60. Košická hudobná jar sa ponesie v znamení priaznivej spolupráce so špičkovými umelcami

„Kto chce pochopiť hudbu, nepotrebuje ani tak sluch, ako srdce."
Titus Livius

Medzinárodný festival Košická hudobná jar (KHJ) patrí medzi najstaršie podujatia, ktoré každoročne privádzajú do východoslovenského regiónu množstvo významných umelcov. Už 60 rokov festival prináša priaznivcom klasickej hudby neopakovateľné umelecké zážitky blížiace sa ponuke v najväčších kultúrnych centrách Európy. Jubilejný ročník KHJ sa vďaka dlhodobým priateľským kontaktom odvíja predovšetkým od spolupráce so špičkovými umeleckými osobnosťami. Jarný festival sa teda ponesie v duchu dobrých vzťahov a priaznivej atmosféry v Košiciach, vďaka ktorej pozvanie prijali obľúbení domáci i zahraniční umelci.

Otvorenie KHJ zverila Štátna filharmónia Košice špičke spomedzi svetových klaviristov Eugenovi Indjićovi. Výsledkom blízkeho vzťahu s umelcom sú až dve podujatia, samostatný klavírny recitál spojený so zahájením výstavy obrazov Vladimíra KADERU a následne slávnostný Otvárací koncert. „Štátna filharmónia Košice disponuje vynikajúcim koncertným krídlom Steinway a Sons, ktoré sme sa pri tejto jedinečnej príležitosti rozhodli využiť čo najviac, teda pridaným klavírnym recitálom fenomenálneho Eugena Indjića", hovorí dramaturgička filharmónie, Mária Kornucíková. Na Otváracom koncerte sa Eugen Indjić predstaví v Ravelovom Klavírnom koncerte G dur a Štátna filharmónia Košice si v rámci večera pripomenie aj svoj historicky prvý koncert, na ktorom zazneli Spomienky Jána Cikkera, memoriálne dielo, ktorým sa košická filharmónia uviedla do koncertného života.
Cyklus symfonických koncertov ponúkne okrem tradičných podujatí i Operný galavečer, kde sa pod taktovkou Yordana Kamdzhalova stretnú dve mimoriadne osobnosti operného pódia, Miroslav Dvorský a Štefan Kocán. Slávnostným koncertom si pripomenieme 70. výročie ukončenia 2. svetovej vojny, na ktorom udalosťou par excellence bude uvedenie Beethovenovej Symfónie č. 9 s „Ódou na radosť" s hviezdnym obsadením sólistov a Zboru Slovenskej filharmónie pod vedením Leoša Svárovského. S pozitívnymi očakávaniami sú spojené aj koncerty Jean Sibelius 150 so Sophiou Jaffé, ktorá pri príležitosti 150 rokov od narodenia tohto severana zahrá jeho slávny Husľový koncert d mol a multimediálny projekt s názvom Planéty, podľa rovnomenného diela Gustava Holsta, ktorý je výsledkom spolupráce filharmónie s Hvezdárňou a planetáriom CVČ Domino. Koncert je venovaný pamiatke jednej z najvýznamnejších osobností Slovenska, okrem iného aj astronóma Milana Rastislava Štefánika.

