Jan Kučera a Matúš Veľas hrajú u vás

Dirigent, skladateľ a klavirista v jednej osobe Jan Kučera a sólový hráč na hoboj Matúš Veľas sa stretávajú v košickom Dome umenia, aby zahrali v domácnostiach po celom svete. Štátna filharmónia Košice týmto pozýva na svoj dvanásty online koncert, ktorý odznie v premiére 29. apríla o 19:00 na facebookových stránkach a TV TelKE. Stream sprevádza odborné slovo Petra Katinu a vstup naň je voľný.

Dramaturgia ŠfK siahla po troch dielach od skladateľov KUČERA – STRAUSS – DVOŘÁK.

Jan Kučera svojou tvorbou zasahuje do mnohých oblastí, píše symfonické, komorné i piesňové kompozície a zároveň má vo svojom portfóliu vyše tridsať diel k inscenáciám pražských i oblastných divadelných scén. Hlavná téma jeho skladby Meditácia na starú pieseň sa postupne predstaví v niekoľkých variáciách, od tajomného tichého úvodu po záverečné chorálové tutti.

Koncert pre hoboj z roku 1945 je jedným z posledných Straussových diel a má vyslovene pastorálny charakter s veľmi melodickým sólovým partom a častými, nostalgickými reminiscenciami na hudbu 18. storočia.

V Českej suite sa snúbi Dvořákova pôvabná lyrika a melodika s úžasnou vitalitou a patrí medzi jeho najosobitejšie diela. Suita pozostáva z piatich častí, pričom tri z nich predstavujú tradičné české tance a dve hudobne popisujú atmosféru českého vidieka, ktorý inšpiroval veľkú časť Dvořákovej tvorby. 

 

Tri otázky pre Jana Kučeru

Čím bude váš košický koncert výnimočný? 
Snad nebude znít jako klišé, když řeknu, že pro mě je vždy každý koncert výjimečný. Na každém je jiný repertoár, jiní lidé, jiná konstelace a tím vzniká neopakovatelná situace, protože se hudba odehrává právě tady a teď. Pro tento koncert jsme museli trochu změnit program, v původně ohlášeném Svěcení jara Igora Stravinského je totiž obrovské obsazení orchestru, což je za současné situace z mnoha důvodů nemožné. Místo této zásadní skladby 20. století jsme zařadili krásnou komorní Českou suitu Antonína Dvořáka, dílo relativně rané, ale přesto již psané mistrovskou rukou. Koncert pro hoboj Richarda Strausse je naopak jedno ze Straussových posledních děl. Budu si přát, ať alespoň prostřednictvím obrazovky na naše posluchače-diváky přeneseme krásu této hudby a naši radost z možnosti ji tvořit. Na vše se velmi těším a budu doufat, že společně s tímto skvělým orchestrem v blízké budoucnosti zrealizujeme rovněž náš původní záměr. 

Publikum sa stretne aj s vašou skladbou Meditace na starou píseň priblížte nám ju, prosím. 
Jedná se o krátké orchestrální zpracování barokní písně Soudce všeho světa, Bože, kterou pravděpodobně složil německo-dánský skladatel a varhaník Dietrich Buxtehude (asi 1637 - 1707). Píseň zaznamenal Jan Amos Komenský v Amsterodamském kancionálu v roce 1659. V roce 1970 ji použil skladatel Jiří Srnka coby titulní melodii televizního seriálu F. L. Věk. První úpravu této písně jsem napsal v roce 2013, původně pro sólové elektrifikované housle, zvukovou stopu a orchestr a v témže roce jsem ji v premiéře provedl v Salzburgu v sále Univerzity Mozarteum s univerzitním orchestrem. V roce 2018 jsem vytvořil ryze orchestrální verzi a poprvé ji uvedl s Karlovarským symfonickým orchestrem v pražské Katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Téma se ozve v několika variacích, od tajemného tichého úvodu po závěrečné chorální tutti a celkový charakter a poselství skladby asi nejlépe vyjádří slova první sloky:

Soudce všeho světa, Bože, 
před trůnem Tvým nepomůže

žádnému nádhernost jeho,

byť měl slávu světa všeho.

Ste skladateľ, dirigent a klavirista ktorá z týchto profesií je vo vás aktuálne najživšia?
Z pochopitelných důvodů teď více komponuji, skladeb vzniklo za poslední rok poměrně hodně, ale několik streamovaných koncertů také diriguji. Hektický dirigentský život přirozeně zvolnil a má to i své klady. Více se věnuji rodině, četbě a své další velké vášni, malování.

Foto Jana Kučeru: Pavel Petruška


 

Kontakt pre médiá:
Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK
+ 421 918 802 101, lucia.radzova@sfk.sk

Christian Oland_fotografia

Dom umenia rozozvučí Beethovenova Pastorálna

Štvrtkový večer bude v Štátnej filharmónii Košice patriť spolupráci profesionálnych orchestrálnych hráčov a študentov konzervatória. Filharmonikov s hudobníckym dorastom povedie najsľubnejší talent novej generácie severských dirigentov. Christian Øland prichádza do Košíc, aby uviedol Beethovenovu Pastorálnu symfóniu, ale i diela, v ktorých sólovo zažiaria mladí hudobníci. Koncert nasiaknutý energiou sa začne vo štvrtok 25. apríla o 19:00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Košická filharmónia nezabúda na holokaust

Návštevníci štvrtkového programu sa stanú svedkami slovenskej premiéry Klavírneho koncertu z pera skladateľa židovského pôvodu Viktora Ullmanna. Uvedie ho sólista európskeho formátu Jan Bartoš. Pod taktovkou špičkového srbského dirigenta Alexandra Markovića zaznejú i diela Beethovena, Pendereckeho a Straussa. Koncert s názvom Sloboda a útlak – smrť a vykúpenie je venovaný 80. výročiu deportácie židovských obyvateľov z Košíc a pamiatke zavraždených obetí.

Čitať viac »

Karol Petróczi pri mori_archívna fotografia

Karol Petróczi: „Plná sála Domu umenia je pre mňa veľkou satisfakciou.“

Narodil sa v Lučenci, no dlhé roky žije v Košiciach. Je ikonou tohto mesta, stretnúť ho môžete nielen v sálach Domu umenia, ale pravidelne aj na trhovisku na Dominikánskom námestí. Ako prvý a dlhoročný koncertný majster Štátnej filharmónie Košice stojí po boku telesa od jeho vzniku. S orchestrom ŠFK i celou inštitúciou je bytostne prepojený. Karol Petróczi oslávil 5. marca 80. narodeniny a svojimi spomienkami, ale i brisknými názormi na svet, nás stále inšpiruje.

Čitať viac »

Karol Petróczi 80_grafika

Karol Petróczi 80: komorný koncert na počesť majstra

Štátna filharmónia Košice pozýva na komorný koncert KAROL PETRÓCZI 80. Zámerom podujatia je oslava jubilea významnej slovenskej umeleckej osobnosti, interpreta a pedagóga, zakladajúceho člena a dlhoročného koncertného majstra ŠFK Karola Petrócziho. Účinkovať budú niektorí z jeho najúspešnejších študentov a ich hostia. Program je pestrou hudobnou prehliadkou rôznych období a žánrov.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT:  10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE:  Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...