2021

 

V košickej filharmónii sa nezľakli ani jazzu
Moja kultúra, ZUZANA VACHOVÁ, 27. február 2021
"Nové inštrumentálne dielo skladateľa Lukáša Sommera Funky concerto pre fagot a komorný orchester čakalo na svoje uvedenie rok. Odkladalo sa pre pandémiu, nakoniec sa však Štátna filharmónia Košice rozhodla pre interpretáciu v online priestore bez divákov – 25. februárao 19:00 na sociálnych sieťach. Bol to šikovný a prezieravý ťah dosvedčujúci, že diváci v uzavretom priestore sú hladní po umení– dielo uvedené vo svetovej premiére si pozrelo vyše 5-tisíc záujemcov a počas ďalšieho dňa počet pozretí presiahol 6-tisíc."

Košická filharmonie vsadila na komorní obsazení a nebyl to špatný nápad
Opera+, PETER CYPRICH, 25. február 2021
"Beethovenove komorné diela osobitým štýlom využívajú rôzne vlastnosti nástrojov. V podaní komorného telesa pod vedením Martina Mosorjaka vynikla jednoduchá téma na začiatku adagia, neskôr v dialógu medzi fagotom a klarinetom. Práve klarinet a fagot boli nositeľmi hudobného deja v jednotlivých častiach Sexteta. S náročnou pasážou sa dobre vysporiadal aj lesný roh na záver prvej časti, kde znel konzistentne a farebne. Sledovanie tohto telesa mi pripomenulo repertoárovú a hráčsku rozmanitosť Bratislavských nocí komornej hudby na festivale Konvergencie. Žiada sa dodať, že s takouto kvalitou by dychové komorné teleso do elity komorných súborov zapadlo, o to viac, ak si uvedomíme náročnosť prednesu pred prázdnou sálou a nemožno interaktovať s divákmi."
Funky concerto – svetová premiéra v Košiciach
Kam do mesta, 22. február 2021
Jan Hudeček: „Nový koncert Lukáše Sommera je pro mě velkou výzvou zejména z důvodu, že jsou v něm ve velké míře uplatněny prvky jazzu, kterým se za normálních okolností příliš nezabývám. Zejména díky jazzovému obsahu a faktu, že se prakticky od začátku do konce pohybuje fagot na hranici hratelného, považuji koncert v české oborové literatuře za unikát. Věřím, že bude mít skladba úspěch nejen u posluchačů, ale bude i výzvou pro další fagotisty. I když se premiéra díla uskuteční pouze v online prostoru, věřím, že se nám spolu s kolegy ze Státní filharmonie Košice v čele s panem šéfdirigentem Zbyňkem Müllerem podaří vtisknout do koncertu vše, jako by byl sál plný posluchačů.“
SKLADATEL A KYTARISTA LUKÁŠ SOMMER PŘEDSTAVÍ V KOŠICÍCH SVĚTOVOU PREMIÉRU „FUNKY CONCERTO“
LifestyleNews, 21. február 2021
„Funky concerto pro fagot na mě nejprve působil trochu roztříštěně, ale postupem zkoušení dostal naprosto jasné kontury. Díky téměř neomezeným výrazovým i technickým možnostem sólisty Jana Hudečka bude naše provedení působit, jak věřím, dostatečně hravě a funky“, poznamenal šéfdirigent filharmonie Zbyněk Müller.
Košičania stavili na komorné diela v online priestore
Moja kultúra, ZUZANA VACHOVÁ, 17. február 2021
"Ďalším plusom, ktorý pandémia, paradoxne priniesla, je priestor pre sólových hráčov. Už počas prvej vlny pandémie sa komorné koncerty menej náročné na produkciu a zároveň bezpečnejšie z pohľadu možného šírenia tak nepredvídateľného vírusu, s ktorým v súčasnosti bojujeme, stali dobrou alternatívou na realizovanie koncertov. Počas druhej vlny sa komorné zostavy stali opäť východiskom pre udržanie si kontaktu, živého hrania a zároveň dodržania bezpečnosti a tiež zvyšovania interpretačnej úrovne orchestra. Komorné diela v malých obsadeniach totiž kladú na hráčov vysoké nároky a každú, aj tú najmenšiu chybičku je počuť."
Diriguje od Čembala, streamuje z Košíc
Košice:Dnes, PETER KATINA a LUCIA RADZOVÁ, 15. február 2021
Vojtěch Spurný: ""Vždy sa zameriam na tú hudbu (obdobie, skladbu), čo aktuálne robím, na sto percent. Pre mňa je hudba komplexná záležitosť a som rád, že si ju môžem vychutnávať v komplexnej mnohostrannosti. Je mi jedno, či to bude Gershwinov muzikál, alebo ako teraz stará hudba s čembalom, či Mahler, Dvořák, alebo opera. Všetko je to rovnako veľký zážitok, aj keď každý je trochu iný."
Televízne štúdio Regina
RTVS, 10. február 2021
Pozdrav zo ŠfK, cca od 37:40
Ars musica
Rádio Devín, 10. február 2021
Online koncerty v Štátnej filharmónii Košice, rozhovor s riaditeľkou Luciou Potokárovou.
Filharmónia ponúkne tri streamy
IndexMag, 3. február 2021
„Reagujeme na situáciu, ktorá tu je. Chceme hrať, a tak nám nič iné neostáva, ako sa neustále prispôsobovať a hľadať cesty, aby sa umenie dostalo k poslucháčom. Navyše, komorné hranie prispieva k zvyšovaniu interpretačnej úrovne orchestra, takže v celom tom nepohodlí vieme nájsť aj niečo prívetivé,” uviedla manažérka umeleckej prevádzky Jana Šargová.
Januárové koncerty v ŠfK nebudú, online ponúka 6 vystúpení
IndexMag, 7. január 2021
“Aj Štátna filharmónia Košice (ŠfK), podobne ako ostatné kultúrne inštitúcie, ohlasuje zrušenie ďalších podujatí. ŠfK však naďalej ponúka zadarmo streamy svojich ostatných koncertov, ktoré poslucháči nájdu na facebookovej stránke Štátna filharmónia Košice. Aktuálne je k dispozícii šesť online koncertov, ktoré vznikli v spolupráci s K13 – Košické kultúrne centrá.”

 

