Nová sezóna v Štátnej filharmónii Košice bude plná emócií a zvučných mien

Štátna filharmónia Košice otvára 54. koncertnú sezónu 2022/2023. Pre návštevníkov sú pripravené koncerty abonentné, komorné i mimoriadne, ako aj festivaly ARS NOVA, Košická hudobná jar či práve zrealizovaný Medzinárodný organový festival Ivana Sokola. Návštevníci sú srdečné vítaní slovami šéfdirigenta Roberta Jindru: „V týchto neľahkých časoch, keď po pandemickej situácii na východe Európy prebieha vojnový konflikt, narastá nervozita spojená s očakávanou energetickou krízou a infláciou, môže práve umenie a hudba priniesť uvoľnenie, pokoj a nádej v lepšiu budúcnosť.“

 
Otvárací koncert

Štátna filharmónia Košice pozýva spoznávať klasickú hudbu v duchu svojho hesla – Načerpajte krásno, objavte silu v hudbe! Prvá príležitosť prichádza s Otváracím koncertom 54. sezóny a s pozvánkou šéfdirigenta Roberta Jindru: „Osobne sa veľmi teším na Otvárací koncert, kde zaznie okrem iného aj raritná a zároveň strhujúca 3. symfónia Kurta Atterberga. Je to dielo, ktoré som si zamiloval a som veľmi šťastný, že tento unikátny klenot môžem po prvýkrát interpretovať práve s naším orchestrom.”

Okrem Atterbergových "Obrázkov západného pobrežia", čo je podtitul jeho 3. symfónie, odznie v podaní orchestra ŠFK aj Symfonietta rustica od Eugena Suchoňa a nádherný Sibeliov Koncert pre husle a orchester d mol v interpretácii Júlie Pusker. Husľová virtuózka je médiami označovaná ako „dcéra Bartóka“ či „skutočná husľová aristokratka“ (La Libre). Britský denník The Times ocenil jej „do očí bijúcu virtuozitu“ a denník De Standaard ohodnotil výkon Júlie Pusker slovami „elektrizujúci spôsob hry a nevšedný zvuk nám navždy ostanú v ušiach“. Otvárací koncert Štátnej filharmónie Košice so sólistkou Júliou Pusker pod vedením šéfdirigenta Roberta Jindru sa uskutoční vo štvrtok 13. októbra 2022 o 19:00 v Dome umenia.

>>> KÚPIŤ VSTUPENKY <<<

 

Prehľad 54. sezóny ŠFK

Aktuálnu 54. koncertnú sezónu Štátnej filharmónie Košice spoločne pripravili riaditeľka ŠFK Lucia Potokárová a šéfdirigent Robert Jindra. „Teším na spoluprácu a koncerty s naším šéfdirigentom Robertom Jindrom, ktorý okrem postu v ŠFK pôsobí zároveň ako hudobný riaditeľ Opery Národného divadla v Prahe a spolupracuje s prestížnymi opernými domami ako Nórska kráľovská opera v Osle či Bavorská štátna opera Mníchov. Prostredníctvom taktovky šéfdirigenta sa tak do Košíc dostávajú nové interpretačné podnety, inšpirácie a významné umelecké osobnosti,“ uviedla Lucia Potokárová.

A cyklus

A cyklus ponúka najvýraznejšie dramaturgické počiny, z ktorých zaujme raritne uvádzaná Symfónia č. 3 Kurta Atterberga, Symfónia č. 6 Dimitrija Šostakoviča, Symfónia č. 3 Sergeja Prokofieva či 4. Symfónia Karola Szymanowského s virtuóznym sólovým klavírnym partom. Isto oslovia aj prelomové diela hudobných dejín – suita z baletu Svätenie jari Igora Stravinského či Suita z opery Vec Makropulos Leoša Janáčka, jedného z najvýznamnejších českých hudobných novátorov svojej doby. Z takzvaných pilierov symfonického repertoáru zaznie napríklad Symfónia č. 1 Johanesa Brahmsa či slávna symfonická suita Šeherezáda Nikolaja Rimskeho-Korsakova.

>>> VIAC INFO <<<

B cyklus

Z populárnej klasickej hudby v rámci programovej ponuky koncertov B cyklu ŠFK pripravila lákavé programové kombinácie. Poslucháči by nemali premeškať Beethovenovu slávnu Symfóniu č. 5 „Osudovú“, Musorgského Obrázky z výstavy, Mozartovu Symfóniu č. 41 „Jupiterskú“ či Husľový koncert Piotra Iljiča Čajkovského. Tento rok bude súčasťou B cyklu aj prvý z trojice Vianočných koncertov a tiež obľúbený a očakávaný koncert filmovej hudby.

>>> VIAC INFO <<<

Mimoriadne koncerty

Mimoriadne koncerty zaručujú aj mimoriadne zážitky a ŠFK ich nachystala hneď niekoľko – populárny koncert filmovej hudby z oscarových filmov, Vianočné koncerty ako aj Novoročný koncert pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky. Jednou z mimoriadne dôležitých činností ŠFK je edukácia a vzdelávanie nielen mladého poslucháča. Hudobno-vzdelávacích projektov pre deti a študentov bude v novej sezóne niekoľko: Vianoce vo filme či projekt s názvom Spoznaj orchester. Podujatie Príbeh hudby – slovenská hudba sa uskutočnilo už v septembri s veľkým ohlasom.

