Návrat orchestra ŠfK z Maďarska, Medzinárodný organový festival, 46. koncertná sezóna ŠfK

TLAČOVÁ SPRÁVA 8. 9. 2014

Návrat orchestra ŠfK z Maďarska
44. ročník Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola
46. Koncertná sezóna ŠfK

V sobotu 6. 9. 2014 sa orchester Štátnej filharmónie Košice (ŠfK) vrátil z Maďarska, kde s veľkým úspechom odohral koncerty v mestách Békéscaba a Tótkomlós usporiadané k príležitosti 10. výročia vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie. Koncerty sa konali pod záštitou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Orchester hral pod taktovkou Maroša Potokára, sólový part Haydnovho violončelového koncertu D dur bol zverený jednému z najtalentovanejších violončelistov mladej generácie - Jánovi Bogdanovi. ŠfK aj týmto spôsobom dáva priestor mladým umelcom, ktorých tvorivé aktivity vrelo podporuje.
Reprezentácia v zahraničí nás tento rok čaká ešte raz, a to v priebehu Vianočných sviatkov. Orchester ŠfK vycestuje na dvojtýždňové turné v Číne, kde pod vedením šéfdirigenta Zbyňka Müllera odohrá 8 až 10 koncertov v rôznych mestách.
Predsezóna v ŠfK začína mimoriadnym koncertom „na želanie" nazvaným „Američan v Paríži" podľa nezabudnuteľného diela Georga Gershwina. Zámerom dramaturgie ŠfK bolo zostaviť program vyhovujúci požiadavkám návštevníkov filharmónie, ktorí vyjadrili svoj názor prostredníctvom ankiet realizovaných počas minulej koncertnej sezóny.
Hneď po tomto mimoriadnom koncerte začína 44. ročník Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola, ktorý sa tento rok okrem Košíc koná až v piatich mestách východoslovenského regiónu. Zahraniční umelci už „tradične" navštívia mestá, ktoré sa vo svojich kostoloch pýšia kvalitnými organmi a každoročne sa na tomto festivale podieľajú – Rožňava, Kežmarok, Spišská Nová Ves a Poprad. „Novinkou" je mesto Sabinov, kde sa v Kostole sv. Jána Krstiteľa tešia z nového dvojmanuálového mechanického organu z dielne Bies. Aj tohtoročný 44. ročník festivalu dodržiava dobrú tradíciu, ktorou je zaradenie minimálne jedného diela Organovej knihy pre Ivana Sokola (z pera slovenského skladateľa Jozefa Grešáka) do programu každého interpreta, ako symbolické vzdanie pocty zakladateľovi festivalu, fenomenálnemu organistovi Ivanovi Sokolovi. Na MOF budú tento rok hosťovať umelci z rôznych krajín – Alessandro Bianchi (Taliansko), Iveta Apkalna (Lotyšsko) a Pavel Kohout (Česká republika). Spomedzi domácich interpretov organového umenia sa festivalu zúčastní organista so svetovým renomé – Marek Vrábel. Všetci umelci odohrajú svoje koncerty v Košiciach a v ďalšom meste. Výnimkou bude Pavel Kohout, ktorý okrem Košíc navštívi i Sabinov a Poprad. Ťažiskom festivalu je koncert ŠfK s Ivetou Apkalna (18.9.), na ktorom pod taktovkou Leoša Svárovského zaznie okrem iného aj skvelá Guilmantova Symfónia pre organ a orchester. Medzinárodný organový festival Ivana Sokola tento rok počas svojho takmer mesačného trvania (12.9. – 3. 10.) prinesie naozaj pestrý program so zastúpením „klasických" diel organovej hudby z tvorby Johanna Sebastiana Bacha, ale aj progresívne diela súčasných tvorcov.
46. koncertnej sezóne možno bez zaváhania prisúdiť atribúty bohatá, rôznorodá, žánrovo pestrá.... Milovníci „klasiky" v programe nájdu bohatú ponuku známych koncertných diel i symfonických opusov z tvorby W. A. Mozarta, F. M. Bartholdyho, L. van Beethovena, J. Brahmsa,P. I. Čajkovského, A. Dvořáka, L. Janáčka a iných. Na druhej strane pre náročnejších poslucháčov ŠfK do dramaturgie zahrnula aj menej známe, raritné diela napríklad od bulharských skladateľov D. Nenova, P. Vladigerova, či premiéru španielskeho skladateľa E. Blattiho. Dramaturgia ŠfK nezabudla ani na priaznivcov projektov populárnej filmovej hudby, ktoré pokračujú aj v sezóne 2014/2015. Pokračujú tiež obľúbené operné projekty so slovenskými speváckymi hviezdami. V rámci podujatia „Francúzska opera" a v žánrovo „populárnejšom" koncerte „Opereta? Muzikál?" zasvietia Andrea Čajová-Vizváry, Zuzana Šveda, Jana Tajovská či Lukáš Vlček. Mozartove narodeniny tento rok oslávime s manželmi Hollými, opernými spevákmi Anetou a Jurajom. Žánrovú multištýlovosť sezóny spestrí aj spolupráca s Andrej Šeban Band i koncert z tvorby jedného z najlepších a najuznávanejších súčasných slovenských skladateľov – Vladimíra Godára. V koncertoch 46. koncertnej sezóny zarezonujú aj výročia slovenských skladateľov – dvoch veľkých tvorcov symfonickej hudby D. Kardoša a A. Moyzesa. ŠfK sa zapojí aj do celoeurópsky rezonujúceho „Roku českej hudby" tvorbou B. Smetanu, A. Dvořáka a L. Janáčka. Pozvanie na koncerty filharmónie prijali viacerí vynikajúci interpreti, spomedzi ktorých sú najpôsobivejšie „mená" huslistov – Gidon Kremer, Dalibor Karvay, Vilmos Szabadi, Žiga Brank, Micho Dimitrov . K svetovým pódiám a métam sa blížia aj mimoriadne nadané - „zázračné" deti Martin Chudada (klavír) a Marianna Zolnacz (flauta), ktorí svoje umenie predvedú košickému publiku aj v tejto sezóne. V 46. Koncertnej sezóne ŠfK pokračujú pravidelné pred-koncertné Stretnutia s hudbou a komorné Literárno-hudobné večery. Orchester ŠfK i naďalej povedie šéfdirigent Zbyněk Müller, tentokrát spolu s Leošom Svárovským, ktorý prijal post hlavného hosťujúceho dirigenta.

