Hráme u vás s Jurajom Bartošom

V poradí štvrtý streamovaný koncert ponúkne verejnosti Štátna filharmónia Košice (ŠfK) vo štvrtok 26. novembra o 19:00. Tentoraz sa pod taktovkou hlavného hosťujúceho dirigenta Leoša Svárovského stretnú poslucháči s tromi rozmanitými kompozíciami od Brahmsa, Nerudu a Kodálya. V úlohe sólistu sa predstaví popredný trubkár Juraj Bartoš, známy aj z projektov Bratislava Hot Serenaders, Hot House či Gustav Brom Big Band. “Vstup” na vysielanie je voľný a prebehne na facebookových stránkach Štátnej filharmónie Košice, K13 – Košické kultúrne centrá, TelKE, Mesta Košice a Mojej kultúry, ako aj na ďalších kanáloch TelKE – televíznej stanici a Youtube. Pridanou hodnotou bude sprievodné slovo Petra Katinu, lektora dramaturgie ŠfK.

Dirigoval Bathory aj Perinbabu 2, v Košiciach opäť povedie filharmonikov:

Leoš Svárovský

 

Pán dirigent, aký bude podľa vás koncert BRAHMS – NERUDA – KODÁLY?

Program je nádherný a veľmi pestrý. Serenádou sme urobili radosť hráčom na violu, violončelo a kontrabas, nakoľko majú veľký priestor na prezentáciu. Skladba je vrcholom Brahmsovej tvorby. Nádherné dielo s typickou brahmsovskou ornamentikou. Potom nasleduje brilantný koncert pre trúbku a orchester Jana Nerudu, ktorý hrá jeden z najlepších trubkárov na Slovensku, špičkový hráč v celej Európe, Juraj Bartoš. Môj dlhoročný kamarát dokáže vo svojej osobe predstaviteľa Hot Serenaders spojiť populárny žáner s klasickou hudbou. Na jeho výkon sa veľmi teším. Záver patrí kratučkej 15-minútovej skladbe Tance z Galanty od Zoltána Kodálya. Kodály všetku svoju brilantnosť zosobnil práve v tejto krátkej kompozícii, ktorá je zároveň jedna z najnáročnejších skladieb symfonického repertoáru.

Čomu ste sa venovali ostatné nielen pre umelcov neľahké mesiace?

Na jar bolo pre mňa “pracovnou motiváciou” dohliadanie na rekonštrukciu môjho pražského domu. Po prvej vlne som sa venoval najmä vyučovaniu na AMU v Prahe. Vďaka Slovensku, kde je hodne streamovaných koncertov, som odohral päť podujatí. Naposledy v Žiline v Štátnom komornom orchestri, kde sme robili záverečný koncert festivalu Nová slovenská hudba. Aktuálne pripravujeme spomínaný stream v Košiciach.

Máte však blízko aj k filmovej hudbe...

Dirigoval som hudbu k viacerých filmom môjho blízkeho priateľa Juraja Jakubiska, napríklad aj k titulu Bathory. Najnovšie som natočil hudbu k filmu Perinbaba a dva svety. Rozprávka je už hotová a čaká na premiéru v kinách, ak všetko dobre dopadne, tak začiatkom decembra. Viem, že na Slovensku pozerávate Perinbabu na Vianoce, podobne ako my v Čechách Tri oriešky pre Popolušku. Nechcem nič prezrádzať, ale myslím si, že Perinbaba dvojka bude ešte krajšia. Čo sa týka hudby, natáčali sme v Prahe na Kavčích horách s najlepšími hudobníkmi z pražských orchestrov. Hudba je vo filme veľmi rozmanitá v obsadení veľkého symfonického orchestra. Vinie sa celým filmom, a tak sa diváci môžu tešiť na veľkú hudbu, ako sme na to zvyknutí vo veľkofilmoch.

Ako sa vám po nútenej pauze hrá opäť v Košiciach?

Naposledy som viedol v Košiciach koncert SIBELIUS – BOCCHERINI – ČAJKOVSKIJ so skvelým violončelistom Jánom Bogdanom. Následne som kvôli lockdownu prišiel u vás o dva plánované koncerty, a tak som sa vrátil až po trištvrte roku. Návrat ku košickému dirigentskému pultu ma aj trošičku dojal. Vidím tu niekoľko nových tvárí, vynikajúcich hudobníkov, čím vzniká tak trochu iný orchester. A to k tomu patrí, to je život.

Ostaňte naladení

Do Štátnej filharmónie Košice budete môcť nahliadnuť online 26. novembra 2020 o 19:00 na Facebooku a kanáloch TelKE. Vysielanie sa uskutoční v spolupráci s K13 – Košické kultúrne centrá, vďaka podpore Mesta Košice a Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

 

Kontakt pre médiá:

Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK

+ 421 918 802 101, lucia.radzova@sfk.sk

Collegium Technicum

Collegium Technicum oslávi 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou

Miešaný spevácky zbor Technickej univerzity v Košiciach slávi tento rok 40 rokov od svojho založenia. Pri tejto príležitosti pozýva Collegium Technicum pod vedením zbormajsterky Tatiany Kanišákovej na slávnostný koncert. V prvej časti koncertu odznejú diela a cappella a v druhej sa o hudobný sprievod postará orchester Štátnej filharmónie Košice.

Čitať viac »

Grafika - 52. ročník MOFIS

Improvizácia ako leitmotív Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola

Cieľom Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola (MOFIS) je predstaviť kráľovský nástroj – organ – v najrozličnejších podobách. Od malých prenosných pozitívov po veľké historické organy v kostoloch. Od klasiky po súčasnú hudbu. Počas aktuálneho 52. ročníka MOFISu návštevníci zistia, ako znie organ v synagóge a či sa dá na organovú hudbu aj tancovať. Hlavnou témou podujatí je organová improvizácia a návštevníci ju môžu interaktívne zažiť na vlastnej koži.

Čitať viac »

organ - Markušovce

Medzinárodný organový festival Ivana Sokola spája tradičné so súčasným

V poradí 52. ročník MOFIS sa tento rok zameriava na organovú improvizáciu. ŠFK ako organizátor podujatia pripravila pre návštevníkov dva čisto improvizačné koncerty i tematický workshop. Aj vystupujúci sólisti sa inšpirovali leitmotívom festivalu a improvizácie zaradili do svojich koncertov. MOFIS bude prebiehať od 14. do 30. septembra 2023 v Košiciach, Rimavskej Sobote, Markušovciach, Sabinove, Jasove, Prešove, Spišskej Novej Vsi a Kežmarku.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT: 10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE: Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...