IRGENS-JENSEN * SIBELIUS * NIELSEN

Koncerty A cyklu 24.10.2019 Dom umenia, Moyzesova 66, Košice 19:00

Štátna filharmónia Košice
Christian Øland, dirigent
Olga Heikkilä, soprán

Program:
Ludvig Irgens-Jensen: Passacaglia

Jean Sibelius: Piesne, op. 37

           Den första kyssen
           Var det en dröm
            Flickan kom ifrån sin älsklings möte

Carl Nielsen: Symfónia č. 2, op. 16

 
 


Vstupné: 11/10/9 €     zľavnené: 8/7/6 €     lóža: 15 €

Nórsky skladateľ 20. storočia Ludvig Irgens-Jensen pochádza z Osla. V Nemecku a Francúzsku študoval filozofiu a filológiu, učil sa hrať na klavíri, ale v skladbe bol samoukom - nikdy neštudoval kompozíciu na konzervatóriu. V prvých rokoch robil všetky svoje skladby tajne, neuverejňoval ich. Na vrchole svojej kariéry stál ako hlavný skladateľ nórskych súčasníkov. Passacaglia pre orchester bola jeho prvým medzinárodným úspechom, oceňovaná o. i. C. Nielsenom a A. Toscaninim. Až na neskoršie revízie, hudbu písal už v rokoch 1925 1940, v čase, keď hudba v strednej Európe bola transformovaná modernistickým hnutím, v Škandinávii však romantizmus žil dlho. V Jensenových skladbách nie je nič, čo by mohlo prekážať aj konzervatívnejším poslucháčom. Ak sa vám páči hudba E. Griega, bude sa vám páčiť aj hudba Irgensa-Jensena.
Zo zabehnutých koľají romantizmu vo svojej tvorbe nevybočil ani Jean Sibelius. Napriek tomu sa stal najvýznamnejším fínskym skladateľom, ktorý je dodnes mimoriadne populárny a často uvádzaný nielen v škandinávskych krajinách, ale aj vo svete. Paradoxom je, že i keď nikdy necitoval žiaden z fínskych a karelských nápevov, predsa je jeho hudba výsostne fínska. Ešte prekvapivejším na celej skutočnosti môže byť fakt, že materinskou rečou fínskeho národného skladateľa  bola švédčina – obaja rodičia hovorili švédsky. V tomto jazyku sa Sibelius vyjadril aj vo väčšine svojich sólových vokálnych diel. Päť piesní op. 37 pre spev a klavír skomponoval Sibelius v roku 1904, približne v rovnakom čase ako husľový koncert a tesne pred treťou symfóniou. Všetky piesne sú vo švédčine, majú voľnú strofickú formu, ktorá verše pôvodných  básni nesleduje striktne. Ich tematika je milostná, zameraná na ľudí..

Carl Nielsen
je najvýznamnejším dánskym a jedným z najpoprednejších škandinávskych skladateľov. Bol synom dedinského muzikanta, svoju hudobnú dráhu začínal ako vojenský trubkár. Je dielo je osobité, dodnes cenené a dramaturgia svetových symfonických orchestrov po ňom siaha s obľubou. V jeho odkaze nachádzame 6 symfónií, opery, klavírne skladby a komorné opusy. Symfónia č. 2 nesie podtitul 4 temperamenty. C. Nielsen videl v reštaurácii obrázok, ktorý komicky ilustroval štyri ľudské temperamenty. To, čo videl vylíčil i v symfónii - kus hudby s humorom, drámou a dánskou genialitou. U Nielsena je humor prítomný takmer stále. Dôraz je kladený na istý druh vtipnosti, ako aj na prvky hudobného sarkazmu.

KALENDÁR Koncertná sezóna 2019/2020


Najbližšie podujatia


03.09.2020 / štvrtok 19:00 HRÁME KOMORNE III Viac info
10.09.2020 / štvrtok 19:00 HRÁME KOMORNE IV Viac info
17.09.2020 / štvrtok 19:00 HRÁME KOMORNE V. Viac info

Koncerty A cyklu / Koncerty B cyklu / Mimoriadne koncerty / Medzinárodný organový festival Ivana Sokola / Ars nova /  Košická hudobná jar / Koncert pre mládež / Verejné generálky / Literárno-hudobné večery / Stretnutia s hudbou / Koncerty v zahraničí

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladnica

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 55 2453 123
(len počas pokladničných hodín)
vstupenky@sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT: 14:00 - 17:00
PI, SO, NE: Zatvorené

Večerná pokladnica ŠfK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk@sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 2, 4, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.