Januárové koncerty vo filharmónii

Jednou z tradícií januárových koncertov Štátnej filharmónie Košice je „oslava“ narodenín hudobného velikána Wolfganga Amadea Mozarta. Aj tento rok dramaturgia venovala jeden koncert výlučne tvorbe tohto večne mladého, trvale súčasného a moderného hudobného génia. Pod taktovkou českého dirigenta Zdeňka Klaudu zaznejú na koncerte 17. januára najslávnejšie árie a duetá z obľúbených mozartovských opier ako Don Giovanni, Cosi fan tutte či Figarova svadba, v ktorých sa predstavia operní speváci Michaela Kušteková a Tomáš Šelc. Na svoje si teda prídu nielen milovníci Mozartovho skvostného majstrovstva, ale aj operní nadšenci.

22. januára ponúkne ŠfK ďalší z obľúbených literárno-hudobných večerov v Dome umenia. Tentoraz sa pozornosť upriami na charizmatickú osobnosť ruskej literatúry a filozofie Leva Nikolajeviča Tolstého. V podaní herečky Božidari Turzonovovej zaznejú úryvky zo spomienok  Tolstého blízkych. Poslucháči si vypočujú ako na svojho otca spomínajú Tolstého deti, či maliar Iľja Repin, autor jeho slávneho portrétu. Okrem spomienok zaznejú aj úryvky zo spisovateľovej pozoruhodnej korešpondencie s manželkou, či Maháthma Gándhim. O hudobnú zložku večera sa postará talentovaný klavirista Matej Arendárik. Inšpirujúc sa textami zaznie v jeho interpretácii hudba, ktorú mal Tolstoj rád.


Keďže tvorba východoázijských majstrov netvorí stály koncertný repertoár európskych pódií, Yasushi Akutagawa, japonský skladateľ minulého storočia určite patrí k objavom  aktuálnej 50. koncertnej sezóny ŠfK. Akutagowa Musica per orchestra sinfonica, teda hudba pre symfonický orchester je slovenskou premiérou plnou očakávaní, ktoré so sebou prináša aj mladý japonský dirigent Chuhei Iwasaki. Program koncertného večera 24. januára doplnia Rozprávky pre akordeón českého skladateľa Václava Trojana a druhá symfónia Jeana Sibelia, najúspešnejšieho fínskeho skladateľa. Sólistom večera bude slovenský akordeonista Boris Lenko.

 

Tretie pokračovanie projektu Symphony Meets Jazz tentoraz na pódiu spojí tri výrazné osobnosti domácej hudobnej sféry, tri hudobné svety s podobným pohľadom na jazzovú estetiku. Saxofonista Nikolaj Nikitin a klavirista Ľuboš Šrámek prinesú spolu s Adriánom Harvanom do Košíc unikátny symfonicko-jazzový projekt, na ktorom zaznejú skladby z albumu Altar. Zainteresovanému poslucháčovi domácej jazzovej scény mená Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek netreba predstavovať.


Nikolaj Nikitin je skladateľ a saxofonista, ktorý sa za krátke obdobie etabloval medzi špičku slovenského jazzu. Klavirista a skladateľ Ľuboš Šrámek už dlhé roky vedie svoje vlastné projekty ako napríklad „East European Artsemble“.  Špeciálnym hosťom koncertu je bubeník, kapelník a skladateľ, vychádzajúci z tradície moderného džezu Klemens Marktl ktorý, je u našich západných susedov považovaný za jeden z najvýraznejších talentov rakúskej džezovej scény. Hru na bicie nástroje študoval v Amsterdame, Haggu či v New Yorku, v súčasnosti pôsobí ako profesor na konzervatóriu v Klagenfurte. Štvoricu muzikantov doplní kontrabasista vyhľadávaný na Slovensku i v zahraničí Štefan "Pišta" Bartuš.


Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladnica

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 55 2453 123
(len počas pokladničných hodín)
vstupenky@sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT: 14:00 - 17:00
PI, SO, NE: Zatvorené

Večerná pokladnica ŠfK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk@sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 2, 4, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 

Privátna zóna:

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.