Filharmonici vystupujú z komfortnej zóny

Môže hrať orchester aj komorne?

Nie je celkom bežné, aby sa hráči filharmonického orchestra prezentovali v komornej zostave. Treba na to guráž a talent. Hudobníci Štátnej filharmónie Košice (ŠfK) pretavili aktuálnu korona situáciu na šancu vystúpiť z komfortnej zóny veľkého symfonického telesa. Predstavia sa v sérii koncertov Hráme komorne v menších zostavách ešte pred otvorením novej sezóny, a to počas septembra a októbra 2020. „V meste a regióne dlhodobo vnímame absenciu produkcie komornej hudby. Formát pravidelných komorných koncertov, ktorý sme odštartovali v júni, systematicky vyplní prázdne miesto v kultúrnom živote Košíc. Prínosom je aj motivácia hráčov ŠfK k hre v komorných telesách. Z dlhodobého hľadiska táto prax prinesie zvyšovanie interpretačnej úrovne jednotlivcov, a tým aj orchestrálneho telesa ako celku. Zároveň budú môcť návštevníci bližšie spoznať našich hráčov,“ uviedla Jana Šargová, manažérka koncertnej prevádzky ŠfK.

Séria koncertov Hráme komorne sa začína už 3. septembra

Návštevníkov pozývame na 9 koncertov z cyklu Hráme komorne. Tri z nich prebehnú pod vedením dirigentov, českého hosťa Roberta Jindru a šéfdirigenta ŠfK Zbyňka Müllera. Dramaturgická línia predstaví jednotlivo dychovú a sláčikovú zložku orchestra, ktoré sa na záver spoja v menšie symfonické teleso.

  • Šostakovičove kvarteto venované pamiatke obetí fašizmu a vojny bude v ostrom kontraste s Wagnerovým nadčasovým dielom o otcovskej láske k novonarodenému synovi (3. 9.).
  • Počas Haydnovej „Rozlúčkovej” symfónie, ktorá má za sebou humorný kuloárny príbeh, budú hráči postupne odchádzať z pódia (17. 9.).
  • Poslucháčov isto poteší aj populárne dielo Simple Symphony od významného anglického skladateľa Benjamina Brittena (1. 10.).
  • Špecialitou hudobného cyklu sú samostatné koncerty sláčikových a dychových sekcií. Napríklad, ŠfK Strings zahrajú pod vedením koncertného majstra Maroša Potokára mimoriadne emotívne dielo Adagio od Samuela Barbera (8. 10.).
  • Atraktívny bude aj polorecitál v podaní nášho koncertného majstra Mátyása Mézesa v klavírnom sprievode Janette Katinovej. Druhú polovicu koncertu ozvláštni netradičné obsadenie hornového kvinteta (10. 9.).
  • Najväčší hudobný nástroj v Dome umenia po dlhšom období rozozvučí organista Štefan Iľaš. Na jeho recitále (24. 9.) zaznie aj dramatická Bachova Toccata a fúga d mol. Vybrané koncerty ponúkame aj formou verejných generálok so sprievodným slovom Petra Katinu.

  

Riaditeľka ŠfK Lucia Potokárová: Som veľmi rada, že cyklus mimoriadnych komorných koncertov, ktoré sme odštartovali v júni, hneď ako to pandemické opatrenia umožnili, si vyslúžil veľmi priaznivú odozvu u laického i odborného publika. Tieto koncerty prinášajú okrem samotného komorného repertoáru aj veľký priestor pre využitie sólistického potenciálu našich kľúčových členov orchestra. Teší ma, že sme mali priestor zostaviť dramturgickú koncepciu dohromady až deviatich takýchto koncertov, bez nutnosti angažovania akéhokoľvek hosťujúceho umelca. Svojich náročných úloh na vysokej úrovni sa dokážu zhostiť naši hráči v pestrých komorných kombináciách od sólo jednotlivcov až po komorné obsadenie orchestra.”

