Predkoncertné
stretnutia

Prázdny
Prázdny

Milí priatelia,

som šťastný, že nadchádza chvíľa, keď sa znovu môžeme spolu stretnúť pri odhaľovaní tajov hudby, vstúpiť do labyrintu bádania po zmysle nôt, tónov, harmónie, melódie, znejúcich hlbokých citov, ale aj filozofie, že môžeme každý týždeň – ponorení do vlastnej meditácie – čakať, že možno čo i len na prchavú chvíľu nás svojim dychom ovanie to neobjavené, neobjaviteľné a nedefinovateľné mystérium zázrakov, ktoré niekto nazval hudbou. Je skvelé, že majstrovstvo umelcov nášho orchestra pričarí a sprostredkuje posolstvo partitúr géniov dejín tejto hudby, keď nám dá zabudnúť na všedné chvíle životných peripetií a pri doznení posledného akordu je nám ľúto, že čaro už netrvá. Vieme, alebo by sme sa snáď chceli aspoň priblížiť k poznaniu, čo v plynúcom čase skladateľ chcel svojmu milovníkovi naznačiť? Možno to ani nie je nutné. Ale predsa...

Bol som užasnutý, keď mi bolo poodhalené, že skvosty výtvarných velikánov renesancie nie sú len práve videné, že niekde nám uniká reč symbolov... Že strom nemusí byť len prírodný dekór, šum jeho lístia v poézii je možno o atmosfére chvíle... Hudba ponúka svet neskutočna, blízky každej chápavej duši, oslovuje naše pocity s ktorými sme sa na potulkách životom stretli. Radosť, smútok, jas, nadšenie, dojmy z každého kroku. Citový svet každého pútnika na tejto planéte je aspoň sčasti podobný, tu sa objavuje dotyk hudby. Tón nič neznamená, ani akord, ani decibely, avšak, keď všetky zdanlivo nepochopiteľné prvky ovládne forma, začína sa výprava do sveta hudby. Melódia, harmónia a jej vzťahy, tempo, dynamika, svet hudobných nástrojov, ich farba a jej spájanie, všetko plynúce v čase nám aspoň trochu pootvorí ten najhýrivejší slovník, ktorým sa prejavuje. Kultúra a umenie sprevádzajú človeka od úplných začiatkov bytia dodnes. V dejinách spoločnosti bolo umenie jeho neodmysliteľnou súčasťou. Bez neho by zmizla zo života krása a radosť. Platilo to predtým, platí to aj dnes. Všade, kde je radosť a potešenie, je aj dnes umenie a krása. Vydajme sa spolu hľadať kľúč k pootvoreniu neviditeľných dverí, aby sme sa vydali na cestu svetom plného radosti a dobrodružstiev – do kráľovstva tónov.

Váš Karol Petróczi

PREDKONCERTNÉ STRETNUTIE - 20. 10. 2022

20.10.2022 Dom umenia, Malá sála 18:00

 

Peter KATINA, lektor dramaturgie

Pre návštevníkov, ktorí sa chcú dozvedieť viac o hudbe, ktorá na koncertoch zaznie, pripravuje Štátna filharmónia Košice v aktuálnej sezóne  predkoncertné stretnutia. Pripravuje a uvádza ich lektor dramaturgie ŠFK Peter Katina.

 


Vstup s platnou abonentkou / vstupenkou na večerný koncert 20. 10. 2022

Viac ... »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladnica

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT: 10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE: Zatvorené

Večerná pokladnica ŠfK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...