Obľúbenou súčasťou festivalu sú vždy aj KONCERTY KOMORNEJ HUDBY, každoročne obohacujúce dramaturgiu Košickej hudobnej jari . Tá oslovila aj viaceré slovenské telesá, a tak sa domácemu publiku predstaví okrem iných aj ŠKO Žilina so žánrovo pestrým programom, ktorý Mozatovou Malou nočnou hudbou zaujme milovníkov hudby klasicizmu i strhujúceho štýlu „tango nuevo" argentínskeho skladateľa Astora Piazzollu. Žilinčania sa v Dome umenia predstavia pod taktovkou Simona Chalka, dvorného dirigenta speváckeho zoskupenia Il divo. V interpretácii hudobníkov Moyzesovho kvarteta, azda najpopulárnejšieho domáceho komorného kvarteta, zaznie aj slovenská hudba, presnejšie štvrté sláčikové kvarteto Alexandra Moyzesa „Venované kvartetu môjho mena". Zážitok sľubuje netradične poňatý projekt komorného zoskupenia Camerata Janáček prepájajúci žáner klasickej, ľudovej a kaviarenskej hudby, od čoho sa odvíja aj zaujímavé nástrojové obsadenie s využitím cimbalu a Panovej flauty. Dramaturgickú originálnosť prinesie koncert súboru starej hudby Ritornello a vokálneho telesa Gregoriana s názvom „Barokový majáles". Intímnou atmosférou predchnutý bude literárno-hudobný večer „O umení a bytí" s raritným alikvotným spevákom Rami Shaafim, klaviristom Petrom Pažickým a hercom Františkom Kovárom.

Festival Košická hudobná jar aj tento rok prináša viaceré sprievodné podujatia, medzi ktoré patrí výstava obrazov Vladimíra Kaderu, prístupná počas celého festivalu, mimoriadny koncert v Spišskej Novej Vsi s huslistkou Ayako Yonetani a predstavenia Štátneho divadla Košice – Straussova opera Ariadna na Naxe a Čajkovského balet Labutie jazero. Šesťdesiatka najväčšieho hudobného festivalu metropoly východu opäť ponúkne nezabudnuteľné umelecké zážitky. Veríme, že v budúcnosti oslávi tento sviatok hudby aj ďalšie okrúhle výročia.

 

 

Čarovné Vianoce vo filharmónii

O Vianoce vo filharmónii je aj tento rok veľký záujem. Štátna filharmónia Košice (ŠFK) pre svojich návštevníkov pripravila tri Vianočné koncerty. Sólistom večera bude slovenský husľový virtuóz Dalibor Karvay. K sviatočnej atmosfére prispejú Košický spevácky zbor učiteľov a Zbor sv. Cecílie. Pod taktovkou Adama Sedlického sa spolu s orchestrom ŠFK predstavia sopranistka Michaela Kušteková, mezzosopranistka Terézia Kružliaková, tenorista Michal Lehotský a basista Gustáv Beláček.

Čitať viac »

Robert Jindra

Operný večer so šéfdirigentom Robertom Jindrom

Tematický koncert dostal názov Z rozprávky do rozprávky. Je však určený pre dospelého diváka. Popri orchestri Štátnej filharmónie Košice (ŠFK) sa zaskvejú krištáľové hlasy sopranistky Jany Sibery a mezzosopranistky Václavy Krejčí Houskovej. Všetko pod vedením charizmatického šéfdirigenta ŠFK Roberta Jindru. Koncert z abonentného cyklu A sa uskutoční vo štvrtok 7. decembra 2023 o 19:00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Sasha Yankevych

Chopin & Sibelius v Dome umenia

Novembrový program zakončia v Štátnej filharmónii Košice symfonickým koncertom s názvom CHOPIN & SIBELIUS. O podujatie je veľký záujem a isto za tým stojí obľúbený Chopinov druhý klavírny koncert v podaní vyhľadávaného amerického klaviristu Andrewa von Oeyena. Druhá časť večera bude patriť severskej hudbe Jeana Sibelia. Orchester ŠFK povedie Sasha Yankevych ukrajinský dirigent pôsobiaci vo Švédsku. Koncert z abonentného cyklu A sa uskutoční vo štvrtok 23. novembra 2023 o 19:00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Zbyněk Müller a Orchester ŠFK

Hudobné pohladenie na koncerte sakrálnej hudby

Milovníci vokálno-inštrumentálnej hudby a zborového spevu ocenia Večer sakrálnej hudby, na ktorý pozýva Štátna filharmónia Košice. Koncert v podaní orchestra ŠFK, štyroch sólistov a Českého akademického zboru Brno povedie hlavný hosťujúci dirigent Zbyněk Müller.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT:  10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE:  Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...