Nový album z dielne Štátnej filharmónie Košice

Pavlík Records v spolupráci so Štátnou filharmóniou Košice (ŠFK) vydali v júni 2023 nový album. Svetlo sveta uzreli málo poznané klavírne koncerty Ernő Dohnányiho. Nahrávka je unikátna, pretože sa na svete nachádza len pár kompletov a na Slovensku vychádzajú diela premiérovo. Zaujímavý podnet na spoločný hudobný projekt prišiel od klaviristu Ladislava Fančoviča, ktorý sa zároveň ujal sólových partov. Orchester ŠFK viedol hlavný hosťujúci dirigent Zbyněk Müller, precízny vo svojej práci počas koncertovania i nahrávania albumu. Aj takýmto spôsobom rozširuje Štátna filharmónia Košice poznanie o svojej inštitúcii za hranicami krajiny.

Je veľmi dôležité a prínosné, aby sa orchester okrem svojej hlavnej činnosti – koncertovania, venoval aj nahrávaniu. Cibrí to hráčov k veľmi sústredenej práci a posúva ich interpretačne dopredu. Viac približuje generálna riaditeľka ŠFK Lucia Potokárová: „Pre orchester ako organický celok znamená nahrávanie zvyšovanie úrovne. Dbá sa absolútne na detaily, súhru a vyžaduje si to maximálnu sústredenosť hráčov.“

S Ladislavom Fančovičom spolupracuje košická filharmónia veľmi rada a často. „Laco Fančovič je nielen výborný inštrumentalista – klavirista, saxofonista, hrá na množstvo dychových nástrojov, navyše je z môjho pohľadu aj objavovateľ nových a málo hrávaných diel. K tvorbe E. Dohnányiho sa dostal skrz nahrávania jeho komornej tvorby a pri tom objavil v našich končinách dva nepoznané klavírne koncerty. Sme šťastní, že sme mohli byť toho súčasťou,“ hodnotí Lucia Potokárová.

Album vznikal v opätovnej spolupráci s Pavlík Records. Podľa Štátnej filharmónie Košice je vydavateľstvo garantom kvalitného akustického živého nahrávania. Dbá na to, aby mal poslucháč pocit, akoby sedel v koncertnej sále. O hudobnú réžiu sa postaral Konstantin Ilievsky. Grafický dizajn albumu zastrešila dvorná grafička košickej filharmónie Annamária Digoňová. Súčasťou bookletu je pútavo podaný životopis E. Dohnányiho z pera Adriana Rajtera. Prvý klavírny koncert si mohli návštevníci ŠFK vypočuť aj naživo v rámci abonentného cyklu 54. koncertnej sezóny a Druhý klavírny koncert bude takisto zaradený do programovej ponuky ŠFK. Viac o spolupráci na projekte prezrádzajú Zbyněk Müller a Ladislav Fančovič v rozhovoroch.

Zbyněk Müller: „Kvalitní nahrávka potřebuje vždy velkou péči o vnitřní hlasy a různé detaily v instrumentaci.“

Ako prebiehal proces nahrávania? Čím sa líši skúšobný proces nahrávania albumu od skúšok na koncert?

Vzhledem k tomu, že Dohnányiho První klavírní koncert byl součástí programu čtvrtečního koncertu (pozn. red.: koncert sa uskutočnil 19. 1. 2023), zkušební proces na nahrávání se vlastně nijak významně nelišil od zkoušení na koncert. Nicméně jsem od počátku volil trochu jiný, možno říci preciznější přístup k partituře, protože kvalitní nahrávka potřebuje vždy velkou péči o vnitřní hlasy a různé detaily v instrumentaci, které při koncertním provedení v sále být slyšet dost dobře nemohou, ale mikrofony je zachytí. Generální zkoušku jsme již nahrávali a použili jako zkušební snímek, na základě kterého jsme dělali první a nejdůležitější korekce. Vždy jsem rád (a pan Fančovič toto jistě potvrdí), když je před nahráváním dílo provedeno při koncertě, protože se usadí celek a vytříbí interpretační názor. Zvlášť je to důležité při dílech s velkoryse řešenou formou a dlouhými plochami, což je přesně případ právě Prvního klavírního koncertu. Tím, že jsme jej ve čtvrtek večer zahráli na koncertě, probíhalo samotné nahrávání v pátek a v sobotu velmi hladce.

