Filharmonici zahrajú hudbu z inej galaxie

Štátna filharmónia Košice skloňuje tento týždeň tituly ako Vesmírna odysea, Superman či Star Wars. Melódie vesmírnej kinematografie však nečakajú len na horlivých nadšencov sci-fi a cosplayerov. Autentické diela Zimmera, Williamsa či Giacchina pod taktovkou Rastislava Štúra ocení každý poslucháč kvalitného umenia. Koncerty Filmová hudba: Z inej galaxie sa začnú v stredu 26. a vo štvrtok 27. júna o 19:00 v Dome umenia. V stredu je na programe i verejná generálka a predkoncertné stretnutie.

>>> KÚPIŤ VSTUPENKY <<<

Keď hudba vo filmoch hovorí

Ak dôverne poznáte filmy s vesmírnou tematikou, popri počúvaní jednotlivých skladieb v podaní orchestra ŠFK sa vám možno v mysli budú prehrávať scéna za scénou. Známe melódie však nie sú len „kulisou“ k obrazu, toto označenie by ich dokonca mohlo aj uraziť. „Hudba sama tvorí súčasť veľkolepého filmového príbehu. Často sa stáva, že na plátne sa odohráva lyrická scéna a zlovestná, dramatická hudba evokuje niečo, čo ešte len príde. Toto sa deje už od Hitchcockových čias. Navyše, diela sa uvádzajú samostatne, pretože sú to kompletné partitúry, fungujú samy o sebe aj pomimo filmu a prinášajú kvalitu,“ hovorí lektor dramaturgie ŠFK Peter Katina, ktorý stojí za výberom titulov programu filmovej hudby.

Nechýba oscarový E. T. - Mimozemšťan

Hudobnú exkurziu do fenoménov vesmírnej kinematografie odštartuje slávna znelka z filmu 2001: Vesmírna odysea. Režisér Stanley Kubrick v nej použil úvodnú fanfáru „Sunrise“ zo symfonickej básne Richarda Straussa Tak riekol Zarathustra. Suita Apollo 13 poslucháčovi tlmočí problémy posádky počas cesty na Mesiac, ale aj rodinné vzťahy kozmonautov. Chýbať nebude oscarový E. T. – Mimozemšťan s melodickou scénou, v ktorej E. T. s deťmi letia na bicykloch. Na programe je tiež suita Interstellar od Hansa Zimmera, dych vyráža hudba i samotný film s filozofickým posolstvom o zakrivení priestoru a času. Vypočujete si aj šokujúce tóny Johna Williamsa zo snímky Blízke stretnutie tretieho druhu či drámu a vzrušenie z Dňa nezávislosti. Zabudnúť sa nedá na fenomenálny Star Trek, modernú a krásnu hudbu z Marťana a hustú zvukovú masu z Votrelca. Záver koncertu patrí dielam z pera dnes už vyše 92-ročného Johna Williamsa. Najprv to bude dramatický i lyrický Superman, večer uzavrie výber zo suity Hviezdne vojny.

Príďte na koncert ako „fajnšmeker“

O detailoch, kuriozitách či bizarnostiach zo zákulisia vesmírnej kinematografie a hudby k nej sa dozviete v stredu 26. júna o 18:00 na predkoncertnom stretnutí. Viesť ho bude lektor dramaturgie a fanúšik kinematografie Peter Katina. Stretnutie však nečaká len na filmových a hudobných „fanatikov“, ale na každého, kto má chuť prísť na koncert tematicky podkutý a pripravený absorbovať ešte viac hudobných zážitkov.

V neposlednom rade filmová hudba zaručuje aj vytrhnutie z reality. „Pre mňa je tento projekt o snoch, fantáziách, o oddychu od reality... a možno ani dosiahnutie našich zdanlivo vzdialených cieľov a snov nie je až tak nemožné, ako aj ďaleké galaxie, ku ktorým sa spoločne priblížime,“ uzatvára dirigent Rastislav Štúr, ktorý v stredu a vo štvrtok povedie košických filharmonikov.

>>> KÚPIŤ VSTUPENKY <<<

Mimoriadny koncert s názvom FILMOVÁ HUDBA: Z INEJ GALAXIE sa uskutoční v stredu 26. júna a vo štvrtok 27. júna o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 22/20/18 € – zľavnené 19/17/15 € – lóža 26 €. Vstupenka na verejnú generálku 26. júna o 10:00 stojí 16/14/12 € – zľavnené 13/11/9 € lóža – 20 €. Predkoncertné stretnutie sa začne v ten istý deň o 18:00 v Malej sále Domu umenia, dostanete na naň s platným lístkom na večerný koncert. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice si zakúpite aj so zľavami online na www.sfk.sk alebo vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím.


Kontakt pre médiá:
Jana Tomalová, PR manažérka ŠFK
+ 421 918 802 101,
jana.tomalova@sfk.sk

Slovenský mládežnícky orchester opäť v košickej filke

Túto nedeľu o 19:00 si v Dome umenia môžete vypočuť diela Mendelssohna-Bartholdyho, Haydna i Beethovena. Na pódium sa posadí generácia študentov konzervatórií a vysokých hudobných škôl pod hlavičkou Slovenského mládežníckeho orchestra. Povedie ich dirigent Dionysis Grammenos, sólovo sa predstaví violončelista Juraj Škoda. Koncert bude ovocím letného sústredenia mládežníckeho telesa, skúsenosti hudobným nádejam odovzdávajú aj košickí filharmonici. Vstup na podujatie je zdarma.

Čitať viac »

Mozart pozýva deti do košickej filky

Geniálny, talentovaný a trochu drzý – jednoducho mladý Wolfgang Amadeus. V programe Príbeh hudby – Mozart! stvárni velikána sólista Bratislavského chlapčenského zboru Alexander Fellmayer v sprievode Štátnej filharmónie Košice a pod taktovkou dirigenta i scenáristu Gabriela Rovňáka. V Dome umenia sa 19. a 20. júna predpoludním rozhodne nebudú nudiť deti, ale ani rodičia či učitelia.

Čitať viac »

Vojta Dyk aj Melody Makers v košickej filke

Priaznivci dobrej hudby si môžu v kalendároch zarezervovať hneď dva termíny. Vojtěch Dyk spojí sily 5. októbra s orchestrom Štátnej filharmónie Košice (ŠFK) a Magdalena Kožená s Melody Makers vás vrátia 17. novembra do éry swingu. Predaj vstupeniek spúšťa ŠFK už čoskoro.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT:  10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE:  Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...