Festival Košická hudobná jar predstavuje program svojho 67. ročníka

Japonsko, Čína, Venezuela, Veľká Británia, Dánsko, Rakúsko, Taliansko, Česko a Slovensko. To je výpočet krajín, ktoré budú mať zastúpenie na 67. ročníku medzinárodného hudobného festivalu Košická hudobná jar (KHJ). Podujatie patrí medzi najstaršie hudobné festivaly na Slovensku. Výnimočné zážitky návštevníkom tento rok prinesú komorné koncerty sláčikového kvarteta a súboru starej hudby, klavírny aj husľový recitál a štvorica symfonických koncertov domáceho orchestra Štátnej filharmónie Košice. Festival ponúkne aj zvýhodnené vstupenky vo forme špeciálnych abonentiek. Košická hudobná jar bude prebiehať od 27. apríla do 25. mája v Dome umenia a v magickom priestore synagógy na Zvonárskej ulici v Košiciach.

>>> VIAC INFO O FESTIVALE <<<

Silné odkazy minulosti sú opäť aktuálne

Košická hudobná jar je v súčasnosti fórom s možnosťou konfrontácie interpretačných výkonov domácich a zahraničných sólistov aj komorných súborov. Aktuálne prináša aj mimohudobné témy silno rezonujúce v spoločnosti.

Na Otváracom koncerte festivalu (27. 04.) zaznie Symfónia č. 8 Alexandra Moyzesa, „otca“ slovenskej hudobnej moderny. Symfóniu skomponoval pod vplyvom tragických udalostí okupácie Československa sovietskymi vojskami a dal jej príznačný názov „21.8.1968". Toto dielo bolo počas totality, až do novembra 1989, zakázané. Sólistom večera v Dvořákovom koncerte bude dánsky violončelista, víťaz prestížnych súťaží Jonathan Swensen.

Maki Namekawa ponúkne vo svojom klavírnom recitáli priezračné miniatúry Györgya Ligetiho, Chicka Coreu a klavírnu sonátu Philippa Glassa (04. 05.). Glass dielo skomponoval práve pre Maki Namekawu. Interpretka jeho skladby pravidelne uvádza a mnohokrát po jeho boku účinkovala.

Atraktívne spojenie diel majstrov obdobia baroka – Henryho Purcella a Antonia Vivaldiho so symfonickým jazzom Georga Gershwina prinesie orchester Štátnej filharmónie Košice. Na koncerte Barok a jazz sa predstavia dirigent Milan Turković a fagotista Daniel Hrinda (11. 05.).

Koncerty sa okrem Domu umenia, domovského stánku košických filharmonikov, uskutočnia aj v synagóge na Zvonárskej ulici v Košiciach. Tu si návštevníci vypočujú koncert sláčikového kvarteta Adelphi Quartet (09. 05.) a tiež večer s hudbou a poéziou v podaní súboru starej hudby Le nuove musiche. Herečka Tatiana Poláková prednesie úryvky z Ovídiových listov kráľovnej Dido (16. 05.).

Sto päťdesiate výročie narodenia Sergeja Rachmaninova pripomenie ŠFK uvedením jeho Rapsódie na Paganiniho tému. Interpretácie tohto virtuózneho diela sa ujme čínska klaviristka Zee Zee pod taktovkou dirigenta Eugenea Tziganea (18. 05.), ktorý čerpá z rozmanitého kultúrneho i hudobného zázemia: narodil sa v Japonsku, vyrastal na oboch brehoch Pacifiku a v súčasnosti pôsobí v Európe. Svoje majstrovstvo predvedie najmä v Brucknerovej šiestej symfónii.

KHJ ponúkne aj husľový recitál Ivana Ženatého v sprievode popredného slovenského klaviristu Mariana Lapšanského (23. 05.).

Záverečný koncert festivalu (25. 05.) bude výnimočný z viacerých dôvodov. ŠFK na ňom publiku predstaví novú harfu a privíta ju v rodine svojich hudobných nástrojov Glièrovým koncertom v podaní talianskej umelkyne Claudie Lucie Lamanny. Vyvrcholením festivalu však bude uvedenie Symfónie č. 7 „Leningradskej“ od Dmitrija Šostakoviča. Zaradenie tohto diela v aktuálnej situácii, keď Rusko vedie okupačnú vojnu v Ukrajine, môže vyvolať otázniky. Dielo – zneužité sovietskou propagandou ako symbol a oslava hrdinskej obrany obliehaného Leningradu počas 2. svetovej vojny, má však univerzálny rozmer. Muzikológ Solomon Volkov vo svojej knihe Pamäti o Šostakovičovi skladateľa cituje takto: „Väčšina mojich symfónií sú náhrobné kamene... Rád by som napísal skladbu za každého, kto zahynul. Ale to je nemožné. Preto im venujem všetku svoju hudbu.“ Siedmu zo svojich pätnástich symfónií začal písať ešte pred vojnou a napriek tradujúcim sa príbehom ide o nemeckú inváziu až v druhom rade. „Dnes sa na predvojnový čas s obľubou pozeráme ako na idylu. Než prišiel Hitler, bolo všetko krásne a dobré. Hitler bol zločinec, o tom niet pochýb. Ale Stalin bol tiež zločinec. Nenamietam nič proti tomu, že siedma symfónia sa nazýva Leningradská. Ale nejde v nej o blokádu. Ide o Leningrad, ktorý zničil Stalin. A Hitler mu zasadil poslednú ranu.“ Symfónia je teda univerzálnym apelom proti akémukoľvek totalitarizmu a agresii.

