Príhovor generálnej riaditeľky ŠFK
Vážené dámy, vážení páni, milí priatelia Štátnej filharmónie Košice,
srdečne Vás vítam v 55. koncertnej sezóne Štátnej filharmónie Košice, ktorá ponúka mnoho skvelej hudby, excelentných sólistov a dirigentov, ako aj jedinečné dramaturgické koncepcie.
Spomedzi pestrej ponuky abonentných koncertov cyklu A by som Vám rada dala do pozornosti Otvárací koncert sezóny, na ktorom po prvýkrát uvedieme vrcholné dielo Gustava Mahlera ‒ piesňovo-symfonický cyklus Pieseň o zemi. V rámci tohto abonentného cyklu zahráme aj dva koncerty pre priaznivcov opery v koncertnom uvedení. Scény z opery Čajkovského Eugena Onegina zaznejú na koncerte v kombinácii s rapsódiou pre orchester Taras Buľba od Leoša Janáčka, a to v naštudovaní britského dirigenta Finnegana Downieho Deara, ktorý je už košickému publiku známy. Sté výročie úmrtia talianskeho skladateľa Giacoma Pucciniho si pripomenieme galakoncertom, na ktorom pod vedením dirigenta Martina Leginusa uvedieme výber z opier Tosca, Madama Butterfly a Manon Lescaut. Rok českej hudby a dvesté narodeniny Bedřicha Smetanu oslávime spolu s naším šéfdirigentom Robertom Jindrom. V jeho naštudovaní uvedieme populárny cyklus symfonických básní Má vlast. Dvesto rokov od narodenia Antona Brucknera si pripomenieme jeho romantickou Symfóniou č. 4 pod taktovkou dirigenta Eugenea Tziganea, ktorý sa k nám vráti po minuloročnom úspešnom debute. Ak by som z tohto cyklu mohla upriamiť pozornosť ešte na jeden koncert, bude to koncert s názvom Sloboda a útlak – smrť a vykúpenie. Tento koncert, ako z názvu vyplýva, reflektuje ťažké, no dôležité spoločenské témy. V slovenskej premiére zaznie klavírny koncert Viktora Ullmanna, skladateľa, ktorého postihla krutá realita svojej doby, keď bol zavraždený v koncentračnom tábore v Osvienčime vo veku 46 rokov. Nevšedným intenzívnym zážitkom bude určite aj skladba Krzysztofa Pendereckého Thren. Obetiam Hirošimy.
Čoraz viac obľúbený abonentný cyklus B prináša poslucháčom tri tematické koncerty: Večer sakrálnej hudby, Vianočný koncert a Veľkonočný koncert. Po dlhom čase povedie náš orchester dirigentka, debutantka festivalu Pražské jaro, Alena Hron. Pod jej vedením spolu s jedinou symfóniou talianskeho skladateľa Luigiho Cherubiniho uvedieme aj Beethovenov Klavírny koncert č. 3 v interpretácii Ivana Klánského. Výnimočným zážitkom bude iste aj uvedenie Pastorálnej symfónie Ludwiga van Beethovena, ktorú orchester ŠFK naštuduje spoločne so študentami košického konzervatória pod vedením charizmatického Christiana Ølanda. Študenti po celoročnej intenzívnej príprave vystúpia na pódiu Domu umenia spoločne s členmi orchestra ŠFK ako jeho plnohodnotná súčasť. Mám úprimnú radosť, že tento formát spolupráce s mladými umelcami sa stáva už tradíciou a ŠFK im tak každoročne môže poskytnúť priestor pre získanie cenných praktických skúseností.
Cyklus mimoriadnych koncertov, ako to už z názvu vyplýva, ponúka mimoriadne zážitky a aj v tejto sezóne sme ich pre Vás pripravili hneď niekoľko. Okrem koncertného uvedenia Dvořákovej Rusalky s hviezdnym obsadením sólistov, ktorým sme odštartovali sezónu, sa môžete tešiť aj na populárny koncert filmovej hudby Z inej galaxie, Vianočné koncerty, ako aj Novoročný koncert.
