KHJ 22: Večer slovenskej hudby a záverečný koncert v znamení Dvořákovej veľkolepej kantáty

Posledný týždeň 66. ročníka festivalu Košická hudobná jar prinesie dve podujatia. Komorný koncert Večer slovenskej hudby a vokálno-symfonický koncert Dvořák: Svatební košile.

 <<< KÚPIŤ VSTUPENKY >>>

Sto rokov SOZA

Slovenská interpretačná špička – huslista Milana Paľa, klarinetista Martin Adámek a klaviristka Katarína Paľová sa predstavia v projekte Večer slovenskej hudby v utorok 24. mája o 19:00 v synagóge na Zvonárskej ulici. Komorný koncert je pripravený pri príležitosti 100. výročia Slovenského ochranného zväzu autorského (SOZA). V čarovnom prostredí synagógy odznejú diela Juraja Beneša, Antona Steineckera, Ivana Paríka, Jozefa Grešáka, Eugena Suchoňa, Róberta Kolářa, Miroslava Tótha a Jevgenija Iršaia. Tri skladby budú uvedené premiérovo. SOZA sa rozhodla zapojiť do podujatia Košická hudobná jar, pretože festival pravidelne v rámci svojho programu dáva priestor kvalitným slovenským autorom a interpretom.

Huslista Milan Paľa je jednou z najvýraznejších osobností dnešnej hudobnej scény. Unikátnosť jeho hry je neprehliadnuteľná a odborná verejnosť ho právom radí medzi elitu svetových interpretov mladej generácie. Má za sebou veľké množstvo premiér skladieb súčasných autorov. V posledných rokoch sa predstavil na viacerých prestížnych pódiách v oblasti novej hudby. Je autorom rozsiahleho projektu nahrávok kompletnej slovenskej tvorby pre sólové husle Violin solo 1 – 5. Za tento počin získal niekoľko ocenení. Výsledkom dlhodobej podnetnej spolupráce s dirigentom Mariánom Lejavom je kritikou vysoko hodnotená nahrávka husľových koncertov Albana Berga a Karola Szymanowského so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu.

Klaviristka Katarína Paľová sa zameriava najmä na hudbu 20. a 21. storočia s akcentom na diela menej hrávaných či zabudnutých autorov. Premiérovala niekoľko skladieb slovenských autorov a uviedla množstvo diel zahraničných autorov v slovenskej či českej premiére. Ako sólistka i komorná hráčka účinkovala na viacerých pódiách a festivaloch na Slovensku a v Česku, venuje sa aj nahrávacej činnosti. V spolupráci s manželom Milanom Paľom nahrala albumy s tvorbou pre husle a klavír Samuila Feinberga, Leoša Janáčka, Valentina Bibika, Alfreda Schnittkeho a Pascala Dusapina (Pavlík Records).

Klarinetista Martin Adámek napriek mladému veku rozvinul bohatú koncertnú činnosť, ktorá zahŕňa sólistickú, orchestrálnu i komornú tvorbu. Ako 19-ročný uspel na konkurze do prestížneho Ensemble Intercontemporain a zaradil sa tak medzi najsľubnejších klarinetistov svojej generácie. Zvíťazil na Medzinárodnej súťaži Leoša Janáčka a Clarinetto Concorso Carlino. Ako etablovaný interpret súčasnej hudby má na svojom konte množstvo premiér. Martin Adámek spoluzaložil Alma Mahler Kammerorchester, špecializujúci sa na komorné úpravy symfonických diel 19. a 20. storočia. V roku 2019 bol členom poroty na Medzinárodnej súťaži Leoša Janáčka v Brne a v rovnakom roku sa stal držiteľom ceny Ľudovíta Rajtera. Vďaka tejto cene nahral v roku 2020 svoj debutový album s názvom Unity.

Komorný koncert Večer slovenskej hudby sa uskutoční v utorok 24. mája o 19:00 v synagóge na Zvonárskej ulici.

