Kruh priateľov hudby (KPH) je neformálne združenie milovníkov vážnej hudby, ktorí pravidelne navštevujú koncerty Štátnej filharmónie Košice. Jeho poslaním je rozširovať hudobný obzor poslucháčov, vymieňať si skúsenosti a zážitky z koncertov, udržiavať kontakty s vedením ŠfK, ktoré výrazne vychádza v ústrety členom KPH - poskytuje rôzne bonusy, pomáha pri organizovaní tradičných kultúrno-poznávacích zájazdov. 
KPH bol založený krátko po vzniku Štátnej filharmónie Košice (1968). V súčasnosti má okolo 100 členov a jeho činnosť riadi výbor KPH. Členské schôdze sa konajú spravidla dvakrát ročne, a to zväčša pred otvorením sezóny ŠfK a pred medzinárodným festivalom Košická hudobná jar.

Posledná schôdza členov KHP sa uskutočnila 07. 09. 2021 v Dome umenia. 

Na septembrovom stretnutí boli členovia informovaní riaditeľkou ŠfK Luciou Potokárovou o uplynulom a aktuálnom dianí v ŠfK, o programe pripravovanej 53. koncertnej sezóny a bol zvolený nový výbor KPH:

„Hudba je stvorená pre nevyjadriteľné.“

Claude Debussy

Kruh priateľov hudby pri Štátnej filharmónii Košice (KPH – ŠfK)

tradične uskutočňuje raz až dvakrát do roka zájazdy za poznávaním histórie a kultúry východoslovenského kraja. Nedávno sme zamierili do okresu Bardejov.


Pravidelne navštevujeme drevené kostolíky, vzácne objekty sakrálnej architektúry. Tentokrát boli našimi prvými zastávkami Tročany a Hervatov. Zaujímavú prehliadku doplnil odborný výklad. Boli sme hrdí, keď sme sa dozvedeli, že hoci sú do zoznamu UNESCO okrem slovenských zapísané aj ďalšie drevené chrámy z Nórska, Fínska, Poľska, Rumunska, Ruska a Ukrajiny, naše patria k najlepším príkladom európskej drevenej religióznej architektúry od neskorého stredoveku do konca 18. storočia.
Našou ďalšou zastávkou boli Bardejovské Kúpele. Zamerali sme sa najmä na ich skanzen a na hudobnú históriu kúpeľov. V skanzene sme boli nadšení výkladom, obytnými, hospodárskymi, technickými, ale najmä sakrálnymi pamiatkami – stavbami z 19. a 20. storočia, ktoré dokladujú ľudovú kultúru a staviteľov slovenského a rusínskeho obyvateľstva Horného Šariša a Severného Zemplína. Preto, že sme milovníci hudby, veľmi pozorne sme počúvali výklad pani Mgr. Silvie Fecskovej o hudobnom skladateľovi Jozefovi Grešákovi, rodákovi z Bardejova, ktorý tiež žil a tvoril v Bardejovských Kúpeľoch. Dozvedeli sme sa veľa nového a pochodili sme miesta , ktoré mu boli také drahé a blízke. Videli sme aj klavír, pri ktorom komponoval, vilky Zuzanka a Eva a iné.

Po Bardejovských Kúpeľoch nasledovalo mesto Bardejov, kde nám pani Silvia opäť fundovane priblížila jeho hudobné tradície, školstvo, kultúru a hovorila o významných osobnostiach hudobného života, ktoré tam pôsobili. A tu nás zarazila skutočnosť, že taký významný skladateľ, akým bol Jozef Grešák, ktorý tak miloval tento kút Slovenska a venoval mu toľko skladieb, nemá v Bardejove ani v Bardejovských Kúpeľoch ani pamätnú dosku – plaketu. Preto ako hudobní nadšenci podporujeme myšlienku, aby tento nedostatok bol čím skôr odstránený, lebo J. Grešák si to právom zaslúži.
Ako členovia KPH pri ŠfK chceme doplniť, že práve vznik našej filharmónie podnietil Grešáka k napísaniu nových skladieb a ŠfK sa stala ich výborným interpretom. Prvým nadšencom a realizátorom jeho skladieb bol prvý šéfdirigent našej filharmónie – Bystrík Režucha.
Svoju exkurziu sme zakončili v gotickej bazilike minor sv. Egídia, kde sme si opäť vypočuli pútavé rozprávanie o tomto skvoste Bardejova z úst muzikologičky pani Silvie Fecskovej.
Sme radi, že zájazd nás obohatil po všetkých stránkach. Ďakujeme všetkým sprievodcom a zvlášť pani Mgr. Silvii Fecskovej, naslovovzatej odborníčke na hudobné dejiny tohto regiónu, ktorá sa nás veľmi ochotne ujala. Želáme krásnemu mestu Bardejov a Bardejovským Kúpeľom bohatý kultúrny život, najmä hudobný, veľa spokojných návštevníkov a veríme, že viac ako doteraz spropaguje svojich skladateľov a hudobníkov, najmä Jozefa Grešáka, po ktorom je pomenovaná aj ulica v Košiciach, kde sa nachádza Dom umenia, sídlo našej filharmónie."

Mgr. Marta Dulovičová


Záujemcovia, ktorí by sa chceli stať členmi KPH sa môžu prihlásť v Pokladnici ŠfK.
Členské na rok pre pracujúcich je 4,-€, pre dôchodcov 2,-€.

 

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT: 10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE: Zatvorené

Večerná pokladňa ŠfK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...