Články
Aktuality
Aj v aktuálnej sezóne dáva Štátna filharmónia Košice možnosť študentom Konzervatória okúsiť skutočný život v orchestri. Najlepší študenti Konzervatória na Timonovej ulici v Košiciach sa zúčastnia riadneho skúšobného procesu s filharmonikmi pod vedením dirigenta Rastislava Štúra a svoje skúsenosti zúročia na spoločnom symfonickom koncerte. Podujatie z abonentného cyklu B s názvom ŠFK A ŠTUDENTI KONZERVATÓRIA sa uskutoční vo štvrtok 8. júna 2023 o 19:00 v Dome umenia. Koncert ponesie aj podtitul Mladí mladým – umelci vedcom. Slovenská akadémia vied pri tejto príležitosti udelí ocenenia víťazom Súťaže mladých vedeckých pracovníkov do 35 rokov. Táto spolupráca medzi ŠFK a SAV sa uskutoční už po dvadsiaty prvý raz.
Prvý júnový koncert Štátnej filharmónie Košice s názvom MARTINŮ – BRITTEN – SZYMANOWSKI je zároveň posledným koncertom v aktuálnej sezóne pod vedením šéfdirigenta Roberta Jindru. K spolupráci si prizval tenoristu Petra Nekoranca, ktorý sa košickému publiku prvýkrát predstaví v diele Benjamina Brittena Les Illuminations pre vysoký hlas a sláčikový orchester. V druhej časti večera odznie Szymanowského Symfónia č. 4 s podtitulom Symphonie Concertante, napísaná pre sólový klavír a orchester, a za klavír sa posadí Tomáš Vrána. Šéfdirigent Jindra do Košíc opäť prinesie odvážny, objavný a málo hrávaný program plný emócií a hudobnej nádhery. Abonentný koncert A cyklu sa uskutoční vo štvrtok 1. júna 2023 o 19:00 v Dome umenia.
Prinášame vám reportáž z koncertovania Štátnej filharmónie Košice v parížskej Salle Gaveau, ktoré sa uskutočnilo pri príležitosti 30. výročia diplomatických vzťahov medzi Slovenskom a Francúzskom. A prečo hneď na úvod taká oficiálna veta? Odpoveď rozbalíme postupne. Pohodlne sa začítajte, ideálne so šálkou kávy a chrumkavým croissantom.
Štátna filharmónia Košice pripravila počas prebiehajúceho 67. ročníka medzinárodného festivalu Košická hudobná jar štyri komorné podujatia. Posledným z nich bude husľový recitál českého virtuóza Ivana Ženatého. V utorok 23. mája 2023 o 19:00 v Dome umenia vystúpi so svojím dlhoročným priateľom klaviristom Marianom Lapšanským. Viac o programe recitálu, ale i svojom vzťahu k priateľovi a Slovensku prezrádza samotný huslista Ivan Ženatý v osobnom liste, ktorý nám venoval.
Štátna filharmónia Košice pripravuje slávnostný koncert v Paríži pri príležitosti 30. výročia slovensko-francúzskych diplomatických vzťahov. Podujatie je organizované pod záštitou ministerky kultúry Slovenskej republiky Natálie Milanovej a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislava Káčera. Koncert sa uskutoční 4. mája 2023 o 20:00 v parížskej Salle Gaveau.
Piaty – záverečný týždeň 67. ročníka medzinárodného festivalu Košická hudobná jar ponúkne komorný koncert s osobným príbehom a symfonický koncert s hlbokým spoločenským odkazom. Dlhoročné priateľstvo a vzájomný súlad sú mimohudobné atribúty, čo poslucháči ocenia na Husľovom recitáli Ivana Ženatého s klaviristom Marianom Lapšanským. Záverečný koncert KHJ prinesie čarovné tóny harfy v interpretácii Claudie Lucie Lamanny. Talianska umelkyňa zároveň publiku premiérovo sólovo predstaví novú harfu, ktorá nedávno pribudla do rodiny nástrojov v košickej filharmónii. Vyvrcholením festivalu bude uvedenie Symfónie č. 7 „Leningradskej“ od Dmitrija Šostakoviča. Dielo je univerzálnym apelom proti akémukoľvek totalitarizmu a agresii. Orchester Štátnej filharmónie Košice povedie charizmatický dirigent Ilyich Rivas.
