Hosťovanie Maďarskej národnej filharmónie Budapešť v Košiciach

"Rok maďarskej slobody" Na pamiatku revolúcie v roku 1956.

 

K skutočne mimoriadnym udalostiam aktuálnej 48. sezóny Štátnej filharmónie Košice (ŠfK) patrí hosťovanie špičkového, svetovo uznávaného hudobného telesa – Maďarskej národnej filharmónie z Budapešti 21. novembra v Dome umenia. Výsledkom vzájomnej spolupráce Štátnej filharmónie Košice, Generálneho konzulátu Maďarskej republiky v Košiciach a organizácie Müpa Budapest je koncert Maďarskej národnej filharmónie v Košiciach, jedinom slovenskom meste, v ktorom sa tento najvýznamnejší orchester v Maďarsku predstaví v rámci svojho poľského turné organizovaného v súvislosti s pamätným rokom.


Pri príležitosti 60. výročia maďarskej revolúcie v roku 1956 Maďarská národná filharmónia uskutoční s podporou Pamätnej Komisie ´56 koncertnú šnúru v mnohých európskych krajinách. Týmito slávnostnými koncertmi chcú organizátori spoločne prispieť k spomienke na udalosti revolúcie a vzdať hold hrdinom, ktorí sa vzopreli komunistickej diktatúre a svojim postojom sa stali príkladom pre dnešnú generáciu.

Viac než 90-ročná história Maďarskej národnej filharmónie zahŕňa hosťovanie tohto vedúceho telesa na najvýznamnejších dejiskách a festivaloch po celom svete, vrátane Avery Fisher Hall v New Yorku, Suntory Hall v Tokyu, Birmingham Symphony Hall, Megaron v Aténach, Bozar Centre v Brusseli, Enescu Festival v Rumunsku, Festival de Colmar vo Francúzsku a na medzinárodnom hudobnom festivale na Kanárskych ostrovoch. Dôležitou kapitolou vo svojom vývoji orchester prešiel od 1997, kedy sa stal hlavným hudobným riaditeľom dirigent a klavirista Zoltán Kocsis, ktorého nedávna smrť zasiahla celú hudobnú obec. Počas posledných 15 rokov, pod jeho umeleckým vedením odohral orchester viac ako 300 koncertov v zhruba 40 krajinách sveta a neustále sa vracia ako hosť do Francúzska, Japonska, Nemecka, Rumunska, Španielska, Slovenska a Slovinska. Nedávno tiež vystupoval na Beethovenovom festivale v Bogote, v Istanbule, Južnej Kórei. V rámci sezóny 2016-2017 odohrá znovu koncerty v Rumunsku, Japonsku, Poľsku, Španielsku, Číne a na Slovensku.V metropole východu sa filharmonici z Budapešti predstavia slovensko – maďarským programom. Na úvod večera zaznejú Tance z Galanty skladateľa, pedagóga a vášnivého zberateľa ľudových piesní Zoltána Kodályho, čestného občana mesta Galanta. So zberom ľudových piesní, aj tých slovenských, je späté meno ďalšieho významného maďarského skladateľa, slávneho Bélu Bartóka, ktorého tvorba predstavuje dôležitú súčasť repertoáru Maďarskej národnej filharmónie. Na koncerte v košickom Dome umenia sa predstavia s jeho Koncertom pre orchester. Sólistom večera bude maďarský klavírny virtuóz Dávid Báll, ktorý bol už ako 12-ročný, mimoriadne nadaný žiak prijatý na Hudobné konzervatórium Bélu Bartóka v Budapešti. Ten sa nám predstaví v bravúrnom Klavírnom koncerte č. 1 Es dur F. Liszta. Večer pod taktovkou renomovaného dirigenta Jánosa Kovácsa ponúka nielen špičkové interpretačné výkony, ale aj u nás menej hrávaný program prepojený s maďarskou kultúrou, ktorá si v týchto dňoch pripomína 60 rokov od uplynutia násilne potlačeného ľudového povstania. Spomienke na maďarskú revolúciu v roku 1956 je venované celé turné Maďarskej národnej filharmónie. 

 

21. november 2016 o 19:00 hod, Dom umenia
Maďarská národná filharmónia Budapešť
János Kovács, dirigent
Dávid Báll, klavír
Z. Kodály: Tance z Galanty
F. Liszt: Koncert pre klavír a orchester č. 1 Es dur
B. Bartók: Koncert pre orchester

Tlačová správa 14. 11. 2016

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladnica

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 55 2453 123
(len počas pokladničných hodín)
vstupenky@sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT: 14:00 - 17:00
PI, SO, NE: Zatvorené

Večerná pokladnica ŠfK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk@sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 2, 4, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.