2020

Vianoce s košickou filharmóniou ladené v rozprávkovo-barokovom štýle
Moja kultúra, ZUZANA VACHOVÁ, 29. december 2020
“Netradičná, originálna dramaturgia jediného zachovaného koncoročného koncertu online prilákala k obrazovkám rekordný počet divákov. Koncert košických filharmonikov si doposiaľ pozrelo takmer 14-tisíc ľudí a nechýbali medzi nimi ani rodiny s deťmi.”
Zbyněk Müller: Vystupování před prázdným sálem není disciplína, které bych se chtěl věnovat
Moja kultúra, ZUZANA VACHOVÁ, 21. december 2020
„Plány se musely zásadně změnit vzhledem k nutnosti pracovat v menším počtu lidí. Toto se ale nakonec ukázalo jako nečekaně pozitivní přínos pandemických restrikcí, přestože ten přínos byl možná větší pro samotný orchestr než pro publikum,“ hovorí pre náš portál šéfdirigent Štátnej filharmónie Košice Zbyněk Müller.
Symbolický odkaz filharmonikov z Košíc
Opera Slovakia, LÝDIA URBANČÍKOVÁ, 18. december 2020
“Každý, kto dlhodobo vníma aktivity, životaschopnosť a profesionálnu umeleckú úroveň Štátnej filharmónie v Košiciach súhlasí s názorom, že v posledných rokoch dosiahla mnoho mimoriadnych úspechov, doma i v zahraničí, s vlastnými i hosťujúcimi dirigentmi alebo sólistami, s omladeným orchestrom a čo je najdôležitejšie, má stále publikum, mnoho fanúšikov a obdivovateľov. Presvedčili sme sa o tom v priebehu roka na sociálnych sieťach ŠfK, kde boli ich koncerty pravidelne recenzované, propagované a bohato sledované.”
Vianoce a Nový rok v košickej filharmónii naživo aj online
Opera Slovakia, 10. december 2020
“Šéfdirigent je známy tým, že na podivnej ,,covidovej” dobe dokáže nájsť aj niečo dobré, napríklad nové výzvy. „Keď bolo jasné, že tentoraz na vianočných koncertoch nemôže odznieť ,,Rybovka”, najprv váhavo, ale potom už s radosťou som prijal ponuku zase hrať. Samozrejme, nie je to úplne ľahké, pretože doba, ktorá už uplynula od konca mojej aktívnej kariéry hobojistu, je dlhá, ale cítim, že sa mi návrat podarí. Ako dirigent som získal na pódiu nad mnohými vecami nadhľad a verím, že keď ho spojím s tým, čo som kedysi naozaj dobre ovládal, nebudem ľutovať, že som do toho šiel,” predpovedá Zbyněk Müller. Záverom úprimne dodáva: „Tiež sa veľmi teším, že sa budem starať na pódiu na chvíľu a tak trochu sebecky len o seba a o svoj krásny nástroj a budem si užívať skvelú a inšpiratívnu akustiku našej sály.”
Bratři Zwiebelovi: Jsme soupeři i hudební partneři
Opera+, LUCIA RADZOVÁ, 1. december 2020
“Peter Zwiebel: Se zvukem symfonického orchestru jsem se setkal poprvé na koncertu SFK, jako malý chlapec, na který nás vzal náš otec. Vzpomínám si, že nejvíce mě zaujal koncertní mistr, pan Karol Petróczi. Kouzlo symfonického orchestru, zvukový kolorit nástrojových skupin, majestátní v plechových dechových nástrojích, kouzelný v sólových dřevěných dechových nástrojích, třpytivý a citlivý až sentimentální zvuk smyčcových nástrojů na mě velmi zapůsobili. Takový zvuk jsem slyšel poprvé v životě. Upoutal mě.”
Plody corony
Classic Praha, DITA HRADECKÁ, 1. december 2020
„Díky koronakrizi jsem zase začal hrát na hoboj,“ říká Zbyněk Müller (na snímku), u nějž v poslední době převažovalo dirigování. V současnosti je šéfdirigentem Státní filharmonie Košice a s tímto tělesem natočil triptych symfonických básní „O životě“ Jána Cikkera. Reprezentativní CD je věnováno 75. výročí ukončení 2. světové války. Cyklus obsahuje symfonické básně Leto, Boj (Vojak a matka) a Ráno. První dvě tento významný slovenský skladatel zkomponoval v letech válečných, třetí bezprostředně po válce.
Koncerty v Štátnej filharmónii budú v decembri naživo aj online
Košice:Dnes, 28. november 2020
“Už začiatkom decembra sa priaznivci a abonenti Štátnej filharmónie Košice (ŠfK) môžu vrátiť do Domu umenia a vychutnať si koncerty vznešenej hudby naživo. Tri decembrové podujatia sú nastavené tak, aby sa odohrali najprv s prítomnosťou návštevníkov, a o týždeň na to budú dostupné v podobe streamu.”
Státní filharmonie Košice může od prosince hrát živě i s publikem
Opera+, LUCIA RADZOVÁ, 25. november 2020
„Jsme velmi rádi, že otevřeme koncertní sál Domu umění pro veřejnost – našich milých posluchačů. Bez nich to bylo nejtěžší zejména pro členy orchestru. Na streamovaných koncertech jim chyběla bezprostřední zpětná vazba a potlesk publika. Mimořádně si vážíme povzbudivé reakce na naše online aktivity, avšak živé umění s posluchači je to, co nás nejvíce motivuje v našem ušlechtilém povolání,“ uvedla Lucia Potokárová, ředitelka Státní filharmonie Košice.
Hráme u vás s Jurajom Bartošom
IndexMag, 23. november 2020
“V poradí 4. streamovaný koncert ponúkne verejnosti Štátna filharmónia Košice (ŠfK) vo štvrtok 26. novembra o 19:00. Hosťujúci dirigent Leoš Svárovský poslucháčom priblíži tri rozmanité kompozície od Brahmsa, Nerudu a Kodálya. V úlohe sólistu sa predstaví popredný trubkár Juraj Bartoš, známy aj z projektov Bratislava Hot Serenaders, Hot House či Gustav Brom Big Band.”
Miki Skuta s košickými filharmonikmi: Mozart s eleganciou a inteligenciou
Moja kultúra, ZUZANA VACHOVÁ, 23. november 2020
“Sila hráčov spočívala v crescendových pasážach, ktoré boli pekne vyvážené a zjednotené. Aj v akcentácii a odťahoch boli od prvých taktoch vycibrení a preukázali výnimočnú dávku muzikality. Veľmi dobre sa popasovali s rýchlym tempom hlavne sláčiky, ktoré bolo svižné a s potrebnou dávkou ľahkosti v prednese.”
Leoš Svárovský: Návrat ke košickému dirigentskému pultu mě dojal
Opera+, LUCIA RADZOVÁ, 21. november 2020
“Skladba je vrcholem Brahmsovy tvorby. Nádherné dílo s typickou brahmsovskou ornamentikou. Potom následuje brilantní koncert pro trubku a orchestr Jana Nerudy, který hraje jeden z nejlepších trumpetistů na Slovensku, špičkový hráč v celé Evropě, Juraj Bartoš. Závěr patří kratičké 15minutové skladbě Tance z Galanty od Zoltána Kodályho. Kodály veškerou svou brilantnost zosobnil právě v této krátké kompozici, která je zároveň jedna z nejnáročnějších skladeb symfonického repertoáru, “ uviedol Leoš Svárovský.
Na COVID-19 pred nahrávaním otestovali 50 členov košického orchestra
Teraz.sk, 10. november 2020
„Som rada, že aktuálne môžem konštatovať zdravé prostredie v ŠfK a 100-percentný výsledok, ktorý nám umožnil spustiť prípravu ďalšieho zaujímavého projektu – nahrávanie CD z tvorby významného slovenského skladateľa Jána Cikkera," uviedla riaditeľka filharmónie Lucia Potokárová, podľa ktorej sa testovanie uskutočnilo hladko a s príjemným personálom.
Zažite elegantnú energiu v hudbe
IndexMag, LUCIA RADZOVÁ, 8. november 2020
“Hudba je to krásna, typický klasický trojčasťový koncert s kadenciou v prvej časti, s nádhernou druhou časťou a až skoro virtuóznou treťou časťou, ktorá je nabitá pre Mozarta tak typicky elegantnou energiou. Veľmi sa teším na túto spoluprácu so ŠfK a verím, že konečný výsledok bude výborný!” uviedol Miki Skuta.
Dechy ve vašem obýváku
Opera+, 13. október 2020
“Státní filharmonie Košice (SFK) pokračuje ve streamování koncertů. Na čtvrtek 15. října si dechová sekce SFK připravila skladby od Bozzy, Mozarta, Françaixe, Ravela, Hummela i současníka Chrise Hazella. V pohodlí svého domova si tak můžete poslechnout umění fléten, klarinety a hoboj, přidají se i fagoty, lesní rohy, trubky, pozoun a tuba. Průvodní slovo má již tradičně na starosti Peter Katina.”
ŠFK WINDS / HRÁME KOMORNE
Kam do mesta, LUCIA RADZOVÁ, 12. október 2020
“Svoj pohľad priblížila Júlia Kováč Burášová: “Komorné koncerty sú veľkou výzvou pre všetkých hráčov, najmä v menších zoskupeniach, ktoré pripravujeme v najbližších dňoch. Môžem to pokojne prirovnať k sólovému výkonu, pretože party jednotlivých hráčov sú takmer vyvážené technickou obtiažnosťou a zvukovo veľmi prehľadné a otvorené. Aj kvôli tomu si vyžadujú dlhší čas na prípravu, ako na bežný symfonický koncert s dirigentom. Je to veľká zodpovednosť, najmä pre tých kolegov, ktorí nemali možnosť hrať v komornom telese.”
Maroš Potokár: Atmosféra publika nás inšpiruje k najlepším výkonom
Moja kultúra, LUCIA RADZOVÁ, 6. október 2020
“Viac o koncerte prezradil koncertný majster Maroš Potokár: “Program budeme hrať bez dirigenta, tak ako je to samozrejmé v malých komorných zostavách, ale aj v menších komorných orchestroch. Tento samotný fakt vyžaduje od každého hráča mimoriadnu angažovanosť a koncentráciu na čo najlepšie vnímanie sa navzájom, na väčší nadhľad a dobrú znalosť nielen svojich partov, ale aj partov ostatných nástrojov a schopnosť v tomto širšom kontexte svoj part inteligentne synchronizovať s celkovým hudobným zámerom. To je vlastne práca dirigenta, ktorý tieto veci usmerňuje a uľahčuje tak svojimi gestami celkový priebeh spoločnej interpretácie. O to náročnejšie je to teda bez dirigenta.”
Koncerty nerušíme, streamujeme – rozhovor s koncertním mistrem Státní filharmonie Košice
Opera+, 6. október 2020
“Koncert „ŠfK Strings“ z cyklu „Hrajeme komorně“, který měl být uvedený 7. a 8. října v Prešově a Košicích dostává novou podobu. Kvůli zpřísněným opatřením na Slovensku koncert v původní podobě nemohl proběhnout, neboť do stanoveného limitu 50 lidí by se publikum nevešlo. Filharmonie tak spojila síly s Audiovizuálním centrem K13 a městskou televizí TelKE. Společně nahrávku koncertu „ŠfK Strings“ odvysílají bezplatně na svých facebookových stránkách a to v původně plánovaném termínu 8. října 2020 v 19:00. Více informací o koncertě nám prozradil koncertní mistr Maroš Potokár.”
Komorný koncert vo filharmónii sa presúva
Košice:Dnes, 29. september 2020
“Mohlo by sa zdať, že pre šéfdirigenta ŠfK Zbyněka Müllera, navyknutého na veľké orchestrálne teleso, bude spolupráca na komorných projektoch zvláštna. Avšak významnú časť svojho profesionálneho života strávil ako sólo hobojista v Pražskej komornej filharmónii.
„Kedykoľvek sa z orchestra symfonického stáva orchester komorný, moje spomienky opäť ožijú a stanú sa mi inšpiráciou k práci, ktorú väčšina muzikantov miluje, ale pri štúdiu symfonického repertoáru na ňu často nedôjde – k detailnej práci na frázovaní, na spôsobe hrania a vôbec k ansámblovej hre. Komorná hra v rámci symfonického orchestra tiež dokáže veľmi prirodzeným spôsobom prebudiť v hráčoch zdravú aktivitu a rozvíja ich schopnosti,“ povedal.”
V Košiciach zaznel organový recitál Štefana Iľaša – Bach vs. Reger in D
Opera Slovakia, LÝDIA URBANČÍKOVÁ, 27. september 2020
“Iľašov dramaturgický zámer bol prístupný a zreteľný, jeho reprodukcia skladieb oboch velikánov vyznela presvedčivo, do veľkého oblúku, zvukového plenéru, farebne rozmanito, v tempe a s potrebnými kontrastmi. Jeho dispozícia tvoriť od jediného tónu pianissimom začínajúc úspešne pokračovala hlavne v Regerovej sonáte plným temperamentom, gradáciami, bohatou registráciou. Nočná sviatočná nálada Vianoc bola adekvátnou upokojujúcou náladou príjemného večera.”
Mladý varhaník Štefan Iľaš vystoupí v Košicích jako náhrada za festival
Opera+, LUCIA RADZOVÁ, 22. september 2020
„K varhanám jsem se dostal shodou náhod. Na klavír jsem se učil od šesti let a od jedenácti jsem pravidelně hrál na varhany ve vesnickém kostele. Postupně jsem objevil kouzlo nástroje, i díky koncertům a soutěžím po celém Slovensku. Když jsem se hlásil na konzervatoř a rozhodoval se mezi klavírem a varhanami, dal jsem přednost varhanám. Jsou zajímavější, neboť jsou v každém kostele či koncertním sále jiné. Tohle objevování nových zvukových barev a možností mě lákalo. A přiznávám, když je varhaníků méně než klavíristů, doufal jsem, že se mi podaří lépe se prosadit,“ prozrazuje s úsměvem Štefan Iľaš.”
V košickej Štátnej filharmónii sa nevzdávajú
Opera Slovakia, LÝDIA URBANČÍKOVÁ, 20. september 2020
"Piacevole v preklade znamená milý, rozkošný, pôvabný. A taká bola aj Elgarova hudba a jej interpretácia. Počuli sme krásne, sladké melódie, roztúžené tóny prvých huslí a celého súboru. V priebehu ďalších častí zaujal neustály dynamický rast, opakovanie tém a citová krása radostne sa nesúcej hudby. Výkon celého orchestra, ale hlavne huslistu Mézesa prispeli k nádhere umeleckého zážitku a úspechu u publika.”
Malá hudobná vzbura vo filharmónii
Moja kultúra, LUCIA RADZOVÁ, 17. september 2020
“V tretej časti spustí známy Viedenčan Joseph Haydn demonštráciu. Nebudú tu však žiadne odbory, ale hudobníci slávnej esterházyovskej kapely. Tí sa vzbúria proti svojmu chlebodarcovi a zahrajú na nástrojoch malú pantomímu. Protest proti tomu, že im gróf Esterházy odmietol udeliť dovolenku. V poslednej časti „Rozlúčkovej“ symfónie, tváriac sa unavene, postupne odchádzajú jeden po druhom z pódia. Na záver ostanú len dvaja huslisti, ktorí tiež zhasnú svoje sviečky a vytratia sa do zákulisia. Gróf pochopil Haydnovu hudobnú žiadosť a muzikanti nakoniec mohli odísť domov. Aj takéto príbehy prinesie koncert 17. septembra od 19:00 v Dome umenia.”
Zaostrené na lesný roh a polorecitál
Cassovia.sk, LUCIA RADZOVÁ, 8. september 2020
“Program kladie vysoké nároky na interpreta – koncertného majstra ŠfK, ktorý sa netradične predstaví ako sólista. Huslista Mátyás Mézes študoval aj v Maďarsku, a tak je čo očakávať, pretože v diele zaznejú citácie maďarských a sedmohradských ľudových piesní. „Bartók zaznamenával ľudovú hudbu do svojich skladieb tak, ako znela na dedine. A ja sa pokúsim hrať vo filharmónii tak, ako hudbu počul sám Béla Bartók. Zároveň vítam fakt, že hráme komorne, lebo komornú hudbu mám osobne veľmi rád,“ prezdradil Mátyás Mézes.”
Štátna filharmónia Košice pokračuje s organizovaním zaujímavých koncertov aj po lete
KOŠICE ONLINE, 8. september 2020
“Koncerty sú pre milovníkov hudby pripravené počas mesiacov september a október. Zároveň Štátna filharmónia Košice presunula 50. ročník Medzinárodného organového festivalu na jeseň 2021. „Ako malú náhradu sme sa rozhodli ponúknuť návštevníkom koncert, ktorý je naplánovaný na 24. septembra. Najväčší hudobný nástroj v Dome umenia rozozvučí po dlhšom čase organista Štefan Iľaš.“
Neobvyklý večer symfonikov v Košiciach
Opera Slovakia, LÝDIA URBANČÍKOVÁ, 5. september 2020
“Vďaka dirigentovej koncepcii, prenikavému stvárneniu sólami Maroša Potokára (husle), Taťány Čisárikovej (violončelo), ale aj stvárnením každého tematického obrazu členmi nástrojových skupín presvedčili poslucháčov o protivojnovom odkaze diela budúcim generáciám. Nadčasovosť diela sa v Jindrovej podobe ukázala ako aktuálna, súčasná, ako výzva za záchranu ľudstva! Výkon v tomto naštudovaní by si zaslúžil štúdiovú nahrávku, alebo aspoň opätovné uvedenie za priaznivejších okolností publika.”
Štátna filharmónia Košice pozýva na komorné koncerty
Košice:DNES, 2. september 2020
“Hudobníci Štátnej filharmónie Košice (ŠfK) sa predstavia poslucháčom v sérii nadchádzajúcich deviatich koncertov Hráme komorne, a to ešte pred otvorením novej sezóny počas septembra a októbra. V menších zostavách vystúpia aj s ohľadom na súčasnú pandémiu nového koronavírusu.”
Košičtí filharmonici vystupují z komfortní zóny
Opera+, LUCIA RADZOVÁ, 29. august 2020
"Není zcela běžné, aby se hráči filharmonického orchestru prezentovali v komorní sestavě. Je na to třeba kuráž a talent. Hudebníci Státní filharmonie Košice (SFK) přetavili aktuální koronavirovou situaci na šanci vystoupit z komfortní zóny velkého symfonického tělesa. Představí se v sérii koncertů Hráme komorne v menších sestavách ještě před otevřením nové sezóny, a to během září a října 2020. „Ve městě a regionu dlouhodobě vnímáme absenci produkce komorní hudby. Formát pravidelných komorních koncertů, který jsme odstartovali v červnu, systematicky vyplní prázdné místo v kulturním životě Košic. Přínosem je i motivace hráčů SFK ke hře v komorních tělesech. Z dlouhodobého hlediska tato praxe přinese zvyšování interpretační úrovně jednotlivců, a tím i orchestrálního tělesa jako celku. Zároveň budou moci návštěvníci blíže poznat naše hráče,“ uvedla Jana Šargová, manažerka koncertního provozu SFK."
Štátna filharmónia Košice hrá komorne a naživo
USS Oceľ východu, 17. jún 2020
"Hoci boli košickí filharmonici nútení predčasne ukončiť koncertnú sezónu, na jún pripravili neobvyklý projekt s názvom HRÁME KOMORNE. Na symfonický orchester budú musieť návštevníci ešte nejaký čas počkať, no poprední umelci ŠfK im dovtedy zahrajú koncerty v malých obsadeniach a vytvoria čarovné chvíle svojím majstrovstvom a krásnymi dielami. Prvý koncert z projektu HRÁME KOMORNE sa na pódiu koncertnej sály uskutočnil minulý týždeň vo štvrtok."
Štátna filharmónia Košice hrá komorne a naživo. Dom umenia je opäť otvorený
Opera Slovakia, 5. jún 2020
"Štátna filharmónia Košice (ŠfK) víta uvoľňovanie protipandemických opatrení a k postupnému oživovaniu kultúrneho a spoločenského života prispeje v júni novým cyklom komorných koncertov Hráme komorne. Návštevníci júnových koncertov budú chránení predpísanými opatreniami.„Keď sme začiatkom marca museli zo dňa na deň zatvoriť Dom umenia kvôli vypuknutiu pandémie, nikto z nás v tom čase nepredpokladal, že sa ku koncertom budeme môcť vrátiť až po troch mesiacoch. Hudobný život sa medzitým presunul do virtuálneho prostredia sociálnych sietí, no klasická hudba je živé umenie a osobný zážitok koncertu sa v digitálnej podobe sprostredkovať nedá“, hovorí riaditeľka ŠfK Lucia Potokárová."
Filharmonici musia spomienku preložiť na október
Košice:dnes, Jana Vargová, 8. máj 2020

"V piatok (8. 5.) si pripomíname 75 rokov od ukončenia 2. svetovej vojny. Štátna filharmónia Košice (ŠfK) toto výročie oslávi koncertom, ktorý sa kvôli pandémii uskutoční v októbrovom termíne. Košickí filharmonici na ňom pod taktovkou svojho šéfdirigenta Zbyňka Müllera uvedú Beethovenovu Symfóniu č. 9 d mol „S Ódou na radosť“."

