Súčasnosť
a história

Príhovor generálnej riaditeľky ŠfK

+ História ŠfK

Prázdny

Príhovor generálnej riaditeľky ŠFK

Vážené dámy, vážení páni, milí abonenti a priatelia našej filharmónie,

rada by som Vám predstavila nadchádzajúcu koncertnú sezónu a srdečne Vás pozvala na koncerty Štátnej filharmónie Košice. V sezóne 2022/2023 sme pre Vás spolu so šéfdirigentom Robertom Jindrom pripravili koncerty v dvoch abonentných cykloch.

A cyklus ponúka najvýraznejšie dramaturgické počiny, z ktorých Vás iste zaujme raritne uvádzaná Symfónia č. 3 Kurta Atterberga, Symfónia č. 6 Dimitrija Šostakoviča, Symfónia č. 3 Sergeja Prokofieva či 4. Symfónia Karola Szymanowského s virtuóznym sólovým klavírnym partom. Môžete sa však tešiť aj na prelomové dielo hudobných dejín – suitu z baletu Svätenie jari Igora Stravinského, ale i na Suitu z opery Věc Makropulos Leoša Janáčka, jedného z najvýznamnejších českých hudobných novátorov svojej doby. Z takzvaných pilierov symfonického repertoáru tiež v sérii koncertov tohto abonentného cyklu zaznie napríklad Symfónia č. 1 Johanesa Brahmsa či slávna symfonická suita Šeherezáda Nikolaja Rimskeho-Korsakova. Z populárnej klasickej hudby sme pre Vás v rámci programovej ponuky koncertov B cyklu pripravili pestré dramaturgické kombinácie. Nenechajte si ujsť Beethovenovu slávnu Symfóniu č. 5 „Osudovú“, Musorgského Obrázky z výstavy, Mozartovu Symfóniu č. 41 „Jupiterskú“ či Husľový koncert D dur Piotra Iljiča Čajkovského. Tento rok bude súčasťou tohto cyklu aj prvý z trojice Vianočných koncertov a tiež atraktívny koncert filmovej hudby.

Mimoriadne koncerty zaručujú aj mimoriadne zážitky a my ich máme pre Vás hneď niekoľko. Na Otváracom koncerte Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola zahrá orchester ŠFK atraktívny program v Dóme sv. Alžbety. Pripravili sme populárny koncert filmovej hudby z oscarových filmov, Vianočné koncerty ako aj Novoročný koncert pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky. Jednou z mimoriadne dôležitých činností Štátnej filharmónie Košice je edukácia a vzdelávanie nielen mladého poslucháča. Veľmi citlivo vyberáme hudobno-vzdelávacie projekty pre deti a študentov a mám obrovskú radosť, že v aktuálnej sezóne sme ich pripravili niekoľko: Príbeh hudby – Slovenská hudba, Vianoce vo filme a projekt s názvom Spoznaj orchester!

Osobitne sa teším na spoluprácu a koncerty s našim šéfdirigentom Robertom Jindrom, ktorý okrem postu šéfdirigenta ŠFK pôsobí zároveň ako hudobný riaditeľ Opery Národného divadla Praha a spolupracuje s prestížnymi opernými domami ako Nórska kráľovská opera Oslo či Bavorská štátna opera Mníchov. Prostredníctvom taktovky šéfdirigenta sa tak do Košíc dostávajú nové interpretačné podnety, inšpirácie a významné umelecké osobnosti. V Košiciach prvýkrát privítame brazílskeho dirigenta Marcela Lehningera, spolupracujúceho s poprednými orchestrami v Amerike aj Európe. Premiérovo sa u nás predstaví aj dirigent Benjamin Bayl, ktorý v posledných sezónach zaznamenal úspešné debuty s významnými symfonickými orchestrami a diriguje v prestížnych operných domoch. Po úspešných spoluprácach so Štátnou filharmóniou Košice sa k nám vrátia dirigenti Finnegan Downie Dear, YuAn Chang i Christian Øland. Českú scénu bude reprezentovať aj náš stály hosťujúci dirigent Zbyněk Müller, dirigent Tomáš Brauner či debutant Pražského jara Marek Prášil. Slovenské dirigentské umenie budú reprezentovať dirigenti všetkých generácii – jubilant Ondrej Lenárd, Rastislav Štúr, Marián Lejava, Maroš Potokár a Martin Leginus. Naše koncerty bude zdobiť celý rad výnimočných sólistov z domácej aj zahraničnej scény. Do Košíc zavítajú víťazi jednej z najprestížnejších medzinárodných súťaží Queen Elisabeth Competition: víťazka 1. ceny (2022) Kórejčanka Hayoung Choi nám zahrá sugestívny Šostakovičov violončelový koncert, maďarská huslistka Julia Pusker sa predstaví v interpretácii obľúbeného koncertu Jeana Sibelia, v podaní francúzskeho umelca Bruna Philippa zaznie meditatívny Elgarov violončelový koncert a český klavirista Lukáš Vondráček sa nám predstaví na svojom celovečernom sólovom recitáli. Privítame víťaza Ceny Arthura Wasera za rok 2022, klarinetistu Jonathana Leibowitza, ktorý ukáže svoje majstrovstvo v Coplandovom klarinetovom koncerte. Rovnako sa tešíme na spoluprácu s domácimi umelcami. V aktuálnej koncertnej sezóne ŠFK budú slovenské interpretačné umenie reprezentovať sopranistky Slávka Zámečníkova, Eva Bodorová, Simona Šaturová, Eva Hornyáková, mezzosopranistka Jana Kurucová, tenoristi Juraj Hollý a Peter Berger, basisti Peter Mikuláš, Peter Kellner, huslisti Dalibor Karvay a Milan Paľa, harfistka Katarína Turnerová či klaviristi Marián Lapšanský a Ladislav Fančovič. Štátna filharmónia Košice bude taktiež spolupracovať so Slovenským filharmonickým zborom, ako aj so všetkými lokálnymi zbormi – Collegium Technicum, Zbor sv. Cecílie a Košický spevácky zbor učiteľov.

