KHJ: Adelphi Quartet & Barok a jazz

Žánrovo pestrý týždeň na Košickej hudobnej jari

Tretí festivalový týždeň Košickej hudobnej jari prinesie dve podujatia a rôzne žánre – od komornej hudby v podaní sláčikového kvarteta, cez hudbu baroka až po symfonický jazz Georgea Gershwina. Komorný koncert na Slovensku debutujúceho ansámblu – Adelphi Quartet sa uskutoční v mystickom prostredí synagógy na Zvonárskej ulici a symfonický koncert s názvom Barok a jazz v košickom Dome umenia.

>>> KÚPIŤ VSTUPENKY <<<

ADELPHI QUARTET

09. 05. 2023 / Synagóga na Zvonárskej / 19:00

 Štyria členovia Adelphi Quartet pochádzajú zo Španielska, Belgicka, Nemecka, Británie a sídlia v Salzburgu. V roku 2022 získali 2. cenu na Medzinárodnej súťaži vo Wigmore Hall. Medzi predchádzajúce ocenenia patrí 1. cena v súťaži nadácie Irene Steels-Wilsing 2020 na festivale Heidelberger Frühling a 3. cena na súťaži Paola Borcianiho 2021 v Taliansku. Za posledný rok malo kvarteto debutové recitály vo Wigmore Hall, Fundación Juan March v Madride, na Festspiele Mecklenburg-Vorpommern a na festivale v Aldeburghu. Adelphi Quartet je reprezentačným telesom nadácie YCAT Hansa Kellera.

Svoj debut na Slovensku a koncertovanie v najstaršej zachovanej košickej synagóge členovia kvarteta veľmi vítajú: „Je to privilégium a česť vystupovať v nádhernom historickom meste Košice! Budeme tam po prvýkrát a veľmi sa tešíme, že môžeme priniesť program, ktorý je pre nás mimoriadne vzácny. Cítiť energiu architektúry a nuansy histórie nás určite inšpiruje, aby sme tomuto koncertu dali život.“ Na Košickej hudobnej jari odznie v interpretácii Adelphi Quartet Mozartovo Sláčikové kvarteto č. 14 G dur nesúce podtitul „Jarné“ a Sláčikové kvarteto č. 6 f mol od Felixa Mendelssohna-Bartholdyho.

 

BAROK A JAZZ

11. 05. 2023 / Dom umenia / 19:00

Symfonický koncert Barok a jazz ponúkne diela Purcella, Vivaldiho a Gershwina, v ktorých poslucháč precíti spojitosť medzi zdanlivo vzdialenými obdobiami a hudobnými štýlmi. O interpretáciu sa postará sólista Daniel Hrinda a orchester Štátnej filharmónie Košice pod vedením Milana Turkovića.

Daniel Hrinda

Slovenský fagotista Daniel Hrinda bol pravidelným účastníkom francúzskej Akadémie Maurica Bourgua, ktorá mala zásadný vplyv na vývoj jeho porozumenia technike hry na dychovom nástroji. V štúdiách hudobnej a štýlovej interpretácie a zvuku bol najviac ovplyvnený Milanom Turkovićom a Sergiom Azzolinim, ktorí sú pravdepodobne najznámejšími sólovými hráčmi na fagote. Daniel Hrinda je zakladajúcim členom Malajského filharmonického orchestra v Kuala Lumpur. V súčasnosti pôsobí ako sólovým fagotista Katarskej filharmónie v Dohe a je žiadaným komorným hráčom. V Košiciach bude Daniel Hrinda interpretovať Vivaldiho Koncert pre fagot a sláčikový orchester e mol a úpravu Gershwinovej Suity z Porgy a Bess.

„Barok a jazz krásne komunikujú v tanci a rytme. Snúbia sa s fagotovým basso continuo v prísnej disciplinovanosti vo svojich formách, a týmto mi umožňujú veľkú slobodu v interpretácii. Kvalita skladieb tohto koncertu a ich veľkých hudobných skladateľov je časom dôkladne preverená, a preto poslucháčmi neustále žiadaná a obľúbená. Večer pod taktovkou Milana Turkovića, jedného z historicky najvýznamnejších majstrov fagotu a známeho rakúskeho podporovateľa hudby (a jedného z mojich najlepších učiteľov), je pre mňa obzvlášť milý v Košiciach, v meste mojich prvých hudobných štúdií," pozýva na koncert fagotista Daniel Hrinda.

