Filharmonici vystupujú z komfortnej zóny

Môže hrať orchester aj komorne?

Nie je celkom bežné, aby sa hráči filharmonického orchestra prezentovali v komornej zostave. Treba na to guráž a talent. Hudobníci Štátnej filharmónie Košice (ŠfK) pretavili aktuálnu korona situáciu na šancu vystúpiť z komfortnej zóny veľkého symfonického telesa. Predstavia sa v sérii koncertov Hráme komorne v menších zostavách ešte pred otvorením novej sezóny, a to počas septembra a októbra 2020. „V meste a regióne dlhodobo vnímame absenciu produkcie komornej hudby. Formát pravidelných komorných koncertov, ktorý sme odštartovali v júni, systematicky vyplní prázdne miesto v kultúrnom živote Košíc. Prínosom je aj motivácia hráčov ŠfK k hre v komorných telesách. Z dlhodobého hľadiska táto prax prinesie zvyšovanie interpretačnej úrovne jednotlivcov, a tým aj orchestrálneho telesa ako celku. Zároveň budú môcť návštevníci bližšie spoznať našich hráčov,“ uviedla Jana Šargová, manažérka koncertnej prevádzky ŠfK.

Séria koncertov Hráme komorne sa začína už 3. septembra

Návštevníkov pozývame na 9 koncertov z cyklu Hráme komorne. Tri z nich prebehnú pod vedením dirigentov, českého hosťa Roberta Jindru a šéfdirigenta ŠfK Zbyňka Müllera. Dramaturgická línia predstaví jednotlivo dychovú a sláčikovú zložku orchestra, ktoré sa na záver spoja v menšie symfonické teleso.

  • Šostakovičove kvarteto venované pamiatke obetí fašizmu a vojny bude v ostrom kontraste s Wagnerovým nadčasovým dielom o otcovskej láske k novonarodenému synovi (3. 9.).
  • Počas Haydnovej „Rozlúčkovej” symfónie, ktorá má za sebou humorný kuloárny príbeh, budú hráči postupne odchádzať z pódia (17. 9.).
  • Poslucháčov isto poteší aj populárne dielo Simple Symphony od významného anglického skladateľa Benjamina Brittena (1. 10.).
  • Špecialitou hudobného cyklu sú samostatné koncerty sláčikových a dychových sekcií. Napríklad, ŠfK Strings zahrajú pod vedením koncertného majstra Maroša Potokára mimoriadne emotívne dielo Adagio od Samuela Barbera (8. 10.).
  • Atraktívny bude aj polorecitál v podaní nášho koncertného majstra Mátyása Mézesa v klavírnom sprievode Janette Katinovej. Druhú polovicu koncertu ozvláštni netradičné obsadenie hornového kvinteta (10. 9.).
  • Najväčší hudobný nástroj v Dome umenia po dlhšom období rozozvučí organista Štefan Iľaš. Na jeho recitále (24. 9.) zaznie aj dramatická Bachova Toccata a fúga d mol. Vybrané koncerty ponúkame aj formou verejných generálok so sprievodným slovom Petra Katinu.

  

Riaditeľka ŠfK Lucia Potokárová: Som veľmi rada, že cyklus mimoriadnych komorných koncertov, ktoré sme odštartovali v júni, hneď ako to pandemické opatrenia umožnili, si vyslúžil veľmi priaznivú odozvu u laického i odborného publika. Tieto koncerty prinášajú okrem samotného komorného repertoáru aj veľký priestor pre využitie sólistického potenciálu našich kľúčových členov orchestra. Teší ma, že sme mali priestor zostaviť dramturgickú koncepciu dohromady až deviatich takýchto koncertov, bez nutnosti angažovania akéhokoľvek hosťujúceho umelca. Svojich náročných úloh na vysokej úrovni sa dokážu zhostiť naši hráči v pestrých komorných kombináciách od sólo jednotlivcov až po komorné obsadenie orchestra.”

