Jan Kučera a Matúš Veľas hrajú u vás

Dirigent, skladateľ a klavirista v jednej osobe Jan Kučera a sólový hráč na hoboj Matúš Veľas sa stretávajú v košickom Dome umenia, aby zahrali v domácnostiach po celom svete. Štátna filharmónia Košice týmto pozýva na svoj dvanásty online koncert, ktorý odznie v premiére 29. apríla o 19:00 na facebookových stránkach a TV TelKE. Stream sprevádza odborné slovo Petra Katinu a vstup naň je voľný.

Dramaturgia ŠfK siahla po troch dielach od skladateľov KUČERA – STRAUSS – DVOŘÁK.

Jan Kučera svojou tvorbou zasahuje do mnohých oblastí, píše symfonické, komorné i piesňové kompozície a zároveň má vo svojom portfóliu vyše tridsať diel k inscenáciám pražských i oblastných divadelných scén. Hlavná téma jeho skladby Meditácia na starú pieseň sa postupne predstaví v niekoľkých variáciách, od tajomného tichého úvodu po záverečné chorálové tutti.

Koncert pre hoboj z roku 1945 je jedným z posledných Straussových diel a má vyslovene pastorálny charakter s veľmi melodickým sólovým partom a častými, nostalgickými reminiscenciami na hudbu 18. storočia.

V Českej suite sa snúbi Dvořákova pôvabná lyrika a melodika s úžasnou vitalitou a patrí medzi jeho najosobitejšie diela. Suita pozostáva z piatich častí, pričom tri z nich predstavujú tradičné české tance a dve hudobne popisujú atmosféru českého vidieka, ktorý inšpiroval veľkú časť Dvořákovej tvorby. 

 

Tri otázky pre Jana Kučeru

Čím bude váš košický koncert výnimočný? 
Snad nebude znít jako klišé, když řeknu, že pro mě je vždy každý koncert výjimečný. Na každém je jiný repertoár, jiní lidé, jiná konstelace a tím vzniká neopakovatelná situace, protože se hudba odehrává právě tady a teď. Pro tento koncert jsme museli trochu změnit program, v původně ohlášeném Svěcení jara Igora Stravinského je totiž obrovské obsazení orchestru, což je za současné situace z mnoha důvodů nemožné. Místo této zásadní skladby 20. století jsme zařadili krásnou komorní Českou suitu Antonína Dvořáka, dílo relativně rané, ale přesto již psané mistrovskou rukou. Koncert pro hoboj Richarda Strausse je naopak jedno ze Straussových posledních děl. Budu si přát, ať alespoň prostřednictvím obrazovky na naše posluchače-diváky přeneseme krásu této hudby a naši radost z možnosti ji tvořit. Na vše se velmi těším a budu doufat, že společně s tímto skvělým orchestrem v blízké budoucnosti zrealizujeme rovněž náš původní záměr. 

Publikum sa stretne aj s vašou skladbou Meditace na starou píseň priblížte nám ju, prosím. 
Jedná se o krátké orchestrální zpracování barokní písně Soudce všeho světa, Bože, kterou pravděpodobně složil německo-dánský skladatel a varhaník Dietrich Buxtehude (asi 1637 - 1707). Píseň zaznamenal Jan Amos Komenský v Amsterodamském kancionálu v roce 1659. V roce 1970 ji použil skladatel Jiří Srnka coby titulní melodii televizního seriálu F. L. Věk. První úpravu této písně jsem napsal v roce 2013, původně pro sólové elektrifikované housle, zvukovou stopu a orchestr a v témže roce jsem ji v premiéře provedl v Salzburgu v sále Univerzity Mozarteum s univerzitním orchestrem. V roce 2018 jsem vytvořil ryze orchestrální verzi a poprvé ji uvedl s Karlovarským symfonickým orchestrem v pražské Katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Téma se ozve v několika variacích, od tajemného tichého úvodu po závěrečné chorální tutti a celkový charakter a poselství skladby asi nejlépe vyjádří slova první sloky:

Soudce všeho světa, Bože, 
před trůnem Tvým nepomůže

žádnému nádhernost jeho,

byť měl slávu světa všeho.

Ste skladateľ, dirigent a klavirista ktorá z týchto profesií je vo vás aktuálne najživšia?
Z pochopitelných důvodů teď více komponuji, skladeb vzniklo za poslední rok poměrně hodně, ale několik streamovaných koncertů také diriguji. Hektický dirigentský život přirozeně zvolnil a má to i své klady. Více se věnuji rodině, četbě a své další velké vášni, malování.

Foto Jana Kučeru: Pavel Petruška


 

Kontakt pre médiá:
Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK
+ 421 918 802 101, lucia.radzova@sfk.sk

Collegium Technicum

Collegium Technicum oslávi 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou

Miešaný spevácky zbor Technickej univerzity v Košiciach slávi tento rok 40 rokov od svojho založenia. Pri tejto príležitosti pozýva Collegium Technicum pod vedením zbormajsterky Tatiany Kanišákovej na slávnostný koncert. V prvej časti koncertu odznejú diela a cappella a v druhej sa o hudobný sprievod postará orchester Štátnej filharmónie Košice.

Čitať viac »

Grafika - 52. ročník MOFIS

Improvizácia ako leitmotív Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola

Cieľom Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola (MOFIS) je predstaviť kráľovský nástroj – organ – v najrozličnejších podobách. Od malých prenosných pozitívov po veľké historické organy v kostoloch. Od klasiky po súčasnú hudbu. Počas aktuálneho 52. ročníka MOFISu návštevníci zistia, ako znie organ v synagóge a či sa dá na organovú hudbu aj tancovať. Hlavnou témou podujatí je organová improvizácia a návštevníci ju môžu interaktívne zažiť na vlastnej koži.

Čitať viac »

organ - Markušovce

Medzinárodný organový festival Ivana Sokola spája tradičné so súčasným

V poradí 52. ročník MOFIS sa tento rok zameriava na organovú improvizáciu. ŠFK ako organizátor podujatia pripravila pre návštevníkov dva čisto improvizačné koncerty i tematický workshop. Aj vystupujúci sólisti sa inšpirovali leitmotívom festivalu a improvizácie zaradili do svojich koncertov. MOFIS bude prebiehať od 14. do 30. septembra 2023 v Košiciach, Rimavskej Sobote, Markušovciach, Sabinove, Jasove, Prešove, Spišskej Novej Vsi a Kežmarku.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT: 10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE: Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...