Lucia Potokárová: Mrzí ma, že Košická hudobná jar nebude po 64 rokoch, rozhovor
Index Mag, Edita Fabian Hilgartová, 9. apríl 2020
"V 2. polovici roka 2019 získala Štátna filharmónia Košice (ŠfK) novú riaditeľku. Aktivity filharmónie však pozastavila pandémia. Lucia Potokárová tak na poste riaditeľky okúsila dobré časy a hneď aj tie zlé.
Začnime od aktuálnej situácie – ako vyzerá činnosť ŠfK v čase pandémie?

Vzhľadom na aktuálne nariadenie vlády SR je momentálne činnosť ŠfK pozastavená až do odvolania. Krízový štáb ŠfK nariadenia uplatnil do praxe a s plnou vážnosťou dohliadame na ich dodržiavanie a na zdravie našich kolegov. Mapujeme aktuálne výpadky a zavádzame konkrétne kroky na zvládnutie najbližších týždňov a mesiacov."

Premiéra fagotového koncertu ve Státní filharmonii Košice
OperaPlus, Mariana Lechmanová, 5. marec 2020
"Do svojej aktuálnej 51. koncertnej sezóny zaradila Štátna filharmónia Košice (ŠfK) niekoľko premiér, jedna z nich patrí českému skladateľovi Lukášovi Sommerovi. Jeho skladbu s názvom Funky concerto pre sólový fagot a orchester uvedie už vo štvrtok 12. marca renomovaný Jan Hudeček. Dirigentskej taktovky sa ujme šéfdirigent košických filharmonikov Zbyněk Müller.
Za ideou tejto premiéry stojí samotný sólista Jan Hudeček, ktorý rád propaguje súčasnú hudbu a podnecuje nielen domácich skladateľov ku komponovaniu skladieb pre sólový fagot. „Již od mládí mne velmi zajímala sólová hra, ale bohužel jsem později zjistil, že jsem si pro ni nevybral úplně nejlepší nástroj. Avšak dnes, když vidím množství houslistů a klavíristů a náročnost prosadit se na sólovém poli v těchto oborech, děkuji za to, že jsem si vybral fagot. Faktem je, že ve svých téměř 30 letech jsem již veškerý stěžejní repertoár pro fagot přehrál a veřejně produkoval. O to více cítím potřebu zanedbaný fagotový repertoár rozšiřovat a oslovovat skladatele, aby pro fagot komponovali.“ približuje Jan Hudeček."
Dalibor Jenis očaril Košičanov
Opera Slovakia, Lýdia Urbančíková, 15. február 2020
"Dalibor Jenis dosiahol koncertom v Košiciach absolútny úspech. Svojím impozantným zjavom, precíteným a výrazovo až neopísateľným výkonom si získal nadšenie obecenstva. Výnimočná farba jeho hlasu, suverénna spevácka technika, dynamické rozpätie, sila a krása, akú dokázal vniesť do každej témy a frázy hudobnej myšlienky, dramatického napätia či snivého obrazu, očarili a vytvárali nebývalý umelecký zážitok. Obdivovali sme každú áriu, jej obsahové vyjadrenie, súlad s orchestrom, silu a pravdivosť jej výpovede. Spoločne s orchestrom a nádherou Verdiho melodiky vytvárali asociácie, predstavy slnečného Talianska, vášne i lásky dramatických vzťahov, a najmä hĺbku citov."
Operný galakoncert s Daliborom Jenisom v Košiciach
Moja kultúra.sk, 12. február 2020

"Galakoncerty s opernými spevákmi bývajú veľkým lákadlom pre širokú verejnosť. Ak sa spojí príťažlivý program s renomovaným sólistom, akým je barytonista Dalibor Jenis, o úspech je postarané. Nemenej dôležitou súčasťou úspechu je aj postava dirigenta, ktorým je v tomto prípade skúsený Martin Leginus. Ten je zároveň i autorom myšlienky celého projektu VERDI GALA, ktorý vo vypredanej sále Domu umenia uvedenie Štátna filharmónia Košice už tento štvrtok 13. februára."

Štátna filharmónia Košice uvedie Verdi Gala s Daliborom Jenisom
Teraz.sk, 11. február 2020
"Verdi Gala je názov koncertu, ktorý vo vypredanej sále Domu umenia uvedie Štátna filharmónia Košice vo štvrtok (13. 2.). Predstaví sa barytonista Dalibor Jenis pod dirigentskou taktovkou Martina Leginusa. TASR informovala PR manažérka ŠF Košice Mariana Lechmanová. „Už dlho nosím v sebe ideu postaviť operné gala na jedinom autorovi, na ikonickom opernom skladateľovi Giuseppe Verdim. Považujem za životné šťastie, že som mal možnosť doposiaľ dirigovať viac ako tretinu z jeho 28 opier. Rád by som sa podelil s divákmi o najkrajšie a najstrhujúcejšie momenty z jeho tvorby,“ približuje Martin Leginus."
Fenomenálny záskok v Štátnej filharmónii Košice
Operaslovakia.sk, Lýdia Urbančíková, 1. február 2020 

"Posledný z januárových koncertov Štátnej filharmónie Košice 30. 1. 2020 bol v rámci cyklu pre náročného poslucháča neobvykle náročným večerom. Programované boli diela, ktoré považujeme za interpretačne mimoriadne zložité a zriedka hrávané. Takými boli okrem úvodných Tancov z Transylvánie Bélu Bartóka jeho Koncert pre husle a orchester č. 2 a Symfónia č. 2 e mol Sergeja Rachmaninova. Hosťujúci dirigent Tomáš Brauner z Prahy sa musel vyrovnať aj so zmenou v osobe účinkujúcej sólistky, keďže Maďarka Júlia Pusker pre chorobu do Košíc neprišla. Bartókov 2. husľový koncert hrá na svete len málokto a preto treba s vďakou oceniť pohotové riešenie vedenia filharmónie, keď na pozíciu sólistu v Bartókovom koncerte získali fenomenálneho 26-ročného huslistu z Japonska Seiji Okamotu."

Tomáš Brauner uvede se Státní filharmónii Košice náročný, ale velmi lákavý program
Operaplus, 29. január 2020
Už je to šest let, co jsem filharmonii v Košicích dirigoval poprvé. Pamatuji si, že atmosféra byla tvůrčí a vždy v dobré náladě. Teď mám možnost s filharmonií provést krásný program, který je sice náročný, ale o to mi dělá větší radost, s jakým nasazením filharmonie pracuje na zkouškách" , dirigent Tomáš Brauner.
Košice súčasťou hudobného sveta
Operaslovakia.sk, Lýdia Urbančíková, 24. január 2020
"Pri každom dotyku s hudobnou históriou si uvedomujeme, že hudba W. A. Mozarta znie v Košiciach už viac ako 230 rokov. Znela tu v každej spoločenskej formácii v najrôznejších podobách i kvalitách neustále, či už z koncertných pódií alebo divadelných javísk. A je tomu tak aj v týchto dňoch, keď v Salzburgu, rodnom meste tohto génia, slávnostne otvorili Mozartov týždeň (23. 1. 2020 – 2. 2. 2020). Súčasne, takisto 23. januára 2020 zazneli tóny jeho hudby aj z košického Domu umenia vo výnimočnej atmosfére koncertu orchestra Štátnej filharmónie Košice."

2019

Januárový Dom umenia v znamení českých romantikov, košického talentu aj Mozartových narodenín
Zajtrajšie noviny, roč. 8, č. 23, s. 6
„Príchod nového roka môžete okrem pestrofarebných ohňostrojov osláviť aj príjemným koncertom. Štátna filharmónia Košice ponúka 1. januára slávnostný galaprogram s opernými spevákmi Evou Hornyákovou a Martinom Gyimesim. Prvé tóny nového roka zaznejú v Dome umenia pod taktovkou šéfdirigenta Zbyňka Müllera. Na úvod koncertu filharmonici zahrajú populárne skladby českých romantikov Smetanu, Dvořáka a Suka. Druhá časť večera bude patriť typickej novoročnej atmosfére."
Vianočný koncert v Dome umenia
Študentskýčasopis.sk, Mária Pastirčáková

"K Vianociam nepochybne patrí mnohé uvedené, ale asociačne sa ku kategórii Vianoc pripájajú i koledy, ktoré počujete z rádií, televízie pri prechádzke mestom alebo degustácii čohosi chutného na vianočných trhoch. Nič z toho sa však nevyrovná osobnému stretnutiu sa s koledou a vianočnými melódiami. Žiaci 6.A a 6.C triedy sa 12.decembra zúčastnili na koncerte, ktorý nesie tematický prívlastok „vianočný“, ktorý bol výnimočný nielen kvôli sviatku, ku ktorému sa vzťahoval, ale i špecifickosťou svojej realizácie. Vďaka skvelému dirigentovi, spojeniu Detského operného štúdia Štátneho divadla Košice a Štátnej filharmónii Košice, sa podarilo vytvoriť dielo takej kvality, ktoré zaujalo nielen detské ucho, no i dospelí si zaiste v realizácii najznámejších vianočných piesní našli zaľúbenie."

Vianoce v Štátnej filharmónii Košice
Košice:dnes, roč.6, č. 242, s. 8
Štátna filharmónia Košice so Slávkou Zámečníkovou v Konzerthause v Berlíne – namiesto recenzie
Operaslovakia.sk, Agata Schindler, 23. november 2019
Beethovenova „osudová“ symfónia uvedie 51. sezónu filharmonikov
Zajtrajšie noviny, 27. september 2019
Štátna filharmónia Košice začala svoju 51. koncertnú sezónu
Korzár, 16. september 2019
Košická štátna filharmónia vstupuje do sezóny s novou riaditeľkou
kosiceonline.sk, 30. august 2019
Generačná výmena na poste šéfa košickej filharmónie. Povedie ju Lucia Potokárová.
Korzár, 7. júl 2019, Monika Almášiová
Novou riaditeľkou Štátnej filharmónie Košice sa stane Lucia Potokárová
operaslovakia.sk, Dáša Juhanová
Čajkovskij a Suchoň na záverečnom koncerte 50. sezóny Štátnej filharmónie Košice
Sólista Marian Lapšanský, v rokoch 1975 – 78 sólista Štátnej filharmónie Košice predviedol svoj výkon, už tradične, na vysokej úrovni. Darilo sa mu diferencovať melodicky a dynamicky pôvabné miesta od náročných akordicky a zvukovo exponovaných miest. Jeho kvalita tónu, úhoz, tvorba dynamických oblúkov, virtuozita boli rovnako profesionálne zvládnuté ako kedykoľvek predtým. Aj dodatok, D. Scarlattiho populárne dielko prezrádzalo Lapšanského cit pre vyrovnanosť a muzikalitu.
operaslovakia, Lýdia Urbančíková
Júnové koncerty ukončili jubilejnú sezónu Štátnej filharmónie Košice

V závere jubilejnej koncertnej sezóny Štátnej filharmónie Košice odzneli na pódiu Domu umenia diela Webera, Francaixa, Brucknera, Chačaturiana, Čajkovského, Bartholdyho či Spohra. V júni v Košiciach odpremiérovali skladbu Premeny spomienok Jozefa Podprockého.„Mimoriadny rok, náročná sezóna, výnimočná umelecká úroveň, vynikajúce umelecké výkony !“. Takto a podobne zaznievali hodnotenia koncertov a podujatí Štátnej filharmónie Košice v priebehu celej jubilejnej 50. koncertnej sezóny, ako aj počas 64. ročníka festivalu Košická hudobná jar.
operaslovakia.sk, Lýdia Urbančíková

Košická hudobná jar
Hudobný život, roč. 51, č. 6, s. 18-19, Lýdia Urbančíková
Vyvrcholenie 64. ročníka Košickej hudobnej jari
"Posledné dva symfonicko-vokálne koncerty 64. ročníka festivalu Košická hudobná jar, na ktorých sme si vypočuli Giordanovu operu Andrea Chénier a Carminu buranu Carla Orffa, svojou umeleckou kvalitou, významom a obsahom dovŕšili všetky dovtedajšie podujatia a ich exkluzívnu úroveň."
operaslovakia.sk, Lýdia Urbančíková
Začal sa jeden z najstarších hudobných festivalov na Slovensku
SME.sk, 3.5.2019
Košická hudobná jar opäť rozoznie mesto Košice klasickou hudbou
operaslovakia.sk
Štátna filharmónia Košice
"Február bol v Štátnej filharmónii Košice výnimočný vo viacerých ohľadoch. Dramaturgai siahla po menej hrávaných dielach a v rukách ich mali dirigenti s osobitým prístupom."
Hudobný život; roč. 51, č. 4, s. 10 - 11, Katarína Burgrová, Lýdia Urbančíková
Košická hudobná jar ponúkne jedenásť zaujímavých večerov
Kozár, 26.4.2019
Pred 50 rokmi začala koncertovať Štátna filharmónia Košice
operaslovakia.sk
„Klasická hudby je stále živá a môže nás každý deň potešiť, ba priam pozitívne zmeniť“
Zajtrajšie noviny, roč. 8, č. 4, s. 6, Eva Barnišinová
Riaditeľ Štátnej filharmónie Košice Július Klein: Naše publikum sa očividne omladzuje
operaslovakia.sk. Dáša Juhanová
Rok plný výziev. Organizácie pod sekciou umenia bilancovali
"Kultúrne organizácie patriace do pôsobnosti sekcie umenia hodnotili uplynulý rok a diskutovali aj o aktuálnych otázkach. Na pracovnom stretnutí, ktoré sa včera konalo na pôde rezortu kultúry, predstavili ministerke kultúry SR Ľubici Laššákovej svoje vízie a plány na tento rok."

