Súčasnosť
a história

Príhovor generálnej riaditeľky ŠfK

+ História ŠfK

Prázdny

Príhovor generálnej riaditeľky ŠfK

Vážení a milí poslucháči, milí abonenti,

prihováram sa Vám v období, kedy všetci spoločne dúfame, že aktuálna koncertná sezóna už nebude poznačená zmenami, či obmedzeniami. Aj napriek prirodzeným obavám by som Vás rada pozvala na koncerty Štátnej filharmónie Košice a predstavila Vám novú koncertnú sezónu.

S radosťou Vám oznamujem, že do 53. koncertnej sezóny vstupujeme s novým šéfdirigentom Robertom Jindrom. Tento český dirigent dokáže svojimi kvalitami bezpochyby nadviazať na skvelú prácu svojho predchodcu Zbyňka Müllera. Verím, že umeleckú úroveň telesa dokáže udržať a naďalej rozvíjať kvality a konkurencieschopnosť orchestra v medzinárodnom meradle. Robert Jindra má za sebou bohaté medzinárodné skúsenosti a spoluprácu s mnohými významnými umelcami a inštitúciami, ktoré dokáže iste zúročiť v pozícii šéfdirigenta ŠfK. Nezanedbateľné sú i jeho manažérske schopnosti, mimoriadna dramaturgická rozhľadenosť a nekonvenčné nápady, čo budete mať možnosť zažiť už na najbližších koncertoch.

Spolu so šéfdirigentom Robertom Jindrom sme pre Vás pripravili množstvo atraktívnych programov. Šéfdirigent s orchestrom ŠfK naštuduje napríklad Symfóniu E dur rakúskeho skladateľa Hansa Rotta, málo hrávaný Massenetov Klavírny koncert, zahráme taktiež jedinú symfóniu francúzskeho skladateľa Ernesta Chaussona, raritné dielo Césara Franka Sedem slov Kristových na kríži, atraktívny výber z opery Lohengrin od Richarda Wagnera a iné.

V sezóne 2021/2022 budeme taktiež reflektovať 125. výročie úmrtia Johannesa Brahmsa a uvedieme jeho Variácie na Haydnovu tému, ako aj 110. výročie úmrtia Gustava Mahlera, z ktorého diel sme zaradili do dramaturgickej koncepcie jeho prvú symfóniu D dur „Titan“. Na našich abonentných koncertoch zaznie napríklad trojčasťová symfónia Maliar Mathis od Paula Hindemitha, ako aj Ligetiho San Francisco Polyphony či Schöenbergovo „Farben“ z piatich orchestrálnych kusov.

Štátna filharmónia Košice naštuduje a premiérovo uvedie Koncert pre husle a orchester slovenského skladateľa žijúceho v Prahe Juraja Filasa a dielo Birds and Fishes Mariána Lejavu.

Do programovej ponuky sme zaradili aj hudobne exponované diela, ktoré zároveň patria medzi najpopulárnejšie v rámci orchestrálneho repertoáru. Sú to napríklad Čajkovského Symfónia č. 4, Dvořákova Symfónia č. 9 „Z nového sveta“ či Mozartovo Rekviem.

V aktuálnej koncertnej sezóne máme bohaté zastúpenie slovenských interpretov. Ako sólisti sa nám predstavia huslisti Dalibor Karvay a Ivan Ženatý, kontrabasista Roman Patkoló, trubkár Stanislav Masaryk, klaviristi Ladislav Fančovič, Ryan Martin Bradshaw, sopranistky Jolana Fogašová a Adriana Kučerová, tenoristi Pavol Bršlík a Štefan Margita, dirigenti Oliver Dohnányi, Ondrej Lenárd, Marián Lejava, Maroš Potokár, Martin Leginus a iní. Medzinárodné interpretačné umenie zastúpia violončelista Václav Petr, saxofonista Pawel Gusnar, klavirista Henri Sigfridsson, sopranistky Maida Hundeling, Kateřina Kněžíková, českí dirigenti Leoš Svárovský, Robert Kružík, hlavný hosťujúci dirigent Zbyněk Müller, ako aj britský dirigent Finnegan Downie Dear či švajčiarsky dirigent Kaspar Zehnder.

