Návrat orchestra ŠfK z Maďarska, Medzinárodný organový festival, 46. koncertná sezóna ŠfK

TLAČOVÁ SPRÁVA 8. 9. 2014

Návrat orchestra ŠfK z Maďarska
44. ročník Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola
46. Koncertná sezóna ŠfK

V sobotu 6. 9. 2014 sa orchester Štátnej filharmónie Košice (ŠfK) vrátil z Maďarska, kde s veľkým úspechom odohral koncerty v mestách Békéscaba a Tótkomlós usporiadané k príležitosti 10. výročia vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie. Koncerty sa konali pod záštitou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Orchester hral pod taktovkou Maroša Potokára, sólový part Haydnovho violončelového koncertu D dur bol zverený jednému z najtalentovanejších violončelistov mladej generácie - Jánovi Bogdanovi. ŠfK aj týmto spôsobom dáva priestor mladým umelcom, ktorých tvorivé aktivity vrelo podporuje.
Reprezentácia v zahraničí nás tento rok čaká ešte raz, a to v priebehu Vianočných sviatkov. Orchester ŠfK vycestuje na dvojtýždňové turné v Číne, kde pod vedením šéfdirigenta Zbyňka Müllera odohrá 8 až 10 koncertov v rôznych mestách.
Predsezóna v ŠfK začína mimoriadnym koncertom „na želanie" nazvaným „Američan v Paríži" podľa nezabudnuteľného diela Georga Gershwina. Zámerom dramaturgie ŠfK bolo zostaviť program vyhovujúci požiadavkám návštevníkov filharmónie, ktorí vyjadrili svoj názor prostredníctvom ankiet realizovaných počas minulej koncertnej sezóny.
Hneď po tomto mimoriadnom koncerte začína 44. ročník Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola, ktorý sa tento rok okrem Košíc koná až v piatich mestách východoslovenského regiónu. Zahraniční umelci už „tradične" navštívia mestá, ktoré sa vo svojich kostoloch pýšia kvalitnými organmi a každoročne sa na tomto festivale podieľajú – Rožňava, Kežmarok, Spišská Nová Ves a Poprad. „Novinkou" je mesto Sabinov, kde sa v Kostole sv. Jána Krstiteľa tešia z nového dvojmanuálového mechanického organu z dielne Bies. Aj tohtoročný 44. ročník festivalu dodržiava dobrú tradíciu, ktorou je zaradenie minimálne jedného diela Organovej knihy pre Ivana Sokola (z pera slovenského skladateľa Jozefa Grešáka) do programu každého interpreta, ako symbolické vzdanie pocty zakladateľovi festivalu, fenomenálnemu organistovi Ivanovi Sokolovi. Na MOF budú tento rok hosťovať umelci z rôznych krajín – Alessandro Bianchi (Taliansko), Iveta Apkalna (Lotyšsko) a Pavel Kohout (Česká republika). Spomedzi domácich interpretov organového umenia sa festivalu zúčastní organista so svetovým renomé – Marek Vrábel. Všetci umelci odohrajú svoje koncerty v Košiciach a v ďalšom meste. Výnimkou bude Pavel Kohout, ktorý okrem Košíc navštívi i Sabinov a Poprad. Ťažiskom festivalu je koncert ŠfK s Ivetou Apkalna (18.9.), na ktorom pod taktovkou Leoša Svárovského zaznie okrem iného aj skvelá Guilmantova Symfónia pre organ a orchester. Medzinárodný organový festival Ivana Sokola tento rok počas svojho takmer mesačného trvania (12.9. – 3. 10.) prinesie naozaj pestrý program so zastúpením „klasických" diel organovej hudby z tvorby Johanna Sebastiana Bacha, ale aj progresívne diela súčasných tvorcov.
46. koncertnej sezóne možno bez zaváhania prisúdiť atribúty bohatá, rôznorodá, žánrovo pestrá.... Milovníci „klasiky" v programe nájdu bohatú ponuku známych koncertných diel i symfonických opusov z tvorby W. A. Mozarta, F. M. Bartholdyho, L. van Beethovena, J. Brahmsa,P. I. Čajkovského, A. Dvořáka, L. Janáčka a iných. Na druhej strane pre náročnejších poslucháčov ŠfK do dramaturgie zahrnula aj menej známe, raritné diela napríklad od bulharských skladateľov D. Nenova, P. Vladigerova, či premiéru španielskeho skladateľa E. Blattiho. Dramaturgia ŠfK nezabudla ani na priaznivcov projektov populárnej filmovej hudby, ktoré pokračujú aj v sezóne 2014/2015. Pokračujú tiež obľúbené operné projekty so slovenskými speváckymi hviezdami. V rámci podujatia „Francúzska opera" a v žánrovo „populárnejšom" koncerte „Opereta? Muzikál?" zasvietia Andrea Čajová-Vizváry, Zuzana Šveda, Jana Tajovská či Lukáš Vlček. Mozartove narodeniny tento rok oslávime s manželmi Hollými, opernými spevákmi Anetou a Jurajom. Žánrovú multištýlovosť sezóny spestrí aj spolupráca s Andrej Šeban Band i koncert z tvorby jedného z najlepších a najuznávanejších súčasných slovenských skladateľov – Vladimíra Godára. V koncertoch 46. koncertnej sezóny zarezonujú aj výročia slovenských skladateľov – dvoch veľkých tvorcov symfonickej hudby D. Kardoša a A. Moyzesa. ŠfK sa zapojí aj do celoeurópsky rezonujúceho „Roku českej hudby" tvorbou B. Smetanu, A. Dvořáka a L. Janáčka. Pozvanie na koncerty filharmónie prijali viacerí vynikajúci interpreti, spomedzi ktorých sú najpôsobivejšie „mená" huslistov – Gidon Kremer, Dalibor Karvay, Vilmos Szabadi, Žiga Brank, Micho Dimitrov . K svetovým pódiám a métam sa blížia aj mimoriadne nadané - „zázračné" deti Martin Chudada (klavír) a Marianna Zolnacz (flauta), ktorí svoje umenie predvedú košickému publiku aj v tejto sezóne. V 46. Koncertnej sezóne ŠfK pokračujú pravidelné pred-koncertné Stretnutia s hudbou a komorné Literárno-hudobné večery. Orchester ŠfK i naďalej povedie šéfdirigent Zbyněk Müller, tentokrát spolu s Leošom Svárovským, ktorý prijal post hlavného hosťujúceho dirigenta.

