Mimoriadny začiatok sezóny vo filharmónii

Štátna filharmónia Košice (ŠfK) si na úvod svojej začínajúcej 48. koncertnej sezóny pripravila sériu mimoriadnych koncertov. V sezóne však nebudú chýbať ani tradičné koncerty rozdelené do abonentných cyklov reflektujúce významné výročia, sviatky a prinášajúce originalitu raritne uvádzaných diel. „Bohatá ponuka je pripravená aj pre najmladších poslucháčov, ktorí majú možnosť počas sezóny navštíviť okrem orchestrálnych projektov aj komponované komorné koncerty s prepojením slova a hudby" približuje dramaturgička ŠfK, Mária Kornucíková. Okrem detí a mládeže sa vzdelávať môžu aj dospelí, či už na populárnych prednáškach dlhoročného koncertného majstra ŠfK Karola Petrócziho alebo verejných generálkach so šéfdirigentom ŠfK Zbyňkom Müllerom. Ani v tejto sezóne nebudú chýbať viaceré pozoruhodné projekty s výnimočnými hosťami a tiež zahraničné turné v Čínskej ľudovej republike. Dôležitou udalosťou sezóny bude aj hosťovanie ŠfK na Bratislavských hudobných slávnostiach 24. novembra pod taktovkou Petra Altrichtera. Aj vďaka týmto mimoriadnym projektom filharmonici odohrajú viac koncertov ako v minulej sezóne.


Otváracím koncertom (22. 9.) ako aj koncertom k Mesiacu slovensko-českej vzájomnosti (27. 10.) a Symfonickým koncertom festivalu Ars nova (3. 11.) sa ŠfK zapája do kultúrneho programu Predsedníctva Slovenskej republiky v Rade Európskej únie. Koncertovať začínajú filharmonici už pred oficiálnym začatím sezóny. Príťažlivým koncertom „Hollywood" uvedú 13. 9. - pod taktovkou poľského dirigenta Janusza Powolného - melódie z „Oscarových" filmov. Ďalšiu neobvyklú nádielku sľubuje benefičný koncert o. z. Spájanie generácii, na ktorom orchester ŠfK odohrá celovečený program s hviezdnym husľovým virtuózom Pavlom Šporclom (28. 9.). Trojicu úvodných večerov uzavrie koncert venovaný 60. narodeninám dnes azda najúspešnejšieho slovenského skladateľa Vladimíra Godára (16. 10.). Pri príležitosti jeho životného jubilea prijala pozvanie do Košíc aj legendárna Iva Bittová, „dvorná" interpretka viacerých Godárových skladieb. Spojenie Godár, Bittová a Svárovský sľubuje neopakovateľný zážitok. Pokračujúca ponuka mimoriadnych podujatí prináša aj novembrový koncert Maďarskej národnej filharmónie (21. 11.), či januárový koncert s charizmatickým Danom Bártom a Epoque Quartet (26.1.). Hosťovať budú v Dome umenia aj skvelí ruskí sólisti, ktorí v sprievode ŠfK 12. 10. predstavia ďalší z obľúbených operných galavečerov. Nekaždodenné zážitky ponúka predovšetkým dramaturgia abonentných koncertov. Spojenia ako Ivo Kahánek so svojim žiakom, už dnes fenomenálnym Martinom Chudadom, bard dirigentskej paličky Ondrej Lenárd s vychádzajúcou hviezdou Janom Mráčkom, či Marek Štryncl s nezameniteľnou Petrou Noskaiovou sľubujú nielen zaručene skvelé interpretačné výkony, ale i originálne hudobné lahôdky. Na svoje si v sezóne prídu aj fanúšikovia poslucháčsky atraktívnych medzižánrových prepojení vážnej hudby, či už s jazzom alebo inými hudobnými štýlmi. Jedným z týchto koncertov bude aj muzikálovo šansónový večer (20.10.) s hviezdami českej talentovej súťaže.

Už po 46. krát organizuje ŠfK pred oficiálnym začatím sezóny Medzinárodný organový festival Ivana Sokola, na ktorom sa v dňoch od 16. septembra do 4. októbra predstavia štyria skvelí organisti. Kráľovské nástroje sa okrem Košíc, rozozvučia aj v mestách Sabinov, Rožňava, Spišská Nová Ves, Poprad a Kežmarok. Tohtoročný festival otvorí dirigent a organista medzinárodného renomé Roger Sayer z Veľkej Británie. Dramaturgia festivalu vždy ponúka priestor aj na prezentáciu mladých, dá sa povedať začínajúcich, avšak perspektívnych umelcov. Tento rok k nim patrí vynikajúca slovenská organistka z VŠMU, Denisa Gibalová – Kabáčová. Po nej región východného Slovenska v spolupráci s Poľským inštitútom navštívi poľský organista, ktorý je uznávaný aj ako skladateľ, Władysław Szymański. Trojicu zahraničných hostí uzatvorí švajčiarska organistka Lara Schaffner. Tento rok bude tradične súčasťou všetkých festivalových koncertov chorálová predohra „Vater unser im Himmelreich" BWV 636 velikána J. S. Bacha venovaná pamiatke Ivana Sokola, ktorého nám pripomenie aj výber diel z jemu venovanej Organovej knihy od Jozefa Grešáka.

 

Tlačová správa, 8. september 2016

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladnica

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 55 2453 123
(len počas pokladničných hodín)
vstupenky@sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT: 14:00 - 17:00
PI, SO, NE: Zatvorené

Večerná pokladnica ŠfK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk@sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 2, 4, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.