Počas sezóny 2022/23 sa môžete tešiť aj na verejné generálky a predkoncertné stretnutia, ktorými Vás bude slovom sprevádzať lektor dramaturgie Peter Katina. Okrem abonentných a mimoriadnych koncertov pokračujeme aj v čoraz populárnejšom cykle komorných koncertov.

Počas 54. koncertnej sezóny bude náš orchester reprezentovať slovenské interpretačné umenie v zahraničí. So šéfdirigentom Robertom Jindrom a huslistom Daliborom Karvayom sa predstavíme v prestížnej koncertnej sále Auditorio Nacional de Música v Madride. ŠFK bude účinkovať aj v rámci Bratislavských hudobných slávnosti

Štátna filharmónia Košice je organizátorom troch festivalov. Už štandarde otvárame koncertnú sezónu Medzinárodným organovým festivalom Ivana Sokola. V rámci tohto festivalu prinášame nielen atraktívny program, etablovaných umelcov, participáciu orchestra ŠFK, ale aj novinky. Zároveň pripravujeme 67. ročník Medzinárodného hudobného festivalu Košická hudobná jar, ako aj festival súčasného umenia ARS NOVA.

Vážené dámy, vážení páni, aj keď žijeme v turbulentnej dobe, je pre nás šťastím, že môžeme naše ušľachtilé povolanie vykonávať a prinášať Vám krásne umelecké zážitky. Som vďačná za uplynulú sezónu s Vami, naším milým publikom. Ďakujem Vám za Vašu podporu, ktorú nám prejavujete svojou účasťou na koncertoch a verím, že sme pre Vás pripravili atraktívnu programovú ponuku, z ktorej si vyberiete. Veľmi sa teším na koncerty našej Štátnej filharmónie Košice a na spoločné stretnutia s Vami.

Lucia Potokárová

Generálna riaditeľka Štátnej filharmónie Košice

História Štátnej filharmónie Košice

Prázdny

Štátna filharmónia Košice (ŠFK) bola založená v roku 1968 ako druhý profesionálny symfonický orchester koncertného typu na Slovensku. Prvý koncert novovzniknutého telesa sa uskutočnil v apríli 1969 pod vedením vtedajšieho šéfdirigenta Bystríka Režuchu. ŠFK v krátkom čase dosiahla uznanie odborníkov i verejnosti a stala sa jedným z popredných reprezentantov slovenského interpretačného umenia doma i v zahraničí. Orchester koncertoval na významných medzinárodných hudobných festivaloch a v dôležitých kultúrnych centrách (Viedeň, Salzburg, Berlín, Budapešť, Praha, Antverpy, Lisabon, Barcelona, Atény, Remeš, Hong-Kong, Luxemburg, New York). V roku 1994 ŠFK absolvovala mesačné turné po USA, kde sa predstavila ako prvý slovenský symfonický orchester na americkom kontinente. Na prelome rokov 2014/2015 absolvovala ŠFK turné v Čínskej ľudovej republike, ktoré po mimoriadnom úspechu zopakovala aj v rokoch 2016/2017.

Štátna filharmónia Košice prezentuje svoje umenie okrem aktívnej koncertnej činnosti aj prostredníctvom nahrávok pre rozhlasové, televízne a gramofónové spoločnosti (160 CD). Nahrávky pre vydavateľstvá Naxos, Marco Polo predstavujú často unikáty – premiérové nahrávky ojedinele uvádzaných diel. Orchester spolupracoval s mnohými svetoznámymi umelcami, akými sú Igor Oistrach, Gidon Kremer, Josef Suk, Julia Fischer, Giora Feidman, Ivan Moravec, Xavier de Maistre, Edita Gruberová, Luciano Pavarotti, Plácido Domingo, Dietrich Fischer-Dieskau, Sergej Kopčák, Peter Mikuláš, Peter Dvorský, Pavol Bršlík, Viktor Fedotov, Emin Chačaturjan, Natan Rachlin, Thomas Sanderling, Alexander Rahbari, Tadeusz Strugala, Jiří Bělohlávek, Libor Pešek, Václav Smetáček, Antoni Wit, Ľudovít Rajter, Ladislav Slovák, Ondrej Lenárd a ďalšími.

Repertoárové spektrum orchestra obsahuje diela od baroka po hudbu 21. storočia. Štátna filharmónia Košice je, ako jediný orchester na Slovensku, organizátorom troch festivalov – Košickej hudobnej jari, Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola a festivalu súčasnej hudby ARS NOVA. Od sezóny 2021/2022 je na poste šéfdirigenta Štátnej filharmónie Košice dirigent Robert Jindra. Hlavným hosťujúcim dirigentom je Zbyněk Müller.

Štátna filharmónia Košice je členom ASDO - Asociácie slovenských divadiel a orchestrov.

Prázdny

„Kto chce pochopiť hudbu, nepotrebuje ani tak sluch, ako srdce.“

Titus Livius

Prázdny

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT: 10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE: Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...