 

Záverečný koncert KHJ: Dvořákove Svatební košile

Festival Košická hudobná jar uzatvorí veľkolepá kantáta Svatební košile od Antonína Dvořáka, ktorú uvedie orchester Štátnej filharmónie Košice pod taktovkou hlavného hosťujúceho dirigenta Zbyňka Müllera spolu s trojicou fantastických sólistov – sopranistkou Janou Sibera, tenoristom Jurajom Hollým, basbarytonistom Borisom Prýglom a Českým akademickým zborom. Vokálno-symfonický koncert sa uskutoční vo štvrtok 26. mája o 19:00 v Dome umenia. Kantátu Svatební košile op. 69 skomponoval Antonín Dvořák na text balady Karla Jaromíra Erbena zo zbierky Kytice. Dvořákovi sa podarilo k tejto pochmúrnej epickej básni vytvoriť tematicky stmelený trojdielny celok v súlade s obsahom textu. Poslucháčom sa tak dostáva mimoriadnej príležitosti prežiť Erbenovu baladu v hudobne zintenzívnenej podobe.

Na koncert pozýva dirigent Zbyněk Müller: „Dvořákova kantáta Svatební košile je v prvé řadě naprosto skvělé dílo. Neuvěřitelně kompaktní, sevřené, posluchače během pomalu se odvíjejícího úvodu nenápadně vtáhne a nepustí ho až do okamžiku, který je, byť již blízko k závěru, ústředním bodem celého díla, a sice dívčina modlitba k Panně Marii. Tady najednou víme, že ten horor celý dobře dopadne a domnívám se – při znalosti Dvořákovy religiozity – že právě tento duchovní rozměr Erbenovy balady byl důvodem, proč ze Svatebních košil není Dvořákovou rukou ‚pouze‘ symfonická báseň, jako v případě Vodníka, Polednice a Zlatého kolovratu, ale vrcholné vokálně instrumentální dílo. Není divu, že se těší velké oblibě u interpretů i posluchačů.“ 

Sólistka opery Národného divadla v Prahe – sopranistka Jana Sibera patrí k najvyhľadávanejším interpretkám lyricko-koloratúrneho odboru. Pravidelne vystupuje v roliach: Violetta (Traviata), Suzanna (Figarova svadba), Gilda (Rigoletto), Donna Anna (Don Giovanni), Lucia di Lammermoor, Júlia (Rómeo a Júlia), Ofélia (Hamlet), Liška Bystrouška, Terinka (Jakobín), Blaženka (Tajomstvo), Marienka (Predaná nevesta), Michaela (Carmen), Marie (Dcéra pluku) a mnoho ďalších. Je stálym hosťom Národného divadla moravskosliezskeho v Ostrave. Dvakrát bola nominovaná na cenu Thálie za rolu Ofélie a Violetty. Jana Sibera bola jedinou hostkou na profilovom CD Jonasa Kaufmanna (Decca).

Tenorista Juraj Hollý získal na Medzinárodnej speváckej súťaži Hans Gabor Belvedere vo Viedni mimoriadnu cenu, ktorá mu zabezpečila kariérny debut vo Viedenskej Kammeroper v roli Gernanda v Haydnovej opere Opustený ostrov. Počas pôsobenia v Lübecku zožal veľký úspech najmä ako Gróf Almaviva v Rossiniho Barbierovi zo Sevilly a Cassio vo Verdiho Otellovi. Po úspešnej premiére Dona Giovanniho stal členom ansámblu Národného divadla v Mannheime. Tu sa predstavil ako Vojvoda vo Verdiho Rigolettovi, Princ v Prokofievovej Láske k trom pomarančom, či Ernesto v Donizettiho komédii Don Pasquale. Juraj Hollý sa objavuje aj v Slovenskom národnom divadle (Gróf Almaviva, Don Ottavio, Ferrando) či v Košiciach (Roberto Devereux v rovnomennej Donizettiho opere).

