GERSHWIN * STIVÍN * MILHAUD * CHAČATURIAN - koncert ZRUŠENÝ

Koncerty B cyklu 16.04.2020 Dom umenia, Moyzesova 66, Košice 19:00

Štátna filharmónia Košice
Leoš Svárovský
, dirigent
Indi Stivín, 
kontrabas 

Program:
George Gershwin: Kubánska predohra

Indi Stivín: Suita Bohemia
Darius Milhaud: Vôl na streche
Aram Chačaturjan: Gajane III.

 


Vstupné: 9/8/7 € zľavnené: 6/5/4 € lóža: 13 €

Georgea Gershwina už od mladosti zachvátila nová umelecká vlna „byť americkým“. On i mnohí hudobníci jeho generácie študovali indiánsky folklór, černošské spirituály i cowboyské piesne. Po dvojtýždňovej návšteve Kuby v roku 1932 uchvátený farbami a rytmami ostrova, i vitalitou jeho folklóru vkladá očarený skladateľ nové dojmy do iskrivej asi 10-minútovej predohry. Mladý a mimoriadne talentovaný kontrabasista Indi Stivín o svojom kontrabasovom koncerte napísal: “Moje Suita Bohemia má 5 částí. Je to pohled na Českou zemi mýma očima v kontextu celých staletí.” Touto skladbou sa Stivín ako jediný zo súťažiacich prestížnej súťaže Eurovision Young Musicians 2018 prezentoval vlastným dielom vo finále. Po 1. svetovej vojne sa umenie uchyľovalo k tým najrôznorodejším, často až bizarným námetom. Parížska bohéma sa schádzala v populárnom bare Vôl na streche /Le boeuf sur le Toit/. Schádzala sa tam medzinárodná spoločnosť, ľudia najrôznejších názorov a typov, čo dávalo lokálu určitý svojrázny charakter.  Darius Milhaud spolu s J. Cocteauom prišiel na myšlienku preniesť čosi z tejto atmosféry na divadelné javisko. Keďže sa im nehodil ilustratívne realistický obraz, upravil básnik dej do absurdne komickej podoby. V osobnosti Arama Chačaturjana sa ozýva hlas ľudového barda, umelca, bohatiera, ktorý svojou úprimnosťou a bezprostrednosťou preniká ku koreňom citov, z ktorých vyrastá hlboké vlastenectvo. Melodická osobitosť a rytmické bohatstvo jeho hudobnej reči má korene v arménskej ľudovej hudbe. Národný a ľudový kolorit, archaizujúca podoba jeho hudby majú pôvod v rytmoch tancov uralských a kaspických národov, vo zvuku a technike ich hudobných nástrojov, ako aj v pracovnom rytme robotníkov a roľníkov, ľudí skladateľovej domoviny. Aj v balete Gajané sú vyjadrené city a myšlienky robotníkov a roľníkov, mravná sila a jednota arménskeho ľudu, ale i pokrokové tradície jeho minulosti. Najpopulárnejším číslom celého baletu je dodatočne dopísaný slávny Šabľový tanec.

Koncerty A cyklu / Koncerty B cyklu / Mimoriadne koncerty / Medzinárodný organový festival Ivana Sokola / Ars nova /  Košická hudobná jar / Koncert pre mládež / Verejné generálky / Literárno-hudobné večery / Stretnutia s hudbou / Koncerty v zahraničí

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladnica

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 55 2453 123
(len počas pokladničných hodín)
vstupenky@sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT: 14:00 - 17:00
PI, SO, NE: Zatvorené

Večerná pokladnica ŠfK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk@sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 2, 4, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.