Hudobné pohladenie na koncerte sakrálnej hudby

Milovníci vokálno-inštrumentálnej hudby a zborového spevu ocenia Večer sakrálnej hudby, na ktorý pozýva Štátna filharmónia Košice. Koncert v podaní orchestra ŠFK, štyroch sólistov a Českého akademického zboru Brno povedie hlavný hosťujúci dirigent Zbyněk Müller. Na pódiu Domu umenia sa predstavia sopranistka Adriana Banásová, mezzosopranistka Alena Grach Kropáčková, tenorista Martin Šrejma a barytonista Tomáš Šelc. Koncert z abonentného cyklu B s názvom VEČER SAKRÁLNEJ HUDBY sa uskutoční v stredu 15. novembra o 19:00. ŠFK pozýva aj na verejnú generálku o 10:00 a predkoncertné stretnutie o 18:00. Podujatie s podporou Mesta Košice je zároveň súčasťou Festivalu sakrálneho umenia 2023.

>>> KÚPIŤ VSTUPENKY <<<

O dielach so Zbyňkom Müllerom

Program Večera sakrálnej hudby približuje hlavný hosťujúci dirigent ŠFK Zbyněk Müller. Čajkovského Serenádu pre sláčikový orchester C dur vníma ako veľmi populárne a poslucháčsky vďačné dielo. Zatiaľ čo komorné orchestre ho uvádzajú veľmi často, pri symfonických telesách to tak nie je, pretože pre ich dramaturgov leží táto serenáda tak trochu v tieni majstrových veľkých symfónií. „Myslím ale, že k tomu není valný důvod, protože jsem toho názoru, že velké obsazení sluší této serenádě víc než obsazení komorní. Již úvodní téma, kterým je serenáda jakoby orámována, svým záběrem a šíří evokuje třeba mohutný říční tok. Kromě toho, že je jistě lepší, když má široká řeka vody dostatek, podtrhuje velké obsazení smyčců i určité kompoziční principy, které jsou pro vrcholného Čajkovského typické. Tento velký symfonik se nám ve druhé větě smyčcové serenády připomene ale i jako autor skvělých baletů, protože kde jinde najdeme podobně krásné valčíky.“

Po prestávke odznie Dvořákova Omša D dur známa ako „Lužanská“, ku ktorej má dirigent veľmi blízky, osobný vzťah. „S ´Lužanskou´ jsem strávil stovky hodin v prostředí, pro které byla původně napsána, a sice na kůru s amatérským sborem. Asi žádné dílo neznám zevnitř lépe a asi žádné jsem v životě nezkoušel víc. Přesto mi ani trochu nezevšednělo a každé jeho další provedení je vždy svátek. V Čechách je poměrně rozšířený názor, že původní, tedy varhanní verze tohoto díla je lepší, podtrhujíc jeho prostotu a skromnost. Je to možné, ale myslím si zároveň, že orchestrální verze má své velké přednosti v podobě krásné a barevné dvořákovské instrumentace, která se, zejména v pomalých a ztišených částech, dokáže úžasně a tajemně dotknout srdce každého vnímavého člověka. Věřím, že se tak stane i v nádherném prostředí Domu umenia,“ uzatvára Zbyněk Müller a pozýva na koncert v Košiciach.

Koncert z abonentného cyklu B s názvom VEČER SAKRÁLNEJ HUDBY sa uskutoční v stredu 15. novembra 2023 o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 12/10/8 € – zľavnené 9/7/5 € – lóža 16 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice www.sfk.sk alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. Zľavy je možné uplatniť aj pri online nákupe.

>>> KÚPIŤ VSTUPENKY <<<


Kontakt pre médiá:
Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK
+ 421 918 802 101, lucia.radzova@sfk.sk

Mozart pozýva deti do košickej filky

Geniálny, talentovaný a trochu drzý – jednoducho mladý Wolfgang Amadeus. V programe Príbeh hudby – Mozart! stvárni velikána sólista Bratislavského chlapčenského zboru Alexander Fellmayer v sprievode Štátnej filharmónie Košice a pod taktovkou dirigenta i scenáristu Gabriela Rovňáka. V Dome umenia sa 19. a 20. júna predpoludním rozhodne nebudú nudiť deti, ale ani rodičia či učitelia.

Čitať viac »

Vojta Dyk aj Melody Makers v košickej filke

Priaznivci dobrej hudby si môžu v kalendároch zarezervovať hneď dva termíny. Vojtěch Dyk spojí sily 5. októbra s orchestrom Štátnej filharmónie Košice (ŠFK) a Magdalena Kožená s Melody Makers vás vrátia 17. novembra do éry swingu. Predaj vstupeniek spúšťa ŠFK už čoskoro.

Čitať viac »

KHJ vyvrcholí v škandinávskom kolorite

Záver 68. ročníka Košickej hudobnej jari (KHJ) sa vo štvrtok 13. júna ponesie v tónoch severskej hudby. Pod taktovkou Rolanda Kluttiga odznie Sibeliova symfonická báseň Oceanidy, Stenhammarova Symfónia č. 2 g mol a Griegov Klavírny koncert a mol v podaní Lisy de La Salle. Festivalovému finále bude v nedeľu 9. júna predchádzať inscenovaný projekt Schwanengesang D957/Labutia pieseň. KHJ pozýva návštevníka precítiť osud ženy bojujúcej s rakovinou. Obe podujatia sa začnú o 19:00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Diagnóza: Rakovina. Nie ste v tom sami

Košická hudobná jar prichádza túto nedeľu 9. júna o 19:00 v Dome umenia s inscenovaným projektom Schwanengesang D957/Labutia pieseň. Súbor vizuálneho, hudobného a dramatického umenia hovorí o osude ženy, ktorej diagnostikovali rakovinu prsníka. Chce bojovať – v  prvom rade preto, aby sa mohla starať o syna s autizmom. O hlbokom príbehu, ktorý k divákovi kráča pomedzi Schubertov dojemný piesňový cyklus Labutia pieseň, sme sa rozprávali s režisérom Petrom MAZALÁNOM.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT:  10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE:  Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...