 

Abonentky a vstupenky na KHJ

Festival KHJ so sebou prináša aj znovu obnovenú ponuku abonentiek. Abonentka KHJ je cenovo zvýhodnená vstupenka na sériu štyroch symfonických koncertov v rámci festivalu. Predaj abonentiek KHJ bude prebiehať v termíne 20. 03. – 04. 04. 2023. Miesta pre držiteľov sezónnych abonentiek rezervuje ŠFK do 28. 03. 2023. Po tomto termíne budú uvoľnené do predaja všetky nepredané miesta. Umelecké abonentky (určené pre študentov ZUŠ a konzervatórií) budú v predaji do 27. 04. 2023.

Predpredaj a rezervácie vstupeniek KHJ budú prebiehať v dvoch termínoch:
Komorné koncerty KHJ sú v predaji od 20. 03. 2023. Počet vstupeniek na komorné koncerty konajúce sa mimo Domu umenia je limitovaný. ŠFK preto vyzýva návštevníkov, aby si vstupenky zabezpečili v predstihu.
Symfonické koncerty KHJ si návštevníci môžu kúpiť od 05. 04. 2023.
Vstupenky sú k dispozícii online na www.sfk.sk (aj so zľavami) a vo vstupenkovej pokladni v Dome umenia počas otváracích hodín: Po – Št: 10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00 a 60 min. pred koncertom.

>>> VIAC INFO O FESTIVALE <<<


Kontakt pre médiá:
Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK
+ 421 918 802 101, lucia.radzova@sfk.sk

Christian Oland_fotografia

Dom umenia rozozvučí Beethovenova Pastorálna

Štvrtkový večer bude v Štátnej filharmónii Košice patriť spolupráci profesionálnych orchestrálnych hráčov a študentov konzervatória. Filharmonikov s hudobníckym dorastom povedie najsľubnejší talent novej generácie severských dirigentov. Christian Øland prichádza do Košíc, aby uviedol Beethovenovu Pastorálnu symfóniu, ale i diela, v ktorých sólovo zažiaria mladí hudobníci. Koncert nasiaknutý energiou sa začne vo štvrtok 25. apríla o 19:00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Košická filharmónia nezabúda na holokaust

Návštevníci štvrtkového programu sa stanú svedkami slovenskej premiéry Klavírneho koncertu z pera skladateľa židovského pôvodu Viktora Ullmanna. Uvedie ho sólista európskeho formátu Jan Bartoš. Pod taktovkou špičkového srbského dirigenta Alexandra Markovića zaznejú i diela Beethovena, Pendereckeho a Straussa. Koncert s názvom Sloboda a útlak – smrť a vykúpenie je venovaný 80. výročiu deportácie židovských obyvateľov z Košíc a pamiatke zavraždených obetí.

Čitať viac »

Karol Petróczi pri mori_archívna fotografia

Karol Petróczi: „Plná sála Domu umenia je pre mňa veľkou satisfakciou.“

Narodil sa v Lučenci, no dlhé roky žije v Košiciach. Je ikonou tohto mesta, stretnúť ho môžete nielen v sálach Domu umenia, ale pravidelne aj na trhovisku na Dominikánskom námestí. Ako prvý a dlhoročný koncertný majster Štátnej filharmónie Košice stojí po boku telesa od jeho vzniku. S orchestrom ŠFK i celou inštitúciou je bytostne prepojený. Karol Petróczi oslávil 5. marca 80. narodeniny a svojimi spomienkami, ale i brisknými názormi na svet, nás stále inšpiruje.

Čitať viac »

Karol Petróczi 80_grafika

Karol Petróczi 80: komorný koncert na počesť majstra

Štátna filharmónia Košice pozýva na komorný koncert KAROL PETRÓCZI 80. Zámerom podujatia je oslava jubilea významnej slovenskej umeleckej osobnosti, interpreta a pedagóga, zakladajúceho člena a dlhoročného koncertného majstra ŠFK Karola Petrócziho. Účinkovať budú niektorí z jeho najúspešnejších študentov a ich hostia. Program je pestrou hudobnou prehliadkou rôznych období a žánrov.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT:  10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE:  Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...