Basbarytonista Boris Prýgl je úspešným absolventom operného štúdia Bavorskej štátnej opery v Mníchove, kde sa doteraz predstavil ako Morales (Carmen), Ping (Turandot), Knieža Ottokar (Čarostrelec), Lovec (Rusalka). Na svojom konte má niekoľko víťazstiev v speváckych súťažiach, vrátane titulu absolútneho víťaza Medzinárodnej speváckej súťaže Antonína Dvořáka v Karlových Varoch. Bol finalistom súťaže Belvedere a Operalia Plácida Dominga a v 2019 získal Cenu v súťaži Stella Maris.

Český akademický zbor Brno (ČAS) má šesťdesiat spevákov z radov študentov a absolventov všetkých brnianskych univerzít. Okrem interpretácie klasickej zborovej literatúry sa prezentuje aj ako teleso kantátového či oratórneho typu. Dirigentom a zbormajstrom Českého akademického zboru je od samotného založenia Michal Vajda, ktorý svojím citlivým prístupom a jasnou hudobnou predstavou dokáže svoj zbor priviesť k mimoriadnym umeleckým a pútavým výkonom, čo je pravidelne cenené nielen v rámci medzinárodných festivalov, ale aj častou spoluprácou telesa s profesionálnymi orchestrami, dirigentmi a sólistami.

Záverečný koncert 66. ročníka Košickej hudobnej jari – Dvořák: Svatební košile sa uskutoční 26. mája o 19:00 v Dome umenia.

Vstupenky na koncerty Štátnej filharmónie Košice sú v predaji cez portál www.navstevnik.sk, vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím na mieste jeho konania.

<<< KÚPIŤ VSTUPENKY >>>


Kontakt pre médiá:
Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK
+ 421 918 802 101, lucia.radzova@sfk.sk

Košická filharmónia nezabúda na holokaust

Návštevníci štvrtkového programu sa stanú svedkami slovenskej premiéry Klavírneho koncertu z pera skladateľa židovského pôvodu Viktora Ullmanna. Uvedie ho sólista európskeho formátu Jan Bartoš. Pod taktovkou špičkového srbského dirigenta Alexandra Markovića zaznejú i diela Beethovena, Pendereckeho a Straussa. Koncert s názvom Sloboda a útlak – smrť a vykúpenie je venovaný 80. výročiu deportácie židovských obyvateľov z Košíc a pamiatke zavraždených obetí.

Čitať viac »

Karol Petróczi pri mori_archívna fotografia

Karol Petróczi: „Plná sála Domu umenia je pre mňa veľkou satisfakciou.“

Narodil sa v Lučenci, no dlhé roky žije v Košiciach. Je ikonou tohto mesta, stretnúť ho môžete nielen v sálach Domu umenia, ale pravidelne aj na trhovisku na Dominikánskom námestí. Ako prvý a dlhoročný koncertný majster Štátnej filharmónie Košice stojí po boku telesa od jeho vzniku. S orchestrom ŠFK i celou inštitúciou je bytostne prepojený. Karol Petróczi oslávil 5. marca 80. narodeniny a svojimi spomienkami, ale i brisknými názormi na svet, nás stále inšpiruje.

Čitať viac »

Karol Petróczi 80_grafika

Karol Petróczi 80: komorný koncert na počesť majstra

Štátna filharmónia Košice pozýva na komorný koncert KAROL PETRÓCZI 80. Zámerom podujatia je oslava jubilea významnej slovenskej umeleckej osobnosti, interpreta a pedagóga, zakladajúceho člena a dlhoročného koncertného majstra ŠFK Karola Petrócziho. Účinkovať budú niektorí z jeho najúspešnejších študentov a ich hostia. Program je pestrou hudobnou prehliadkou rôznych období a žánrov.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT:  10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE:  Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...