23.1.2019, www.culture.gov.sk

 

2018

Leoš Svárovský a Ivan Klánský se Státní filharmonií Košice exhaltovali pražskou hudební scénu!
Jubilejní 20. ročník byl na Pražském hradě zahájen vyprodaným sálem. Fenomenální výkon Leoše Svárovského, který je jedním z těch dirigentů typické české dirigentské školy navazující na Rafaela Kubelíka, dokázal přítomné publikum doslova zvednout ze židlí.
www.ceskedotekyhudby.cz

Doteky hudby, doteky s hudbou
" Úvod večera patřil Iljovi Zeljenkovi, umělci syntetizujícímu poválečnou avantgardu, folklorismus, expresionismus i neoklasicismus, a jeho výrazně a přehledně tvarované, vhodně pro tuto příležitost vybrané a dobře znějící kompozici Overtura festiva. Napsal ji v roce 1997, o deset let později se jeho život uzavřel. Ivan Klánský, známý sólista a komorní hráč a v současnosti také děkan Hudební a taneční fakulty AMU, který je příkladem umělecké poctivosti a zárukou setrvale vysokého standardu, potom zahrál sólový part v Beethovenově 3. klavírním koncertu – ve skladbě v krystalicky čistém autorově slohu, s nádhernou pomalou větou. Klasicky postavený večer s předehrou, nástrojovým koncertem a symfonií, večer na vyrovnané umělecké úrovni, slavil úspěch. Těžko si představit lepší zahájení seriózního festivalu majícího v programu i různé žánrové přesahy, nicméně festivalu patřícího v tom nejlepším smyslu bez zvláštních výbojů do středního proudu klasiky."
KlasikaPlus.cz; Portál o klasické hudbě, Petr Veber
Strhujúci výkon Štátnej filharmónie Košice na otvorení 50. sezóny
" ... Neobyčajný bol súlad hlasových timbrov sólistov, znejúcich ako akordy organových píšťal v piane i drásavom fortissime. Dirigent ovládal celý aparát jedinečným sústredím a suverénne, občas so vysokom tempe, preduchovnelo, najmä v úvodných častiach a víťazne v záverečných "ľudských témach". Vyše 80 minút trvajúce dielo si získalo uznanie a obdiv vypredanej koncertnej sály."
Hudobný život; roč. 50, č. 12, s. 13 - 14, Lýdia Urbančíková
Košická filharmónia s nemeckou hviezdou
" Štátna filharmónia Košice pod vedením svojho šéfdirigenta Zbyňka Müllera otvorila koncert 7. 10. pozoruhodným dielom osobitého východoslovenského skladateľa Jozefa Grešáka. Jeho mladícka, približne 12-minútová Komorná symfónia z roku 1923, inšpirovaná ľudovosťou dedinskej svadby, zaznela  v zrelej a dokonale zažitej interpretáciiso sviežim mladíckym zápalom i s jemnou vrúcnosťou lyrických úsekov. Ozdobou večera bola znamenitá nemecká huslistka Sophia Jaffé..." 
Hudobný život; roč. 50, č. 12, s. 3 - 4, Stanislav Tichý.
Na skok k Nibelungom, zážitok s Parížanmi, prekvapenie z Košíc
" ...pod taktovkou šéfdirigenta Zbyňka Múllera siahli na dno svojich rezerv a v konečnom dôsledku príjemne prekvapili. Menšie nástrojové obsadenie spravidla napomáha odhaľovaniu nepresností, tie sa však po celý večer neobjavovali. Huslistku Sophiu Jaffé so sýtym a v duchu partitúry Sibeliovho Koncertu pre husle a orchester d mol ponad orchester sa nesúcim tónom sprevádzali Košičania poddajné a dynamicky diferencovane. V Omši D dur Antonína Dvoŕáka azda dominoval kompaktnosťou a diferencovanosťou zvuku vzorne pripravený Slovenský filharmonický zbor, no Mullerova koncepcia menej známeho diela mala jasné kontúry a čitateľné naplnenie obsahu."
Pravda - Kultúra; 09.10.2018, s. 34; Pavel Unger
BHS vrcholí - Wagner pod taktovkou Juraja Valčuhu, výborný Orchestre de Paris a Košičania
Košičania hrali výborne. Najskôr Komornú symfóniu talentovaného východoslovenského skladateľa Jozefa Grešáka. Zaradenie Koncertu pre husle a orchester d mol, op. 47 Jeana Sibelia po Grešákovi bolo priam symbolické. "
SME.sk - blog; 08.10.2018, Viera Polakovičová

Košická filharmónia sa festivalovej konkurencie nezľakla
"Vstúpiť do zdravo konkurenčného prostredia Bratislavských hudobných slávností, medzi orchestrálne telesá zo Salzburgu, Moskvy či Paríža a v očakávaní ansámblov z Petrohradu, Prahy či Rigy, znamenalo pre Štátnu filharmóniu Košice výzvu i zodpovednosť. Nezľakli sa a postavili sa k nej tvárou v tvár. Päťdesiatiny oslavujúci súbor z východoslovenskej metropoly vstúpil na festivalovú pôdu v nedeľu večer a pod taktovkou svojho šéfdirigenta Zbyňka Müllera odohral vhodne zostavený program so cťou a úspechom u obecenstva."
www.operaplus.czGigantická Missa solemnis na úvod 
" Súčasťou jubilejnej sezóny sú aj štyri premiéry diel slovenských skladateľov - Norberta Bodnára, Ľubice Čekovskej, Víťazoslava Kubičku a Jozefa Podprockého. Sezónu otvorí 24. októbra 2018 Beethovenova gigantická Missa solemnis so štvoricou renomovaných operných spevákov a šéfdirigentom Zbyňkom Müllerom."
Národné noviny, 10. 11. 2018, Emil Semanco Štefan Margita sa do Dómu svätej Alžbety vrátil po dvadsiatich rokoch
"Košický rodák sa domov už nevracia príliš často. Pracovné povinnosti po celom svete spôsobili, že jeho návštevy sú viac než sporadické. S o to väčším nadšením prijal spoluprácu so Štátnou filharmóniou v Košiciach a dirigentom Leošom Svárovským. Stredajší koncert v Dóme svätej Alžbety bol vypredaný do posledného miesta."
Korzár; 06. 09.  2018, Monika Almášiová, Judita Čermáková


 

Bizetova Carmen na koncertnom pódiu Domu umenia v Košiciach
„ ... Koncentrovaný hudobný prúd sústredený na hlavné dianie v opere nadobúdalo v čistých líniách dramatické napätie a žhavú lyriku, južný temperament a gradovanie diania celého príbehu. Obaja, Carmen aj Don José stvárnili svoje postavy aj pohybovo, kreovali svoje dianie aj mimo scény, ale vždy vkusne a v prijateľnej miere. Záverečný „obraz“, duet vášnivej lásky skončil vraždou na scéne uprostred orchestra súčasne s dramatickým vyvrcholením celej opery, z čoho divákov až „mrazilo“! Bolo to zásluhou všetkých účinkujúcich, počínajúc sólistami, dirigentom, koncertným majstrom a celým orchestrom. Bol to jedinečný záver úspešnej 49. koncertnej sezóny Štátnej filharmónie Košice a predznamenal prianie rovnako úspešnej, ak nie ešte úspešnejšej budúcej jubilejnej 50. koncertnej sezóny.“
www.operaslovakia.sk


Rozprávkový večer vo filharmónii
„ ... Štátnu filharmóniu Košice ovládnu rozprávky. Budú však určené skôr dospelému publiku, pretože rozprávka, rovnako ako aj ľudová hudba, inšpirovali mnohých skladateľov. ...Sergej Prokofiev s dielom Peter a vlk naučil detského poslucháča postupne rozoznávať zvuky jednotlivých hudobných nástrojov orchestra. Dospelému publiku sa rozprávka páči najmä kvôli jej lyrickej hudbe popretkávanej humorom. Aj preto je Peter a vlk ako tá najlepšia detská literatúra, ktorá má vždy čo povedať aj dospelým.“
ZAJTRAJŠIE NOVINY, roč. 7, č. 9, s. 6


 Projekt Symphony Meets Jazz II. v Štátnej filharmónii Košice
„ ...Unikátny hudobný projekt pripravila Štátna filharmónia Košice. Vo štvrtok 31. mája uvedú filharmonici už po druhý raz svoj originálny koncept Symphony meets Jazz II., na ktorom sa tentoraz na pódiu Domu umenia spolu s filharmonikmi predstaví sólistka Lucia Lužinská s kapelou. Program tvoria džezové skladby v nápaditej orchestrálnej úprave skladateľa, dirigenta a saxofonistu Adriána Harvana. Okrem zvuku bigbandového orchestra budú mať návštevníci možnosť počuť aj originálny hudobný nástroj slovenskej výroby WoodPack.“
KOŠICE:DNES, zdroj: TASR, 25.máj 2018


Suppého Requiem na záverečnom koncerte Košickej hudobnej jari 2018
„...Orchester, spevácky zbor a sólisti pre nás objavili monumentálne, melodicky a tematicky hudobne zaujímavé dielo s intonáciami naznačujúcimi vzťah k talianskemu romantizmu. Ale podľa doby vzniku usudzujeme, že vzniklo ešte pred Verdiho, alebo Dvořákovym requiem, Berliozovo z roku 1837 sotva mohol Suppé poznať, ani stopy podôb so sedemčasťovým Cherubiniho requiem sme nezaznamenali. Ústrednou myšlienkou latinského textu a celého monumentu je bolesť zo straty blízkeho človeka, dotyk smrti, hrôza a strach zo smrti, prekonávanie smútku, upokojenie vo viere. Objavenie skladby bolo poučné a pôsobivé, darilo sa vo všetkých zložkách, dirigent viedol celý interpretačný súbor s nadhľadom, pevnou rukou, presne a so zanietením.“
www.operaslovakia.sk


Komorné večery na 63. ročníku Košickej hudobnej jari

„...Fantastický výkon kvarteta, zvuková zhoda, dravosť, bojovnosť a vzápätí neskonalý žiaľ – také a podobné výrazové a citové vnemy si poslucháč odniesol, obdivoval erudíciu a majstrovstvo muzikantov, súlad textov s ich jemným sarkazmom, spomienkami, faktami i odkazmi. Bol to nezabudnuteľný zážitok!“
www.operaslovakia.sk


Ondrej Lenárd: Orchester je ako nástroj, na ktorom nie je ľahké hrať
www.operaslovakia.sk


Maestro Ondrej Lenárd a Jan Mráček v Košiciach opäť excelovali

„ ...Nie je jednoduché slovami obsiahnuť kvalitu, nadšenie, bohatstvo a krásu, akou obdarovali svojich poslucháčov 4. mája 2018. Na koncerte zazneli dve diela, ktoré si žiadajú maximálne sústredenie, profesionalitu, muzikantskú dôslednosť a zanietenie od každého účinkujúceho počínajúc koncertným majstrom Marošom Potokárom, prvou violončelistkou Taťánou Čisárikovou, klarinetmi, hobojkou, fagotmi, flautami či hornami, pozaunami…, a vlastne všetkými hráčmi orchestra Štátnej filharmónie Košice pod taktovkou svetoznámeho dirigenta, nášho rodáka Ondreja Lenárda a jedného z najtalentovanejších českých umelcov Jana Mráčka.“
www.operaslovakia.sk


Kórejská sopranistka Sooyeon Kim na Košickej hudobnej jari zaujala

„...Program, aký pripravili, mal neobvyklú dramaturgiu. Hlavnou osou boli skladby majstrov romantizmu, striedavo inštrumentálne s piesňami a áriami so sólovým spevom. Treba oceniť výber orchestrálnych vstupov, v ktorých sa opäť ukázala erudícia orchestra a jeho hráčov, súlad s dirigentom Leošom Svárovským a jeho predstavou o výraze a umeleckej hodnote skladby. Temperamentný a zrozumiteľný, suverénny dirigent sa dokázal preniesť a s istotou unášať aj cez drobné nezrovnalosti, rytmické či intonačné neistoty, alebo nevydarené akcenty, kým naopak strhujúco viedol celý ansámbel k vášnivým prejavom s citovou hĺbkou, miestami až roztúženou milostnou dynamikou, alebo naopak hravou distingvovanou zábavou.“
www.operaslovakia.sk


Mladé saxofonistky v múzeu…

„Optický, jasný, exkluzívny, kozmický – tak sme vnímali názov súboru, ktorým ponúkali svoje vystúpenie. Trblietavé štyri saxofóny vysokých nástrojových kvalít, každý v inej výškovej polohe lákali obdiv. Mladé, talentované a úsmevom žiariace umelkyne, každá z iného konca sveta si získali okamžité sympatie vypredaného publika.“
www.operaslovakia.sk


Kaleidoskop z festivalu koncertného umenia Allegretto Žilina 2018
www.operaslovakia.sk


V košickej filharmónii bude dirigovať držiteľ Oscara
KORZÁR Košice, 24. apríl 2018


Začala sa Košická hudobná jar
KOŠICE:DNES, 24. apríl 2018


Ministerka kultúry na kontrole v Košiciach
KOŠICE:DNES, 23. apríl 2018, roč. 5, č. 78, s. 7


Veľkolepý otvárací koncert 63. ročníka Košickej hudobnej jari

„Medzinárodný hudobný festival Košická hudobná jar vstúpil do svojho 63. ročníka mimoriadnym večerom so znakmi vysokej profesionality, svetovej úrovne hosťujúcich umelcov, netradičnou dramaturgiou a veľkým záujmom publika.“
www.operaslovakia.sk


Odštartoval 63.ročník festivalu Košická hudobná jar

„ ... Koncert bol vynikajúci, orchester hral skvele. Bol to veľmi náročný program, ktorý zvládli naštudovať iba za štyri dni. Dirigent bol famózny, ako aj sólista,“ vyjadril spokojnosť Július Klein, riaditeľ Štátnej filharmónie.“
KOŠICE:DNES, 20. apríl 2018


Košická hudobná jar 2018

„ ... Prvýkrát v Košiciach zazneli aj Symfónia-koncert pre violončelo a orchester e mol Sergeja Prokofieva a Symfonické tance Sergeja Rachmaniova. Náročné diela si vyžadovali aj interpretov na vysokej úrovni. Za dirigentským pultom sme privítali mladého Yüana Changam rodáka z Taiwanu pôsobiaceho v Berlíne, prominentným sólistom bol Francúz Bruno Philippe, laureát súťaže kráľovnej Alžbety Bruseli. Obaja umelci si získali bezvýhradný úspech u početného publika a svojím výkonom strhli aj členov orchestra Štátnej filharmónie Košice (s dvojicou koncertných majstrovMarošom Potokárom a Mátyásom Mézesom) k nebývalému výkonu. Pod Changovou taktovkou orchester zaujal už v úvodnej skladbe...“
Hudobný život, roč. 50, č. 6, s. 10 – 12.