Okrem abonentných a mimoriadnych koncertov sme pre Vás pripravili aj nový cyklus komorných koncertov. V prvej polovici sezóny Vám predstavíme slovenských interpretov v rôznych komorných zoskupeniach, pričom ťažisko programovej línie tvoria klavírne recitály a súčasťou sú aj projekty s názvom „Hudba a poézia“.

Štátna filharmónia Košice je organizátorom troch festivalov. V aktuálnej koncertnej sezóne slávime jubilejný 50. ročník Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola, pripravujeme 66. ročník Medzinárodného hudobného festivalu Košická hudobná jar, ako aj festival súčasného umenia ARS NOVA.

Vážené dámy, vážení páni,

ďakujem Vám za Vašu podporu, ktorú nám prejavuje svojou účasťou na koncertoch a verím, že sme pre Vás pripravili príťažlivú programovú ponuku, z ktorej si vyberiete. Veľmi sa teším na koncerty našej Štátnej filharmónie Košice a na spoločné stretnutia s Vami.

Vaša


Lucia Potokárová
Generálna riaditeľka ŠfK

História Štátnej filharmónie Košice

Prázdny

Štátna filharmónia Košice (ŠfK) bola založená v roku 1968 ako druhý profesionálny symfonický orchester koncertného typu na Slovensku. Prvý koncert novovzniknutého telesa sa uskutočnil v apríli 1969 pod vedením vtedajšieho šéfdirigenta Bystríka Režuchu. ŠfK v krátkom čase dosiahla uznanie odborníkov i verejnosti a stala sa jedným z popredných reprezentantov slovenského interpretačného umenia doma i v zahraničí. Orchester ŠfK koncertoval na významných medzinárodných hudobných festivaloch a v dôležitých kultúrnych centrách (Viedeň, Salzburg, Berlín, Budapešť, Praha, Antverpy, Lisabon, Barcelona, Atény, Remeš, Hong-Kong, Luxemburg, New York...) V roku 1994 ŠfK absolvovala mesačné turné po USA, kde sa predstavila ako prvý slovenský symfonický orchester na americkom kontinente. Filharmónia počas svojej histórie zaznamenala významné úspechy na koncertných pódiách nielen európskych krajín, ale aj v Severnej Amerike a v Ázii. Na prelome rokov 2014/2015 absolvovala ŠfK prvýkrát vo svojej histórii turné v Čínskej ľudovej republike, ktoré po mimoriadnom úspechu zopakovala aj v rokoch 2016/2017 .

Štátna filharmónia Košice prezentuje svoje umenie okrem aktívnej koncertnej činnosti aj prostredníctvom nahrávok pre rozhlasové, televízne a gramofónové spoločnosti (160 CD). Nahrávky pre vydavateľstvá Naxos, Marco Polo predstavujú často unikáty - premiérové nahrávky ojedinele uvádzaných diel (L. Spohra J. Raffa, A. Rubinstein, W. Furtwängler, E. Waldteufel, F. von Suppé). Orchester spolupracoval s mnohými svetoznámymi umelcami, akými sú Igor Oistrach, Gidon Kremer, Giora Feidman, Ivan Moravec, Josef Suk, Luciano Pavarotti, Plácido Domingo, Dietrich Fischer-Dieskau, Júlia Fischer, Sergej Kopčák, Peter Mikuláš, Peter Dvorský, Viktor Fedotov, Valerij Gergiev, Edita Gruberová, Emin Chačaturjan, Natan Rachlin, Thomas Sanderling, Alexander Rahbari, Tadeusz Strugala, Jiří Bělohlávek, Libor Pešek, Václav Smetáček, Ľudovít Rajter, Ladislav Slovák, Ondrej Lenárd, Antoni Wit atď. Repertoárové spektrum orchestra obsahuje všetky frekventované diela od baroka po hudbu 21. storočia.

Štátna filharmónia Košice je ako jediný orchester na Slovensku hlavným organizátorom dvoch medzinárodných festivalov – Košickej hudobnej jari a Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola a spoluorganizátorom festivalu ARS NOVA.

Od sezóny septembra 2008 do júna 2021 pôsobil  na poste šéfdirigenta Štátnej filharmónie Košice dirigent Zbyněk Müller. V aktuálnej sezóne je šéfirigentom ŠfK Robert Jindra. 

Prázdny

„Kto chce pochopiť hudbu, nepotrebuje ani tak sluch, ako srdce.“

Titus Livius

Prázdny

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladnica

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT: 10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE: Zatvorené

Večerná pokladnica ŠfK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...