Aj štvrtý festivalový týždeň Košickej hudobnej jari prinesie dve podujatia. Spojenie Ovídiovej ľúbostnej poézie a ranobarokovej hudby precítia návštevníci na komornom koncerte starej hudby Lettere amorose v synagóge na Zvonárskej ulici. Symfonický koncert Rachmaninov a Bruckner predstaví v košickom Dome umenia dvoch debutujúcich umelcov. Elektrizujúca klaviristka Zee Zee zaujme svojou interpretáciou Rapsódie na Paganiniho tému od Sergeja Rachmaninova a dirigent Eugene Tzigane podčiarkne v Brucknerovej Symfónii č. 6 duchovný rozmer.
Žánrovo pestrý týždeň na Košickej hudobnej jari
Tretí festivalový týždeň Košickej hudobnej jari prinesie dve podujatia a rôzne žánre – od komornej hudby v podaní sláčikového kvarteta, cez hudbu baroka až po symfonický jazz Georgea Gershwina. Komorný koncert na Slovensku debutujúceho ansámblu – Adelphi Quartet sa uskutoční v mystickom prostredí synagógy na Zvonárskej ulici a symfonický koncert s názvom Barok a jazz v košickom Dome umenia.
Prvý z komorných koncertov festivalu Košická hudobná jar (KHJ) bude patriť klavírnemu minimalizmu v interpretácii japonskej umelkyne. Podujatie MAKI NAMEKAWA – MINIMAL PIANO sa uskutoční 4. mája 2023 o 19:00 v Dome umenia. Klaviristka Maki Namekawa patrí k vedúcim osobnostiam medzi súčasnými umelcami, ktorá priťahuje pozornosť publika k súčasnej aj klasickej hudbe. Úzko spolupracuje so svetoznámym skladateľom Philipom Glassom. V roku 2013 s ním uviedla jeho kompletných 20 klavírnych etúd a o rok neskôr ich vydala na CD. Nahrávka sa dostala na prvé miesto v hitparáde iTune Classic a získala veľké uznanie od BBC Music Magazine. Návštevníci recitálu Maki Namekawy v Košiciach si z Glassovej tvorby vychutnajú dielo Piano Sonata. Program svojho koncertu približuje Maki Namekawa v krátkom rozhovore.
Medzinárodný hudobný festival Košická hudobná jar (KHJ) oslavuje tento rok svoj 67. ročník a pozýva návštevníkov na prehliadku svetového symfonického i komorného umenia. Organizátor podujatia Štátna filharmónia Košice pripravila osem festivalových podujatí a rôzne žánre – klasickú hudbu od baroka po súčasnosť, jazz aj minimal music. Otvárací koncert KHJ bude patriť symfonickému koncertu. Orchester ŠFK povedie britský dirigent John Warner a o sólo v obľúbenom Dvořákovom Koncerte pre violončelo a orchester h mol sa postará dánsky violončelista Jonathan Swensen. Košická hudobná jar štartuje 27. apríla o 19:00 v Dome umenia a potrvá do 25. mája.
Štátna filharmónia Košice pozýva na koncert škandinávskych skladateľov čoraz častejšie uvádzaných na svojom pódiu vďaka pozitívnej odozve z publika. Program koncertu prináša hudbu severských krajín – Dánska a Fínska – zároveň reprezentovanú mladými severskými umelcami. Za dirigentský pult sa postaví Dán Christian Øland a úlohu sólistu prijal jeho krajan klavirista Gustav Piekut. Škandinávska hudba vďačne čerpá námety z vlastnej mytológie. Večer otvorí krátka a veľmi pôvabná symfonická báseň Saga-Drøm od Carla Nielsena. Medzi Severanmi sa objaví aj ruský velikán Prokofiev. Inšpirovaný parížskou avantgardou, prenasledovaný sovietskym režimom. Ako geniálny klavirista napísal aj päť klavírnych koncertov. Na podujatí odznie Prokofievov Koncert pre klavír a orchester č. 3, jeho bezpochyby najpopulárnejšie koncertné dielo. Atraktívne je i tým, že je napísané pre ľavú ruku. Po prestávke naplní sálu Domu umenia postromantickými tónmi Symfónia č. 1 e mol od Jeana Sibelia, ktorá je z autorových symfónií poslucháčsky najobľúbenejšia. Koncert NIELSEN – PROKOFIEV – SIBELIUS sa uskutoční 20. apríla o 19:00.