Jarné koncerty Štátnej filharmónie Košice, Lýdia Urbančíková

„ ...Predohra k Čajkovského opere Črievičky zaznela na úvod v naštudovaní znalca ruskej literatúry, ktorý bol, okrem iného, aj hlavným hosťujúcim dirigentom Moskovského symfonického orchestra. Orchester viedol koncentrovane, s náladovými obrazmi jednotlivých scén, darilo sa mu akceptovať charaktery postáv deja s klenutými a vtipne vedenými hlasmi. Ľudovosť melodiky a tanečnosť boli hlavnými znakmi tejto málo hrávanej partitúry.“
Hudobný život, roč. 50, č. 4, s. 10 - 11


Štartuje veľký sviatok milovníkov vážnej hudby

„ ... Viaceré diela zaznejú v Košiciach prvýkrát a okrem domáceho orchestra Štátnej filharmónie Košice (ŠfK) sa predstavia významné hudobné zoskupenia a umelci medzinárodného renomé. „Košická hudobná jar už od svojich začiatkov privádza do Košíc nielen elitných umelcov, ale aj začínajúcich virtuózov so sľubne našliapnutou kariérou. Tí sa častokrát aj vďaka mimoriadne príjemnej atmosfére mesta k nám radi vrátia aj neskôr, kedy sú už na vrchole slávy,“ približuje tradíciu festivalu Július Klein, riaditeľ ŠfK.“
KOŠICE:DNES, 11. apríl 2018, roč. 5, č. 70, s. 10


Tohtoročná Košická hudobná jar predstaví v Košiciach elitných umelcov
KOŠICE ONLINE, 10. apríl 2018


Košická hudobná jar prinesie osem koncertov
KORZÁR Košice, 10. apríl 2018


Koncert na aký sa nezabúda!

„ ...Nie vždy bolo možné doteraz súhlasiť s podtitulmi jednotlivých koncertov košickej Štátnej filharmónie, keďže poslucháč nepotrebuje upozornenie vo forme „barličiek“, aby si utvoril názor na dramaturgiu ponúkaných koncertov. Ale v prípade posledného abonentného koncertu (5. apríla 2018) v rámci 49. koncertnej sezóny sme prijali sprievodný názov koncertu „Objavme Francúzsko“ s uznaním a záujmom. Nielen kvôli výnimočnému programovému zoskupeniu francúzskej hudobnej literatúry 19. storočia, ale aj pre „hviezdne“ obsadenie hosťujúcich umelcov: mezzosopranistky Jany Kurucovej a dirigenta Roberta Jindru.“
www.operaslovakia.sk


Štátnu filharmóniu Košice riadi už 27 rokov
rozhovor s riaditeľom ŠfK, J. Kleinom
Zajtrajšie noviny, roč. 7, č. 5, s. 8-9.


Jarné koncerty Štátnej filharmónie Košice
Hudobný život, roč. 50, č. 3, s. 16.


Marcové koncerty Štátnej filharmónie Košice v znamení hudby romantizmu

„ ... Poslucháčskemu uchu ulahodí Čajkovskij, Rachmaninov, Brahms, Dvořák a ďalší velikáni, ktorých hudba patrí k obľúbenému koncertnému repertoáru. Marcová ponuka koncertov však zaujme nielen premiérami, ale aj sólistickým obsadením, za najväčšiu hviezdu môžeme považovať vynikajúceho klaviristu Lukáša Vondráčka, ktorý v súčasnosti koncertuje na najprestížnejších koncertných pódiách.“
www.operaslovakia.sk


Január v košickej filharmónii

„ ...Zvuk orchestra a zaujatie hudobníkov priniesli mimoriadny umelecký zážitok. Dirigent, koncertný majster, ale aj hobojista, lesné rohy, violončelá, ba celý orchester dodali dielu nadšenú podobu a krásu. Možno len súhlasiť so slovami autora programového bulletinu, že celý koncert bol ‚...dokladom výnimočnej všestrannosti umelcov, vďaka ktorým srdce Štátnej filharmónie Košice tepe stále v dobrom rytme.ʻ “
Hudobný život, roč. 50, č. 3, s. 16.


Prešovské dni klasickej gitary 2018
Hudobný život, roč. 50, č. 3, s. 6-7.


Rarita vo filharmónii. Na pódiu sa stretne symfonický orchester a ľudová hudba

„ ...Do osláv 25. výročia vzniku Slovenskej republiky sa zapája aj Štátna filharmónia Košice unikátnym projektom. V súčasnosti je medzižánrový presah hudobných štýlov mimoriadne obľúbený.
Ľudová hudba, jazz či populárna hudba v spojení s veľkým symfonickým orchestrom sa tešia čoraz väčšej popularite. A toto je hlavnou myšlienkou projektu s názvom Ľudovka pod kupolou.“

KORZÁR Košice, 11. január 2018


Symfonický orchester a ľudová hudba budú na jednom pódiu
Korzár, roč. XXI, č. 8, s. 5


Fragile Queen Symphony zahrajú v Košiciach dvakrát

KOŠICE. Štátna filharmónia Košice (ŠfK) pripravuje na Valentína mimoriadny koncert Fragile Queen Symphony, ktorý je už po štyroch dňoch vypredaný. K vystúpeniu v Dome umenia naplánovanom na 14. februára sa tak organizátori rozhodli pridať ďalší koncert, ktorý bude vo štvrtok 15. februára o 19.00 h. "Projekt s Fragile predčil naše očakávania, vďaka rýchlemu rokovaniu sme okamžite dohodli ďalší termín," informoval v utorok riaditeľ ŠfK Július Klein.
KORZÁR Košice, 9. január 2018

 

Prázdny

2017

 

V Dome umenia inštalovali výstavu o skladateľovi Jozefovi Grešákovi
Korzár, 24. November 2017


November v Štátnej filharmónii Košice ponúkne súčasnú hudbu, klasiku, operu i muzikál
www.operaslovakia.sk


Filharmónia prvýkrát predstaví Valentina Silvestrova
Zajtrajšie noviny, roč. VI, č. 19, s. 6


Október 49. koncertnej sezóny Štátnej filharmónie Košice

„...Po otváracom koncerte je v októbri pripravený mimoriadny koncert venovaný životnému jubileu Petra Breinera. Prvý koncert šéfdirigenta Zbyňka Müllera bude patriť husľovému velikánovi Paganinimu a po husľovom virtuózovi dostane v košickej filharmónii sólo Magický klavír. “
www.operaslovakia.sk


 49. koncertná sezóna v Košiciach objaví neuvedené diela a predstaví nové crossové projekty

„Koncertná ponuka 49. sezóny je koncipovaná tak, aby oslovila aj širšiu verejnosť a zároveň uspokojila náročného poslucháča abonentných koncertov.“, približuje riaditeľ ŠfK, Július Klein.
www.operaslovakia.sk


Štátna filharmónia Košice otvára novú koncertnú sezónu
Korzár, 28. September 2017


Filharmónia začína sezónu, chystá aj prekvapenie pre zaľúbencov
Korzár, 20.September 2017


49. koncertná sezóna v Košiciach objaví neuvedené diela a zaujme novými crossovými projektmi
www.culture.gov.sk


Štátna filharmónia predstavila  49. koncertnú sezónu
Kosicednes.sk


49. koncertná sezóna v Košiciach objaví neuvedené diela a zaujme novými crossovými projektmi
MojeKošice.sk


Netradičný záver koncertnej sezóny v Štátnej filharmónii Košice
www.operaslovakia.sk


Bonbónik na záver koncertnej sezóny
Zajtrajšie noviny, roč. VI, č. 11, s. 6


Košická hudobná jar

" ...Koncert operných árií Bel canto (11.5.) naplnil významnový obsah svojho názvu. Krásne spievali nielen sólistky Jana Kurucová a Veronika Holbová, ale i orchester ŠfK pod vedením operného špecialistu Paola Gatta..."
Hudobný život, roč. XLIX, č. 6


Skončil sa 62. ročník Košickej hudobnej jari

"Záverečný koncert festivalu máva podobne ako otvárací koncert určité nepísané zákony dramaturgie. Výnimočnosť jeho programu býva v jeho programovej náplni, zväčša symfonicko-vokálnom diele alebo exkluzívnom telese, súbore či sólistu. Posledný festivalový koncert v Dome umenia 24. mája bol slávnostný z oboch príčin."
www.operaslovakia.sk


 Faustovské opojenie v Košiciach

"V poradí siedmy koncert Košickej hudobnej jari svojím programom anticipoval mimoriadny záujem návštevníkov a ako sa dalo čakať, stal sa jedným z vrcholov festivalu – nielen programom, ale predovšetkým jeho umeleckým stvárnením a interpretačným zvládnutím."
www.operaslovakia.sk


Medzinárodná úroveň košického koncertu Bel canto

"V poradí piaty večer v rámci 62. ročníka Košickej hudobnej jari sa niesol v znamení krásneho spevu a inštrumentálnych vstupov orchestra Štátnej filharmónie Košice s hosťujúcim koncertným majstrom Adamom Novákom a hosťujúcim dirigentom Talianom Paolo Gattom. Po prvýkrát sa v Košiciach a na koncertnom pódiu Domu umenia predstavila mezzosopranistka Jana Kurucová, sólistka Deutsche Oper Berlin. Sopranistka Veronika Holbová z Národného divadla moravskosliezskeho v Ostrave sa predstavila opätovne po vlaňajšom úspešnom vystúpení. Takto obsadené osobnosti účinkujúcich boli zárukou kvalitného umeleckého zážitku a publikum prijalo ponuku operného koncertu na filharmonickej „pôde" vo veľkom počte."
www.operaslovakia.sk


Jedinečnosť každého umeleckého večera – 62. Košická hudobná jar pokračuje...

"Charakteristickým znakom tohtoročného cyklu koncertov v rámci hudobného festivalu Košická hudobná jar (KHJ) je ich štýlová odlišnosť, dramaturgický prínos, zaujatie verejnosti, médií a poslucháčov a ich spoluúčasť v rámci Dní Košíc. Rôzne prostredie, iné architektonicko-výtvarné podoby priestorov, kde sa koncerty konajú, to všetko prispieva k ich slávnostnému, festivalovému priebehu."
www.operaslovakia.sk


Operný koncert ,,Bel canto" v rámci 62. ročníka Košickej hudobnej jari
www.operaslovakia.sk


Jana Kurucová v Košiciach
Korzár, roč. XIX, č. 108, s. 7


Otvárací koncert 62. Košickej hudobnej jari

" Zatiaľ, čo v minulých ročníkoch KHJ sa dramaturgická skladba ponúkaných koncertov sústredila najčastejšie na ponuku profesionálne výnimočných umelcov, súčasnosť má podmienky pre novú koncepciu festivalu, na vyhľadávanie a objavovanie diel, ktoré ešte diváci v Košiciach nemohli počuť, alebo ich počuli predchádzajúce generácie, alebo sú tvorbou súčasníka. Nikdy nechýbali ani asociácie a pripomienky na dedičstvo svetovej kultúry."
www.operaslovakia.sk


Dnes sa začína Košická hudobná jar
Košice:dnes, roč. 4, č. 81


Česká Edith Piaf v Košiciach
Zajtrajšie noviny, roč. VI, č. 7, s. 7


Košická hudobná jar sa ponesie v znamení objavnosti
Korzár, roč. XIX, s. 10


Košická hudobná jar plná objavnosti
MojeKošice.sk


Ondrej Lenárd v Košiciach

" Dirigent Ondrej Lenárd a jeho Fantastická symfónia v Košiciach by si zaslúžili zaznamenať do historických análov filharmonikov ako výkon, patriaci k nezabudnuteľným umeleckým zážitkom. Každej skupine nástrojov v orchestri by patrila vlastná hodnotiaca stránka, boli absolútne pripravení zvládnuť dirigentove pokyny, každý tón v danej intenzite, výške, dynamike."
www.operaslovakia.sk


Druhá tohtoročná jar je "za dverami"
Zajtrajšie noviny, roč. VI, č. 6, s. 7


Košická hudobná jar: Na čo sa môžeme tešiť tento rok?
Košice24


Marec v Štátnej filharmónii Košice

" ... Berliozovu Fantastickú symfóniu op. 14 pod taktovkou Ondreja Lenárda zahral orchester výborne. Opäť som mala pocit,  že niektorých hudobníkov počas prestávky vymenili. Odrazu do seba všetko zapadalo... Bola som zasiahnutá hlbokým zážitkom a vôbec by mi nevadilo, keby tu príbeh skončil..."
Hudobný život, roč. XLIX, č.5, s. 5


Zbyněk Müller: Orchester nie je súčet jeho jednotlivých členov, je to samostatný organizmus
www.operaslovakia.sk


Riaditeľ Štátnej filharmónie Košice Július Klein: "Košická hudobná jar bude o výnimočných dielach a výnimočných umelcoch"
Korzár, roč. XIX, č. 69, s. 10


