NOVÁK * TOMASI * FRANCK

Koncerty A cyklu 20.02.2020 Dom umenia, Moyzesova 66, Košice 19:00

Štátna filharmónia Košice
Jiří Rožeň
, dirigent
Lucienne Ranaudin Vary, trúbka      POZOR! Pre náhle zdravotné komplikácie sólistka na koncerte nevystúpi! 

Program:
Vítězslav Novák: V Tatrách, symfonická báseň op. 26
César Franck: Symfónia d mol

 


Vstupné: 11/10/9 € zľavnené: 8/7/6 € lóža: 15 €

 

Vítězslav Novák miloval prírodu, musel poznať jej krásu zblízka, musel sa jej dotýkať. Po návšteve Slovenska, bol hlboko dojatý veľkolepou nádherou Tatier. K veľkolepým štítom sa vracal čoraz častejšie a svoje intenzívne dojmy z krásy tatranskej prírody vyjadril symfonickou básňou V Tatrách z roku 1902.  Vďaka bohatým až impresionistickým zvukomalebným efektom v diele skutočne  počujeme pestré nálady hôr – od stiesnenej atmosféry pred búrkou, ktorú na chvíľu prerazia lúče slnka, cez hmlu plaziacu sa po strmých vrcholoch, rozpútanú búrku až po tmavú noc v závoji pretkanú perlami.
Francúzsky skladateľ a dirigent 20. storočia Henri Tomasi, dirigent parížskeho rádia a opery v Monte Carlo s obľubou komponoval opery, balety, symfónie i symfonické básne. V jeho odkaze nájdeme aj Koncert pre trúbku a orchester venovaný trubkárovi L. Vaillantovi, sólistovi Parížskeho národného orchestra.
Nezvyčajný priebeh života Césara Francka ovplyvnil aj jeho tvorbu. Prísny otec si neprial, aby jeho syn komponoval, pretože skladba by ho rozptyľovala a odvádzala od cvičenia na klavíri. „Ak neposlúchneš, odnesie si to Tvoja matka“ povedal tvrdo malému chlapcovi. César teda komponoval tajne. Dlhé roky sa držal v ústraní, odlúčenom od poživačnej a povrchnej hudobnej spoločnosti, vďaka čomu sa jeho tvorba vyhranila rýdzou krásou a hlbokým mravným étosom. Nanešťastie doba, ktorá zbožňovala skladateľov komických opier, ktorá sa videla v Meyerbeerovi, Halévym i v Gounodovi a Rossinim, mohla ťažko chápať osobnosť tak konzervatívnu, akou bol César Franck. Jeho jediná symfónia získala uznanie až po jeho smrti. Avšak klamné odsúdenie súčasníkov vyvrátil čas - Symfónia d mol sa stala jednou z najhrávanejších symfónií na celom svete. Franck do nej vložil najcennejšie dary svojho nadania: neobyčajnú krásu melódií, dômyselné bohatstvo polyfónie, veľkolepý architektonický plán, čistotu i vášeň svojho srdca.

KALENDÁR Koncertná sezóna 2019/2020


Najbližšie podujatia


Koncerty A cyklu / Koncerty B cyklu / Mimoriadne koncerty / Medzinárodný organový festival Ivana Sokola / Ars nova /  Košická hudobná jar / Koncert pre mládež / Verejné generálky / Literárno-hudobné večery / Stretnutia s hudbou / Koncerty v zahraničí

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladnica

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 55 2453 123
(len počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT: 10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE: Zatvorené

Večerná pokladnica ŠfK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 2, 4, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.