KODÁLY FILHARMÓNIA DEBRECÍN po prvýkrát v Košiciach

Košickému publiku sa po prvý raz predstaví hosťujúci orchester Kodály filharmónia Debrecín pod vedením dirigenta Dániela Somogyi-Tótha. Sólistom v Lisztovom koncerte Es dur bude klavírny virtuóz Gergely Bogányi. Klavirista sa však predstaví aj ako skladateľ. Na záver odznie 4. časť z Bogányiho symfonickej básne Al Ula. Mimoriadny koncert sa uskutoční v piatok 11. marca o 18.00 v Dome umenia. Podujatie sa koná pri príležitosti štátneho sviatku Maďarska 15. marca v spolupráci s Generálnym konzulátom Maďarska v Košiciach a s finančnou podporou Národného kultúrneho fondu Maďarska.

<<< KÚPIŤ VSTUPENKY >>>

Liszt – Kodály – Bogányi

Symfonická báseň Franza Liszta Les Préludes bola prvýkrát uvedená v roku 1855. Sám autor hovorí o umeleckej náplni programu takto: „Čo iné je náš život, než séria prelúdií k neznámej piesni, ktorej prvé tóny rozozvučí smrť?“ Skladba je plná veľkolepých farebných orchestrálnych obrazov, ktoré hudobne stvárňujú poéziu francúzskeho básnika Alphonsea de Lamartinea.

Z Kodályových orchestrálnych diel sa snáď najčastejšie uvádzajú Tance z Galanty z roku 1933. Za invenčnosť a popularitu vďačí dielo najmä tematickej bohatosti a prepychovému aranžmánu. Kodály strávil časť svojho detstva v Galante na Slovensku, keď tam ešte prežívali interpretačné tradície primáša Mihóka. Zo súboru sa vyníma úloha klarinetu, evokujúceho charakteristický zvuk dychového nástroja tárogató. Dramaturgicky dokonale vypracovaná partitúra predostiera výjavy z dedinského života so širokou škálou nálad od melanchólie cez hravosť až po neskrotnú zábavu.     

V diele Franza Liszta majú obzvlášť veľký význam diela pre klavír a orchester, keďže skladateľ bol zároveň jedným z najlepších klaviristov svojej doby. Prvý náčrt klavírneho koncertu Es dur pochádza z roku 1849. Liszt ho potom niekoľkokrát prepracoval, ako to mal vo zvyku. Štruktúra diela bola v tom čase mimoriadne novátorská. Liszt integroval klavír do orchestra a niektoré nástroje – najmä flautu, klarinet a hlavne violu – zas použil priam sólisticky.

Inšpiračným zdrojom symfonickej básne Al Ula bolo detské nadšenie Gergelya Bogányiho pre arabský svet: „V tom čase som sa dostal do týchto čarovných končín iba pomocou kníh. Vedel som si predstaviť horúčavu, chuť arabskej kávy, ovocia a jedál, pohľad na karavánu tiav a hudbu arabského sveta. Náhly chlad po východe slnka na mňa pôsobil ako krištáľovo jasné svetlo. Protiklad chudoby, nepredstaviteľného bohatstva a množstvo tajomných zvyklostí zamestnávali moju predstavivosť. Neskôr sa mi naskytla možnosť okúsiť to aj osobne. Zo Saudskej Arábie som si odniesol veľa zážitkov, našiel som tú zmes, o ktorej som pred desiatkami rokov čítal. Praveké mesto Al Ula sa dotklo mojej duše a podnietilo ma prevteliť tieto zážitky do hudobnej formy. Chcel som vytvoriť dielo zrozumiteľné pre všetkých, v ktorom sa snúbia prvky arabskej a západnej hudobnej tradície...“

Koncert sa uskutoční v režime základ. Povolená kapacita je 500 miest. Aj naďalej platí povinnosť mať prekryté horné dýchacie cesty respirátorom FFP2.

<<< KÚPIŤ VSTUPENKY >>>


Kontakt pre médiá:
Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK
+ 421 918 802 101, lucia.radzova@sfk.sk

Košická filharmónia nezabúda na holokaust

Návštevníci štvrtkového programu sa stanú svedkami slovenskej premiéry Klavírneho koncertu z pera skladateľa židovského pôvodu Viktora Ullmanna. Uvedie ho sólista európskeho formátu Jan Bartoš. Pod taktovkou špičkového srbského dirigenta Alexandra Markovića zaznejú i diela Beethovena, Pendereckeho a Straussa. Koncert s názvom Sloboda a útlak – smrť a vykúpenie je venovaný 80. výročiu deportácie židovských obyvateľov z Košíc a pamiatke zavraždených obetí.

Čitať viac »

Karol Petróczi pri mori_archívna fotografia

Karol Petróczi: „Plná sála Domu umenia je pre mňa veľkou satisfakciou.“

Narodil sa v Lučenci, no dlhé roky žije v Košiciach. Je ikonou tohto mesta, stretnúť ho môžete nielen v sálach Domu umenia, ale pravidelne aj na trhovisku na Dominikánskom námestí. Ako prvý a dlhoročný koncertný majster Štátnej filharmónie Košice stojí po boku telesa od jeho vzniku. S orchestrom ŠFK i celou inštitúciou je bytostne prepojený. Karol Petróczi oslávil 5. marca 80. narodeniny a svojimi spomienkami, ale i brisknými názormi na svet, nás stále inšpiruje.

Čitať viac »

Karol Petróczi 80_grafika

Karol Petróczi 80: komorný koncert na počesť majstra

Štátna filharmónia Košice pozýva na komorný koncert KAROL PETRÓCZI 80. Zámerom podujatia je oslava jubilea významnej slovenskej umeleckej osobnosti, interpreta a pedagóga, zakladajúceho člena a dlhoročného koncertného majstra ŠFK Karola Petrócziho. Účinkovať budú niektorí z jeho najúspešnejších študentov a ich hostia. Program je pestrou hudobnou prehliadkou rôznych období a žánrov.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT:  10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE:  Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...