Februárové koncerty v Štátnej filharmónii Košice
www.operaslovakia.sk


Július Klein: Verím, že ľudia sa už prejedli banálnych vecí a túžia po kvalitnom umení...
www.operaslovakia.sk


Prešovské dni klasickej gitary

"... Na úvod zaznel v brilantnom predvedení poľskej gitaristky Anny Pietrzakovej trojčasťový Koncert pre gitaru a orchester D dur op. 99 Maria Castelnuova-Tedesca. Jej vynikajúci precítený a technicky perfektný výkon sa opieral o zodpovedný sprievod košických filharmonikov, s prehľadom vedených svojim dirigentom..."
Hudobný život, roč. XLIX, č. 3, s. 10


Oslava Mozartových narodenín v ŠfK

"... Koncertná sála bola takmer vypredaná. Narodeninová oslava sa vydarila a publikum si mohlo vychutnať aj početné ´čerešničky na torte´"
Hudobný život, roč. XLIX, č. 3, s. 8


Orchester Štátnej filharmónie Košice sa vrátil z koncertného turné v Číne
www.operaslovakia.sk


Triumf filharmonikov v Číne
Košice:dnes, 11. január 2017, roč. 4, č. 7, s. 10


Orchester v Číne vypredal koncertné sály
Korzár, 11. január


Úspechy filharmonikov v Číne
KošickéSprávy.sk


Orchester Štátnej filharmónie v Číne vypredal koncertné sály 
Tasr, 11. január 2017

Prázdny

2016

 

Filharmónia v Číne
KošickéSprávy.sk


Bratislavské hudobné slávnosti 2016
Hudobný život, roč. XLIX, č. 1-2, s. 10-11


ARS NOVA v Košiciach alebo otázky sú dôležitejšie ako odpovede

"...koncert Štátnej filharmónie Košice, ktorý mal slušnú návštevnosť aj z radov stálych návštevníkov staršej generácie. Magnetom bol Peter Breiner, tentoraz ako autor a dirigent v jednej osobe."
Hudobný život, roč. XLIX, č. 1-2, s. 28


Po sviatkoch s filharmóniou
Zajtrajšie noviny, roč. 5, č. 22, s.5


V Košiciach vystúpi svetoznámy klavirista
Korzár, 5. december 2016, roč. 29, č. 281, s. 4


Vianoce vo filharmónii
Zajtrajšie noviny, roč. 3, č. 21, s. 5


Maďarská filharmónia vystúpi v Košiciach
Korzár, 21. november 2016, roč. 19, č. 269, s. 8


Hosťovanie Maďarskej národnej filharmónie z Budapešti v Košiciach
www.operaslovakia.sk


Dom umenia rozozvučí saxofón
Korzár, 8. november, roč. 19, č. 259, s. 4


Iva Bittová & Vladimír Godár v Košiciach
www.operaslovakia.sk


Iva Bittová opäť v Košiciach!
Košice:dnes, roč. 3, č. 197, s. 10


Vladimír Godár v podaní Ivy Bittovej
Zajtrajšie noviny, roč. 5, č.17, s. 14


Unikátny zážitok ponúknu Iva Bittová a Vladimír Godár
Korzár, 3. október, roč. 19, č. 229, s. 4


Štátna filharmónia Košice otvára 48. koncertnú sezónu
www.operaslovakia.sk


Na východe sa rozozvučia organy
Košice: dnes 14. september 2016, roč. 3, č. 177


Hudba z oscarových filmov vo filharmónii
Košice:dnes 13. september 2016, roč. 3, č. 176


Filharmonikov čaká viac koncertov 
www.kosickespravy.sk


Filharmónia začne s Hollywoodom
Zajtrajšie noviny, roč. 5, č. 15, s. 12


Košická filharmónia pripravila sériu mimoriadnych koncertov
Korzár, 9. september 2016


Košická filharmónia vystúpi v kultúrnom programe predsedníctva
www.teraz.sk


Jedinečný september vo filharmónii
Unipo Press - Školské noviny


Na východnom Slovensku začína 46. medzinárodný organový festival Ivana Sokola 
www.operaslovakia.sk


Hudba medzi ľuďmi
Noviny U. S. Steel Košice, roč. 56, č.18, s. 5


Filharmónia sa lúči so sezónou
Korzár, roč. 19, č. 139, s. 6


V košickej filharmónii vystúpi klavírny sólista Ladislav Fančovič
www.mojakultura.sk


V Dome umenia zaznie hudba z filmov
Noviny U. S. Steel Košice, roč. 56, č. 11, s. 5


Talianska opera v Štátnej filharmónii Košice
www.operaslovakia.sk


Košická hudobná jar 2016

... Stravinského hudba k baletu Vták ohnivák pod taktovkou Konstantina Dobroykova odznela na treťom symfonickom koncerte a stala sa jedným z vrcholov celého festivalu. Prispeli k tomu presné gestá dirigenta, mladícka dravosť, odvážné tempá, výborné inštrumentálne sóla, predovšetkým v lyrických častiach (Svitanie, Uspávanka) a, vo všeobecnosti, výkon celého orchestra. Chvályhodná bola dramaturgia koncertu obsahom, ktorej bolo naozaj "Čaro - vášeň - oheň"."  
Hudobný život, roč. 48, č. 6, s. 5 - 8.


Košická hudobná jar dnes končí
Korzár, roč. 19, č. 110, s. 4


Hudobná jar vstupuje do finále
Košice:dnes, roč. 3, č. 89, s. 10


Dom umenia ovládnu čaro, vášeň a oheň
Korzár, roč. 19, č. 103, s. 5


Čaro, vášeň, oheň na Košickej hudobnej jari
Zajtrajšie noviny, roč. 5, č. 8, s. 12


Shakespearovské podoby lásky
Kosice:dnes, roč. 3, č. 83, s. 10


Konstantin Dobroykov: Ľudia potrebujú príbehy.

"... Patrí k najvýraznejším dirigentom, ktorí sa v uplynulých sezónach postavili pred Štátnu filharmóniu Košice. Jeho sugestívne gesto dokáže zhypnotizovať orchester i publikum." 
Hudobný život, roč. 48, č. 5, s. 18 - 20.


Festival Košická hudobná jar otvorila vernisáž obrazov Miroslava Radeva
www.operaslovakia.sk


Košická hudobná jar ponúkne množstvo skvelých umelcov
Korzár, roč. 19, 20. apríl 2016, s. 4


Špičkoví umelci aj hudba
KošickéSprávy.sk


Košická hudobná jar 2016
Príloha Košice:dnes, roč. 3, č. 75


Zoznámte sa s programom 61. ročníka festivalu Košická hudobná jar
www.operaslovakia.sk


Začína sa 61. Košická hudobná jar
Noviny U. S. Steel Košice, roč. 56, č.8, s. 5


Filharmónia pozýva na výlet do neznáma
Korzár, roč. 19, č. 28, s. 4


Jar plná hudby
KošickéSprávy.sk


Hudobná jar ponúkne výnimočné zážitky
Naše novinky, roč. 3, č. 9, s. 5


Začína sa Košická hudobná jar
Zajtrajšie noviny, roč. 5, č. 17, s. 16


Košická hudobná jar bude skutočne rozmanitá: Čo všetko si vypočujeme?
www.kosice.dnes24.sk


Na Košickej hudobnej jari vystúpi aj operná diva Ľubica Vargicová
Korzár, 4. apríl 2016


Veľkonočný koncert Štátnej filharmónie Košice venovaný obetiam holokaustu
www.operaslovakia.sk


Veľkonočný koncert vo filharmónii
Zajtrajšie noviny, roč. 5, č. 4, s. 15


Košickí filharmonici koncertujú v Nemecku
USS Oceľ východu, roč. 56, č. 5, s. 5


Košickí filharmonisti vyrážajú na turné do Nemecka
Plus jeden deň, 45/11, s. 8


Štátna filharmónia Košice vyráža na zahraničné turné
www.operaslovakia.sk


Košickí filharmonisti vyrážajú na turné do Nemecka
www.teraz.sk, fotodenník


Filharmónia vyráža na turné
Korzár, roč. 19, č. 45, s.4


Štátna filharmónia v Nemecku
TV Naša - www.tvnasa.sk


Filharmonici do Nemecka
www.kosickespravy.sk


Láskou bude dýchať operný štvrtkový galavečer
Korzár, roč. 19


Operný galavečer (nielen) pre zaľúbených v Štátnej filharmónii Košice
www.operaslovakia.sk


Romantika v opere
Zajtrajšie noviny, roč. 5, č. 2, s. 4


Štátna filharmónia Košice v januári oslavuje Mozartove narodeniny
www.operaslovakia.sk

Prázdny

 

2015

 

Košická filharmónia bude vo štvrtok oslavovať
Korzár, roč. 19, č. 13, s. 4


December v Štátnej filharmónii Košice vo vianočnej atmosfére
www.operaslovakia.sk


Adventom žije aj filharmónia
Korzár, roč. 18, č. 285, s. 4


Advent vo filharmónii
Košice:dnes, roč. 2, č. 236, s. 10


Romantizmus v Štátnej filharmónii Košice
Zajtrajšie noviny, roč. 4, č. 21, s. 12


Čarovný romantizmus vo filharmónii
Naše novinky, roč. 2, č. 44, s. 10


November prinesie do Košíc dva festivaly
www.operaslovakia.sk


Jesenný program festivalu Ars Nova
Zajtrajšie noviny, roč. 4, č.19, s. 6


Štátna filharmónia Košice zahrá Klenoty klasicizmu
www.culty.sk 


Klenoty klasicizmu
Košice:dnes, roč. 2, č. 196, s. 10


Jakubisko v hudbe

Totálna katarzia. To je, keď vašu od detstva obľúbenú hudbu prvýkrát počujete v plnej sále filharmónie. To je, keď vaše uši stretnú Smrtku, Vodníka, Pichandovcov, Perinbabu i na svete najkrajšie spracovaný nápev My tu dneška vešeľe hráme. To je, keď sa máte možnosť nielen očami dotknúť Juraja Jakubiska a Jana Jiráska. To je, keď sú potleskom slzy.
Zajtrajšie noviny, roč. 4, č. 18


Filharmónia prekvapí videoklipom, príde aj Jakubisko
Korzár, 16. 9. 2015


Unikátne predstavenie v Košiciach: Štátna filharmónia zahrá hudbu z najznámejších hollywoodskych filmov!
www.kosice24.sk


Tradičné koncerty, aj novinky
KošickéSprávy.sk


Štátna filharmónia Košice pripravila pre novú sezónu viacero noviniek
Korzár, 9. september 2015


Báthoryčka v Štátnej filharmónii Košice
Zajtrajšie noviny, roč. 4, 16, s. 5


Štátna filharmónia Košice začína 47. koncertnú sezónu netradičným projektom
www.operaslovakia.sk


Štátna filharmónia Košice otvára 47. koncertnú sezónu
Noviny U. S. Steel Košice, roč. 55, č. 20, s. 5


V Košiciach bude organový "maratón"
www.operaslovakia.sk


V Košiciach sa začína 45. Medzinárodný organový festival Ivana Sokola
Zajtrajšie noviny, roč. 4, č. 17, s. 5 


Hudba zo slávnych filmov v Kunsthalle
Naše novinky, roč. 2, č. 29, s. 11


Štátna filharmónia bude hrať skladby z hollywoodskych trhákov
Zajtrajšie noviny, roč. 4, č. 15, s. 6


Koncert na streche
kosice.korzar.sme.sk


Príprava projektu ORCHESTRAL EXPORT 2015
kosice.korzar.sme.sk


Hudba vo výškach
KošickéSprávy.sk


Maroš Potokár o francúzskej opere, ale aj svojich najbližších umeleckých aktivitách
www.operaslovakia.sk


Francúzska opera vo filharmónii
Naše novinky, roč. 2, č. 20, s. 17


Jún v Štátnej filharmónii Košice ukončí 46. koncertnú sezónu veľkolepo
www.operaslovakia.sk


Štátna filharmónia Košice opäť predstaví mladé talenty
Zajtrajšie noviny, roč. 4, č. 10, s. 12


Stefan Kocán: Operní speváci sú "spotrebný tovar"
www.operaslovakia.sk


Július Klein: Ak chcete ľudí viesť, musíte ich počúvať
Naše novinky, roč. 2, č. 17, s. 10 - 11.


Košická hudobná jar

"Najprestížnejšie festivalové podujatie na východnom Slovensku sa dočkalo malého jubilea: májový zhustený sled koncertov sa konal už po šesťdesiaty raz, a tak aj fanfára na počesť Košickej hudobnej jari od Jozefa Podprockého znela na otváracom koncerte o čosi slávnostnejšie..."
Hudobný život, roč. 67, č. 6, s. 6 - 8.


Planéty - koncert, ktorý nestačí len počúvať
Košice: dnes, roč. 2, č. 85, s. 8


Barokový majáles v Dominikánskom kostole
Košice: dnes, roč. 2, č. 83, s. 8


V Dome umenia zažijeme operný galavečer
Košice: des, roč. 2, č. 81, s. 8


Mozartovci zahrajú malú nočnú hudbu
Košice: dnes, roč. 2, č. 79, s. 8


ŠfK: nežná aj veľká klasika

"Marec v Štátnej filharmónii Košice priniesol okrem iného dva "veľké" štvrtkové koncerty v rámci A cyklu: najprv sa publiku dostalo "nežnej hudby" a potom prišla na rad skutočne "veľká klasika"...
Hudobný život, roč. 47, č. 4, s. 5


Geniálny Sibelius v Dome umenia
Košice: dnes, roč. 2, č. 76, s. 8


Do filharmónie príde jediný "mozartovský" orchester na Slovensku
Zajtrajšie noviny, roč. 4, č. 7. s. 12


Košice: dnes - Príloha: UMENIE: DNES


Dnes vypukne hudobná jar!
Košice: dnes, roč. 2, č. 71, s. 8


60. Košickú hudobnú jar otvorí fenomenálny Eugen Indjić
Zajtrajšie noviny, roč. 4, č. 6, s. 16


Blíži sa šesťdesiata jar plná hudby
Naše novinky, roč. 2, č. 12, s. 10


Jubilejný 60. ročník Košickej hudobnej jari ponúkne zaujímavé koncerty a osobnosti
www.operaslovakia.sk


60. Košická hudobná jar sa ponesie v znamení priaznivej spolupráce so špičkovými umelcami
www.mojakultura.sk


Jar plná hudby
KošickéSprávy.sk


Košická hudobná jar oslávi šesťdesiatiny
Košice: dnes, roč. 2, č. 57, s. 8


Košická hudobná jar v apríli otvorí jubilejný 60. ročník
Korzár, 24. 3. 2015


V Dome umenia zaznie Veľká klasika
Košice:dnes, roč. 2, č. 54, s. 8


60. Košická hudobná jar 15.4. - 17.5. 2015
www.slovakregion.sk, 16. 3. 2015


Filharmóniou zaznie veľká klasika
Naše novinky, roč. 2, č. 9, s. 11.


