53. ročník MOFIS získal podporu KSK v programe Terra Incognita

53. ročník Medzinárodného organového festivalu bol spolufinancovaný Košickým samosprávnym krajom z programu Terra Incognita.

Názov projektu: 53. ročník Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola (MOFIS)

Program podpory:  1. Podpora podujatí s dôrazom na rozvoj cestovného ruchu

Výška dotácie: 4.000 eur

Termín realizácie projektu: 1. 8. 2024 – 15. 10. 2024  

O projekte:

V rámci 53. ročníka festivalu Štátna filharmónia Košice do dramaturgie zaradila špeciálny  projekt rakúskeho organistu a performera Franza Danksagmüllera s názvom Dávny. Súčasťou projektu Dáv ny bola rozsiahla prípravná fáza, počas ktorej autor absolvoval cestu po slovenských, českých a poľských chrámoch a zaznamenával (zvukovo aj obrazom) poškodené organy, ktorých zvuky sú súčasťou výsledného plánovaného koncertu. Jednou z lokalít, ktoré navštívil, bola Gelnica, kde sa jeden z koncertov MOFIS uskutoční. Spojením živej organovej interpretácie, videoprojekcie a elektronickej hudby má tento projekt okrem umeleckého, aj dokumentačný charakter a snaží sa poukazovať na stav niektorých kultúrnych pamiatok v stredoeurópskom regióne.

MOFIS si dlhodobo kladie za cieľ koncertami prezentovať nielen hudobné organové dedičstvo, ale aj architektonické kultúrne bohatstvo Košického kraja. v 53. ročníku rozšíri svoje pole pôsobnosti v tejto prezentačnej činnosti o novú lokáciu - o Evanjelický kostol v Gelnici (koncert 17. 9. 2024).  Druhým miestom, kde plánuje Štátna filharmónia Košice usporiadať koncert Dávny, je Dóm sv. Alžbety v Košiciach (dňa 15. 9. 2024).  Týmto koncertom nadvižeme na zahraničnú prax, kedy vďaka organovým recitálom mestá lákajú turistov, aby navštívili významné kultúrne pamiatky.

Bohatý zvukový a obrazový materiál do projektu Dávny Franz Danksagmüller zozbieral z opustených miest počas trojtýždňovej cesty po Slovensku, Českej republike a Poľsku v roku 2014. Výsledkom je rozsiahly archív autentického materiálu: zvuky z poškodených organov a rozbitých nástrojov nájdených v prázdnych kostoloch, ale aj zvuky zo samotných opustených budov (kostolov, synagóg, tovární atď.). Súčasťou archívu sú tiež hlasy a piesne starších ľudí, ktorí majú k navštíveným miestam dodnes vrúcny vzťah.

Podľa slov autora je tento projekt "o kráse, poézii a melanchólii, ktoré sú obsiahnuté vo zvuku poškodených nástrojov a opustených organov. Čo robí tieto zvuky takými zvláštnymi? Aký špecifický podpis na nich zanechal čas, počasie a vplyv často agresívneho a deštruktívneho ľudského zaobchádzania?"  Od posledného uvedenia sa autorovi podarilo archív rozšíriť o nové materiály, preto je uvedenia projektu Dávny na MOFIS zároveň svetovou premiérou.

Aký jedinečný zážitok návštevníkov na koncerte čaká? Franz Danksagmüller počas koncertu interaguje s videozáznamami z budov, ktoré sa premietajú na plátno. Vzniká symfónia bohatých akustických a vizuálnych svetov zabudnutých a opustených miest pre organ, živú elektroniku a video. Slovami autora - ponorenie sa do znepokojujúceho vesmíru rozkladu.

