Improvizácia ako leitmotív Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola

Cieľom Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola (MOFIS) je predstaviť kráľovský nástroj – organ – v najrozličnejších podobách. Od malých prenosných pozitívov po veľké historické organy v kostoloch. Od klasiky po súčasnú hudbu. Počas aktuálneho 52. ročníka MOFISu návštevníci zistia, ako znie organ v synagóge a či sa dá na organovú hudbu aj tancovať. Hlavnou témou podujatí je organová improvizácia a návštevníci ju môžu interaktívne zažiť na vlastnej koži. Záver festivalu ponúkne nevšedný hudobný maratón, ktorý otvára dvere pre širokú verejnosť. Návštevníci tak môžu počas jedného večera vstúpiť nielen do štyroch košických chrámov, ale aj do tajov organovej hudby. Štátna filharmónia Košice ako hlavný organizátor festivalu pozýva na sériu koncertov v trvaní od 14. do 30. septembra 2023.

>>> VIAC INFO <<<

#52 MOFIS:

Košice – Rimavská Sobota – Markušovce – Sabinov – Jasov – Prešov – Spišská Nová Ves – Kežmarok

 

Prehľad programu: 

„Ad Malleorum Ictus Allusio”

Festival otvorí inovatívny projekt s názvom "Ad Malleorum Ictus Allusio" spájajúci organovú hudbu a súčasný tanec. Organista a dramaturg MOFISu Štefan Iľaš zahrá na pozitívoch (malý prenosný organ) a o tanec sa postará Američanka Hope Dougherty. Zaznejú skladby z rôznych období, od najstaršej zachovanej skladby pre organ vôbec až po súčasnú hudbu.

14. 09. | 19:00 | Synagóga na Zvonárskej, Košice
16. 09. | 19:00 | Letohrádok Dardanely, Markušovce

Přemysl KŠICA

Přemysl Kšica patrí k najnadanejším českým improvizátorom svojej generácie. V Rimavskej Sobote sa predstaví tretím koncertom zo série Bachova organová tvorba (In memoriam Ivan Sokol). Do Košíc prinesie pestrý program, ktorým si mimo iného pripomenieme aj 150 rokov od narodenia významného nemeckého organistu, skladateľa a pedagóga Maxa Regera.

15. 09. | 17:00 | Kostol sv. Jána Krstiteľa, Rimavská Sobota 
17. 09. | 19:30 | Kostol sv. Košických mučeníkov, Košice - Nad jazerom

Karl Ludwig KREUTZ

MOFIS tentokrát ponúka aj interaktívne podujatie. Profesor improvizácie Karl Ludwig Kreutz zapojí do svojich koncertov i publikum. Organista vedie pravidelne rôzne majstrovské kurzy organovej improvizácie. Podobného celodenného intenzívneho workshopu vo forme seminára a praktickej výučby sa môžu aktívne či pasívne zúčastniť aj záujemcovia v košickom Dome umenia.

19. 09. | 19:00 | Farský kostol Mučeníckej smrti sv. Jána Krstiteľa, Sabinov
20. 09. | 09:00 | Dom umenia, Košice – workshop 
21. 09. | 19:00 | Opátsky chrám sv. Jána Krstiteľa, Jasov

Stéphane MOTTOUL

Dramaturgia programov Stéphana Mottoula je veľmi zaujímavá, nakoľko ide o kombináciu literatúry a improvizácií. Organista je vychytený improvizátor a víťaz mnohých improvizačných súťaží. Aktuálne pôsobí ako dvorný organista vo švajčiarskom meste Luzern.

24. 09. | 19:00 | Konkatedrála sv. Mikuláša, Prešov 
26. 09. | 18:00 | Evanjelický kostol, Spišská Nová Ves

Balázs SZABÓ

Všestranný umelec a laureát významných súťaží Balázs Szabó odohrá v Košiciach štvrtý koncert zo série Bachova organová tvorba (In memoriam Ivan Sokol). Jeho koncert v Kežmarku bude taktiež venovaný 150. výročiu narodenia Maxa Regera a odznie postupne v dvoch kostoloch – v Drevenom artikulárnom i v Novom evanjelickom.

27. 09. | 19:00 | Seminárny kostol sv. Antona Paduánskeho, Košice
29. 09. | 18:30 | Drevený artikulárny a Nový evanjelický kostol, Kežmarok

ORGANOVÝ MARATÓN

V predvečer stého ročníka Medzinárodného maratónu mieru sa môžu priaznivci organovej hudby poprechádzať v centre Košíc a zapojiť sa do organového maratónu. Postupne sa predstavia traja domáci organisti – František Beer, Juraj Křemen a Tomáš Mihalik – v troch kostoloch s krátkych programom. Organový maratón zakončia spoločným koncertom v Dóme svätej Alžbety. Návštevníkov tak čakajú štyri koncerty, trocha pohybu a zážitok z rozmanitých chrámov. Vstup na podujatie je voľný.

30. 09. | 19:00 – 22:00 | Chrámy v centre Košíc

 

Medzinárodný organový festival Ivana Sokola bude prebiehať od 14. do 30. septembra 2023 a viac o podujatiach zistíte na www.sfk.sk/mofis.

>>> VIAC INFO <<<


Kontakt pre médiá:
Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK
+ 421 918 802 101, lucia.radzova@sfk.sk

Slovenský mládežnícky orchester opäť v košickej filke

Túto nedeľu o 19:00 si v Dome umenia môžete vypočuť diela Mendelssohna-Bartholdyho, Haydna i Beethovena. Na pódium sa posadí generácia študentov konzervatórií a vysokých hudobných škôl pod hlavičkou Slovenského mládežníckeho orchestra. Povedie ich dirigent Dionysis Grammenos, sólovo sa predstaví violončelista Juraj Škoda. Koncert bude ovocím letného sústredenia mládežníckeho telesa, skúsenosti hudobným nádejam odovzdávajú aj košickí filharmonici. Vstup na podujatie je zdarma.

Čitať viac »

Filharmonici zahrajú hudbu z inej galaxie

Štátna filharmónia Košice skloňuje tento týždeň tituly ako Vesmírna odysea, Superman či Star Wars. Melódie vesmírnej kinematografie však nečakajú len na horlivých nadšencov sci-fi a cosplayerov. Autentické diela Zimmera, Williamsa či Giacchina pod taktovkou Rastislava Štúra ocení každý poslucháč kvalitného umenia. Koncerty Filmová hudba: Z inej galaxie sa začnú v stredu 26. a vo štvrtok 27. júna o 19:00 v Dome umenia. V stredu je na programe i verejná generálka a predkoncertné stretnutie.

Čitať viac »

Mozart pozýva deti do košickej filky

Geniálny, talentovaný a trochu drzý – jednoducho mladý Wolfgang Amadeus. V programe Príbeh hudby – Mozart! stvárni velikána sólista Bratislavského chlapčenského zboru Alexander Fellmayer v sprievode Štátnej filharmónie Košice a pod taktovkou dirigenta i scenáristu Gabriela Rovňáka. V Dome umenia sa 19. a 20. júna predpoludním rozhodne nebudú nudiť deti, ale ani rodičia či učitelia.

Čitať viac »

Vojta Dyk aj Melody Makers v košickej filke

Priaznivci dobrej hudby si môžu v kalendároch zarezervovať hneď dva termíny. Vojtěch Dyk spojí sily 5. októbra s orchestrom Štátnej filharmónie Košice (ŠFK) a Magdalena Kožená s Melody Makers vás vrátia 17. novembra do éry swingu. Predaj vstupeniek spúšťa ŠFK už čoskoro.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT:  10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE:  Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...