Jednou z mimoriadne dôležitých činností Štátnej filharmónie Košice je edukácia a vzdelávanie poslucháčov naprieč generáciami. Veľmi citlivo vyberáme projekty pre deti a študentov a mám obrovskú radosť, že sme do aktuálnej koncertnej sezóny zaradili napríklad koncert pre deti a mládež Z rozprávky do rozprávky, kde sa do čarovného rozprávkového sveta vnoríme prostredníctvom opery, a to v naštudovaní nášho šéfdirigenta Roberta Jindru.
Počas sezóny 2023/24 sa môžeme tešiť aj na komorné koncerty a tri festivaly – už zrealizovaný MOFIS, Festival súčasného umenia ARS NOVA a Košickú hudobnú jar, ako aj na verejné generálky či predkoncertné stretnutia, ktorými bude pútavým slovom sprevádzať lektor dramaturgie Peter Katina.
Osobitne sa teším na spoluprácu a koncerty s naším šéfdirigentom Robertom Jindrom, ktorý je najdôležitejšou umeleckou osobnosťou ŠFK. Je inšpiratívnym a charizmatickým lídrom, ktorý mimoriadnym spôsobom ovplyvňuje aktuálny vývoj nášho orchestra a umelecky ho formuje.
V Košiciach prvýkrát privítame srbského dirigenta Aleksandara Markovića, premiérovo sa u nás predstaví aj maďarský dirigent Balázs Horváth. Po úspešných spoluprácach so Štátnou filharmóniou Košice sa vrátia dirigenti Finnegan Downie Dear, Christian Øland, Eugene Tzigane či Sander Teepen. Českú scénu bude reprezentovať náš stály hosťujúci dirigent Zbyněk Müller, taktiež dirigenti Peter Altrichter, Tomáš Brauner či dirigentka Alena Hron. Slovenské dirigentské umenie budú zastupovať dirigenti Rastislav Štúr, Martin Leginus i Adam Sedlický.
Naše koncerty bude zdobiť celý rad výnimočných sólistov, ako z domácej scény, tak aj zo zahraničia. Excelentná klaviristka Alexandra Dovgan sa nám predstaví uvedením klavírneho koncertu Roberta Schumanna, prvý sólový violončelista Bavorskej štátnej opery v Mníchove, Emanuel Graf, nám zahrá Saint-Saënsov Violončelový koncert č. 1. V podaní perkusionistu Alexeja Gerassimeza zaznie rytmický Koncert pre marimbu č. 1 Neya Rosaura. Privítame aj klaviristu Andrew von Oeyena, ktorý ukáže svoje majstrovstvo v Chopinovom Koncerte pre klavír č. 2.
Taktiež sa tešíme na spoluprácu s domácimi umelcami. Spomeniem mená spevákov a speváčok ako Adriana Banásová, Michaela Kušteková, Alena Grach Kropáčková, Terézia Kružliaková, Tomaš Šelc, Michal Lehotský, Pavol Bršlík, Peter Kellner, huslistov Dalibora Karvaya a Milana Paľu či hobojistku Annu Štrbovú. Štátna filharmónia Košice bude taktiež spolupracovať so Slovenským filharmonickým zborom ako aj s košickými zbormi – Collegium Technicum, Zborom sv. Cecílie a Košickým speváckym zborom učiteľov.
Vážené dámy, vážení páni, naša úloha v spoločnosti je mimoriadne dôležitá. Žiaľ, posledné roky poznačené pandémiou, vojnovým konfliktom na Ukrajine či inými udalosťami polarizujúcimi spoločnosť, nám ukazujú, že v bežnom živote potrebujeme stále viac a viac kultúry. Potrebujeme v sebe pestovať empatiu, ľudskosť, solidaritu, láskavosť, slušnosť, toleranciu ‒ jednoducho správať sa k sebe kultúrnejšie. Preto aj naším poslaním je kultivovať a verím, že diela, ktoré pre Vás interpretujeme, prinášajú nielen estetické krásno, ale aj množstvo emócií. Nechajme sa previesť a inšpirovať úprimnými pocitmi tvorcov a interpretov týchto, mnohokrát veľmi hlbokých a ľudských, odkazov.
