DUKAS * JOLIVET * BERLIOZ - koncert ZRUŠENÝ

Koncerty A cyklu 11.06.2020 Dom umenia, Moyzesova 66, Košice 19:00

Štátna filharmónia Košice
Kaspar Zehnder
, dirigent
Sylvie Schelingerová, flauta


Program:
Paul Dukas: Čarodejníkov učeň, symfonické scherzo

André Jolivet: Koncert pre flautu a orchester č. 1

Hector Berlioz: Fantastická symfónia, op. 14

 


Vstupné: 11/10/9 € zľavnené: 8/7/6 € lóža: 15 €

Paul Dukas je významnou osobnosťou novšej francúzskej hudby. Charakteristickým znakom jeho kompozícií je prejemnelé harmonické bohatstvo, nápaditosť a oslnivá inštrumentácia. Jeho nesporne najpopulárnejším dielom je hudobná balada z roku 1897 Učeň čarodej/ Čarodejníkov učeň. Táto symfonická báseň vznikla na námet Goetheho rovnomennej balady, v originále Der Zauberlehring: V neprítomnosti čarodeja jeho učeň vyslobodí duchov, aby slúžili aj jemu. Ale nedokáže nad nimi vládnuť. Z tiesnivej situácie ho vyslobodí až príchod čarodeja. Charakteristickú čarovnú náladu v tomto prípade tvorí rafinovaný zvukový dojem, skvelá inštrumentácia a pestré preplietanie motivických fragmentov.  Skladateľ André Jolivet vytvoril v roku 1936 spolu s O. Messiaenom, D. Lesurom a ďalšími umeleckú skupinu „Mladé Francúzsko“. Vo francúzskom kultúrnom živote je dodnes považovaný za jedného z popredných reprezentantov tejto skupiny. Vo svojej tvorbe sa snažil vymaniť z pevného tonálneho myslenia. V jeho estetike hrá závažnú úlohu teória o nenaplnenej túžbe, o úsilí umelca nepodľahnúť v boji s priemerným vkusom spoločnosti. V jeho tvorivom odkaze nachádzame koncertantné skladby pre viacero dychových nástrojov, trúbku, fagot, exotický koncert pre francúzsky nástroj „martenotove vlny“, ako aj rozsahom neveľký, na technické nároky však značne exponovaný, Koncert pre flautu.
Fantastická symfónia – prvá veľká kompozícia Hectora Berlioza, je najslávnejšou zo všetkých, ktoré napísal. Inšpiráciou ku jej komponovaniu mu bola nešťastná a neopätovaná láska k anglickej herečke Harriet Smithsonovej. Berlioz motívy, ktoré ho viedli, neskrýval. Nielenže doplnil dielo o podtitul Epizóda z umelcovho života, ale pridal aj podrobný literárny komentár – fantastický príbeh svojej lásky.

Koncerty A cyklu / Koncerty B cyklu / Mimoriadne koncerty / Medzinárodný organový festival Ivana Sokola / Ars nova /  Košická hudobná jar / Koncert pre mládež / Verejné generálky / Literárno-hudobné večery / Stretnutia s hudbou / Koncerty v zahraničí

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladnica

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 55 2453 123
(len počas pokladničných hodín)
vstupenky@sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT: 10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE: Zatvorené

Večerná pokladnica ŠfK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk@sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 2, 4, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.