Súčasnosť
a história

Príhovor riaditeľky ŠfK


+ História ŠfK

Prázdny

Príhovor riaditeľky ŠfK

Vážení a milí poslucháči,

Prihováram sa Vám v mimoriadnom čase, keď sme všetci ochromení aktuálnou situáciou, ktorá ovplyvňuje naše životy, ten kultúrny nevynímajúc. Žiaľ, pandémia zapríčinila predčasné ukončenie uplynulej koncertnej sezóny a po prvýkrát vo svojej histórii sa teda nerealizoval ani Medzinárodný hudobný festival Košická hudobná jar, ktorého 65. ročník sme presunuli o rok, rovnako ako aj jubilejný 50. ročník Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola.

Toto obdobie odmlky ma utvrdilo v presvedčení, že tvoriť živé umenie je pre našu spoločnosť nevyhnutnosťou. Preto si veľmi vážim, že po tak dlhej dobe sme pre Vás už v júni mohli aspoň v obmedzenom režime otvoriť dvere našej koncertnej sály. Hneď ako to pandemické opatrenia umožnili, pripravili sme pre Vás cyklus mimoriadnych komorných koncertov. Tie prinášajú okrem samotného komorného repertoáru aj veľký priestor pre využitie sólistického potenciálu našich kľúčových členov orchestra. Svojich náročných úloh sa na vysokej úrovni zhostili naši hráči v pestrých komorných kombináciách od sólo jednotlivcov až po komorné obsadenie orchestra. 

Podobne ako po minulé roky sa aj v sezóne 2020/2021 pod podstatnú časť koncertov svojím umeleckým rukopisom podpíše náš šéfdirigent Zbyněk Müller. V rámci aktuálnej koncertnej sezóny sme pre Vás spolu so šéfdirigentom opäť pripravili bohatú programovú ponuku abonentných a mimoriadnych koncertov. Nadviažeme na oslavu výročia velikána Ludviga van Beethovena, ktorého 3. Symfónia “Eroica“ zaznie hneď na Otváracom koncerte, a z ďalších jeho diel sa v sezóne môžeme tešiť napríklad aj na nadčasovú 9. symfóniou či dojemné oratórium Kristus na hore Olivovej. Spomedzi orchestrálne exponovaných skladieb spomeňme napríklad Fantastickú symfóniu Hectora Berlioza, Prvú symfóniu „Titan“ Gustava Mahlera či prelomové dielo Igora Stravinského - Svätenie jari.

Popri tradične obľúbených kompozíciách sa objavia aj raritné diela, ktoré bude mať orchester možnosť uviesť po prvýkrát. V naštudovaní YuAnChanga zaznie jedna z najvýznamnejších severských symfónií svojho obdobia Symfónia č. 2 švédskeho skladateľa Wilhelma Stenhammara. K raritám ponúkaného programu patrí aj klavírny koncert Julesa Masseneta, ktorý zaznie v interpretácii talentovaného českého klaviristu Mareka Kozáka, pod taktovkou Roberta Jindru.

Som rada, že v aktuálnej sezóne máme veľké zastúpenie slovenských umelcov. Ako sólisti sa nám predstavia napríklad rodáci z Košíc bratia Marek a Peter Zwiebel (husle, viola), klaviristi Marián Lapšanský a Ladislav Fančovič, huslista Mila Paľa, mezzosopranistka Jana Kurucová, sopranistka Jolana Fogašová, dirigenti Ondrej Olos, Martin Leginus, Maroš Potokár, Marián Lejava a po rokoch budú s orchestrom ŠfK spolupracovať aj Oliver Dohnányi a Rastislav Štúr. Medzinárodné interpretačné umenie zastupuje napríklad skvelá trumpetistka Lucienne Renaudin Vary či český violončelista Václav Petr, českí dirigenti Vojtěch Spurný, Jakub Klecker, Jan Kučera, či stály hosťujúci dirigent Štátnej filharmónie Košice Leoš Svárovský ako aj anglický dirigent Finnegan Downie Dear.

