Súčasnosť
a história

Príhovor riaditeľky ŠfK


+ História ŠfK

Prázdny

Príhovor riaditeľky ŠfK

Vážené dámy, vážení páni,

s veľkou radosťou Vám predstavujem 51. koncertnú sezónu Štátnej filharmónie Košice, v ktorej Vám opäť prinášame výnimočné kombinácie klasického aj moderného symfonického repertoáru, nevyhýbajúc sa ani tým najnáročnejším opusom, v podaní mimoriadnych interpretov. Som veľmi rada, že do nového polstoročia existencie ŠfK vstupujeme vo výbornej umeleckej kondícii, ako aj dobre naštartovanými procesmi postupnej obnovy koncertnej sály.
Už od začiatku koncertnej sezóny reflektujeme významné výročie 250 rokov od narodenia velikána hudobných dejín Ludwiga van Beethovena – na otváracom koncerte zaznie „Osudová” symfónia č. 5 a koncertnú sezónu uzavrieme prelomovou 3. symfóniou „Eroicou“. Do programu sme taktiež zaradili Beethovenov Trojkoncert, 2. symfóniu či oratórium Kristus na Olivovej hore. Z pomedzi raritných, na našom pódiu ešte v podaní ŠfK nehraných diel zaznie 2. symfónia azda najvýznamnejšieho dánskeho skladateľa Carla Nielsena, Passacaglia nórskeho skladateľa Ludviga Irgensa-Jensena, Klavírny koncert ruského skladateľa Alexandra Skrjabina, značne technicky exponovaný Koncert pre flautu francúzskeho skladateľa André Joliveta aj Metamorfózy pre 23 sólových sláčikových nástrojov veľkého lyrika Richarda Straussa… Náš orchester na väčšine koncertov povedie šéfdirigent Zbyněk Müller, ktorého umelecký rukopis sa na vysokej kvalite výkonov orchestra odráža už dvanástu koncertnú sezónu. Spomedzi ďalších dirigentov medzinárodného renomé sa nám predstavia – nemecký dirigent Niklas Hoffmann, českí dirigenti Tomáš Brauner, Robert Kružík, Robert Jindra, švajčiarsky dirigent Kaspar Zehnder a ďalší. Ako sólisti sa so ŠfK predstavia – klavirista Lukáš Vondráček, maďarská huslistka Júlia Pusker, francúzska trumpetistka Lucienne Renaudin Vary, fagotista Jan Hudeček, hobojista Martin Daněk, talianska sopranistka Edith Haller, aj Dvořákovo trio. Slovenské interpretačné umenie v novej sezóne reprezentujú – sopranistka Slávka Zámečníková, tenorista Dalibor Jenis či klavirista Miki Skuta a iní. Filharmónia nezabúda ani na svojich najmenších poslucháčov, pre ktorých sme pripravili projekty s názvom Vianočný špeciál, Spoznaj orchester!, Opera letí v réžii Gabriela Rovňáka a Martina Vaneka, ako aj dva mimoriadne koncerty pre rodiny s deťmi.
Som veľmi rada, že ŠfK zaznamenáva kvalitatívny rast aj na medzinárodnej úrovni o čom svedčí, okrem iných plánovaných zahraničných ciest náš debut na prestížnom pódiu berlínskeho Konzerthausu. Výnimočný hudobný sviatok ponúknu okrem abonentných a mimoriadnych koncertov ŠfK nepochybne aj festivaly – Medzinárodný organový festival Ivana Sokola, Festival súčasného umenia ARS NOVA ako aj Medzinárodný festival Košická hudobná jar.

Milí priatelia, veríme, že sa nám podarilo pre Vás pripraviť príťažlivý a objavný program s hudbou rôznych období, a že si vyberiete z množstva krásnych koncertov. Ďakujem Vám za podporu a teším sa na skvelú sezónu 2019/2020 so Štátnou filharmóniou Košice a s Vami.

Lucia Potokárová
riaditeľka ŠfK

História Štátnej filharmónie Košice

Prázdny

Štátna filharmónia Košice (ŠfK) bola založená v roku 1968 ako druhý profesionálny symfonický orchester koncertného typu na Slovensku. Prvý koncert novovzniknutého telesa sa uskutočnil v apríli 1969 pod vedením vtedajšieho šéfdirigenta Bystríka Režuchu. ŠfK v krátkom čase dosiahla uznanie odborníkov i verejnosti a stala sa jedným z popredných reprezentantov slovenského interpretačného umenia doma i v zahraničí. Orchester ŠfK koncertoval na významných medzinárodných hudobných festivaloch a v dôležitých kultúrnych centrách (Viedeň, Salzburg, Berlín, Budapešť, Praha, Antverpy, Lisabon, Barcelona, Atény, Remeš, Hong-Kong, Luxemburg, New York...) V roku 1994 ŠfK absolvovala mesačné turné po USA, kde sa predstavila ako prvý slovenský symfonický orchester na americkom kontinente. Filharmónia počas svojej histórie zaznamenala významné úspechy na koncertných pódiách nielen európskych krajín, ale aj v Severnej Amerike a v Ázii. Na prelome rokov 2014/2015 absolvovala ŠfK prvýkrát vo svojej histórii turné v Čínskej ľudovej republike, ktoré po mimoriadnom úspechu zopakovala aj v rokoch 2016/2017 .

Štátna filharmónia Košice prezentuje svoje umenie okrem aktívnej koncertnej činnosti aj prostredníctvom nahrávok pre rozhlasové, televízne a gramofónové spoločnosti (160 CD). Nahrávky pre vydavateľstvá Naxos, Marco Polo predstavujú často unikáty - premiérové nahrávky ojedinele uvádzaných diel (L. Spohra J. Raffa, A. Rubinstein, W. Furtwängler, E. Waldteufel, F. von Suppé). Orchester spolupracoval s mnohými svetoznámymi umelcami, akými sú Igor Oistrach, Gidon Kremer, Giora Feidman, Ivan Moravec, Josef Suk, Luciano Pavarotti, Plácido Domingo, Dietrich Fischer-Dieskau, Júlia Fischer, Sergej Kopčák, Peter Mikuláš, Peter Dvorský, Viktor Fedotov, Valerij Gergiev, Edita Gruberová, Emin Chačaturjan, Natan Rachlin, Thomas Sanderling, Alexander Rahbari, Tadeusz Strugala, Jiří Bělohlávek, Libor Pešek, Václav Smetáček, Ľudovít Rajter, Ladislav Slovák, Ondrej Lenárd, Antoni Wit atď. Repertoárové spektrum orchestra obsahuje všetky frekventované diela od baroka po hudbu 21. storočia.

Štátna filharmónia Košice je ako jediný orchester na Slovensku hlavným organizátorom dvoch medzinárodných festivalov – Košickej hudobnej jari a Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola a spoluorganizátorom festivalu ARS NOVA.

Od sezóny 2008/2009 je na poste šéfdirigenta Štátnej filharmónie Košice dirigent Zbyněk Müller. Počnúc sezónou 2014/2015 je hlavným hosťujúcim dirigentom filharmónie Leoš Svárovský.

Prázdny

„Kto chce pochopiť hudbu, nepotrebuje ani tak sluch, ako srdce.“

Titus Livius

Prázdny

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladnica

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 55 2453 123
(len počas pokladničných hodín)
vstupenky@sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT: 14:00 - 17:00
PI, SO, NE: Zatvorené

Večerná pokladnica ŠfK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk@sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 2, 4, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 

Privátna zóna:

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.