20 rokov ARS NOVA

November sa v Štátnej filharmónii Košice nesie na vlne spoluprác. Aj toto je rozmer festivalu súčasného umenia ARS NOVA. Spájaním rôznych kultúrnych operátorov rozširuje povedomie o súčasnej vážnej hudbe. Dramaturgia koncertov uprednostňuje diela žijúcich autorov a skladateľov spätých s regiónom východného Slovenska. Vďaka podujatiam ARS NOVA sa aj mladí slovenskí umelci môžu zviditeľniť a etablovať v oblasti koncertného umenia. Dvadsiaty ročník festivalu prinesie osem premiér – šesť svetových a dve slovenské, z toho až štyri diela pre orchester. Séria podujatí predstaví najmä mladú a strednú generáciu skladateľov. Inovatívne a experimentálne prístupy môžu návštevníci zažiť na koncertoch v Tabačke, Kunsthalle a na Konzervatóriu Timonova.

 

SPECTRUM QUARTETT – CUBUS 

Pri realizácii prvého koncertu spojila Štátna filharmónia Košice sily s Tabačkou Kulturfabrik. Komorný koncert predstaví profesionálne sláčikové kvarteto Spectrum Quartett, ktoré sa venuje klasickej aj súčasnej vážnej hudbe. Širokospektrálnym záberom svojich členov čerpá aj z jazyka ľudovej hudby, jazzu a improvizácie, čo počuť v energickom prejave a originálnom zvuku kvarteta. V Tabačke Kulturfabrik teleso uvedie svoj projekt CUBUS. Štyria skladatelia – štyria interpreti – osem individualít, osem bodov prepojených v silný objekt. CUBUS je túžbou obnoviť staré spojenia, priateľstvá, naplniť formu obsahom. Na návštevníkov čakajú štyri skladby pre sláčikové kvarteto od skladateľov, ktorých spája podobný ročník narodenia. Vladislav Šarišský, Michal Paľko, Lucia Chuťková a Peter Duchnický prinášajú unikátne skladby s vlastnými hodnotami, príbehmi a jedinečným jazykom. Dve skladby sú venované pamiatke generačných a umeleckých súputníčiek – Monike Potokárovej a Márii Rumanovej. Koncert sa uskutoční 6. novembra 2023 o 19:00 v Tabačke Kulturfabrik. Vstupné je dobrovoľné.

>>> VIAC INFO <<<

 

NOVÁ HUDBA V KUNSTHALLE 

Symfonický koncert s výstižným názvom Nová hudba v Kunsthalle prinesie rovno štyri premiéry. V skladbe Inter – Intra No. 2 pre sláčikový orchester od Petra Dana Ferenčíka bude možné navnímať, ako hráči medzi sebou v priestore interagujú a odpovedajú si odovzdávaním hudobných motívov. / Musik für Egon Schiele pre sólové husle a redukovaný orchester napísal skladateľ Peter Javorka k 100. výročiu smrti výtvarníka Egona Schieleho. Skladba je jednočasťová a sú v nej dva kontrastné princípy. / Počet a komplexnosť riadených hudobných procesov v skladbe A Weathered Line. Glittering. od Mateja Slobodu je zredukovaný na nevyhnutné minimum. Bude možné ponoriť sa do neustále meniaceho sa objektu a všímať si mikromelódie i zmeny farieb. / Proti.Stav Petra Machajdíka sa snaží vytvoriť jemný svet emocionálnych textúr. Skladba sa dotýka úvah o súčasnom stave životného prostredia a ochrane biodiverzity.

Orchester ŠFK povedie Balázs Horváth, sólistami večera budú huslista Martin Pavlík a akordeonista Peter Katina. Koncert je súčasťou festivalu Nová slovenská hudba, ktorý organizuje Spolok slovenských skladateľov. Podujatie sa uskutoční 9. novembra 2023 o 19:00 v Kunsthalle / Hale umenia vďaka spolupráci s K 13 – Košické kultúrne centrá. Počet vstupeniek je limitovaný. Lístky sú v predaji v pokladni Domu umenia aj na webe www.sfk.sk.

>>> KÚPIŤ VSTUPENKY <<< 

 

REZONUJÚCE INOVÁCIE V KOMORNOM KONTEXTE 

Posledný koncert ARS NOVA bude patriť najmladšej generácii interpretov a skladateľov. Koncert ponúkne štyri premiéry od skladateľov Samuela ČamákaJaroslava Tuleja. Na podujatí sa predstavia sólisti z radov študentov a pedagógov Konzervatória na Timonovej ulici v Košiciach, ako aj sláčikové kvarteto RUMI QUARTET z Bratislavy. Koncert v spolupráci s Hudobnou spoločnosťou Hemerkovcov sa uskutoční 13. novembra 2023 o 17:00 na Konzervatóriu Timonova. Vstup naň je voľný.

>>> VIAC INFO <<<


Kontakt pre médiá:
Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK
+ 421 918 802 101, lucia.radzova@sfk.sk

Alexandra Dovgan, fotografia

Žiarivý talent Alexandra Dovgan v Košiciach!

Z berlínskeho Konzerthausu mieri do košického Domu umenia. Svetová klaviristka najmladšej generácie Alexandra Dovgan spolu s orchestrom ŠFK zahrá Schumannov Klavírny koncert inšpirovaný milovanou osobou. Dirigent Eugene Tzigane s košickou filharmóniou naštuduje aj Symfóniu č. 4 od Anton Brucknera. Koncert z abonentného cyklu A s názvom BRUCKNEROVA ROMANTICKÁ sa uskutoční vo štvrtok 22. februára 2024 o 19:00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Na Valentína do filharmónie

Štátna filharmónia Košice pozýva príjemne sa naladiť vznešenou hudbou na koncert s názvom ENIGMA VARIÁCIE. Pod taktovkou hlavného hosťujúceho dirigenta Zbyňka Müllera uvedie orchester ŠFK dielo Edwarda Elgara – Enigma, variácie na vlastnú tému a Simple Symphony od Benjamina Brittena. V Koncerte pre hoboj a sláčikový orchester a mol od Ralpha Vaughana Williamsa sa predstaví hobojistka Anna Štrbová. Koncert z abonentného cyklu A sa uskutoční vo štvrtok 15. februára 2024 o 19:00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Večer francúzskej hudby v košickom Dome umenia

Massenet, Saint-Saëns a Bizet – traja francúzski skladatelia v interpretácii orchestra Štátnej filharmónie Košice. Tak znie pozvánka na tematický večer, ktorý povedie milovník francúzskej hudby šéfdirigent ŠFK Robert Jindra. Sólovo sa predstaví Emanuel Graf v jednom z najpopulárnejších koncertov pre violončelo. Koncert z abonentného cyklu A s názvom VEČER FRANCÚZSKEJ HUDBY sa uskutoční vo štvrtok 8. februára 2024 o 19:00 v Dome umenia. Podujatie podporil Francúzsky inštitút v Bratislave.

Čitať viac »

Hudobná exkurzia do klasicizmu

Do sveta hudobného klasicizmu privedie svojich návštevníkov orchester Štátnej filharmónie Košice pod vedením českého dirigenta Jiřího Habarta. V spoločnosti Beethovena, Hummela a Mozarta sa poslucháči ocitnú 1. februára 2024 o 19:00 v Dome umenia. Sólistom koncertu z cyklu B s názvom MAJSTRI KLASICIZMU bude trubkár Jiří Houdek. Podujatiu predchádzajú verejná generálka o 10:00 a predkoncertné stretnutie s lektorom dramaturgie Petrom Katinom a hosťami o 18:00.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT:  10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE:  Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...