 

Franz Danksagmüller vo svojich inovatívnych projektoch, skladbách a živých elektronických vystúpeniach spája široké umelecké spektrum. Vo svojej tvorbe neustále skúma spojenie medzi historickou a novou hudbou, klasickými zvukovými telesami a najnovšími elektronickými nástrojmi. V medzižánrových a interdisciplinárnych projektoch spolupracuje s vedcami a rôznymi umeleckými osobnosťami. Vo svojich najnovších projektoch spája svoje kompozície s vizualizáciami a filmovými záznamami. Je aktívny ako sólista aj v rôznych zoskupeniach a vystupuje vo významných koncertných sálach a na medzinárodných festivaloch.

Franz Danksagmüller študoval organ, kompozíciu a elektronickú hudbu vo Viedni, Linzi, Saarbrückene a Paríži. Medzi jeho pedagógov patria Michael Radulescu, Daniel Roth, Erich Urbanner a Karlheinz Essl. V roku 1994 získal Würdigungspreis rakúskeho Spolkového ministerstva pre vedu a výskum a bol ocenený na viacerých medzinárodných súťažiach. Od roku 2005 pôsobí ako profesor organovej hry a improvizácie na Musikhochschule v Lübecku. Pôsobil ako porotca na významných organových súťažiach, okrem iného v Haarleme, Alkmaare, Lübecku a St Albans. Od roku 2015 pôsobí ako hosťujúci profesor na Xi'anskej hudobnej univerzite v Číne a od septembra 2018 ako hosťujúci profesor na Royal Academy of Music v Londýne.

 

     

Podujatie bolo spolufinancované Košickým samosprávnym krajom z programu Terra Incognita.

Fotografie z koncertu v Dóme sv. Alžbety v Košiciach, 15. 9. 2024 (foto: Jaroslav Ľaš):

     

      

      

Fotografie z koncertu v Evanjelickom kostole v Gelnici, 17. 9. 2024 (foto: Jakub Šimoňák):

      

      

      

 

ŠFK si do Košíc a Rigy prizvala Dalibora Karvaya

Štátnu filharmóniu Košice (ŠFK) čaká tento týždeň okrem koncertu na domácom pódiu aj hosťovanie v Rige. Filharmonici preto program i špičkových umelcov vyberali na hudobnej mape Slovenska, Česka a Lotyšska. Dalibor Karvay uvedie husľový koncert „Distant Light“ Pēterisa Vasksa. Pod taktovkou Tomáša Braunera zaznie aj Suchoňova Malá suita s passacagliou a Dvořákova Symfónia č. 8 G dur.

Čitať viac »

Magdalena Kožená: Přišlo mi důležité starat se o to, aby byla zachována kulturnost národa

Večer 17. novembra sa nohy pod stoličkami v Štátnej filharmónii Košice (ŠFK) rozhýbali aj v charlestonovom rytme. Publikum rozohnila slávna swingová kapela Melody Makers s lídrom Ondřejom Havelkom a piesne Cole Portera zaspievala svetová mezzosopranistka Magdalena KOŽENÁ. Do umeleckej špičky prerazila s barokom, no učaroval jej aj swing či impresionizmus. Pred koncertom s titulom Let´s Misbehave! sme s ňou stihli prehodiť pár slov. Želáme príjemné (nielen swingové) čítanie.

Čitať viac »

Zahrajú symfóniu Šostakoviča, ktorý bojoval s represiou režimu

Štátna filharmónia Košice (ŠFK) tento štvrtok uvedie Šostakovičovu Symfóniu č. 10 e mol. Hudobné zobrazenie stalinských čias zaznie len pár dní po 35. výročí Nežnej revolúcie. Návštevníci sa môžu tešiť aj na hlboký a krásny cyklus Gustava Mahlera – Piesne o mŕtvych deťoch v podaní mezzosopranistky Arnheiður Eiríksdóttir. Koncert MAHLER A ŠOSTAKOVIČ: HUDBA OSUDU pod taktovkou Maroša Potokára sa začne vo štvrtok 21. novembra o 19:00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT:  10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE:  Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...