Štartuje 65. ročník Košickej hudobnej jari

Už v piatok 9. júla 2021 odštartuje 65. ročník obľúbeného medzinárodného festivalu Košická hudobná jar (KHJ). V priebehu troch týždňov sa jeho návštevníci môžu tešiť nielen na veľkolepé symfonické, ale aj na intímne komorné koncerty. Do Košíc zavítajú renomovaní zahraniční umelci z Ruska, Nemecka, Francúzska, Slovinska a Českej republiky. Domácu scénu budú okrem orchestra Štátnej filharmónie Košice reprezentovať interpreti aj pôvodné slovenské diela – dirigent Rastislav Štúr, klaviristka Jordana Palovičová, skladatelia Jozef Podprocký a Ján Cikker. Festival potrvá do 29. júla a okrem Domu umenia sa bude konať aj v Kasárňach/Kulturparku, Dóme sv. Alžbety či v Synagóge na Zvonárskej ulici.

<<< KÚPIŤ VSTUPENKY >>>

Otváračka pod holým nebom

Jednou z mimoriadnych udalostí 65. ročníka Košickej hudobnej jari bude open air koncert v Kasárňach Kulturparku (9. 7.). Už len samotný fakt, že sa koncert bude konať v exteriéri, je zaujímavosťou z pohľadu histórie festivalu KHJ.

ZMENA:

Z dôvodu očakávaných piatkových búrok a silného vetra avizujeme zmenu miesta konania otváracieho koncertu Košickej hudobnej jari: PIAZZOLLA - BERNSTEIN. Koncert sa uskutoční v Dome umenia o 19:00. V úvode bude program reflektovať 100. výročie narodenia argentínskeho skladateľa Astora Piazzollu v podaní výnimočnej francúzskej trubkárky Lucienne Renaudin Vary. Nasledovať budú Symfonické tance z West Side Story Leonarda Bernsteina pod vedením Leoša Svárovského, ktoré sú zmesou džezu, blues a symfonizmu. Toto dielo poznajú a milujú milióny návštevníkov koncertov po celom svete. Je to doslova ohňostroj farieb a rytmov. 

“Keďže sa ukazuje, že pandémia v letných mesiacoch stráca na sile, rozhodli sme sa na základe skúseností z minulého roka presunúť realizáciu festivalu na mesiac júl a skrátiť tak aj tradičné sezónne prázdniny orchestra. Som veľmi rada, že sa tento krok javí ako správny a že nám aktuálne opatrenia umožňujú festival bezpečne zrealizovať za prítomnosti pomerne veľkej kapacity publika a s účasťou zahraničných hostí,” uviedla riaditeľka ŠfK Lucia Potokárová.

 

Symfonické koncerty

Druhý symfonický koncert (15. 7.) nesie príznačný názov Majstri speváci norimberskí. Z Wagnerovej opery zaznejú predohry a monológy Hansa Sachsa v podaní famózneho českého basbarytonistu Adama Plachetku, ktorý spieva na najprestížnejších pódiách a v operných domoch vo Viedni, v Mníchove, Paríži, Tokiu, či v newyorskej Metropolitnej opere. Koncert povedie medzinárodne uznávaný slovinský dirigent Marko Letonja, ktorý zastáva posty šéfdirigenta Orchéstre Philharmonique de Strasbourg a generálneho hudobného riaditeľa Bremen Philharmonic. 

Posledné dielo košického skladateľa Jozefa Podprockého s názvom „Premeny spomienok“ bolo napísané na objednávku Štátnej filharmónie Košice pri príležitosti jej 50. výročia. Vrcholom skladby je epizóda, ktorá bola autorovou bezprostrednou reakciou na vraždu novinára a jeho snúbenice. K Podprockého kompozícii symbolicky patrí Concertino pre klavír a orchester jeho učiteľa Jána Cikkera, ktoré zaznie v podaní slovenskej klaviristky Jordany Palovičovej. Koncert pod vedením Zbyňka Müllera (22. 7.) vyvrcholí známou treťou symfóniou „Eroica“ Ludwiga van Beethovena.

Na záverečnom koncerte festivalu (29. 7.) predstaví svoje interpretačné majstrovstvo famózna ruská violončelistka Anastasia Kobekina, víťazka mnohých prestížnych medzinárodných súťaží pod taktovkou slovenského dirigenta Rastislava Štúra. Dramaturgia koncertu je venovaná dielam Petra Iľjiča Čajkovského, z ktorého diel zaznejú Variácie na rokokovú tému pre violončelo a orchester a jeho azda najslávnejšia Symfónia č. 5 e mol.