Bezpečne vo filharmónii

Je pre nás výsostne dôležité, aby sa všetci návštevníci cítili vo filharmónii bezpečne. Preto zavádzame hygienické opatrenia nad rámec našich povinností. Pokračujeme v šachovnicovom sedení, dezinfekcii rúk pri vstupe, nosení rúšok i v dodržiavaní bezpečnej vzdialenosti pri čakaní na podujatia. Koncerty budú trvať hodinu a bez prestávky. Navyše, priestory Domu umenia sa dezinfikujú každú hodinu.

Nová sezóna a presun festivalu

V poradí 52. koncertnú sezónu Štátnej filharmónie Košice odštartuje Otvárací koncert 22. októbra 2020 pod taktovkou šéfdirigenta Zbyňka Müllera. Ako sólista sa predstaví Jiří Vodička, koncertný majster Českej filharmónie. Virtuóz patrí k najvýznamnejším, vysoko oceňovaným a najvyhľadávanejším českým huslistom.

Zároveň sme sa rozhodli presunúť 50. ročník Medzinárodného organového festivalu na jeseň 2021. Vzhľadom na jeho medzinárodné obsadenie, jubilejný potenciál a aktuálnu situáciu.

Výmena a predaj abonentiek

Výmena a predaj abonentiek na 52. koncertnú sezónu bude prebiehať od 9. do 30. septembra. Vstupenková pokladňa ŠfK je otvorená v predĺžených otváracích hodinách, od pondelka do štvrtka od 10:00 do 12:00 a od 14:00 do 17:00 a vždy hodinu pred podujatím. Komorné koncerty ŠfK podporilo Ministerstvo kultúry SR v rámci prioritného projektu. Aktuálne informácie o dianí v Štátnej filharmónii Košice sú pravidelne publikované na webovej stránke www.sfk.sk a na sociálnych sieťach filharmónie.

 

 

Kontakt pre médiá:

Lucia Radzová

PR manažérka ŠfK

+ 421 918 802 101

lucia.radzova@sfk.sk

Slovenský mládežnícky orchester opäť v košickej filke

Túto nedeľu o 19:00 si v Dome umenia môžete vypočuť diela Mendelssohna-Bartholdyho, Haydna i Beethovena. Na pódium sa posadí generácia študentov konzervatórií a vysokých hudobných škôl pod hlavičkou Slovenského mládežníckeho orchestra. Povedie ich dirigent Dionysis Grammenos, sólovo sa predstaví violončelista Juraj Škoda. Koncert bude ovocím letného sústredenia mládežníckeho telesa, skúsenosti hudobným nádejam odovzdávajú aj košickí filharmonici. Vstup na podujatie je zdarma.

Čitať viac »

Filharmonici zahrajú hudbu z inej galaxie

Štátna filharmónia Košice skloňuje tento týždeň tituly ako Vesmírna odysea, Superman či Star Wars. Melódie vesmírnej kinematografie však nečakajú len na horlivých nadšencov sci-fi a cosplayerov. Autentické diela Zimmera, Williamsa či Giacchina pod taktovkou Rastislava Štúra ocení každý poslucháč kvalitného umenia. Koncerty Filmová hudba: Z inej galaxie sa začnú v stredu 26. a vo štvrtok 27. júna o 19:00 v Dome umenia. V stredu je na programe i verejná generálka a predkoncertné stretnutie.

Čitať viac »

Mozart pozýva deti do košickej filky

Geniálny, talentovaný a trochu drzý – jednoducho mladý Wolfgang Amadeus. V programe Príbeh hudby – Mozart! stvárni velikána sólista Bratislavského chlapčenského zboru Alexander Fellmayer v sprievode Štátnej filharmónie Košice a pod taktovkou dirigenta i scenáristu Gabriela Rovňáka. V Dome umenia sa 19. a 20. júna predpoludním rozhodne nebudú nudiť deti, ale ani rodičia či učitelia.

Čitať viac »

Vojta Dyk aj Melody Makers v košickej filke

Priaznivci dobrej hudby si môžu v kalendároch zarezervovať hneď dva termíny. Vojtěch Dyk spojí sily 5. októbra s orchestrom Štátnej filharmónie Košice (ŠFK) a Magdalena Kožená s Melody Makers vás vrátia 17. novembra do éry swingu. Predaj vstupeniek spúšťa ŠFK už čoskoro.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT:  10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE:  Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...