Dom umenia rozozvučí Beethovenova Pastorálna

Štvrtkový večer bude v Štátnej filharmónii Košice patriť spolupráci profesionálnych orchestrálnych hráčov a študentov konzervatória. Filharmonikov s hudobníckym dorastom povedie najsľubnejší talent novej generácie severských dirigentov. Christian Øland prichádza do Košíc, aby uviedol Beethovenovu Pastorálnu symfóniu, ale i diela, v ktorých sólovo zažiaria mladí hudobníci. Koncert nasiaknutý energiou sa začne vo štvrtok 25. apríla o 19:00 v Dome umenia.

>>> KÚPIŤ VSTUPENKY <<<

Øland sa vracia do Košíc

Už tento týždeň sa študenti z konzervatória na Timonovej ulici v Košiciach stanú kolegami profesionálnych filharmonikov. Skúšobný proces Pastorálnej spolu zavŕšia štvrtkovým koncertným výkonom pod taktovkou ani nie tridsaťročného Christiana Ølanda. Najvýraznejší dirigentský talent severského regiónu sa pôvodne venoval hre na fagote a klavíri. Popri štúdiu dirigovania na Sibeliovej akadémii v Helsinkách mu patrila stolička fagotistu v Symfonickom orchestri Fínskeho rozhlasu a práve v tomto telese sa len po jedinom roku štúdií na akadémii stal asistentom dirigenta. Angažmány pribúdali a renomé mladíka začalo rýchlo stúpať. Spolupracoval s Dánskym národným symfonickým orchestrom, Kodanským filharmonickým orchestrom či Švédskym kráľovským orchestrom. Košickí filharmonici zahrajú pod jeho taktovkou tretíkrát.

Pastorálna s atmosférou plnou poézie

„Som šťastný, že môžem do Štátnej filharmónie Košice priniesť Beethovenovu symfóniu č. 6, ktorá je mi veľmi blízka. Svet ju pozná ako Pastorálnu. Charakterizuje prírodu a ľudí takmer spôsobom programovej hudby. Štvrtá časť opisujúca búrku je jedinou časťou s tympanom v orchestri. A na viacerých miestach v diele musí orchester priam imitovať zvieracie zvuky. Beethoven vo svojej najlepšej forme,“ menuje najpodmanivejšie momenty diela Øland.

V Pastorálnej ožíva atmosféra plná poézie. Jej prvá časť zobrazuje jednoduchosť a prirodzenosť. Melódia hlavnej témy vytvára pokojný pastiersky ráz v bezstarostnej nálade. V druhej časti sa odohráva pôvabná lyrická scéna naplnená citom. Tretia časť znie v rytme rakúskeho ľudového tanca ländlera, Ludwig van Beethoven tu majstrovsky vyjadril náladu veselých a hrmotných dedinských zábav v okolí Viedne. Kým štvrtá časť vyjadruje hrôzy búrky s poryvmi vetra a burácajúcim hrmením, finále, príbuzné prvej časti, opäť prináša pastiersku pieseň a upokojenie v premenách zapadajúceho slnka.

V znamení talentov 

Štvrtkový večer patrí aj mladým interpretom, ktorí žnú úspechy na celoslovenských či medzinárodných súťažiach. V programe nechýba Vivace z Koncertu pre klavír a orchester D dur od Josepha Haydna v podaní sólistu Vojtecha Filipa Kopka. Nasledovať bude Allegro con moto z Concertina da Camera pre altsaxofón a orchester. V diele francúzskeho skladateľa Jacquesa Iberta sa predstaví Martin Bobaľa. Poslucháči si vypočujú aj časť Koncertu pre dva klarinety a orchester Es dur, ktorého autorom je František Vincenc Kramář-Krommer. Allegro zahrajú klarinetisti Daniel Tkáč a Kristián Šereš. Všetci menovaní sólisti sú študentmi konzervatória na Timonovej ulici v Košiciach.

Do melódií na motívy slávnej francúzskej opery poslucháčov prenesie mladá interpretka Oliwia Wantulok. Ako absolútna víťazka medzinárodnej súťaže Flautiada 2022 si pre košické publikum vybrala skladbu Fantaisie brillante sur ‘Carmen’ od Françoisa Borneho. Wantulok študuje na Hudobnej univerzite Fryderyka Chopina vo Varšave hru na flaute a je laureátkou vyše štyridsiatich národných a medzinárodných súťaží.

Koncert je venovaný 20. výročiu vstupu Slovenska do Európskej únie.

Koncert z abonentného cyklu B s názvom BEETHOVENOVA PASTORÁLNA sa uskutoční vo štvrtok 25. apríla 2024 o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 12/10/8 € – zľavnené 9/7/5 € – lóža 16 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice www.sfk.sk alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. Zľavy je možné uplatniť aj pri online nákupe.

>>> KÚPIŤ VSTUPENKY <<<


Kontakt pre médiá:

ana Tomalová, PR manažérka ŠFK
+ 421 918 802 101, jana.tomalova@sfk.sk

Košickí filharmonici sa rozlúčia s 55. sezónou

Štátna filharmónia Košice si pripomenie Rok českej hudby aj na záver sezóny. Štvrtkový večer otvorí Dvořákova Suita A dur. Nasledovať bude Violončelový koncert a mol od Roberta Schumanna, v ktorom sa sólovo predstaví Václav Petr. Navyše, filharmonici zahrajú pod taktovkou jeho krajana Petra Altrichtera. Definitívnu bodku hudobného defilé 23/24 dá Schubertova Symfónia č. 3 D dur. Záverečný koncert 55. sezóny sa začne vo štvrtok 16. mája o 19.00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Zoznámte sa, prosím – sólová marimba!

Koncert pre marimbu a orchester od Neya Rosaura vnesie do Štátnej filharmónie Košice brazílske melódie. Po rytmicky farebnom diele príde hudobný protipól v podobe Ravelovho Bolera so stoickým motívom malého bubna. Návštevníci si vypočujú i Straussovu orchestrálnu suitu Meštiak šľachticom. Koncert Sólová marimba pod taktovkou Zbyňka Müllera sa začne vo štvrtok 9. mája o 19.00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Košická hudobná jar pozýva na festivalové zážitky v novom termíne

Štátna filharmónia Košice predstavuje program medzinárodného festivalu Košická hudobná jar (KHJ). Návštevníkov jeho 68. ročníka uchváti Dvořákov husľový koncert v podaní výnimočnej Kristīne Balanas, trojica silných titulov od Wagnera, Straussa a Brucknera i večer severskej hudby. Okrem symfonických koncertov sa o priazeň festivalových poslucháčov uchádza špičková komorná hudba v piatich variáciách. Intenzívna dávka umenia naplní Košice v novom termíne od 21. mája do 13. júna.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT:  10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE:  Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...