Konzervatoristi si zahrajú s filharmonikmi
Košice:dnes, roč. 2, č. 48, 11. 3. 2015, s. 8


Veľká klasika v Dome umenia
Zajtrajšie noviny, roč. 4, č. 4, s. 12


Štátna filharmónia Košice patrí v marci mladým
www.operaslovakia.sk, 28. 2. 2015


60. ročník Košickej hudobnej jari sa ponesie v duchu priateľských vzťahov
Zajtrajšie noviny, roč. 4, č. 3


Filharmónia pridáva mimoriadny koncert filmovej hudby
Naše novinky, roč. 2, č. 4, s. 10


Vo filharmónii dnes zaznie sólo pre saxofón
Košice:dnes, roč. 2, č. 24, 5. 2. 2015


Február v Štátnej filharmónii Košice rpináša mimoriadny koncert
www.operaslovakia.sk, 31. 1.2015


Orchester Štátnej ilharmónie Košice odohral deväť koncertov na zájazde v Číne
www.operaslovakia.sk, 20. 1. 2015


Orchester Štátnej filharmónie Košice sa vrátil z Číny
www.mojakultura.sk, 11. 1. 2015


 V Štátnej filharmónii Košice oslávia Mozartove narodeniny
www.operaslovakia.sk, 11. 1. 2015


Košická filharmónia absolvovala úspešné turné v Číne
TASR, 9. 1. 2015, www.teraz.sk

Prázdny

2014

 

Štátna filharmónia Košice cez víkend odštartovala turné v Číne
www.hudba.zoznam.sk, 29.12.2014


Štátna filharmónia Košice začína turné v Číne
TASR, 26. 12. 2014


Filharmónia sa chystá očariť Čínu
Korzár, 18. 12. 2014


Vianoce a Nový rok strávia filharmonici V Číne, letenky kúpili aj pre violončelá a tubu
www.kosicednes.sk


Andrej Šeban: Málokto má na Slovensku príležitosť nahrávať s orchestrom
www.hudba.zoznam.sk


V Štátnej filharmónii dostali priestor knihy
Košice:dnes, roč. 1, č. 62, s. 8, 10. 12. 2014


V. Godár: Najlepšie sa mi píše pre ľudí, ktorých mám rád
Košice: dnes, roč. 1, č. 56, s. 8, 2. 12. 2014


Richard Strauss 150
www.mojakultura.sk, 27. 11. 2014


Európske turné začal Andrej Šeban v Košiciach
Zajtrajšie noviny, roč. III.,č. 19, s. 3, 17. 11. 2014


V Košiciach zaznie aj slovenská filmová hudba
www.mojakultura.sk, 17. 11. 2014


Klinec Kremer
www.zajtrajšienoviny.sk, 16. 11. 2014


Rock, klasika aj folklór: Andrej Šeban predstavil Skanzen v košickej filharmónii
www.hudba.zoznam.sk


Medzinárodný organový festival Ivana Sokola

" ... Iveta Apkalna zaujala bravúrnym temperamentom a strhujúcou suverenitou, ako aj koncíznou registráciou, plastickým frázovaním a dokonalým zmyslom pre tempovú konzistentnosť. Orchester pod Svárovského taktovkou vynikajúco spolupracoval a zohľadňoval aj blokovo-farebné chápanie organového sóla vrátane veľkých dynamických kontrastov: všetko bolo zrozumiteľné, pregnantné a štýlovo precítené. Predčasné otvorenie filharmonickej sezóny dopadlo v Košiciach skutočné úspešne."
Hudobný život 2014, roč. 46, č. 11, s. 15 - 16.


Mimoriadne koncerty Štátnej filharmónie potešia nielen "klasikou"
www.operaslovakia.sk, 2. 11. 2014


Hudobnú jeseň otvoril český organista
Noviny Poprad č. 40, ročník XXV,  15. 10. 2014


"Prekvapenie v Andrej Šeban Band Tour 2014"
www.mojakultura.sk, 19. 10. 2014


Netradičné spojenia hudby a literatúry v Štátnej filharmónii Košice
www.mojakultura.sk, 9. 10. 2014


"Kde končia slová, tam začína hudba..."
www.sabinov.sk, 7. 10. 2014


Z mého života
www.visitkosice.eu


Zázračné husličky ovládnu začiatok 46. Koncertnej sezóny
www.mojakultura.sk, 6. 10. 2014


V Košiciach začína nová koncertná sezóna
www.operaslovakia.sk, 29. 9. 2014


Koncert plný emócií

...Večer sa začal na vnímanie náročnou kompozíciou Dezidera Kardoša – Symfóniou č. 5 pre veľký orchester op. 37. Kardoš ako jeden z našich najvýznamnejších skladateľov má mimoriadne kvalitné kompozičné vzdelanie, čo badať najmä na jeho symfonickej tvorbe. Náročné inštrumentálne kombinácie, polyfonické pasáže, súčasná tonalita a rôznorodosť foriem, ktoré dokáže majstrovsky striedať bez rušivého momentu, zvládli filharmonici excelentne...
www.mojkultura.sk, 26. 9. 2014


Medzinárodný organový festival Ivana Sokola. 44. ročník medzinárodného festivalu, 12. septembra - 3. októbra, ŠfK, MK SR.

" ...Dirigent Leoš Svárovský vol evidentne veľmi dôsledne informovaný o kvalitách aj nástrahách tejto partitúry, pretože pod jeho vedením košický filharmonic muzicírovali skoro ako naslovo vzatí znalci Kardošovej hudobnej reči..."
Hudobný život, roč. 46, č. 11, s. 16 - 17.


Organ v Košiciach rozozvučí lotyšská diva
www.mojakultura.sk, 18. 9. 2014


Ruské operné hviezdy počas Svetového dňa hudby koncertujú v Košiciach
www.zajtrajsienoviny.sk, 16. 9. 2014


September v znamení predsezónnych akcií v Košiciach
www.operaslovakia.sk


Gala Adriany Kučerovej. Letný operný večer v Košiciach.
Opera Plus, 18. 8. 2014


Nazvučiť orchester pod holým nebom je veľkou výzvou
Zajtrajšie noviny - Jún 2014, str. 8

Prázdny

2013

 

Šengenský poludník prinesie 150 mladých umelcov
www.zajtrajsienoviny.sk, 17. 6. 2013


Program organového recitálu hýri fantáziou
Korzár, 19.5. 2014


Štátna filharmónia Košice koncertuje už 45 rokov
Korzár, 15. 4. 2014


Navštívte koncert v Dome umenia
Korzár, 2.4. 2014


Štefan Margita s Dagmar Peckovou ponúknu Košičanom...
portál operaslovakia.sk, 26.03.2014


Unikátny koncert ľudovka pod kupolou
portál onlinekosice.sk, 19.3. 2014


Marimba v Košiciach
RTVS, 6.3. 2014


Tipy na dnes: Čokoľvek čo nečakáte
kultura.sme.sk, 4.3. 2014


Filharmónia prekvapí žonglovaním na marimbe
Korzár, 4.3. 2014


Marec v Štátnej filharmónií Košice
portál operaslovakia.sk, 25.02.2014


Filharmóniu roznežnia koncertom deti
Korzár, 26.2. 2014


Filharmónia ponúkne Korzakovovu Šeherezádu
Korzár, 19.2. 2014


Vo filharmónii sa zatúla flauta
Korzár, 5.2. 2014


Vándorló fuvola a Kassai Állami Filharmóniában
portál ujszo.com, 6.2.2014


V Dome umenia oslávia Mozartove narodeniny
Korzár, 22.1. 2014


V štátnej filharmónií oslávia Mozartové narodeniny
portál kosickespravy.sk, 21.1.2014


Vychutnajte si Novoročný koncert
Korzár, 4.12. 2013


Filharmónia si uctí Benjamina Brittena
Korzár, 4.12. 2013


Čo si Breiner zložil, to si aj sám zahrá
portál sme.sk, 14.11.2013


Filharmónia prinesie španielsku zarzuelu
Košický Korzár, 15.10.2013


Košicích startuje 43. mezinárodní varhanní festival
portál electropiknik.cz, 3.9.2013


September v Štátnej filharmónii Košice
portál operaslovakia.sk, 31.8.2013


Svetová premiéra: Výročie príchodu Cyrila a Metóda oslávi aj filharmónia
portál operaslovakia.sk, 18.06.2013


Jún v Štátnej filharmónii Košice
portál operaslovakia.sk, 01.06.2013


Študenti si zahrajú s profíkmi

Štátna filharmónia Košice venuje každú sezónu dva koncerty študentom košického konzervatória. Inak to nebude ani tento štvrtok.
V Dome umenia si od 19.00 hod. budúci adepti hry v orchestri sadnú medzi profesionálov a zažijú mystérium zrodu koncertu. Druhá časť bude patriť najlepším inštrumentalistom. „Pre študentov býva neopakovateľný zážitok, že diela, ktoré bežne študujú so sprievodom klavíra, môžu zažiť v ich pôvodnej veľkolepej podobe za asistencie symfonického orchestra," vraví dramaturgička Mária Kornucíková.
Počas tohto večera zaznie napríklad finále slávneho Husľového koncertu g mol Maxa Brucha či krkolomné Paganiniho variácie na g strune „Mojžiš" hrané J. Bogdanom na violončele. Publikum sa môže tešiť aj na technicky náročný Lisztov Klavírny koncert Es dur.
Denník Korzár, 29.5. 2013


Filharmónia sa otvára deťom

Štátna filharmónia Košice sa otvára aj najmenšiemu poslucháčovi. Cyklom koncertov chce zasväcovať najmenších do tajov klasickej hudby. KOŠICE. Všetko začne v sobotu o 9.00 a 10.30 hod. v Dome umenia. „Už dlhšie sme pociťovali potrebu vytvoriť projekty aj pre mladšieho poslucháča. Klasická hudba má silu osloviť a zaujať aj najmenšie deti," vraví dramaturgička ŠFK Mária Kornucíková.
Prvým podujatím pre najmenších bude hudobná rozprávka Sláčikovci. Tá deti zavedie do čarovného sveta fantázie aj klasickej hudby. Pred dvoma rokmi ju naštudovalo sláčikové kvarteto La Mus, ktorého členovia sú presvedčení, že u malých detí je to s klasickou hudbou podobne ako s potravou.
„Tak ako bábätko začína s materským mliečkom a až postupne je schopné prijímať aj inú potravu, rovnako krôčik po krôčiku ho treba privádzať do tajov klasickej hudby. Preto sme siahli po rozprávkach ukrývajúcich v sebe klasickú muziku, ktorá je nenásilná a stráviteľná," vraví huslistka Zuzana Oráčová.
Denník Korzár, 23.5.2013


Filharmónia ponúkne Brahmsa
Košický Korzár, 22.5.2013


Máj v Štátnej filharmónii Košice
portál operaslovakia.sk, 01.05.2013


Svetoznáma sexi huslistka Julia Fischer (29) má korene v Košiciach
Nový čas, 12.4.2013


Julia Fischer túžila byť huslistkou od troch rokov
Košický Korzár, 11.4.2013

O chvíľku štartuje Košická hudobná jar
Košický Korzár,8.4.2013


Filharmónia sa vrátila z Nemecka, dnes zahrá génia Grešáka

Koncert pre klavír a orchester východoslovenského hudobného génia Jozefa Grešáka uvedie Štátna filharmónia Košice dnes o 19.00 hod.
Pod názvom „Sme prví!" ponúkne aj košickú premiéru Corderovej skladby Herbst. Celého programu sa ujal Marián Lejava, ktorý je jednou z výrazných mladých dirigentských osobností.
„Som zvedavý, ako si adaptácia Grešákovho diela v podaní Ivana Šillera poradila s autorovou klavírnou technikou. Grešák totiž pri hre používal iba dva prsty na oboch rukách - palec a prstenník," vraví o zvláštnosti autora, ktorý bol samoukom, huslista a uznávaný pedagóg Karol Petróczi. Ten o Grešákovi hovorí ako o ojedinelom zjave na poli slovenskej hudby.
„Jeho tvorba nie je determinovaná žiadnymi vzormi. Korene jeho inšpirácie možno hľadať len vo východoslovenskom folklóre. Jeho hudba je írečitá a často šokujúca." Romantický Grieg K tvorbe Grešáka a Cordera pridala dramaturgia aj jedinú symfóniu škandinávskeho autora Edvarda Griega.
„Jeto celkom iný svet ako Solvegina pieseň. Nedominujú v ňom hmly nórskych fjordov, ale zaznie klasická partitúra, ktorú možno porovnať so symfóniami iných romantikov," dodáva Petróczi.
Orchester Štátnej filharmónie Košice sa pritom pred pár dňami vrátil z dvojtýždňového turné po Nemecku. Slovenskí hudobníci sa tam stretli s mimoriadnym ohlasom. O úspechu svedčí nielen vyše 5-tisícová návštevnosť, ale aj pozitívne kritiky.
„Počas celého turné nás tešilo vynikajúce prijatie publika i veľmi dobré ohlasy od spokojných organizátorov. Hoci turné bolo pre muzikantov veľmi náročné, pretože denne museli absolvovať aj niekoľkohodinové prejazdy a večer stáť vo vynikajúcej kondícii na javisku, ich výkony nadchli natoľko, že sme sa domov vrátili s pozvaním na ďalšie turné po tejto krajine," vraví riaditeľ ŠfK, Július Klein.
Orchester sa v Nemecku predstavil aj po boku vynikajúceho huslistu Noé Inuia a pod dirigentskou taktovkou šéfdirigenta Zbyňka Müllera. Na jednom koncerte ich viedol slávny Volker Schmidt Gertenbach.
Košický Korzár, 21.3.2013