Čarovné Vianoce vo filharmónii

O Vianoce vo filharmónii je aj tento rok veľký záujem. Štátna filharmónia Košice (ŠFK) pre svojich návštevníkov pripravila tri Vianočné koncerty. Sólistom večera bude slovenský husľový virtuóz Dalibor Karvay. K sviatočnej atmosfére prispejú Košický spevácky zbor učiteľov a Zbor sv. Cecílie. Pod taktovkou Adama Sedlického sa spolu s orchestrom ŠFK predstavia sopranistka Michaela Kušteková, mezzosopranistka Terézia Kružliaková, tenorista Michal Lehotský a basista Gustáv Beláček.

Čitať viac »

Robert Jindra

Operný večer so šéfdirigentom Robertom Jindrom

Tematický koncert dostal názov Z rozprávky do rozprávky. Je však určený pre dospelého diváka. Popri orchestri Štátnej filharmónie Košice (ŠFK) sa zaskvejú krištáľové hlasy sopranistky Jany Sibery a mezzosopranistky Václavy Krejčí Houskovej. Všetko pod vedením charizmatického šéfdirigenta ŠFK Roberta Jindru. Koncert z abonentného cyklu A sa uskutoční vo štvrtok 7. decembra 2023 o 19:00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Sasha Yankevych

Chopin & Sibelius v Dome umenia

Novembrový program zakončia v Štátnej filharmónii Košice symfonickým koncertom s názvom CHOPIN & SIBELIUS. O podujatie je veľký záujem a isto za tým stojí obľúbený Chopinov druhý klavírny koncert v podaní vyhľadávaného amerického klaviristu Andrewa von Oeyena. Druhá časť večera bude patriť severskej hudbe Jeana Sibelia. Orchester ŠFK povedie Sasha Yankevych ukrajinský dirigent pôsobiaci vo Švédsku. Koncert z abonentného cyklu A sa uskutoční vo štvrtok 23. novembra 2023 o 19:00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Zbyněk Müller a Orchester ŠFK

Hudobné pohladenie na koncerte sakrálnej hudby

Milovníci vokálno-inštrumentálnej hudby a zborového spevu ocenia Večer sakrálnej hudby, na ktorý pozýva Štátna filharmónia Košice. Koncert v podaní orchestra ŠFK, štyroch sólistov a Českého akademického zboru Brno povedie hlavný hosťujúci dirigent Zbyněk Müller.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT:  10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE:  Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...