Druhý koncert jsme zkoušeli v pondělí a v úterý odpoledne se již začalo nahrávat a ve středu odpoledne bylo hotovo. Takto zpětně mi připadá neuvěřitelné, že jsme to tak dobře a rychle zvládli, ale bylo to možné jen díky opravdu skvělému výkonu pana Fančoviče, výborně připravenému a reagujícímu orchestru ŠFK a podnětným a konstruktivním připomínkám z režie, kde Konstantin Ilievsky dokázal přesně analyzovat nedostatky tam, kde já jsem je ze své pozice u pultu nemohl slyšet a vždy měl po ruce nějaké dobré řešení.  

Priblížite nám diela z vášho pohľadu?

První klavírní koncert je pro mne ze stylového hlediska a z hlediska klavírní sazby někde mezi Brahmsem a Rachmaninovem, což může snad někomu znít zvláštně, ale připadá mi to výstižné. Pevné struktury, typické Brahmsovské postupy, použití chorálního tématu, podobně jako v Brahmsově 1. symfonii, ovšem s tím, že je tento chorál pak podle vzoru Rachmaninovových velkých děl na konci velmi efektním a romanticky vzletným až patetickým způsobem přiveden k finálnímu velkolepému efektu.

Druhý klavírní koncert je výrazně jiný a je znát odstup padesáti let. Dohnányi, přestože tradiční postupy nikdy neopustil, přece jen svůj jazyk obohatil o moderní vlivy, jen se můžeme dohadovat o jaké vlastně, protože např. melodicky široce rozeklané hlavní téma 1. věty připomene svým ustrojením hudbu filmovou, v poslední větě jsou některá místa zřejmě inspirovaná Šostakovičem, ale není to podle mne nijak podstatné. Tento Druhý koncert přináší různé neobvyklé technické a rytmické těžkosti, které nebylo snadné hned překonat, ale  nakonec se podařilo...

Skúškami a samotným nahrávaním to nekončí. Zapájali ste sa aj do postprodukcie, prezradíte čitateľovi, čo to obnáša?

Ano, postprodukce je obrovský díl práce, která je v rukou hudebního a zvukového režiséra. Vybírají se ty nejlepší záběry, velmi citlivě se spojují dohromady, přičemž je důležité nejen to, aby střih nebyl poznatelný, což dnes již není díky vyspělé technice až tak složité, ale záběry musí také dokonale srůst hudebně – v tempech, charakteru. Rostislav Pavlík je zvukař, který dokáže pracovat skvěle nejen na pódiu a za ním při stavbě mikrofonů a vytváření zvukového obrazu, ale i při postprodukci se dokáže postarat o to, aby na nahrávce bylo slyšet opravdu vše, co kdo zahrál a odkrývá se tak bohatství partitury do takové míry, který není na pódiu pro posluchače v sále nikdy dosažitelná. Výsledek této práce jsme (spolu se sólistou a koncertním mistrem Marošem Potokárem) ještě připomínkovali, ale jednalo se spíše opravdu již o kosmetické úpravy. Brzy poté již bylo hotovo.

 

Ladislav Fančovič: „Na produkcii nahrávky sa stretol ideálny tím.“

Medzi klavírnymi koncertmi Ernő Dohnányiho je veľký časový odstup, ako by ste ich charakterizovali?

Napriek tomu, že bol Dohnányi v rámci svojej tvorby pomerne málo ovplyvnený tým, čo sa v hudbe odohrávalo v jednotlivých dekádach 20. storočia, je medzi klavírnymi koncertmi dosť veľký rozdiel. Z Prvého koncertu cítime veľmi silný vplyv veľkých skladateľov 19. storočia ako J. Brahms alebo F. Liszt, v Druhom klavírnom koncerte počujeme Dohnányiho vyprofilovaný hudobný jazyk s prvkami veľkých majstrov minulosti v inštrumentácii. Ja v tejto hudbe na niektorých miestach cítim aj inšpiráciu ľudovou hudbou. Je veľmi zaujímavé, že napriek prakticky identickej inštrumentácii sú koncerty zvukovo dosť rozdielne. 

Ako ste vnímali štúdium diel a prípravu na nahrávanie?

Študijný proces bolo pre mňa krásne a inšpiratívne obdobie. V porovnaní s učením sa „šlágrov“ typu Chopin, Liszt alebo Rachmaninov, ktoré má každý klavirista v hlave už od detstva, a tým pádom proces študovania je pomerne jednoduchý, bolo študovanie Dohnányiho klavírnych koncertov každodenným spoznávaním nového a krásneho hudobného sveta. Keďže z tejto hudby existuje pomerne málo kvalitných nahrávok, bolo veľmi dôležité vymyslieť prakticky od základov zmysluplnú koncepciu, ktorá sa finálne dotvorila až na skúškach s orchestrom. 

