Rozhovor so Slávkou Zámečníkovou a Marošom Potokárom o spoločnom koncerte v Paríži

Štátna filharmónia Košice pripravuje slávnostný koncert v Paríži pri príležitosti 30. výročia slovensko-francúzskych diplomatických vzťahov. Podujatie je organizované pod záštitou ministerky kultúry Slovenskej republiky Natálie Milanovej a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislava Káčera. Koncert sa uskutoční 4. mája 2023 o 20:00 v parížskej Salle Gaveau.

Sólistkou večera bude slovenská sopránová hviezda Slávka Zámečníková, stála členka ansámblu Viedenskej štátnej opery, ktorá aktuálne zaznamenáva raketový štart na svetové operné i koncertné pódiá. Vystupuje i na prestížnych festivaloch a je laureátkou a absolútnou víťazkou viacerých významných medzinárodných súťaží. Vo Viedni sa s obrovským úspechom predstavila ako Norina (Don Pasquale), Frasquita (Carmen) a Poppea v premiére Monteverdiho opery L’incoronazione di Poppea pod taktovkou Pabla Heras-Casado a Concentus Musicus Wien. V Berlínskej Staatsoper v sezóne s veľkým úspechom debutovala ako Donna Anna v premiére Donna Giovanniho pod vedením Daniela Barenboima a tiež sa tu predstavila ako Nanetta (Falstaff) a Dircé v Cherubiniho opere Médée.

Orchester ŠFK povedie dirigent Maroš Potokár pôsobiaci nielen vo svojom rodnom meste, ale aj ako asistent šéfdirigenta v Janáčkovej filharmónii Ostrava. Ako dirigent vystúpil s Pražskou komornou filharmóniou, Filharmóniou Brno, Filharmóniou Bohuslava Martinů Zlín, Moravskou filharmóniou Olomouc, Symfonickým orchestrom AKS Pražskej AMU, Štátnym komorným orchestrom Žilina,  s orchestrami Slovenského národného divadla, Štátneho divadla Košice, Národného divadla Moravsko-sliezskeho Ostrava a ďalšími. Ako huslista sa už počas štúdia stal v roku 2007 koncertným majstrom Štátnej filharmónie Košice, kde dodnes pôsobí a pravidelne vystupuje aj ako sólista.

Viac o spoločnom projekte prezradili v dvojrozhovore Slávka Zámečníková a Maroš Potokár.

 

Ako vznikal projekt koncertu v Paríži? Ako sa vyvíjala dramaturgia?

Maroš Potokár: Pokladal som za dôležité vybrať pre túto príležitosť reprezentatívne zastúpenie slovenskej tvorby a som rád, že uvedieme jedného z najvýznamnejších slovenských skladateľov Jána Cikkera, ako aj predstaviteľa súčasnej kompozičnej scény Vladimíra Godára. Cikkerove Spomienky prinášajú jeho intímnu osobitú hudobnú poetiku, ľudové motívy, ako aj reflexiu druhej svetovej vojny. Uspávanky Vladimíra Godára pre soprán, sláčikový orchester a harfu vychádzajú z archaických folklórnych základov, nevšedná harmonizácia ich však obaľuje do nového moderného šatu. Ďalšiu polovicu programu tvoria slávne árie a predohry W. A. Mozarta. Teda repertoár, ktorý Slávke mimoriadne svedčí a je univerzálnym hudobným jazykom všetkých krajín. Program uzatvoria vokálne diela francúzskych skladateľov Henriho Duparca a Julesa Masseneta.

 

Priblížite, prosím, koncert zo svojho osobného pohľadu?

Maroš Potokár: Som veľmi rád, že sa s orchestrom Štátnej filharmónie Košice môžeme predstaviť na takom významnom pódiu spolu s vynikajúcou Slávkou Zámečníkovou, ktorá slovenské interpretačné umenie reprezentuje vo svete na tej najvyššej úrovni. Teším sa na túto skvelú spoluprácu, ako aj na zaujímavý program, ktorý, verím, osloví parížske publikum.

