Ruské operné hviezdy počas Svetového dňa hudby v Košiciach

TLAČOVÁ SPRÁVA

Ruské operné hviezdy počas Svetového dňa hudby v Košiciach

Po úspešnom koncerte ruských hviezd operného neba v roku 2013 prináša OZ Slavonic Dance Theater v spolupráci so Štátnou filharmóniou Košice, Ministerstvom kultúry Ruskej federácie a mestom Košice ďalšiu opernú lahôdku v podobe piatich zaujímavých hostí z Ruska. Tento koncert však bude významný aj svojím dátumom, 1. októbrom 2014, ktorý je zároveň Svetovým dňom hudby a porozumenia medzi národmi. Prostredníctvom umenia sa tak zblíži nielen hudobný, ale aj národný kontext podujatia. Umelci z Ruska a Bieloruska vystúpia v Dome umenia Košice pod taktovkou šéfdirigenta Michailovského divadla v Petrohrade - slováka Petra Feranca. V sprievode orchestra Štátnej filharmónie Košice zaznejú melódie z najznámejších operných diel ruských aj svetových autorov.

Sopranistka Anna Nečajeva (Nechaeva) je domácou sólistkou prestížneho Boľšoho Teatra v Moskve, kde debutovala postavou v menej známej Čajkovského opere Čarodejka. Moskovská premiéra tejto opery bola zlomovým bodom v speváčkinej kariére. Publikum aj kritikov prekvapila svojim nádherným hlasom a hereckým talentom. Táto pozoruhodná speváčka je v súčasnosti aj hosťujúcou sólistkou Michailovského divadla v Petrohrade. Mezzosopranistka Júlia Gertseva je sólistkou viacerých operných domov ako Teatro La Fenice v Benátkach, La Scala v Miláne, Staatsoper v Hamburgu, Santa Cecilia v Ríme, Valencia Opera, Teatro Comunale vo Flórencii, v Mníchove či Tokiu. Gertseva je aktívna nielen na divadelných doskách, ale aj v nahrávacích štúdiách, kde spolupracovala o. i. aj s Andrea Bocellim. Tenorista Sergej Semiškur (Semishkur), sólista Mariinskeho divadla, sa košickému publiku predstavil už vlani. Semiškur je laureátom Medzinárodnej Lisitsianovej súťaže (Vladikaukaz, 2003), získal diplom a špeciálnu cenu na Medzinárodnej súťaži Eleny Obraztsovej (Moskva, 2005) a je laureátom Medzinárodnej súťaže Rimskeho-Korsakova (St.Petersburg, 2006). Taktiež účinkuje na prestížnych svetových pódiách, od Carnegie Hall New York, či Barbican Hall Londýn, až po Opéra Bastille Paris, či Deutsche Oper Berlin a ďalšie. V jeho diskografii sú nahrávky viacerých opier či vokálno-symfonických diel, okrem iných aj Mahlerovu Symfóniu č. 8, ktorú nahrával spolu s Londýnskym symfonickým orchestrom. Aj Barytonista Vladislav Sulimsky, rodák z Bieloruska, je víťazom viacerých prestížnych ocenení ako Medzinárodná súťaž Giacoma Lauri-Volpi (Rím, 2010), Medzinárodná súťaž Eleny Obraztsovej (Moskva, 2006), Medzinárodná Lisitsianova súťaž (Vladikaukaz, 2004), Medzinárodná súťaž Rimskeho-Korsakova (St.Petersburg, 2002), či Medzinárodná súťaž Moniuszko (Varšava, 2001). Jeho školiteľmi boli aj ikony operného umenia R. Metre, E. Obraztsova, D. Hvorostovsky, V. Atlantov, D. O´Neal či R. Scotto. Vladislav Sulimsky je sólistom operných domov v Petrohrade, Paríži, Londýne, Bostone, Bombaji, Ríme či Helsinkách.

August 2014                                                                         Slavonic Dance Theater

Čarovné Vianoce vo filharmónii

O Vianoce vo filharmónii je aj tento rok veľký záujem. Štátna filharmónia Košice (ŠFK) pre svojich návštevníkov pripravila tri Vianočné koncerty. Sólistom večera bude slovenský husľový virtuóz Dalibor Karvay. K sviatočnej atmosfére prispejú Košický spevácky zbor učiteľov a Zbor sv. Cecílie. Pod taktovkou Adama Sedlického sa spolu s orchestrom ŠFK predstavia sopranistka Michaela Kušteková, mezzosopranistka Terézia Kružliaková, tenorista Michal Lehotský a basista Gustáv Beláček.

Čitať viac »

Robert Jindra

Operný večer so šéfdirigentom Robertom Jindrom

Tematický koncert dostal názov Z rozprávky do rozprávky. Je však určený pre dospelého diváka. Popri orchestri Štátnej filharmónie Košice (ŠFK) sa zaskvejú krištáľové hlasy sopranistky Jany Sibery a mezzosopranistky Václavy Krejčí Houskovej. Všetko pod vedením charizmatického šéfdirigenta ŠFK Roberta Jindru. Koncert z abonentného cyklu A sa uskutoční vo štvrtok 7. decembra 2023 o 19:00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Sasha Yankevych

Chopin & Sibelius v Dome umenia

Novembrový program zakončia v Štátnej filharmónii Košice symfonickým koncertom s názvom CHOPIN & SIBELIUS. O podujatie je veľký záujem a isto za tým stojí obľúbený Chopinov druhý klavírny koncert v podaní vyhľadávaného amerického klaviristu Andrewa von Oeyena. Druhá časť večera bude patriť severskej hudbe Jeana Sibelia. Orchester ŠFK povedie Sasha Yankevych ukrajinský dirigent pôsobiaci vo Švédsku. Koncert z abonentného cyklu A sa uskutoční vo štvrtok 23. novembra 2023 o 19:00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Zbyněk Müller a Orchester ŠFK

Hudobné pohladenie na koncerte sakrálnej hudby

Milovníci vokálno-inštrumentálnej hudby a zborového spevu ocenia Večer sakrálnej hudby, na ktorý pozýva Štátna filharmónia Košice. Koncert v podaní orchestra ŠFK, štyroch sólistov a Českého akademického zboru Brno povedie hlavný hosťujúci dirigent Zbyněk Müller.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT:  10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE:  Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...