53. ročník Medzinárodného organového festivalu bol spolufinancovaný Košickým samosprávnym krajom z programu Terra Incognita.
Názov projektu: 53. ročník Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola (MOFIS)
Program podpory: 1. Podpora podujatí s dôrazom na rozvoj cestovného ruchu
Výška dotácie: 4.000 eur
Termín realizácie projektu: 1. 8. 2024 – 15. 10. 2024
O projekte:
V rámci 53. ročníka festivalu Štátna filharmónia Košice do dramaturgie zaradila špeciálny projekt rakúskeho organistu a performera Franza Danksagmüllera s názvom Dávny. Súčasťou projektu Dáv ny bola rozsiahla prípravná fáza, počas ktorej autor absolvoval cestu po slovenských, českých a poľských chrámoch a zaznamenával (zvukovo aj obrazom) poškodené organy, ktorých zvuky sú súčasťou výsledného plánovaného koncertu. Jednou z lokalít, ktoré navštívil, bola Gelnica, kde sa jeden z koncertov MOFIS uskutoční. Spojením živej organovej interpretácie, videoprojekcie a elektronickej hudby má tento projekt okrem umeleckého, aj dokumentačný charakter a snaží sa poukazovať na stav niektorých kultúrnych pamiatok v stredoeurópskom regióne.
MOFIS si dlhodobo kladie za cieľ koncertami prezentovať nielen hudobné organové dedičstvo, ale aj architektonické kultúrne bohatstvo Košického kraja. v 53. ročníku rozšíri svoje pole pôsobnosti v tejto prezentačnej činnosti o novú lokáciu - o Evanjelický kostol v Gelnici (koncert 17. 9. 2024). Druhým miestom, kde plánuje Štátna filharmónia Košice usporiadať koncert Dávny, je Dóm sv. Alžbety v Košiciach (dňa 15. 9. 2024). Týmto koncertom nadvižeme na zahraničnú prax, kedy vďaka organovým recitálom mestá lákajú turistov, aby navštívili významné kultúrne pamiatky.
Bohatý zvukový a obrazový materiál do projektu Dávny Franz Danksagmüller zozbieral z opustených miest počas trojtýždňovej cesty po Slovensku, Českej republike a Poľsku v roku 2014. Výsledkom je rozsiahly archív autentického materiálu: zvuky z poškodených organov a rozbitých nástrojov nájdených v prázdnych kostoloch, ale aj zvuky zo samotných opustených budov (kostolov, synagóg, tovární atď.). Súčasťou archívu sú tiež hlasy a piesne starších ľudí, ktorí majú k navštíveným miestam dodnes vrúcny vzťah.
Podľa slov autora je tento projekt "o kráse, poézii a melanchólii, ktoré sú obsiahnuté vo zvuku poškodených nástrojov a opustených organov. Čo robí tieto zvuky takými zvláštnymi? Aký špecifický podpis na nich zanechal čas, počasie a vplyv často agresívneho a deštruktívneho ľudského zaobchádzania?" Od posledného uvedenia sa autorovi podarilo archív rozšíriť o nové materiály, preto je uvedenia projektu Dávny na MOFIS zároveň svetovou premiérou.
Aký jedinečný zážitok návštevníkov na koncerte čaká? Franz Danksagmüller počas koncertu interaguje s videozáznamami z budov, ktoré sa premietajú na plátno. Vzniká symfónia bohatých akustických a vizuálnych svetov zabudnutých a opustených miest pre organ, živú elektroniku a video. Slovami autora - ponorenie sa do znepokojujúceho vesmíru rozkladu.
Franz Danksagmüller vo svojich inovatívnych projektoch, skladbách a živých elektronických vystúpeniach spája široké umelecké spektrum. Vo svojej tvorbe neustále skúma spojenie medzi historickou a novou hudbou, klasickými zvukovými telesami a najnovšími elektronickými nástrojmi. V medzižánrových a interdisciplinárnych projektoch spolupracuje s vedcami a rôznymi umeleckými osobnosťami. Vo svojich najnovších projektoch spája svoje kompozície s vizualizáciami a filmovými záznamami. Je aktívny ako sólista aj v rôznych zoskupeniach a vystupuje vo významných koncertných sálach a na medzinárodných festivaloch.
Franz Danksagmüller študoval organ, kompozíciu a elektronickú hudbu vo Viedni, Linzi, Saarbrückene a Paríži. Medzi jeho pedagógov patria Michael Radulescu, Daniel Roth, Erich Urbanner a Karlheinz Essl. V roku 1994 získal Würdigungspreis rakúskeho Spolkového ministerstva pre vedu a výskum a bol ocenený na viacerých medzinárodných súťažiach. Od roku 2005 pôsobí ako profesor organovej hry a improvizácie na Musikhochschule v Lübecku. Pôsobil ako porotca na významných organových súťažiach, okrem iného v Haarleme, Alkmaare, Lübecku a St Albans. Od roku 2015 pôsobí ako hosťujúci profesor na Xi'anskej hudobnej univerzite v Číne a od septembra 2018 ako hosťujúci profesor na Royal Academy of Music v Londýne.
Podujatie bolo spolufinancované Košickým samosprávnym krajom z programu Terra Incognita.
Fotografie z koncertu v Dóme sv. Alžbety v Košiciach, 15. 9. 2024 (foto: Jaroslav Ľaš):
Fotografie z koncertu v Evanjelickom kostole v Gelnici, 17. 9. 2024 (foto: Jakub Šimoňák):