážovú a rozkladovú techniku, do krajnosti uplatňuje pohyblivú dispozíciu klarinetu ako nástroja." hovorí dramaturgička ŠfK, Mária Kornuciková.
Tretím sólistom nemeckého turné je huslista Noé Inui (1985), s ktorým filharmonici koncertovali aj na svojej poslednej koncertnej šnúre v nemeckých kultúrnych centrách v roku 2013. V jeho podaní zaznie na poslednom koncerte 6. 3. v meste Bad Münder Mozartov koncert pre husle orchester č. 4 D dur, KV 211. Po tomto koncerte sa košickí filharmonici vrátia späť na Slovensko, kde ich v Dome umenia čaká Veľkonočný koncert venovaný obetiam holokaustu.

 

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladnica

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 55 2453 123
(len počas pokladničných hodín)
vstupenky@sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT: 14:00 - 17:00
PI, SO, NE: Zatvorené

Večerná pokladnica ŠfK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk@sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 2, 4, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.