Slávka Zámečníková: Celkovo to bude moje prvé účinkovanie vo Francúzsku. Okrem tohto koncertu ma čakajú vystúpenia v Národnej Opere v Paríži – v Bastille a v Théâtre des Champs-Elysées. Teším sa, že sa budem vo Francúzsku prezentovať aj s orchestrom Štátnej filharmónie Košice a so slovenským repertoárom, ako aj s Mozartom, ktorý je mi veľmi blízky. Predstavím sa tak publiku z rôznych strán.

 

Čím môže byť koncert atraktívny pre francúzske publikum?

Slávka Zámečníková: Zaujať môže najmä slovenský repertoár. Do Paríža sa nechodí často s Cikkerom či Godárom.

Maroš Potokár: S tým súhlasím a som presvedčený, že slovenský repertoár publikum zaujme. Myslím si, že v podaní Slávky bude určite lákadlom aj náš výber z Mozarta.

 

Ako by ste ohodnotili vzájomnú spoluprácu?

Slávka Zámečníková: V Košiciach je to veľmi príjemné. Či ide o publikum, či orchester, celá atmosféra v Štátnej filharmónii Košice je veľmi milá a rodinná. Vždy sa tu cítim vítaná a ako doma.

Maroš Potokár: Slávka sa už so Štátnou filharmóniou Košice predstavila na domácom košickom pódiu, ale i na reprezentatívnom koncerte v prestížnom berlínskom Konzerthause. Svoju mimoriadnu muzikalitu, prirodzenosť a dokonalú spevácku techniku s ľahkosťou predvádza pri každom vystúpení. Spolupracovať s takouto sólistkou je vždy sviatok a inak tomu nebude ani na našom koncerte v Paríži.

 

Na koncerte Štátnej filharmónie Košice v Paríži sa podieľajú Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Paríži a Slovenský inštitút v Paríži.


Kontakt pre médiá:
Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK
+ 421 918 802 101, lucia.radzova@sfk.sk

Slovenský mládežnícky orchester opäť v košickej filke

Túto nedeľu o 19:00 si v Dome umenia môžete vypočuť diela Mendelssohna-Bartholdyho, Haydna i Beethovena. Na pódium sa posadí generácia študentov konzervatórií a vysokých hudobných škôl pod hlavičkou Slovenského mládežníckeho orchestra. Povedie ich dirigent Dionysis Grammenos, sólovo sa predstaví violončelista Juraj Škoda. Koncert bude ovocím letného sústredenia mládežníckeho telesa, skúsenosti hudobným nádejam odovzdávajú aj košickí filharmonici. Vstup na podujatie je zdarma.

Čitať viac »

Filharmonici zahrajú hudbu z inej galaxie

Štátna filharmónia Košice skloňuje tento týždeň tituly ako Vesmírna odysea, Superman či Star Wars. Melódie vesmírnej kinematografie však nečakajú len na horlivých nadšencov sci-fi a cosplayerov. Autentické diela Zimmera, Williamsa či Giacchina pod taktovkou Rastislava Štúra ocení každý poslucháč kvalitného umenia. Koncerty Filmová hudba: Z inej galaxie sa začnú v stredu 26. a vo štvrtok 27. júna o 19:00 v Dome umenia. V stredu je na programe i verejná generálka a predkoncertné stretnutie.

Čitať viac »

Mozart pozýva deti do košickej filky

Geniálny, talentovaný a trochu drzý – jednoducho mladý Wolfgang Amadeus. V programe Príbeh hudby – Mozart! stvárni velikána sólista Bratislavského chlapčenského zboru Alexander Fellmayer v sprievode Štátnej filharmónie Košice a pod taktovkou dirigenta i scenáristu Gabriela Rovňáka. V Dome umenia sa 19. a 20. júna predpoludním rozhodne nebudú nudiť deti, ale ani rodičia či učitelia.

Čitať viac »

Vojta Dyk aj Melody Makers v košickej filke

Priaznivci dobrej hudby si môžu v kalendároch zarezervovať hneď dva termíny. Vojtěch Dyk spojí sily 5. októbra s orchestrom Štátnej filharmónie Košice (ŠFK) a Magdalena Kožená s Melody Makers vás vrátia 17. novembra do éry swingu. Predaj vstupeniek spúšťa ŠFK už čoskoro.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT:  10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE:  Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...