Veľmi si vážime podporu, ktorú nám prejavujete Vašou prítomnosťou na koncertoch. Ďakujem všetkým partnerom, ktorí činnosť Štátnej filharmónie Košice podporujú. Verím, že sme pre Vás pripravili atraktívnu programovú ponuku, z ktorej si každý vyberie koncerty podľa vlastného hudobného vkusu. Nová, 55. sezóna Štátnej filharmónie Košice, sa začína! Teším sa na naše spoločné koncertné večery plné krásnej hudby a silných emócií.
Lucia Potokárová
Generálna riaditeľka Štátnej filharmónie Košice
História Štátnej filharmónie Košice
Štátna filharmónia Košice (ŠFK) bola založená v roku 1968 ako druhý profesionálny symfonický orchester koncertného typu na Slovensku. Prvý koncert novovzniknutého telesa sa uskutočnil v apríli 1969 pod vedením vtedajšieho šéfdirigenta Bystríka Režuchu. ŠFK v krátkom čase dosiahla uznanie odborníkov i verejnosti a stala sa jedným z popredných reprezentantov slovenského interpretačného umenia doma i v zahraničí. Orchester koncertoval na významných medzinárodných hudobných festivaloch a v dôležitých kultúrnych centrách (Viedeň, Salzburg, Berlín, Budapešť, Praha, Antverpy, Lisabon, Barcelona, Atény, Remeš, Hong-Kong, Luxemburg, New York). V roku 1994 ŠFK absolvovala mesačné turné po USA, kde sa predstavila ako prvý slovenský symfonický orchester na americkom kontinente. Na prelome rokov 2014/2015 absolvovala ŠFK turné v Čínskej ľudovej republike, ktoré po mimoriadnom úspechu zopakovala aj v rokoch 2016/2017.
Štátna filharmónia Košice prezentuje svoje umenie okrem aktívnej koncertnej činnosti aj prostredníctvom nahrávok pre rozhlasové, televízne a gramofónové spoločnosti (160 CD). Nahrávky pre vydavateľstvá Naxos, Marco Polo predstavujú často unikáty – premiérové nahrávky ojedinele uvádzaných diel. Orchester spolupracoval s mnohými svetoznámymi umelcami, akými sú Igor Oistrach, Gidon Kremer, Josef Suk, Julia Fischer, Giora Feidman, Ivan Moravec, Xavier de Maistre, Edita Gruberová, Luciano Pavarotti, Plácido Domingo, Dietrich Fischer-Dieskau, Sergej Kopčák, Peter Mikuláš, Peter Dvorský, Pavol Bršlík, Viktor Fedotov, Emin Chačaturjan, Natan Rachlin, Thomas Sanderling, Alexander Rahbari, Tadeusz Strugala, Jiří Bělohlávek, Libor Pešek, Václav Smetáček, Antoni Wit, Ľudovít Rajter, Ladislav Slovák, Ondrej Lenárd a ďalšími.
Repertoárové spektrum orchestra obsahuje diela od baroka po hudbu 21. storočia. Štátna filharmónia Košice je, ako jediný orchester na Slovensku, organizátorom troch festivalov – Košickej hudobnej jari, Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola a festivalu súčasnej hudby ARS NOVA. Od sezóny 2021/2022 je na poste šéfdirigenta Štátnej filharmónie Košice dirigent Robert Jindra. Hlavným hosťujúcim dirigentom je Zbyněk Müller.
Štátna filharmónia Košice je členom ASDO - Asociácie slovenských divadiel a orchestrov.
„Kto chce pochopiť hudbu, nepotrebuje ani tak sluch, ako srdce.“
Titus Livius