Bezpečne vo filharmónii

Je pre nás výsostne dôležité, aby sa všetci návštevníci cítili vo filharmónii bezpečne. Preto zavádzame hygienické opatrenia nad rámec našich povinností. Pokračujeme v šachovnicovom sedení, dezinfekcii rúk pri vstupe, nosení rúšok i v dodržiavaní bezpečnej vzdialenosti pri čakaní na podujatia. Koncerty budú trvať hodinu a bez prestávky. Navyše, priestory Domu umenia sa dezinfikujú každú hodinu.

Nová sezóna a presun festivalu

V poradí 52. koncertnú sezónu Štátnej filharmónie Košice odštartuje Otvárací koncert 22. októbra 2020 pod taktovkou šéfdirigenta Zbyňka Müllera. Ako sólista sa predstaví Jiří Vodička, koncertný majster Českej filharmónie. Virtuóz patrí k najvýznamnejším, vysoko oceňovaným a najvyhľadávanejším českým huslistom.

Zároveň sme sa rozhodli presunúť 50. ročník Medzinárodného organového festivalu na jeseň 2021. Vzhľadom na jeho medzinárodné obsadenie, jubilejný potenciál a aktuálnu situáciu.

Výmena a predaj abonentiek

Výmena a predaj abonentiek na 52. koncertnú sezónu bude prebiehať od 9. do 30. septembra. Vstupenková pokladňa ŠfK je otvorená v predĺžených otváracích hodinách, od pondelka do štvrtka od 10:00 do 12:00 a od 14:00 do 17:00 a vždy hodinu pred podujatím. Komorné koncerty ŠfK podporilo Ministerstvo kultúry SR v rámci prioritného projektu. Aktuálne informácie o dianí v Štátnej filharmónii Košice sú pravidelne publikované na webovej stránke www.sfk.sk a na sociálnych sieťach filharmónie.

 

 

Kontakt pre médiá:

Lucia Radzová

PR manažérka ŠfK

+ 421 918 802 101

lucia.radzova@sfk.sk

Collegium Technicum

Collegium Technicum oslávi 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou

Miešaný spevácky zbor Technickej univerzity v Košiciach slávi tento rok 40 rokov od svojho založenia. Pri tejto príležitosti pozýva Collegium Technicum pod vedením zbormajsterky Tatiany Kanišákovej na slávnostný koncert. V prvej časti koncertu odznejú diela a cappella a v druhej sa o hudobný sprievod postará orchester Štátnej filharmónie Košice.

Čitať viac »

Grafika - 52. ročník MOFIS

Improvizácia ako leitmotív Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola

Cieľom Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola (MOFIS) je predstaviť kráľovský nástroj – organ – v najrozličnejších podobách. Od malých prenosných pozitívov po veľké historické organy v kostoloch. Od klasiky po súčasnú hudbu. Počas aktuálneho 52. ročníka MOFISu návštevníci zistia, ako znie organ v synagóge a či sa dá na organovú hudbu aj tancovať. Hlavnou témou podujatí je organová improvizácia a návštevníci ju môžu interaktívne zažiť na vlastnej koži.

Čitať viac »

organ - Markušovce

Medzinárodný organový festival Ivana Sokola spája tradičné so súčasným

V poradí 52. ročník MOFIS sa tento rok zameriava na organovú improvizáciu. ŠFK ako organizátor podujatia pripravila pre návštevníkov dva čisto improvizačné koncerty i tematický workshop. Aj vystupujúci sólisti sa inšpirovali leitmotívom festivalu a improvizácie zaradili do svojich koncertov. MOFIS bude prebiehať od 14. do 30. septembra 2023 v Košiciach, Rimavskej Sobote, Markušovciach, Sabinove, Jasove, Prešove, Spišskej Novej Vsi a Kežmarku.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT: 10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE: Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...