Medzinárodný organový festival Ivana Sokola spája tradičné so súčasným

V poradí 52. ročník Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola (MOFIS) sa tento rok zameriava na organovú improvizáciu. Štátna filharmónia Košice ako organizátor podujatia pripravila pre návštevníkov dva čisto improvizačné koncerty i tematický workshop. Aj vystupujúci sólisti sa inšpirovali leitmotívom festivalu a improvizácie zaradili do svojich koncertov. MOFIS bude prebiehať od 14. do 30. septembra 2023 v Košiciach, Rimavskej Sobote, Markušovciach, Sabinove, Jasove, Prešove, Spišskej Novej Vsi a Kežmarku.

>>> VIAC INFO <<<

Spojenie tanca a organovej hudby

MOFIS tento rok prinesie viaceré novinky. Festival otvorí inovatívny projekt, na ktorom vystúpi organista a dramaturg Štefan Iľaš s americkou tanečníčkou Hope Dougherty. Podujatie sa uskutoční na nezvyčajných miestach – v Synagóge na Zvonárskej ulici v Košiciach a v Letohrádku Dardanely v Markušovciach. Návštevníci zažijú nevšedné spojenie organovej hudby a súčasného tanca.

Workshop organovej improvizácie

Profesor improvizácie Karl Ludwig Kreutz odohrá koncerty v Sabinove v Jasove a na pomoc vyzve i publikum. Návštevníci si môžu priniesť notované alebo slovne napísané témy a svoje nápady odovzdajú organizátorom pred začiatkom vystúpenia. Vítané sú akékoľvek inšpirácie od klasiky cez cirkevné piesne, pop, až po atonálne témy. Následne sólista večera pri každej skladbe náhodne vyberie tému z publika a spracuje ju do vybranej organovej formy. Nadšenci tohto prístupu sa môžu zúčastniť aj celodenného intenzívneho workshopu vo forme seminára a praktickej výučby s Karlom Ludwigom Kreutzom.

Pocta Ivanovi Sokolovi

Dramaturgia festivalu si dala za cieľ vzdať hold jeho zakladateľovi, organistovi a profesorovi Ivanovi Sokolovi. Stane sa tak podujatiami venovanými In memoriam. Pôjde o 3. a 4. koncert zo série Bachova organová tvorba. Cieľom festivalu je v priebehu desiatich ročníkov uviesť kompletné a značne rozsiahle organové dielo Johanna Sebastiana Bacha.

Hudobný maratón

Inovatívny bude aj záverečný koncert festivalu, ktorý približuje už jeho samotný názov – Organový maratón. ŠFK ním reflektuje významnú košickú udalosť, akou je stý ročník Medzinárodného maratónu mieru. V štyroch košických kostoloch odznie postupne krátky koncert. Návštevníci rad-radom spoznajú troch organistov spätých s Košicami. Organový maratón vyvrcholí v Dóme sv. Alžbety spoločným vystúpením všetkých interpretov.

Celý program 52. ročníka Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola s termínmi a vstupenkami je zverejnený na: https://www.sfk.sk/mofis.

Fotografie kostolov: Dávid Hanko


Kontakt pre médiá:
Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK
+ 421 918 802 101, lucia.radzova@sfk.sk

Collegium Technicum

Collegium Technicum oslávi 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou

Miešaný spevácky zbor Technickej univerzity v Košiciach slávi tento rok 40 rokov od svojho založenia. Pri tejto príležitosti pozýva Collegium Technicum pod vedením zbormajsterky Tatiany Kanišákovej na slávnostný koncert. V prvej časti koncertu odznejú diela a cappella a v druhej sa o hudobný sprievod postará orchester Štátnej filharmónie Košice.

Čitať viac »

Grafika - 52. ročník MOFIS

Improvizácia ako leitmotív Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola

Cieľom Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola (MOFIS) je predstaviť kráľovský nástroj – organ – v najrozličnejších podobách. Od malých prenosných pozitívov po veľké historické organy v kostoloch. Od klasiky po súčasnú hudbu. Počas aktuálneho 52. ročníka MOFISu návštevníci zistia, ako znie organ v synagóge a či sa dá na organovú hudbu aj tancovať. Hlavnou témou podujatí je organová improvizácia a návštevníci ju môžu interaktívne zažiť na vlastnej koži.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT: 10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE: Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...