20 rokov ARS NOVA

November sa v Štátnej filharmónii Košice nesie na vlne spoluprác. Aj toto je rozmer festivalu súčasného umenia ARS NOVA. Spájaním rôznych kultúrnych operátorov rozširuje povedomie o súčasnej vážnej hudbe. Dramaturgia koncertov uprednostňuje diela žijúcich autorov a skladateľov spätých s regiónom východného Slovenska. Vďaka podujatiam ARS NOVA sa aj mladí slovenskí umelci môžu zviditeľniť a etablovať v oblasti koncertného umenia. Dvadsiaty ročník festivalu prinesie osem premiér – šesť svetových a dve slovenské, z toho až štyri diela pre orchester. Séria podujatí predstaví najmä mladú a strednú generáciu skladateľov. Inovatívne a experimentálne prístupy môžu návštevníci zažiť na koncertoch v Tabačke, Kunsthalle a na Konzervatóriu Timonova.

 

SPECTRUM QUARTETT – CUBUS 

Pri realizácii prvého koncertu spojila Štátna filharmónia Košice sily s Tabačkou Kulturfabrik. Komorný koncert predstaví profesionálne sláčikové kvarteto Spectrum Quartett, ktoré sa venuje klasickej aj súčasnej vážnej hudbe. Širokospektrálnym záberom svojich členov čerpá aj z jazyka ľudovej hudby, jazzu a improvizácie, čo počuť v energickom prejave a originálnom zvuku kvarteta. V Tabačke Kulturfabrik teleso uvedie svoj projekt CUBUS. Štyria skladatelia – štyria interpreti – osem individualít, osem bodov prepojených v silný objekt. CUBUS je túžbou obnoviť staré spojenia, priateľstvá, naplniť formu obsahom. Na návštevníkov čakajú štyri skladby pre sláčikové kvarteto od skladateľov, ktorých spája podobný ročník narodenia. Vladislav Šarišský, Michal Paľko, Lucia Chuťková a Peter Duchnický prinášajú unikátne skladby s vlastnými hodnotami, príbehmi a jedinečným jazykom. Dve skladby sú venované pamiatke generačných a umeleckých súputníčiek – Monike Potokárovej a Márii Rumanovej. Koncert sa uskutoční 6. novembra 2023 o 19:00 v Tabačke Kulturfabrik. Vstupné je dobrovoľné.

>>> VIAC INFO <<<

 

NOVÁ HUDBA V KUNSTHALLE 

Symfonický koncert s výstižným názvom Nová hudba v Kunsthalle prinesie rovno štyri premiéry. V skladbe Inter – Intra No. 2 pre sláčikový orchester od Petra Dana Ferenčíka bude možné navnímať, ako hráči medzi sebou v priestore interagujú a odpovedajú si odovzdávaním hudobných motívov. / Musik für Egon Schiele pre sólové husle a redukovaný orchester napísal skladateľ Peter Javorka k 100. výročiu smrti výtvarníka Egona Schieleho. Skladba je jednočasťová a sú v nej dva kontrastné princípy. / Počet a komplexnosť riadených hudobných procesov v skladbe A Weathered Line. Glittering. od Mateja Slobodu je zredukovaný na nevyhnutné minimum. Bude možné ponoriť sa do neustále meniaceho sa objektu a všímať si mikromelódie i zmeny farieb. / Proti.Stav Petra Machajdíka sa snaží vytvoriť jemný svet emocionálnych textúr. Skladba sa dotýka úvah o súčasnom stave životného prostredia a ochrane biodiverzity.

Orchester ŠFK povedie Balázs Horváth, sólistami večera budú huslista Martin Pavlík a akordeonista Peter Katina. Koncert je súčasťou festivalu Nová slovenská hudba, ktorý organizuje Spolok slovenských skladateľov. Podujatie sa uskutoční 9. novembra 2023 o 19:00 v Kunsthalle / Hale umenia vďaka spolupráci s K 13 – Košické kultúrne centrá. Počet vstupeniek je limitovaný. Lístky sú v predaji v pokladni Domu umenia aj na webe www.sfk.sk.

>>> KÚPIŤ VSTUPENKY <<< 

 

REZONUJÚCE INOVÁCIE V KOMORNOM KONTEXTE 

Posledný koncert ARS NOVA bude patriť najmladšej generácii interpretov a skladateľov. Koncert ponúkne štyri premiéry od skladateľov Samuela ČamákaJaroslava Tuleja. Na podujatí sa predstavia sólisti z radov študentov a pedagógov Konzervatória na Timonovej ulici v Košiciach, ako aj sláčikové kvarteto RUMI QUARTET z Bratislavy. Koncert v spolupráci s Hudobnou spoločnosťou Hemerkovcov sa uskutoční 13. novembra 2023 o 17:00 na Konzervatóriu Timonova. Vstup naň je voľný.

>>> VIAC INFO <<<


Kontakt pre médiá:
Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK
+ 421 918 802 101, lucia.radzova@sfk.sk

Čarovné Vianoce vo filharmónii

O Vianoce vo filharmónii je aj tento rok veľký záujem. Štátna filharmónia Košice (ŠFK) pre svojich návštevníkov pripravila tri Vianočné koncerty. Sólistom večera bude slovenský husľový virtuóz Dalibor Karvay. K sviatočnej atmosfére prispejú Košický spevácky zbor učiteľov a Zbor sv. Cecílie. Pod taktovkou Adama Sedlického sa spolu s orchestrom ŠFK predstavia sopranistka Michaela Kušteková, mezzosopranistka Terézia Kružliaková, tenorista Michal Lehotský a basista Gustáv Beláček.

Čitať viac »

Robert Jindra

Operný večer so šéfdirigentom Robertom Jindrom

Tematický koncert dostal názov Z rozprávky do rozprávky. Je však určený pre dospelého diváka. Popri orchestri Štátnej filharmónie Košice (ŠFK) sa zaskvejú krištáľové hlasy sopranistky Jany Sibery a mezzosopranistky Václavy Krejčí Houskovej. Všetko pod vedením charizmatického šéfdirigenta ŠFK Roberta Jindru. Koncert z abonentného cyklu A sa uskutoční vo štvrtok 7. decembra 2023 o 19:00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Sasha Yankevych

Chopin & Sibelius v Dome umenia

Novembrový program zakončia v Štátnej filharmónii Košice symfonickým koncertom s názvom CHOPIN & SIBELIUS. O podujatie je veľký záujem a isto za tým stojí obľúbený Chopinov druhý klavírny koncert v podaní vyhľadávaného amerického klaviristu Andrewa von Oeyena. Druhá časť večera bude patriť severskej hudbe Jeana Sibelia. Orchester ŠFK povedie Sasha Yankevych ukrajinský dirigent pôsobiaci vo Švédsku. Koncert z abonentného cyklu A sa uskutoční vo štvrtok 23. novembra 2023 o 19:00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Zbyněk Müller a Orchester ŠFK

Hudobné pohladenie na koncerte sakrálnej hudby

Milovníci vokálno-inštrumentálnej hudby a zborového spevu ocenia Večer sakrálnej hudby, na ktorý pozýva Štátna filharmónia Košice. Koncert v podaní orchestra ŠFK, štyroch sólistov a Českého akademického zboru Brno povedie hlavný hosťujúci dirigent Zbyněk Müller.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT:  10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE:  Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...