Do albumu ste sa zapájali aj postprodukčne. Máte rád aj túto časť svojej práce? Ako vyzerá dialóg umelca s režisérom a dirigentom o spoločnom diele? 

Myslím, že sa na produkcii nahrávky stretol ideálny tím. Krásny orchester so skvelým dirigentom Zbyňkom Müllerom doplnil skvele pripravený hudobný režisér Konstantin Ilievsky. S bezkonkurenčnou nahrávacou technikou Rostislava Pavlíka si vlastne lepšiu konšteláciu ani nedokážem predstaviť. Je skvelé, že sme mali najskôr priestor na kvalitné naskúšanie oboch diel, a dokonca koncertné uvedenie Prvého koncertu. Samotné nahrávanie tým pádom prebiehalo relatívne hladko a myslím, že sa nám podarilo niečo naozaj výnimočné.

 

Linky na vypočutie a kúpu albumu

Na albume s názvom Ernő Dohnányi: Piano Concertos Nos 1 & 2 nájde poslucháč Koncert pre klavír a orchester č. 1 e mol, op. 5 a Koncert pre klavír a orchester č. 2 h mol, op. 42.
CD nosič bude dostupný aj v kamenných obchodoch s hudobninami.
Aktuálne si ho môžete vypočuť alebo zakúpiť online na nasledujúcich weboch: 

Youtube

Spotify

Apple music

Deezer

Artistcamp

Foto z nahrávania CD: Jaroslav Ľaš


Kontakt pre médiá:
Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK
+ 421 918 802 101, lucia.radzova@sfk.sk

Košická hudobná jar pozýva na festivalové zážitky v novom termíne

Štátna filharmónia Košice predstavuje program medzinárodného festivalu Košická hudobná jar (KHJ). Návštevníkov jeho 68. ročníka uchváti Dvořákov husľový koncert v podaní výnimočnej Kristīne Balanas, trojica silných titulov od Wagnera, Straussa a Brucknera i večer severskej hudby. Okrem symfonických koncertov sa o priazeň festivalových poslucháčov uchádza špičková komorná hudba v piatich variáciách. Intenzívna dávka umenia naplní Košice v novom termíne od 21. mája do 13. júna.

Čitať viac »

Christian Oland_fotografia

Dom umenia rozozvučí Beethovenova Pastorálna

Štvrtkový večer bude v Štátnej filharmónii Košice patriť spolupráci profesionálnych orchestrálnych hráčov a študentov konzervatória. Filharmonikov s hudobníckym dorastom povedie najsľubnejší talent novej generácie severských dirigentov. Christian Øland prichádza do Košíc, aby uviedol Beethovenovu Pastorálnu symfóniu, ale i diela, v ktorých sólovo zažiaria mladí hudobníci. Koncert nasiaknutý energiou sa začne vo štvrtok 25. apríla o 19:00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Košická filharmónia nezabúda na holokaust

Návštevníci štvrtkového programu sa stanú svedkami slovenskej premiéry Klavírneho koncertu z pera skladateľa židovského pôvodu Viktora Ullmanna. Uvedie ho sólista európskeho formátu Jan Bartoš. Pod taktovkou špičkového srbského dirigenta Alexandra Markovića zaznejú i diela Beethovena, Pendereckeho a Straussa. Koncert s názvom Sloboda a útlak – smrť a vykúpenie je venovaný 80. výročiu deportácie židovských obyvateľov z Košíc a pamiatke zavraždených obetí.

Čitať viac »

Karol Petróczi pri mori_archívna fotografia

Karol Petróczi: „Plná sála Domu umenia je pre mňa veľkou satisfakciou.“

Narodil sa v Lučenci, no dlhé roky žije v Košiciach. Je ikonou tohto mesta, stretnúť ho môžete nielen v sálach Domu umenia, ale pravidelne aj na trhovisku na Dominikánskom námestí. Ako prvý a dlhoročný koncertný majster Štátnej filharmónie Košice stojí po boku telesa od jeho vzniku. S orchestrom ŠFK i celou inštitúciou je bytostne prepojený. Karol Petróczi oslávil 5. marca 80. narodeniny a svojimi spomienkami, ale i brisknými názormi na svet, nás stále inšpiruje.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT:  10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE:  Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...