Veľkonočný koncert venovaný obetiam holokaustu

Štátna filharmónia Košice (ŠfK) si Veľkonočným abonentným koncertom 17. marca pripomína obete holokaustu.Pri tejto príležitosti dramaturgia filharmónie uvedie dojemné Stabat Mater Karla Szymanowského. „Stabat Mater je pre mňa jeden z najsilnejších duchovných textov. Jeho hudobné spracovanie sa v rukách mnohých skladateľov v priebehu dejín pokúsilo stvárniť tak obrovské utrpenie matky, ktorej pred očami umiera syn umučený krutým a neľudským spôsobom..." hovorí dirigent Maroš Potokár. „Je to bolesť, ktorú asi nikdy nikto nedokáže opísať." dodáva.


Skladateľ inšpirovaný pobytom v Zakopanom (Poľsko) do diela vnáša folklórne prvky, z ktorých vyabstrahoval dokonalý zmysel pre čistotu a nevinnosť. „V kompozícii K. Szymanowského, na rozdiel od najznámejších spracovaní Dvořáka, Poulenca, Rossiniho, Verdiho a iných, môžeme rozoznať snahu prežiť obsah tohto textu mimo duchovného vnímania ako čisté ľudské utrpenie a bolesť." hovorí Maroš Potokár. Dramatická hudba sa však stále ťahá vyššie aj keď sa zdá, že už dosiahla vrchol. A k tomu ani nepotrebuje dynamické gradácie. Szymanowski tu postavil slovanský chrám, kolos z hmly. „Hudba, rovnako ako text, je veľmi osobná, intímna, sugestívna, nebojí sa byť aj desivá a nepríjemná, pretože to čo vyjadruje nie je krásne ani príjemné, ale vyjadruje tiež obrovskú ľudskosť a silu lásky, pravdivú neprikrášlenú tvár utrpenia a smrti. Preto je toto dielo pre mňa veľmi výnimočné a vážim si, že sa ho môžem pokúsiť s pokorou precítiť, pochopiť a interpretovať." dodáva.
Sugestívne spracovanie mariánskej sekvencie v podaní sólistov Lucie Knotekovej, Ester Pavlů, Mariána Lukáča a Košického speváckeho zboru učiteľov dokonale pripomenie v košickom Dome umenia aj atmosféru Veľkej noci.
Veľkonočný koncert A cyklu pod taktovkou Maroša Potokára ponúka tiež jednu z Mozartových najznámejších symfónii, g mol KV 550 označovanej tiež „veľká". Symfónia má úplne iný ráz ako väčšina Mozartových diel, vytrvalá pochmúrna nálada je naozaj zriedkavým javom v jeho inak veľmi nadľahčenej hudbe. Práve táto dramatická atmosféra imponovala aj neskorším generáciám skladateľov, vďaka čomu dnes vnímame Mozartovu búrlivú štyridsiatu symfóniu ako vskutku romantické dielo. Z neskorších romantických tradícii vyrástli veľké symfónie Gustava Mahlera, ktoré tvoria jadro jeho tvorby. Adagietto z jeho piatej symfónie sa často uvádza ako samostatná skladba. Je preniknuté hlbokým citom a plné lyrickej expresie.

Dôstojný a pietny charakter Veľkonočného koncertu nám v týchto dňoch pripomína aj spomienku obetiam holokaustu.

Koncert sa koná s podporou Poľského inštitútu.


Mariana Lechmanová

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladnica

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 55 2453 123
(len počas pokladničných hodín)
vstupenky@sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT: 14:00 - 17:00
PI, SO, NE: Zatvorené

Večerná pokladnica ŠfK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk@sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 2, 4, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 

Privátna zóna:

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.