Verejný odpočet za rok 2020

Štátna filharmónia Košice vás pozýva na verejný odpočet činnosti a hospodárenia za uplynulý rok 2020. Prezentácia sa uskutoční vo štvrtok 20. mája o 14:00 hod. v Dome umenia - vstup cez služobný vchod z Tajovského ulice.

Čitať viac »

Zažite virtuozitu Milana Paľu

Ďalší májový koncert s publikom z produkcie Štátnej filhamónie Košice nesie názov PROKOFIEV – SUK. V Prokofievovom Koncerte pre husle a orchester č. 2 g mol sa predstaví husľový virtuóz Milan Paľa. Druhou skladbou bude Sukova Pohádka. Ide o suitu z hudby k Zeyerovej dramatickej rozprávke Radúz a Mahulena. Podujatie pod taktovkou šéfdirigenta ŠfK Zbyňka Müllera sa uskutoční vo štvrtok 20. mája 2021 o 19:00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Koncert GERSHWIN – MUSORGSKIJ naživo v Košiciach

Brány Domu umenia sa otvoria pre milovníkov krásnej hudby už tento týždeň. Prvým koncertom pre publikum bude GERSHWIN – MUSORGSKIJ pod vedením šéfdirigenta Štátnej filharmónie Košice Zbyňka Müllera. Úlohu sólistu prijal špičkový predstaviteľ európskeho interpretačného umenia – Ladislav Fančovič. Podujatie sa uskutoční vo štvrtok 13. mája 2021 o 19:00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Košická hudobná jar bude v lete

Etablovaný medzinárodný festival Košická hudobná jar (KHJ) ponúkne vo svojom 65. ročníku množstvo lákavých symfonických a komorných koncertov. Do Košíc zavítajú renomovaní zahraniční umelci z Ruska, Nemecka, Francúzska a Českej republiky. KHJ sa bude konať od 9. do 29. júla 2021. Štátna filharmónia Košice presunula podujatie z mája na júl kvôli epidemiologickej situácii. Návštevníci tým získajú aj celkom nové zážitky.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladnica

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 55 2453 123
(len počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT: 10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE: Zatvorené

Večerná pokladnica ŠfK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 2, 4, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.