Filharmónia nezabúda aj na svojich najmenších poslucháčov, pre ktorých sú pripravené koncerty pre mládež v réžii Gabriela Rovňáka a Martina Vaneka. Dvere koncertnej sály Domu umenia sú otvorené aj pre rodičov s ich ratolesťami aj na mimoriadnych koncertoch pre rodiny.


Milí naši priatelia, 

Veľmi si Vážime Vašu podporu, ktorú nám prejavujete každý koncert Vašou prítomnosťou. Verím, že sa nám podarilo pre Vás pripraviť zaujímavý program a že si vyberiete z množstva koncertov. Ďakujem Vám za podporu a teším sa na 52. koncertnú sezónu so Štátnou filharmóniou Košice a s Vami!


Lucia Potokárová
riaditeľka ŠfK

História Štátnej filharmónie Košice

Prázdny

Štátna filharmónia Košice (ŠfK) bola založená v roku 1968 ako druhý profesionálny symfonický orchester koncertného typu na Slovensku. Prvý koncert novovzniknutého telesa sa uskutočnil v apríli 1969 pod vedením vtedajšieho šéfdirigenta Bystríka Režuchu. ŠfK v krátkom čase dosiahla uznanie odborníkov i verejnosti a stala sa jedným z popredných reprezentantov slovenského interpretačného umenia doma i v zahraničí. Orchester ŠfK koncertoval na významných medzinárodných hudobných festivaloch a v dôležitých kultúrnych centrách (Viedeň, Salzburg, Berlín, Budapešť, Praha, Antverpy, Lisabon, Barcelona, Atény, Remeš, Hong-Kong, Luxemburg, New York...) V roku 1994 ŠfK absolvovala mesačné turné po USA, kde sa predstavila ako prvý slovenský symfonický orchester na americkom kontinente. Filharmónia počas svojej histórie zaznamenala významné úspechy na koncertných pódiách nielen európskych krajín, ale aj v Severnej Amerike a v Ázii. Na prelome rokov 2014/2015 absolvovala ŠfK prvýkrát vo svojej histórii turné v Čínskej ľudovej republike, ktoré po mimoriadnom úspechu zopakovala aj v rokoch 2016/2017 .

Štátna filharmónia Košice prezentuje svoje umenie okrem aktívnej koncertnej činnosti aj prostredníctvom nahrávok pre rozhlasové, televízne a gramofónové spoločnosti (160 CD). Nahrávky pre vydavateľstvá Naxos, Marco Polo predstavujú často unikáty - premiérové nahrávky ojedinele uvádzaných diel (L. Spohra J. Raffa, A. Rubinstein, W. Furtwängler, E. Waldteufel, F. von Suppé). Orchester spolupracoval s mnohými svetoznámymi umelcami, akými sú Igor Oistrach, Gidon Kremer, Giora Feidman, Ivan Moravec, Josef Suk, Luciano Pavarotti, Plácido Domingo, Dietrich Fischer-Dieskau, Júlia Fischer, Sergej Kopčák, Peter Mikuláš, Peter Dvorský, Viktor Fedotov, Valerij Gergiev, Edita Gruberová, Emin Chačaturjan, Natan Rachlin, Thomas Sanderling, Alexander Rahbari, Tadeusz Strugala, Jiří Bělohlávek, Libor Pešek, Václav Smetáček, Ľudovít Rajter, Ladislav Slovák, Ondrej Lenárd, Antoni Wit atď. Repertoárové spektrum orchestra obsahuje všetky frekventované diela od baroka po hudbu 21. storočia.

Štátna filharmónia Košice je ako jediný orchester na Slovensku hlavným organizátorom dvoch medzinárodných festivalov – Košickej hudobnej jari a Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola a spoluorganizátorom festivalu ARS NOVA.

Od sezóny 2008/2009 je na poste šéfdirigenta Štátnej filharmónie Košice dirigent Zbyněk Müller. Počnúc sezónou 2014/2015 je hlavným hosťujúcim dirigentom filharmónie Leoš Svárovský.

Prázdny

„Kto chce pochopiť hudbu, nepotrebuje ani tak sluch, ako srdce.“

Titus Livius

Prázdny

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladnica

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(len počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT: 10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE: Zatvorené

Večerná pokladnica ŠfK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 2, 4, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.