Filharmónia ponúkne Osudovú
Košický Korzár, 5.3.2013


V košickej filharmónii zaznejú diela troch hudobných géniov
portál finance.sk, 16.2.2013


TREBA SI VYPOČUŤ HUDBU Z FILMOV VO FILHARMÓNII

„[...]nájsť niečo, čo by mladých ľudí pritiahlo do koncertnej sály a nadchlo pre ďalšie návštevy, je priam záslužný čin. O to sa asi snaží aj Štátna filharmónia Košice, ktorá v rámci podujatí pre mládež pripravila koncert zložený z hudby k notoricky známym filmom ako sú Piráti z Karibiku, Harry Potter, Schindlerov zoznam, Pán prsteňov, King Kong, E. T., Star Wars, Superman atď. Mládežníci si takto môžu uvedomiť, že hudba vo filme nie je len podmaz, ale plnohodnotné dielo. A že nie je len jeden známy skladateľ Ennio Moricone, od ktorého zaznie hudba z filmu Misia, ale že vo svete filmovej hudby znamenajú niečo aj mená ako Hans Zimmerman, John Towner Williams, Harry Gregson-Williams, Howard Shore či James Newton Howard. Diriguje David Hernando Rico..."
Týždeň, 11.2.2013


Do Košíc mieri dirigent, ktorý spolupracoval s Formanom
Košický Korzár, 5.2.2013

Prázdny

2011

 

Koncert 7. 4. 2011, ŠfK, dirigent: András DEÁK; klavír: Eugen INDJIC

„[...] Interpretácia tohto, na Griegove pomery veľkoryso rozvrhnutého cyklu zniesla aj najprísnejšie kritériá. Orchester a dirigent muzicírovali vo vzácnej symbióze, hudobníci hrali s chuťou, akej som tu už dávno nebol svedkom. Griegova hudba zaznela vo všetkých možných nuansách: bola elektrizujúca a výbojná, miestami pastorálna a idylická, ale aj melancholická a roztúžená, a tiež zemitá a rustikálna. Orchester znel kompaktne a precízne, a to tak v sólistických úsekoch, ako i v celých sekciách. Mohli by sme spomenúť aj výrazné deklamačné a naratívne obrysy mnohých motívov a tém, pružné a frapantné rubáta, nápadnú a nápaditú dynamiku, elementárnu silu výrazu a obrovské vnútorné napätie hudobného toku..."
HORKAY, Tamás: Štátna filharmónia Košice. In: Hudobný život, roč. 43, 2011, č. 4, s. 7


Koncert 11. 3. 2011, ŠfK, dirigent: Zbyněk MÜLLER; klavír: Václav KRAHULÍK

„[...] Štvrťhodinová skladba (F. Liszt: Bitka Húnov - pozn. ŠfK) [...] je dostatočne razantná a efektná, vyhýba sa však prvoplánovej ilustratívnosti a ideologizovaniu. V tomto zmysle sa diela prvotriedne zhostili košickí filharmonici na čele so šéfdirigentom Zbyňkom Müllerom. V Dome umenia sa rozpútali skutočné zvukové orgie; skladbe nechýbali bezchybné odstupňované tempá, veľkolepá gradácia prvej „bitevnej" časti, napätie celistvého ťahu, vášnivý temperament, či žiarivá majestátnosť. Obrovský kontrast orchestrálneho tutti a organového sóla v strede diela vyrážal dych. Pôsobivo vyznela aj prepracovaná vertikála orchestrálnej faktúry."
HORKAY, Tamás: Štátna filharmónia Košice. In: Hudobný život, roč. 43, 2011, č. 3, s. 7


Koncert 17. 2. 2011, ŠfK, dirigent: László KOVÁCS; klavír: Matej ARENDÁRIK

[...] V prvej produkcii, Cikkerových Spomienkach op. 25 pre komorný orchester z roku 1947, sme tak mali do činenia s maďarsko-slovenskou interpretáciou skladby slovenského autora. Pikantná záležitosť – no v pozitívnom slova zmysle. Cikkerova partitúra zaznela totiž v príklade profesionálnom pretlmočení, bez náznakov povrchnosti a lajdáckosti (čo pri „povinných" predvedeniach slovenskej hudby, bohužiaľ, nezriedka stáva). [...] Skladba mala patričnú atmosféru a rôzne náladové pointy, zvukovosť orchestra splnila aj náročné požiadavky.
[...] Rovnako som však mohol konečne naživo spoznať aj novú vychádzajúcu hviezdu mladej generácie slovenských klaviristov, žilinského rodáka Mateja Arendárika. Ten očakávania publika celkom iste vrchovato naplnil. Vynikal nespornou bravúrou, schopnosťou dramatizácie hudby a suverénnym nadhľadom. Mimoriadne ma potešila bezchybná súhra s orchestrom! V našich končinách som v podobných situáciách zvyknutý skôr na akúsi mdlú približnosť. Neviem, či to bol výsledok precíznych skúšok, alebo apriórneho súladu, ale niť diela sa odvíjala na základe ozajstného umeleckého dialógu, ktorý postupne naberal strhujúce obrátky."
HORKAY, Tamás: Štátna filharmónia Košice. In: Hudobný život, roč. 43, 2011, č. 3, s. 7

Prázdny

2010

 

Koncert 7. 10. 2010, ŠfK, dirigent: Zbyněk MÜLLER; violončelo: Julian Lloyd WEBBER

[...] Na úvod zaznela ako vtipný dramaturgický počin (Weber-Weber) Predohra k opere Čarostrelec. Ukázala virtuózny potenciál telesa i jednotlivých skupín, uznanie si zaslúžia najmä výkony hráčov na klarinete a hoboji. Dirigentovi sa v diele podarilo vytvoriť kompaktný zvuk, ktorý strhol predovšetkým v dynamicky premyslených gradáciách [...]".
URBANČÍKOVÁ, Lýdia: Štátna filharmónia Košice. In: Hudobný život, roč. 42, 2010, č. 11, s. 6


Záverečný koncert 24. 6. 2010, ŠfK, dirigent: Zbyněk MÜLLER; husle: Fréderic PÉLASSY

„[...] Orchester i jeho hráči hrali virtuózne, dirigent udržal ich koncentráciu do posledného tónu a symfónia vyznela ako oslava spoločnej radosti z umenia a krásy. Standing ovation pre orchestrálne teleso nebýva častým javom, obecenstvo si dokonca vyžiadalo od „svojho" orchestra prídavok [...]".
URBANČÍKOVÁ, Lýdia: Štátna filharmónia Košice. In: Hudobný život, roč. 42, 2010, č. 7-8, s. 8


Koncert ŠfK na festivale PRAŽSKÁ JAR (Praha, Rudolfinum) 25. 5. 2010, dirigenti: Peter BREINER a Zbyněk MÜLLER; klarinet: Giora FEIDMAN

„[...] Brilantního výkonu jsme byli pod Müllerovým vedením v podání košických filharmoniků svědky výběru ze Sibeliovy suity Král Kristián II [...] V místech, kde suita působila o kompoziční stránce o poznání méně intenzivně (Andante sostenuto 2. části), dovedl dirigent v nádherně rozezpívanou homofonií smyčců. Přesvědčivě, podepřeno virtuozitou orchestru, mu vyznělo i závěrečné Allegro molto.
POKORA, Miloš: Státni filharmónie Košice a Zbyněk Müller. In: Hudební rozhledy, roč. 63, 2010, č. 7, s. 18


Otvárací koncert KHJ 29. 4. 2010, ŠfK, dirigent: Zbyněk MÜLLER; ČESKÉ HORNOVÉ KVARTETO

„[...] Od prvého tónu viedol orchester sústredene, s dôrazom na klenuté témy, kompaktný zvuk, presnosť nástupov a diferencovanosť nálad. Bezchybné vstupy hoboja, zreteľnosť kontrapunktických pasáží, dialóg huslí a lesných rohov a hlavne veľkolepo vystavané „beethovenovské" finále zazneli v strhujúcej podobe, kde každé gesto, téma či fráza mali svoj význam [...]".
URBANČÍKOVÁ, Lýdia: Košická hudobná jar. In: Hudobný život, roč. 42, 2010, č. 6, s. 12-14


Koncert 19. 2. 2009, ŠfK, dirigent: Jerzy SWOBODA; husle: Miroslav AMBROŠ

„ [...] M. Ambroš spolu s dirigentom a orchestrom podali neobyčajný umelecký výkon, ktorý možno pokojne označiť slovom exkluzívny. Prokofievovu hudbu pretlmočili s dôrazom na zvukovosť, vnútorné dynamické a výrazové napätie, gradáciu i jasnú tematickú súhru sólistu a nástrojov v orchestri [...]".
URBANČÍKOVÁ, Lýdia: Štátna filharmónia Košice. In: Hudobný život, roč. 41, 2009, č. 3, s. 4


Koncert 18. 3. 2010, ŠfK, dirigent: Zbyněk MÜLLER; husle: Nicolas KOECKERT

„ Program, ktorý naštudovali členovia ŠfK so šéfdirigentom Zbyňkom Müllerom na poslednom marcovom koncerte (18. 3.), oslovil výnimočnosťou dramaturgie a interpretačnými kvalitami [...] Spôsob, akým orchester a dirigent dali vyniknúť Ravelovej inštrumentácii, radí tento výkon ŠfK k najlepším v doterajšej sezóne. Sústredená a koncepčne premyslená interpretácia Debussyho Mora dotvorila snivú a noblesnú náladu večera [...]".
URBANČÍKOVÁ, Lýdia: Štátna filharmónia Košice. In: Hudobný život, roč. 42, 2010, č. 4, s. 4


Koncert 11. 3. 2010, ŠfK, dirigent: Zbyněk MÜLLER; husle: Maroš POTOKÁR

„ [...] Na vyznení večera mal hlavný podiel dirigent Zbyněk Müller, ktorý každým ďalším vystúpením prezrádza svoj rast a ambície. [...] Dirigentove sústredené a zrozumiteľné gestá mali vplyv na obdivuhodnú presnosť hry orchestra, pozoruhodné boli plnosť zvuku skupín i výkony sólistov, najmä v efektnom vyvrcholení záverečnej časti [...]".
URBANČÍKOVÁ, Lýdia: Štátna filharmónia Košice. In: Hudobný život, roč. 42, 2010, č. 3, s. 10


Koncert 21. 1. 2010, ŠfK, dirigent: Zbyněk MÜLLER; sólisti: V. BOROVKA (hoboj), M. VERNARSKÝ (organ), Z. BEDNÁROVÁ a H. VÝTISKOVÁ (gitary)

„[...] Dielo zaujalo citlivým vyjadrením hudobných myšlienok prostredníctvom orchestrálnych farieb a výrazovej sily. Výkon orchestra možno označiť za výnimočný. Dirigent sa prejavil ako výrazná osobnosť i v nasledujúcej skladbe, ktorú J. Pelikán (1970) vytvoril pre jeho absolventský koncert [...]".
URBANČÍKOVÁ, Lýdia: Štátna filharmónia Košice. In: Hudobný život, roč. 42, 2010, č. 1-2, s. 5

Prázdny

2009

 

Večer s operou 3. 12. 2009, ŠfK, dirigent: Paolo GATTO; sólisti: Eva DŘIZGOVÁ-JIRUŠOVÁ, Otokar KLEIN

„ [...] Kompaktný zvuk orchestra, vysoké tempá, presné nástupy, vzájomná súhra skupín ostali charakteristikami celého večera. Gatto dosiahol neobyčajne plastický zvuk, frázovanie aj tónovú kvalitu. Ani v áriách nebol orchester „len" sprievodom, stal sa súčasťou dramatického diania partnerom – adekvátnym k štýlom jednotlivých diel. Výborné výkony podávali aj jednotliví hráči. [...]".
URBANČÍKOVÁ, Lýdia: Štátna filharmónia Košice. In: Hudobný život, roč. 41, 2009, č. 11-12, s. 6


Otvárací koncert 7. 10. 2009, ŠfK, dirigent: Zbyněk MÜLLER; baset. roh: Ludmila PETERKOVÁ

„ [...] Na čele umeleckej zložky je v súčasnosti mladý talentovaný dirigent Zbyněk Müller, záruka rastu interpretačnej úrovne [...] Nový šéfdirigent presne viedol každý nástroj, sólistov ako aj skupiny, napätie sa mu darilo dramaticky dávkovať a stupňovať [...]Orchester si tak stanovil vysokú „latku", kritérium umeleckých výkonov pre nasledujúce obdobie".
URBANČÍKOVÁ, Lýdia: Štátna filharmónia Košice. In: Hudobný život, roč. 41, 2009, č. 11-12, s. 6

Partneri

...

Kontakt pre médiá:
Lucia RADZOVÁ, PR manažérka ŠfK, +421 918 802 101, lucia.radzova@sfk.sk

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladnica

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT: 10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE: Zatvorené

Večerná pokladnica ŠfK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 2, 4, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.