>>> VIAC INFO <<<

Interpreti a dirigenti
V Košiciach sa prvýkrát predstaví Marcelo Lehninger, brazílsky dirigent spolupracujúci s poprednými orchestrami v Amerike aj Európe. Premiérovo bude so ŠFK hosťovať aj dirigent Benjamin Bayl, ktorý v posledných sezónach zaznamenal úspešné debuty s významnými symfonickými orchestrami a diriguje v prestížnych operných domoch. Po vydarených spoluprácach so Štátnou filharmóniou Košice sa do Domu umenia vrátia dirigenti Finnegan Downie Dear, YuAn Chang i Christian Øland. Českú scénu bude reprezentovať aj stály hosťujúci dirigent Zbyněk Müller, dirigent Tomáš Brauner či debutant Pražského jara Marek Prášil. Slovenské dirigentské umenie zastúpia osobnosti všetkých generácii – jubilant Ondrej Lenárd, Rastislav Štúr, Marián Lejava, Maroš Potokár a Martin Leginus.

Koncerty ŠFK bude zdobiť celý rad výnimočných sólistov z domácej aj zahraničnej scény. Do Košíc zavítajú víťazi jednej z najprestížnejších medzinárodných súťaží Queen Elisabeth Competition: víťazka 1. ceny (2022) Kórejčanka Hayoung Choi zahrá sugestívny Šostakovičov violončelový koncert, maďarská huslistka Júlia Pusker otvorí sezónu v interpretácii obľúbeného koncertu Jeana Sibelia a v podaní francúzskeho umelca Bruna Philippa zaznie meditatívny Elgarov violončelový koncert. Návštevníci ocenia víťaza Ceny Arthura Wasera za rok 2022, klarinetistu Jonathana Leibowitza, ktorý ukáže svoje majstrovstvo v Coplandovom klarinetovom koncerte. Rovnako sa môžu tešiť na spoluprácu s domácimi umelcami. Rezonovať budú mená Slávka Zámečníkova, Eva Bodorová, Simona Šaturová, Eva Hornyáková (soprán), Jana Kurucová (mezzosoprán), Juraj Hollý a Peter Berger (tenor), Peter Mikuláš, Peter Kellner (bas), Dalibor Karvay a Milan Paľa (husle), Katarína Turnerová (harfa) či Marián Lapšanský a Ladislav Fančovič (klavír).

Štátna filharmónia Košice bude taktiež spolupracovať so Slovenským filharmonickým zborom, ako aj so všetkými lokálnymi zbormi – Collegium Technicum, Zbor sv. Cecílie a Košický spevácky zbor učiteľov.

 

Predkoncertné stretnutia a verejné generálky

Počas sezóny 2022/2023 budú prebiehať aj verejné generálky a predkoncertné stretnutia, ktorými pútavým slovom sprevádza lektor dramaturgie Peter Katina. Na predkoncertných stretnutiach majú návštevníci zároveň možnosť stretnúť dirigentov i sólistov a spoznať ich tak v civilnejšej podobe. Okrem domácej pôdy bude orchester ŠFK reprezentovať slovenské interpretačné umenie i v zahraničí. So šéfdirigentom Robertom Jindrom a huslistom Daliborom Karvayom sa predstaví v prestížnej koncertnej sále Auditorio Nacional de Música v Madride.

 

Prvý koncert z abonentného cyklu A – Otvárací koncert 54. sezóny sa uskutoční vo štvrtok 13. októbra 2022 o 19:00 v Dome umenia. Vstupenky: 12/11/10 €, zľavnené: 9/8/7 € sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím na mieste jeho konania. Cez portál www.navstevnik.sk sa dajú zakúpiť bez zliav.

>>> KÚPIŤ VSTUPENKY <<<


Kontakt pre médiá:
Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK
+ 421 918 802 101, lucia.radzova@sfk.sk

 >>> ROZHOVOR SO ŠÉFDIRIGENTOM ROBERTOM JINDROM O NOVEJ SEZÓNE <<< 

Košickí filharmonici sa rozlúčia s 55. sezónou

Štátna filharmónia Košice si pripomenie Rok českej hudby aj na záver sezóny. Štvrtkový večer otvorí Dvořákova Suita A dur. Nasledovať bude Violončelový koncert a mol od Roberta Schumanna, v ktorom sa sólovo predstaví Václav Petr. Navyše, filharmonici zahrajú pod taktovkou jeho krajana Petra Altrichtera. Definitívnu bodku hudobného defilé 23/24 dá Schubertova Symfónia č. 3 D dur. Záverečný koncert 55. sezóny sa začne vo štvrtok 16. mája o 19.00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Zoznámte sa, prosím – sólová marimba!

Koncert pre marimbu a orchester od Neya Rosaura vnesie do Štátnej filharmónie Košice brazílske melódie. Po rytmicky farebnom diele príde hudobný protipól v podobe Ravelovho Bolera so stoickým motívom malého bubna. Návštevníci si vypočujú i Straussovu orchestrálnu suitu Meštiak šľachticom. Koncert Sólová marimba pod taktovkou Zbyňka Müllera sa začne vo štvrtok 9. mája o 19.00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Košická hudobná jar pozýva na festivalové zážitky v novom termíne

Štátna filharmónia Košice predstavuje program medzinárodného festivalu Košická hudobná jar (KHJ). Návštevníkov jeho 68. ročníka uchváti Dvořákov husľový koncert v podaní výnimočnej Kristīne Balanas, trojica silných titulov od Wagnera, Straussa a Brucknera i večer severskej hudby. Okrem symfonických koncertov sa o priazeň festivalových poslucháčov uchádza špičková komorná hudba v piatich variáciách. Intenzívna dávka umenia naplní Košice v novom termíne od 21. mája do 13. júna.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT:  10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE:  Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...