Milan Turković 

Milan Turković pochádza z rakúsko-chorvátskej rodiny, vyrastal vo Viedni a ako jeden z mála sólových fagotistov sa stal medzinárodne známym. Neskôr sa z neho stal úspešný dirigent, ktorý vystupuje po celom svete. Je držiteľom Edisonovej ceny a v roku 2010 získal aj nemeckú cenu „Echo Klassik“. Pravidelne pôsobí v porotách na medzinárodných súťažiach. Turković bol mnoho rokov členom Concentus Musicus Wien, Spoločnosti komornej hudby Lincolnovho centra a zakladajúcim členom Ensemble Wien-Berlin.

Koncert s orchestrom ŠFK približuje nasledovne: „Baroková hudba a jazz majú spoločného viac, než by sa na prvý pohľad zdalo. Najmä suita z Kráľovnej víl obsahuje niekoľko tanečných častí, v ktorých počuť skutočný swing. Rytmické modely Vivaldiho odkazujú na obdobný systém v jazze. Na druhej strane, Gershwinova hudba pozostáva z toho, čo nazývame ,symfonickým jazzom´ – teda hudby, ktorá stavia most ku klasickej hudbe. Nie je prekvapením, že jazzoví hudobníci sa často odvolávajú na barokovú hudbu a naopak. A práve v tejto filozofickej línii vám prinášame pikantnú koncertnú kombináciu baroka a jazzu.“

Cena vstupného na komorný koncert ADELPHI QUARTET je 15 €, zľavnené 12 €. Cena vstupného na symfonický koncert BAROK A JAZZ je 13/12/11 €, zľavnené 10/9/8 €, lóža 17 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. Zľavy je možné uplatniť aj pri online nákupe.

>>> KÚPIŤ VSTUPENKY <<< 


Kontakt pre médiá:
Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK
+ 421 918 802 101, lucia.radzova@sfk.sk

Collegium Technicum

Collegium Technicum oslávi 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou

Miešaný spevácky zbor Technickej univerzity v Košiciach slávi tento rok 40 rokov od svojho založenia. Pri tejto príležitosti pozýva Collegium Technicum pod vedením zbormajsterky Tatiany Kanišákovej na slávnostný koncert. V prvej časti koncertu odznejú diela a cappella a v druhej sa o hudobný sprievod postará orchester Štátnej filharmónie Košice.

Čitať viac »

Grafika - 52. ročník MOFIS

Improvizácia ako leitmotív Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola

Cieľom Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola (MOFIS) je predstaviť kráľovský nástroj – organ – v najrozličnejších podobách. Od malých prenosných pozitívov po veľké historické organy v kostoloch. Od klasiky po súčasnú hudbu. Počas aktuálneho 52. ročníka MOFISu návštevníci zistia, ako znie organ v synagóge a či sa dá na organovú hudbu aj tancovať. Hlavnou témou podujatí je organová improvizácia a návštevníci ju môžu interaktívne zažiť na vlastnej koži.

Čitať viac »

organ - Markušovce

Medzinárodný organový festival Ivana Sokola spája tradičné so súčasným

V poradí 52. ročník MOFIS sa tento rok zameriava na organovú improvizáciu. ŠFK ako organizátor podujatia pripravila pre návštevníkov dva čisto improvizačné koncerty i tematický workshop. Aj vystupujúci sólisti sa inšpirovali leitmotívom festivalu a improvizácie zaradili do svojich koncertov. MOFIS bude prebiehať od 14. do 30. septembra 2023 v Košiciach, Rimavskej Sobote, Markušovciach, Sabinove, Jasove, Prešove, Spišskej Novej Vsi a Kežmarku.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT: 10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE: Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...