Zoznámte sa, prosím – sólová marimba!

Koncert pre marimbu a orchester od Neya Rosaura vnesie do Štátnej filharmónie Košice brazílske melódie. Virtuóz a perkusionista Alexej Gerassimez si na štvrtkový sólový výkon v Dome umenia dokonca obuje tanečné topánky. Po rytmicky farebnom diele príde hudobný protipól v podobe Ravelovho Bolera so stoickým motívom malého bubna. Návštevníci si vypočujú i Straussovu orchestrálnu suitu Meštiak šľachticom. Koncert Sólová marimba pod taktovkou Zbyňka Müllera sa začne vo štvrtok 9. mája o 19.00 v Dome umenia.

>>> KÚPIŤ VSTUPENKY <<<

Nástroj od africkej bohyne Marimby

Perkusie zvyčajne poznáme ako nenápadných členov rodiny orchestrálnych nástrojov. Ney Rosauro ich však predstavuje sólovo – či už vibrafón, tympany alebo práve marimbu, ktorú podľa legendy kmeňa Zulu stvorila africká bohyňa a dala jej svoje vlastné meno. Rodák z Ria de Jainera je jedným z najdynamickejších perkusionistov a skladateľov súčasnosti. Jeho Koncert pre marimbu zhmotňuje juhoafrické rytmy a melódie, ktoré v košickom Dome umenia predvedie nemecký interpret Alexej Gerassimez. „Čo sa mi na tomto koncerte naozaj páči, je fakt, že tancuje na hrane rôznych žánrov ako folklór, jazz a klasická hudba. Je to rytmické a ‚funky‘, niekedy zložité, niekedy zasnené, ale nikdy nie brakové. Takže tanečné topánky si určite prinesiem,“ dáva prísľub Gerassimez. Nie je len fenomenálnym virtuózom, ale aj kreatívnym a inteligentným hudobníkom s výraznou energiou. V aktuálnej sezóne pôsobí ako rezidenčný umelec Tonhalle Düsseldorf i Štátneho divadla Augsburg.

Po prestávke publikum zhypnotizuje Bolero

Slávne Bolero Maurica Ravela malo pôvodne slúžiť ako podklad pre baletné predstavenie. Vzniklo v roku 1928 a francúzsky impresionista ho venoval známej tanečnici Ide Rubinsteinovej. „Na Ravelově Boleru je fascinujících mnoho věcí, jejichž společným jmenovatelem je originalita. Už jen to předepsané pomalé tempo, které vlastně vůbec neodpovídá tradiční formě španělského bolera a se kterým měli tehdejší dirigenti potíže. Dokonce sám velký Toscanini dostal od Ravela osobně vynadáno, protože interpretaci pojal tempově velmi svobodně a převážně rychle. Dále hudební forma, která v podstatě neexistuje, pakliže nebudeme považovat za formu stále se opakující téma, byť ve dvou částech – spíše než bolero je to jakási dvojitá passacaglia. Dále skvělé sólové zapojení snad všech dechových nástrojů včetně saxofonů, navíc leckde psaných v kombinaci připomínající varhanní mixturu,“ hovorí hlavný hosťujúci dirigent Štátnej filharmónie Košice Zbyňěk Müller. Podľa neho je Ravelovo dielo tiež kompozíciou, ktorá nedovoľuje vlastne žiadnu interpretačnú slobodu, podľa priania skladateľa je správne ho len „sucho“ prehrať od začiatku do konca. „A v neposlední řadě je to také kompozice, jejíž provedení by se zřejmě navzdory velkému obsazení mohlo obejít bez dirigenta, pokud by byl hráč na malý bubínek ochoten vzít na sebe odpovědnost za správnou volbu tempa. Ale když si tyto technické detaily odmyslím, jako posluchač bych se asi nejvíc těšil, jak to krásně pomalu narůstá až do ohromujícího závěru, kde vše doslova exploduje!,“ uzatvára Müller.

Celý večer otvorí hravá a rozmarná orchestrálna suita Meštiak šlachticom. Richard Strauss do nej pred vyše sto rokmi vpísal dávku barokovej príchuti i neofolklorizmu. Viaceré jej časti založil na hudbe Jeana-Baptistu Lullyho, ktorý Molièrovu komédiu zhudobnil ešte v roku 1670.

Koncert z abonentného cyklu A s názvom SÓLO PRE MARIMBU sa uskutoční vo štvrtok 9. mája 2024 o 19:00 v Dome umenia a je venovaný 30. výročiu Ekumenického spoločenstva cirkví a náboženských spoločností v Košiciach. Cena vstupného je 14/10/12 € – zľavnené 11/9/7 € – lóža 18 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky nájdete aj online na webe Štátnej filharmónie Košice www.sfk.sk alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. Zľavy si môžete uplatniť i pri online nákupe.

>>> KÚPIŤ VSTUPENKY <<<


Kontakt pre médiá:

Jana Tomalová, PR manažérka ŠFK
+ 421 918 802 101,
jana.tomalova@sfk.sk

Mozart pozýva deti do košickej filky

Geniálny, talentovaný a trochu drzý – jednoducho mladý Wolfgang Amadeus. V programe Príbeh hudby – Mozart! stvárni velikána sólista Bratislavského chlapčenského zboru Alexander Fellmayer v sprievode Štátnej filharmónie Košice a pod taktovkou dirigenta i scenáristu Gabriela Rovňáka. V Dome umenia sa 19. a 20. júna predpoludním rozhodne nebudú nudiť deti, ale ani rodičia či učitelia.

Čitať viac »

Vojta Dyk aj Melody Makers v košickej filke

Priaznivci dobrej hudby si môžu v kalendároch zarezervovať hneď dva termíny. Vojtěch Dyk spojí sily 5. októbra s orchestrom Štátnej filharmónie Košice (ŠFK) a Magdalena Kožená s Melody Makers vás vrátia 17. novembra do éry swingu. Predaj vstupeniek spúšťa ŠFK už čoskoro.

Čitať viac »

KHJ vyvrcholí v škandinávskom kolorite

Záver 68. ročníka Košickej hudobnej jari (KHJ) sa vo štvrtok 13. júna ponesie v tónoch severskej hudby. Pod taktovkou Rolanda Kluttiga odznie Sibeliova symfonická báseň Oceanidy, Stenhammarova Symfónia č. 2 g mol a Griegov Klavírny koncert a mol v podaní Lisy de La Salle. Festivalovému finále bude v nedeľu 9. júna predchádzať inscenovaný projekt Schwanengesang D957/Labutia pieseň. KHJ pozýva návštevníka precítiť osud ženy bojujúcej s rakovinou. Obe podujatia sa začnú o 19:00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Diagnóza: Rakovina. Nie ste v tom sami

Košická hudobná jar prichádza túto nedeľu 9. júna o 19:00 v Dome umenia s inscenovaným projektom Schwanengesang D957/Labutia pieseň. Súbor vizuálneho, hudobného a dramatického umenia hovorí o osude ženy, ktorej diagnostikovali rakovinu prsníka. Chce bojovať – v  prvom rade preto, aby sa mohla starať o syna s autizmom. O hlbokom príbehu, ktorý k divákovi kráča pomedzi Schubertov dojemný piesňový cyklus Labutia pieseň, sme sa rozprávali s režisérom Petrom MAZALÁNOM.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT:  10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE:  Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...