Na Valentína do filharmónie

Filharmónia ako miesto dýchajúce krásou je pre romantický valentínsky večer priam stvorené. Štátna filharmónia Košice pozýva príjemne sa naladiť vznešenou hudbou na koncert s názvom ENIGMA VARIÁCIE. Pod taktovkou hlavného hosťujúceho dirigenta Zbyňka Müllera uvedie orchester ŠFK dielo Edwarda Elgara – Enigma, variácie na vlastnú tému a Simple Symphony od Benjamina Brittena. V Koncerte pre hoboj a sláčikový orchester a mol od Ralpha Vaughana Williamsa sa predstaví hobojistka Anna Štrbová. Koncert z abonentného cyklu A sa uskutoční vo štvrtok 15. februára 2024 o 19:00 v Dome umenia. 

>>> KÚPIŤ VSTUPENKY <<< 

Anna Štrbová

Slovenská hobojistka pôsobiaca vo Švajčiarsku Anna Štrbová je držiteľkou niekoľkých cien na medzinárodných súťažiach. Spomeňme 2. miesto na súťaži Concorso Internazionale di Giuseppe Ferlendis a 2. miesta na Chieri International Competition (2017 a 2019). Od roku 2019 zastáva miesto 1. hobojistky v Schweizer Jugend-Sinfonie Orchester. V Košiciach sa Anna Štrbová predstaví v Koncerte pre hoboj a sláčikový orchester od Ralpha Vaughana Williamsa, jednom z najlepších koncertantných diel pre hoboj vôbec.

„Charakter koncertu od Ralpha Vaughana Wiliamsa je podľa mňa vyjadrený názvom prvej časti Rondo Pastorale. Tak, ako môžeme počuť aj v jeho iných dielach, Vaughan Wiliams je neprekonateľný v jeho pastorálnych a folklórnych motívoch. Pre mňa osobne je tento koncert dielo, v ktorom môže hoboj ukázať všetky svoje zvukové polohy a aj napriek tomu, že bol skomponovaný vo vojnových rokoch 1943-1944, prekypuje pokojom a radosťou,“ pozýva Anna Štrbová. 

Enigma

Hudobným večerom návštevníkov prevedie hlavný hosťujúci dirigent ŠFK Zbyněk Müller. V druhej polovici odznejú orchestrálne variácie Enigma.

„Elgarovy Enigma variace již 125 let zaměstnávají všelijaké hudební ´detektivy´ otázkou, co je to za téma, které běží na pozadí, jestli musí být nutně hudební a jestli tam vůbec je a Mistr si z nás zkrátka jen po anglicku nevystřelil. Myslím, že sám Elgar nemohl zdaleka tušit, co svojí hádankou budoucím generacím způsobí a že to celé kdesi nahoře sleduje s velkým potěšením,“ približuje Zbyněk Müller a dodáva: „hlavní téma, tedy první část variací, zde působí zčásti více jako doprovod k něčemu důležitějšímu, než jako nosné téma, které unese zpracovávání ve 14 variacích. Přesto, díky skladatelovu mistrovství, zde máme prostřednictvím variací zobrazenu širokou škálu povah a charakterů Elgarových blízkých včetně Mistra samého. Značná technická obtížnost a velmi rafinovaná a delikátní instrumentace vyžadují od každého orchestru maximum, aby všechny výrazové polohy – od jemného a kultivovaného humoru přes hlubokou vážnost až k vášnivé nespoutanosti – byly přesvědčivě a sugestivně provedeny.“

Koncert z abonentného cyklu A s názvom ENIGMA VARIÁCIE sa uskutoční vo štvrtok 15. februára 2024 o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 14/12/10 € – zľavnené 11/9/7 € – lóža 18 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice www.sfk.sk alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. Zľavy je možné uplatniť aj pri online nákupe.

>>> KÚPIŤ VSTUPENKY <<<


Kontakt pre médiá:
Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK
+ 421 918 802 101, lucia.radzova@sfk.sk

Christian Oland_fotografia

Dom umenia rozozvučí Beethovenova Pastorálna

Štvrtkový večer bude v Štátnej filharmónii Košice patriť spolupráci profesionálnych orchestrálnych hráčov a študentov konzervatória. Filharmonikov s hudobníckym dorastom povedie najsľubnejší talent novej generácie severských dirigentov. Christian Øland prichádza do Košíc, aby uviedol Beethovenovu Pastorálnu symfóniu, ale i diela, v ktorých sólovo zažiaria mladí hudobníci. Koncert nasiaknutý energiou sa začne vo štvrtok 25. apríla o 19:00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Košická filharmónia nezabúda na holokaust

Návštevníci štvrtkového programu sa stanú svedkami slovenskej premiéry Klavírneho koncertu z pera skladateľa židovského pôvodu Viktora Ullmanna. Uvedie ho sólista európskeho formátu Jan Bartoš. Pod taktovkou špičkového srbského dirigenta Alexandra Markovića zaznejú i diela Beethovena, Pendereckeho a Straussa. Koncert s názvom Sloboda a útlak – smrť a vykúpenie je venovaný 80. výročiu deportácie židovských obyvateľov z Košíc a pamiatke zavraždených obetí.

Čitať viac »

Karol Petróczi pri mori_archívna fotografia

Karol Petróczi: „Plná sála Domu umenia je pre mňa veľkou satisfakciou.“

Narodil sa v Lučenci, no dlhé roky žije v Košiciach. Je ikonou tohto mesta, stretnúť ho môžete nielen v sálach Domu umenia, ale pravidelne aj na trhovisku na Dominikánskom námestí. Ako prvý a dlhoročný koncertný majster Štátnej filharmónie Košice stojí po boku telesa od jeho vzniku. S orchestrom ŠFK i celou inštitúciou je bytostne prepojený. Karol Petróczi oslávil 5. marca 80. narodeniny a svojimi spomienkami, ale i brisknými názormi na svet, nás stále inšpiruje.

Čitať viac »

Karol Petróczi 80_grafika

Karol Petróczi 80: komorný koncert na počesť majstra

Štátna filharmónia Košice pozýva na komorný koncert KAROL PETRÓCZI 80. Zámerom podujatia je oslava jubilea významnej slovenskej umeleckej osobnosti, interpreta a pedagóga, zakladajúceho člena a dlhoročného koncertného majstra ŠFK Karola Petrócziho. Účinkovať budú niektorí z jeho najúspešnejších študentov a ich hostia. Program je pestrou hudobnou prehliadkou rôznych období a žánrov.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT:  10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE:  Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...