 

Komorné koncerty

Festival Košická hudobná jar prinesie aj tento rok okrem symfonických aj sériu komorných koncertov. Akousi pozvánkou na jubilejný 50. ročník Medzinárodného hudobného festivalu Ivana Sokola (MOFIS) bude koncert svetoznámeho organistu Oliviera Latryho v Dóme sv. Alžbety (25. 7.). Sólový klavírny recitál v Dome umenia bude patriť mladému ruskému virtuózovi Danielovi Kharitonovi (19. 7.). Do obdobia anglickej renesancie, španielskeho, francúzskeho a talianskeho baroka poslucháčov prenesú hráči na historické hudobné nástroje Jakub Mitrík a Richard Závada v priestore synagógy na Zvonárskej ulici (27. 7.). Milovníkov sláčikového kvarteta zaiste poteší koncert špičkových hudobníkov z Goldmund Quartet v kostole Najsvätejšej Trojice (12. 7.). V interpretácii tohto prestížneho telesa zaznie okrem Beethovenovho Sláčikového kvarteta op. 18/6, aj nádherné Schubertovo kvarteto d mol “Smrť a dievča”. 

 

Košickú hudobnú jar finančne podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky ako prioritný projekt. Festival sa uskutoční aj vďaka hlavnému reklamnému partnerovi - spoločnosti U. S. Steel Košice i partnerom Mestu Košice a Francúzskemu inštitútu na Slovensku.

Informácie o vstupenkách, povolených kapacitách a bezpečnostných usmerneniach sú priebežne aktualizované na webe www.sfk.sk

<<< KÚPIŤ VSTUPENKY >>>


Kontakt pre médiá:
Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK
+ 421 918 802 101, lucia.radzova@sfk.sk

Christian Oland_fotografia

Dom umenia rozozvučí Beethovenova Pastorálna

Štvrtkový večer bude v Štátnej filharmónii Košice patriť spolupráci profesionálnych orchestrálnych hráčov a študentov konzervatória. Filharmonikov s hudobníckym dorastom povedie najsľubnejší talent novej generácie severských dirigentov. Christian Øland prichádza do Košíc, aby uviedol Beethovenovu Pastorálnu symfóniu, ale i diela, v ktorých sólovo zažiaria mladí hudobníci. Koncert nasiaknutý energiou sa začne vo štvrtok 25. apríla o 19:00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Košická filharmónia nezabúda na holokaust

Návštevníci štvrtkového programu sa stanú svedkami slovenskej premiéry Klavírneho koncertu z pera skladateľa židovského pôvodu Viktora Ullmanna. Uvedie ho sólista európskeho formátu Jan Bartoš. Pod taktovkou špičkového srbského dirigenta Alexandra Markovića zaznejú i diela Beethovena, Pendereckeho a Straussa. Koncert s názvom Sloboda a útlak – smrť a vykúpenie je venovaný 80. výročiu deportácie židovských obyvateľov z Košíc a pamiatke zavraždených obetí.

Čitať viac »

Karol Petróczi pri mori_archívna fotografia

Karol Petróczi: „Plná sála Domu umenia je pre mňa veľkou satisfakciou.“

Narodil sa v Lučenci, no dlhé roky žije v Košiciach. Je ikonou tohto mesta, stretnúť ho môžete nielen v sálach Domu umenia, ale pravidelne aj na trhovisku na Dominikánskom námestí. Ako prvý a dlhoročný koncertný majster Štátnej filharmónie Košice stojí po boku telesa od jeho vzniku. S orchestrom ŠFK i celou inštitúciou je bytostne prepojený. Karol Petróczi oslávil 5. marca 80. narodeniny a svojimi spomienkami, ale i brisknými názormi na svet, nás stále inšpiruje.

Čitať viac »

Karol Petróczi 80_grafika

Karol Petróczi 80: komorný koncert na počesť majstra

Štátna filharmónia Košice pozýva na komorný koncert KAROL PETRÓCZI 80. Zámerom podujatia je oslava jubilea významnej slovenskej umeleckej osobnosti, interpreta a pedagóga, zakladajúceho člena a dlhoročného koncertného majstra ŠFK Karola Petrócziho. Účinkovať budú niektorí z jeho najúspešnejších študentov a ich hostia. Program je pestrou hudobnou prehliadkou rôznych období a žánrov.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT:  10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE:  Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...